Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Hemartroz Nedir? Hemartroz – Eklem İçi Kanama Neden Olur? Hemartroz Tedavisi

Hemartrozis veya eklem içi kanama olarak da adlandırılan bu durum, eklemi kapatan kapsülün şişmesine neden olur ve ağrı, hareket kısıtlılığı gibi şikayetlere yol açar.

Hemartroz veya eklem içi kanama olarak da adlandırılan bu durum, eklemi kapatan kapsülün şişmesine neden olur ve ağrı, hareket kısıtlılığı gibi şikayetlere yol açar. Hemartroz en sık dizleri, dirsekleri ve ayak bileklerini etkiler.

HEMARTROZ NEDENLERİ

  • Hemartroz genellikle eklemde meydana gelen bir diken kapsülü, ligament dikenleri, eklemin bir kısmını oluşturan bir kemiğin kırılması gibi şiddetli hasar sonucu meydana gelir. Bu durumun nedeni çoğunlukla spor yaparken dizde meydana gelen hasardır.
  • Hemartroz’un diğer nedenleri arasında hemofili (anormal kanamaya sebep olan kan pıhtılaşma mekanizmasındaki bir bozukluk) gibi kanama bozukları da vardır. Bu durumdan herhangi bir eklem etkilenebilir ve eklemdeki kanama kendiliğinden de ortaya çıkabilir ya da basit bir çarpma sonucu oluşabilir. Akut hemartroz hemofilinin en yaygın belirtisidir. En sık kanama bölgeleri kol ve bacak eklemleri ve kaslarıdır.
  • Antikogülan ilaçların (kan sulandırıcı ilaçlar) fazla kullanımı da hemartroz’a sebep olabilir.

Tekrarlayan hemartroz durumları eklem yüzeylerine zarar vererek osteoartrite yol açabilir.

HEMARTROZ BELİRTİLERİ

Hemartroz eklemin hasardan sonra hemen şişmesine sebep olabilir. Kendini çevreleyen kaslardaki spazmın bir sonucu olarak sabit bir pozisyona gelene kadar eklem gitgide sertleşir.

Hemartroz’un diğer belirtileri ise karıncalanma, sızlama, sıcaklık hissi gibi belirtilerdir. İntraartiküler kanamaları işaret eden hemartroz, yaralanmadan 6-12 saat gibi bir sürede gelişmektedir fakat hemartroz 24-48 saat içinde de ortaya çıkabilir.

HEMARTROZ TEDAVİSİ

Hemartroz oluştuktan sonra buz kompresi uygulamak hem ağrının azalmasında hem de şişliğin inmesinde faydalı olabilir.

Ağrıyı azaltmak ve teşhis amaçlı sinoviyal sıvı eklemlerden ponksiyon yardımı ile çekilebilir.

Hemofilili hastalara kan pıhtılaşmasını arttırmak için faktör VIII verilir. Etkilenen eklem kalp hizasından yukarı kaldırılarak dinlendirilir ve bu yöntem kanamanın daha fazla olmasını engelleyebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Kanama bozuklukları nedenleri ve belirtileri
  2. İntraserebral kanama neden olur
  3. Kanın özellikleri ve görevleri nedir
  4. Hemofili nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git