Anüs Hastalıkları

Hemoroid (Basur) Neden Olur? Hemoroid Belirtileri

Hemoroidler, anal kanala yerleşmiş damarsal yapılardır ve hemoreid dokusu her sağlıklı bireyde vardır.

Hemoroid (basur) nedir?

Hemoroidler, anal kanala yerleşmiş damarsal yapılardır ve hemoreid dokusu her sağlıklı bireyde vardır. Bu dokunun görevi konusunda kesin bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bu doku anal kanalda elastik bir conta görevi yaparak tam kapanmayı sağladığı ve dışkıyı tutmada rolü olduğu konusunda görüşler vardır.

Hemoroid (basur) hastalığı, hemoroid damarlarının genişlemesi sonucu ortaya çıkan hastalık tablosudur. Hemoroid hastalığı her ırk, cins ve yaşta görülebilen bir hastalıktır. Lakin görülme oranı 40 yaşlarından sonra artış gösterir. Hemoroid çocuklarda da görülür. İç hemoroidler zedelendiğinde büyük abdest yapma (dışkılama) sırasında üzerinde bulunan ince mukoza tabakası zedelenir ve kırmızı renkte kanamalar oluşur. Yıkanma sırasında ele şişen hemoroid memeleri gelir ve çok fazla ağrı ve sızlama olmaz. İç hemoroidler büyüklüklerine göre 4 evrede incelenirler.

Hemoroid (basur) hastalığına neden olan faktörler

Aslında insan bedeninin doğası gereği her yemekten sonra refleks sonucu tuvalete çıkması gerekir. Fakat yaşam gereği bu refleks baskılanır ve zaman sürecinde yok olur. Hemoroid hastalığının en temel nedeni bu refleksin yok olmasıdır. Bu refleks kaybolduğunda kabızlık başlar. Kabızlıktan kasıt zorlanarak ve 3 günü geçen sürede büyük abdest yapmaktır. Tuvalet yapma sırasında zorlanılır ise hemoroid yumağı çıkışa doğru itilir ve bu damar yumağında sarkmalar oluşur.

Bunun dışında kronik ishal, hamilelik, aşırı kilolu olmak, yanlış beslenme, genetik faktörler, koah hastalığı, pelvis urları, rekum kanseri, anal enfeksiyonlar gibi bazı faktörler ve dışkılama sırasında ıkınma alışkanlığı hemoroid damarlarının genişlemesine ve dışarıya doğru itilmesine neden olur. Zaman içinde damarlar elastikiyetini kaybeder ve genişleme, dışarıya doğru sarkma kalıcı duruma gelir.

Hemoroid (basur) türleri

Normalde üç adet hemoroid yastıkçığı bulunmaktadır. Bu yastıkçıklar sol orta, sağ ön ve sağ arka yerleşimlidir. Hemoroid damarları iki ayrı bölümden oluşur. Rektumun son kısmı ile anüs arasında kalanlar iç hemoroid olarak adlandırılır. Bu kısımda bulunan hemoroidlerin üzeri azda olsa duyumsama yeteneği olan mukoza ile kaplıdır. Anal kanalın dışında olup üzeri hassas cilt tabakası ile örtülü olan kısım ise dış hemoreidlerdir. Hemoroidlerin içinde bulunan kan atardamar özelliğine sahiptir ve parlak kırmızı renktedir.

Hemoroid (basur) hastalığı evreleme

Evre 1 hemoroid : Anal kanal içinde şiş hemoroid yastıkçıkları vardır. Bu evrede ele gelen ya da görülen bir meme yoktur. Tuvalet ile birlikte özellikle ıkınma sırasında kanama görülebilir.

Evre 2 hemoroid : Dışkılama esnasında anal kanaldan dışarıya kadar çıkan hemoroid memeleri, ıkınma ve dışkılama sonrası kendiliğinden eski yerlerine yerleşirler.

Evre 3 hemoroid : Dışarıya çıkan hemoroid memelerini hasta kendi eli ile içeriye itebilir ve daha fazla kanama ve daha fazla ağrı olur.

Evre 4 hemoroid : Hemoroid memeleri içeriye itilemeyecek kadar büyümüşlerdir ve sürekli dışarıdadır. Bu evrede hemoroidler sürekli kanar ve ağrı yapar. Bu hemoroid dokusu sürekli dışarıda durduğu için ülserleşme başlar.

Dış hemoroidlerin üzeri hassas cilt ile kaplıdır. Bu damar yumağının içindeki kan pıhtılaşınca anüste ağrılı morumsu bir kitle meydana gelir.

Hemoroid (basur) belirtileri

İç hemoroidlerin belirgin hale gelmesi sonucu dışkılama sırasında kanama, yumakların anüsten dışarıya çıkması ( meme oluşumu), makatta gerginlik ve dolgunluk hissi, sümüksü akıntı oluşur. Şişkin hemoroid yumakları anüs çevresinin nemli kalmasına neden olur ise kaşıntı da başlar. Dış hemoroidlerde kan pıhtılaşmasına bağlı anüs çevresinde bir mercimek tanesi ya da bir ceviz büyüklüğünde bir şişlik oluşur ve çok şiddetli ağrı otaya çıkar.

Hemoroid (basur) teşhisi

Basur teşhisi

Basur teşhisi

Hemoroid çoğunlukla genel cerrahi uzmanının yapacağı fizik muayenede teşhis edilir. Anüs ve çevresinde yapılan muayene esnasında eksternal ya da prolabe hemoroid teşhis edilebilir. Ayırıcı tanıda basur benzerliği taşıyan rektum tümörleri ve polipleri, kalın bağırsak kanseri, inflamatuar bağırsak hastalığı, kolit, büyümüş prostat veya apseleri tespit etmek amacı ile rektal muayene yapılır.

İnternal hemoroidlerde genellikle ağrı olmamasına rağmen, muayene sırasında uygun hafif uyuşturan anestezi yapılır. İnternal hemoroidin doğru tanısını alabilmek için anoskopi tetkiki gerekebilir. İki tip hemoroid vardır ve bunlar internal hemoroid ve eksternal hemoroidlerdir.

Bu hemoroid tipleri dentat çizgiye olan konumlarına göre ayırt edilir. Bazı hastalarda her iki tip hemoreidin de semptomatik formları görülmektedir. Hastada ağrı var ise rahatsızlığın anal fissür ya da eksternal hemoroid olma olasılığı, internal hemoroid olma olasılığına göre daha fazladır.

Hemoroid (basur) tedavisi

Hemoroid tedavisi erken evrede doktora baş vurulur ise ameliyat edilmeden tedavi edilebilir. Fakat hastalar şikayetlerini ciddiye almazlar ve kulaktan dolma bilgiler ile kendi kendilerine bir şeyler yapmaya çalışırlar ise sorun dahada büyür ve ameliyat kaçınılmaz olur. Hemoroid hastalığı hangi evresinde olursa olsun hastalar beslenme ve dışkılama alışkanlığını düzeltirler ise faydasını göreceklerdir.

Hastaların çoğunda günlük gıda alımındaki posa miktarının arttırılması (posadan zengin beslenme), bol sıvı alımı, çayın, kahvenin azaltılması, ağır egzersizin yapılmaması, çok uzun ayakta kalınmaması, düzenli ve hafif egzersiz alışkanlığının edinilmesi veya hergün düzenli yürüyüş yapmak gibi önlemler ve düzenli bağırsak alışkanlığının oluşması sonucu ek bir tedaviye gerek duyulmadan şikayetlerde belli derecede azalma görülür. Bunun yanı sıra oturma banyoları, merhemler, dışkı yumuşatıcı ilaçlar tedaviye eklenebilir. Oturma banyosu tuvalet sonrası ılık suya 10-15 dakika kadar oturma işlemidir ve sonrasında merhemler ile bu bölge masaj yapılarak rahatlatılır. Fakat oturma banyosu hamilelere önerilmez.

Tuvalette uzun süre kalmak, gazete, kitap, dergi ve telefonlarda bir şeyler okumak ya da yapmak gibi eylemler kişinin farkında olmadan ıkınması na ve yanlış alışkanlıklar edinmesine neden olur. Bu nedenle bu davranışlardan kaçınmak gerekir. Dışkılamanın tam olarak bitmediğini düşünerek uzun süre tuvalette kalmakta doğru değildir.

Sağlıklı beslenilmesine ve düzenli bağırsak alışkanlığının kazanılmasına rağmen hemoroid hastalığı geçmeyebilir. Bu durumda infrared fotokoagülasyon sklerozan madde enjeksiyonu ve lastik band ligasyon yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemlerde anestezi ve hastanede yatmaya gerek kalmaz. Fakat bu tedavilerde hastaların bazılarında hastalığın tekrar ettiği görülmüştür. Bu nedenle hemoroidin tedavisi genellikle cerrahi (hemoroidektomi) hemoroidal yastıkçıkların eksizyonu olup genellikle 3 ve 4 ‘üncü derece hemoroidlerde uygulanır.

Anüs hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Makatta kaşıntı neden olur
  2. Anal fistül nedenleri ve tedavisi
  3. Anal fissür (makatta çatlak) neden olur
  4. Kancalı kurt nedir
  5. Retroskopi işlemi neden uygulanır

1 Yorum

  1. Mustafa

    2 Aralık 2015 at 23:03

    Sitenin içeriğini gerçekten faydalı buluyorum. Emekleriniz için teşekkürler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git