H

Hemipleji Nedir? Hemipleji Neden Olur? Hemipleji Tedavisi

Hemipleji, beynin zıt tarafındaki motor sinir traktlarını etkileyen bir hasar ya da hastalık nedeniyle vücudun bir tarafında oluşan felç veya zayıflık durumudur.

Hemipleji, beynin zıt tarafındaki motor sinir traktlarını etkileyen bir hasar ya da hastalık nedeniyle vücudun bir tarafında oluşan felç veya zayıflık durumudur. Tek taraflı hareket kaybı veya zayıflığıyla birlikte beyin hasarının şiddetine ve altta yatan nedene göre başka belirtiler ve bulgular da görülebilir. Bu belirtiler ve bulgular; görme bozuklukları, konuşma bozuklukları, yutma fonksiyonunda kayıplar, ataksi, hafıza ile ilgili problemler, el ve ayakları kullanmada kısıtlılık, idrar veya dışkı tutamama gibi gastrointestinal sistem problemlerini içerebilir.

HEMİPLEJİ NEDENLERİ

  • Beyin damarları ile ilgili hastalıklar,
  • Kafa yaralanması,
  • Beyin tümörü,
  • Beyin kanaması,
  • Beyin iltihabı,
  • Çok yönlü skleroz,
  • Menenjit komplikasyonları veya konversiyon bozukluğudur (bir çeşit psikolojik hastalık).

HEMİPLEJİ TEDAVİSİ

Hemipleji erken evrede müdahale edildiğinde bazı hastalarda geçici olabilir, ancak genellikle kalıcıdır. Tedavi, altta yatan nedene yöneliktir ve fizyoterapi ile birlikte yürütülür.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Felç belirtileri ve tedavisi
  2. Ses teli felci nedir, neden olur
  3. Yüz felci belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git