Göz Hastalıkları ve Tedavileri

Hemianopsi Nedir? Hemianopsi Neden Olur? Hemianopsi Tedavisi

Hemianopsi veya hemianopi, gözlerin her birinde görsel alanda yarı yarıya kayıp durumudur. Nedene bağlı olarak görme kaybı geçici veya sürekli (kalıcı) olabilir.

HEMİANOPSİ TÜRLERİ

Homonim hemianopsi: Homonim hemianopsi durumunda her iki gözün aynı tarafları (örn. her bir gözün yalnızca sağ yarısı) etkilenmiştir.

Heteronim hemianopsi (bitemporal hemianopsi): Görme kaybının gözlerin zıt taraflarında (örn. sağ gözün sadece sol tarafı, sol gözün ise sağ tarafı) oluşmasıdır.

HEMİANOPSİ NEDENLERİ

Hemianopsi göz ile ilgili bir kusurdan çok beyne alınan bir darbe ya da inme sonucu oluşur fakat optik sinirlerde veya beyinde oluşan herhangi bir hasar, bazen de migren hemianopiye neden olabilir.

 • Gelip geçici hemianopsi genç bireylerde migren kaynaklı, daha yaşlı bireylerde de gelip geçici iskemik ataklar la (kanın beyne kısa kesilmelerle gitmesi) hemianopsiye neden olabilir.
 • Kalıcı hemianopsi genelde bir darbeyle olur ama tümör, sakatlık ya da enfeksiyonla oluşan beyin hasarı da buna neden olabilir.
 • Hemianopsi piküler tümörün optik sinire yaptığı baskıyla da oluşabilir.

HEMİANOPSİ HASTALARI NASIL ETKİLER?

Hemianopsili hastalarda hareketlilik zor olabilir. Bu hastalar bir yerlere, bir şeylere çarpmaktan yakınırlar. Nesnelerin üzerlerinden geçebilirler veya görme alanının eksik olduğu taraftaki insanlara doğru yürüyebilirler.

Diğer görme değişiklikleri;

 • Çarpık görme,
 • Çift görme,
 • Ne gördüğünü tam olarak anlayamama,
 • Gece görüşünün azalması,
 • Görsel halüsinasyonlar.

HEMİANOPSİ TEŞHİSİ

Hemianopsi göz doktorunun yapacağı iyi bir görsel alan muayenesi ile teşhis edilir. Doktorunuz ayrıca görüntüleme yöntemleri ile de gözlerinizi muayene eder.

Göz muayenesinden sonra hemianopsinin nedenini tespit etmek için beyin taraması, tam kan sayımı gibi diğer teşhis yöntemleri de kullanılır.

HEMİANOPSİ TEDAVİ EDİLİR Mİ?

Hemianopi tedavisi nedene yöneliktir.

İnme ya da kafa travması nedeniyle gelişen hemianopi birkaç ay sonra düzelebilir. Beyin tümörüne bağlı gelişen hemianopide tümürün cerrahi olarak çıkarılması ya da uygulanan tümör küçültücü tedavilerden sonra görüş normale dönebilir. Bazı durumlarda ise hemianopi kalıcıdır.

Işığı büken prizmalar veya alan genişleticiler yıllardır hemianopsi için reçete edilmektedir. İnce ve hafif oldukları için yaygın olarak daha yüksek güçlü fresnel (yapışmalı) prizmalar kullanılmaktadır. Yapışmalı prizmalar gözlük camı üzerinde kesilip farklı konumlara yerleştirilebilir.

Benzer Yazılarımız

 1. Hifema Nedir, Neden Olur
 2. Proptozis Nedir, Neden Olur
 3. Meibomian Bez Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git