Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Hemolitik Üremik Sendrom (HÜS) Nedir?

Hemolitik üremik sendrom (HÜS), nadir rastlanan ama ciddi sonuçları olan bir böbrek yetmezliği tablosudur.

Hemolitik üremik sendrom nedenleri ve tedavisi

Hemolitik üremik sendrom (HÜS), nadir rastlanan ama ciddi sonuçları olan bir böbrek yetmezliği tablosudur. Tablo bir pıhtılaşma anomalisinin hızlı gelişen böbrek yetmezliğine, anemiye ve organ yetmezliğine neden olması ile karakterizedir. Özellikle 5 yaşından küçük olmak üzere 10 yaş altındaki çocuklarda görülür. 

Hemolitik üremik sendrom bulaşıcı mıdır?

Hemolitik üremik sendrom (HÜS) gelişen hastaların % 75’inde Escheria coli H 7 tipi enfeksiyona rastlanır. Genelde enfeksiyon iyi pişirilmemiş tavuk ya da etten veya bakteri ile kirlenmiş süt ürünleri ya da meyvelerden bulaşır. 

Bu enfeksiyon, genelde enfeksiyon geçirenlerin dışkılarından doğrudan temas yolu ile bulaşmaktadır. Doğrudan temas ile bulaşma genelde yuva gibi kalabalık merkezlerde olur. Bu gibi yerlerde enfekte çocukların ellerini tuvalet sonrasında iyi yıkamamaları ya da bakıcıların çocuk bezi değiştirdikten sonra el temizliğine önem vermemeleri enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir. 

Enfekte kişilerde bakteriler toksin adı verilen maddeleri üretmekte ve bu maddeler kana karışarak pıhtılaşma anomalisine ve dolayısı ile böbrek ve diğer organlarda yetmezliğe neden olmaktadır. Alyuvarların harabiyeti anemiye yol açmaktadır. Bazı çocuklar veya hastalar böbrek yetmezliği ya da beyin, kalp, karaciğer ya da bağırsakların harabiyeti sonucu ölmektedir. Nadiren HÜS tablosu nüksler (tekrarlamalar) gösterebilir.

Hemolitik üremik sendrom belirtileri

Hemolitik üremik sendrom (HÜS) belirtilerinde ilk başta hastada karın ağrısı ve bir iki gün içinde kanlı olmaya başlayan ishal ortaya çıkar. Bazı hastalarda bulantı ve kusma görülebilir. Hafif ateş bulunabilir. İki gün ya da iki hafta gibi bir süre içinde halsizlik, huzursuzluk, kalp hızında artma, hızlı solunum, deri renginin solgunlaşması ve idrar sıklığında azalma gibi belirtiler ortaya çıkar. Böbrek yetmezliği, felç, koma, havale ya da bağırsak delinmesi gibi daha ciddi belirtiler de görülebilir.

Hemolitik üremik sendrom teşhisi

Hemolitik üremik sendrom teşhisinde doktor hastada E.coli enfeksiyonu varlığından şüphe eder ise dışkı kültürü ister. Daha sonra hemolitik üremik sendromun diğer belirtileri olan deride solgunlaşma, idrar sıklığında azalma ve kan basıncında artma gibi belirtiler bakımından hasta yakın takibe alınır. Kan ve idrar testleri ile diğer enfeksiyonların dışlanması ve anemi ile böbrek yetmezliği belirtilerinin ayrıntılı olarak izlenmesi de gerekebilir.

Hemolitik üremik sendrom tedavisi

Hemolitik üremik sendrom tedavisi için her ne kadar özgün bir tedavi bulunmasa da hastanın veya çocuğun hastaneye yatırılması ve belirtiler geçene kadar hastanede tedavi edilmesi gerekir. Hastaya intravenöz (damar) yolundan sıvı tedavisi başlanır ve tansiyon düşürücü ilaçlar, kalorisi yüksek karbonhidrat bakımından zengin, protein bakımından fakir bir diyet uygulanır.

Diyaliz tedavisi böbrek yetmezliği gelişen olgularda kanın temizlenmesi için gerekli olabilir. Ayrıca alyuvarların ve trombositlerin yıkımının engellenmesi için kan transfüzyonları ve immünglobülin adı verilen, bu tür yıkımları durdurabilecek bir proteininin de verilmesi gerekebilir. Bazen plazmaferez denen bir teknik gibi tedavi yöntemeri de uygulanabilir. 

Bu işlem sırasında çocuğun kanı bir makine tarafından toplanmakta, alyuvarları harap eden maddeler süzülmekte ve kan tekrar çocuğa verilmektedir. Genel olarak uygun tedavi alan çoğu HÜS hastalığı olan çocuk uzun vadede iyi bir gidiş gösterebileceği gibi, hastalığın gidişatını  hastalığın başlangıçtaki ciddiyet derecesi ve hastanın tedaviye verdiği yanıt belirler. 

Eğer çocuk bir yuvaya devam ediyor ise tekrarlayan iki dışkı kültüründe enfeksiyon negatif çıkana kadar onu yuvaya göndermemek gerekir. 

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda kronik böbrek yetmezliği nedenleri
  2. Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı
  3. Çocuklarda nefrit neden olur
  4. Böbrek nakli nedir
  5. Diyaliz nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git