Bakteriyel Hastalıklar ve Tedavileri

Helikobakter Pilori Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Helikobakter pilori mide ve on iki parmak bağırsağının çeşitli alanlarına yerleşen, 3 x 0.5 mikrometre boyunda, gram negatif (-), hafif kıvrık veya virgül şeklinde bir bakteridir.

Helikobakter pilori nedir?

Helikobakter pilori mide ve on iki parmak bağırsağının çeşitli alanlarına yerleşen, 3 x 0.5 mikrometre boyunda, gram negatif (-), hafif kıvrık veya virgül şeklinde bir bakteridir. Helikobakter pilori eskiden Campylobacter pylori olarak bilinmekte idi. Helikobakter pilori, çoğunlukla peptik ülsere neden olduğu gibi mide kanserinin de önemli bir nedeni olarak bilinmektedir.

Bakteri yerleştiği yerde enflamasyona sebep olur. Bu enflamasyonun kronikleşmesinden dolayı mide ülseri, duodenum ülseri ve mide kanseri gibi hastalıklar meydana gelir, bu nedenle helikobakter pilorinin teşhisi ve tedavisi son derece önemlidir.

Helikobakter pilori nasıl bulaşır?

Helikobakter pilorinin kişiden kişiye bulaşma yoluyla çocuklukta bulaşan bir enfeksiyon olma olasılığı vardır. Dünya genelinde oldukça yaygın helikobakter pilori görülme oranı vardır ve bu oran gelişmekte olan ülkelerde daha yüksektir. Helikobakter pilori görülme sıklığı yaşın ilerlemesi ile birlikte artış gösterir ve 50 yaş üzeri kişilerde görülme sıklığı % 40 – % 60 civarındadır.

Helikobakter pilori enfeksiyonu ile enfekte olan kişilerin % 15’i peptik ülsere yakalanır iken, on iki parmak bağırsağı (duodenum) ülseri teşhis edilen kişilerin yaklaşık % 95’inde helikobakter pilori ile enfekte olma söz konusudur.

Helikobakter pilori belirtileri

Helikobakter pilori belirtileri

Helikobakter pilori belirtileri

Bakterinin mide ve on iki parmak bağırsağında mukus üreten katmana zarar verdiğine inanılmaktadır. Bu yolla gastrik asit bu yapılardaki astarla temasa geçerek ülser oluşumuna neden olur.

Birçok kişi helikobakter pilori enfeksiyonu geçirmiş olsa da herhangi bir belirti görülmez. Bazı hastalarda ise bakterinin mide ve on iki parmak bağırsağı ülserlerine neden olmasından dolayı birçok ciddi sorunlara neden olabilir veya hiç bir belirti göstermeden seyredebilir.

Sık karşılaşılan helikobakter pilori belirtileri arasında ise mide ve üst karın kısmında ağrı, sızı gibi belirtiler, şişkinlik, az yemek yemeyle bile doyma hissi, iştah azalması, bulantı, kusma, koyu renkli dışkı (gayta), bunların yanı sıra kanamalı mide, duodenum, yemek borusu ülserleri, yorgunluk hissi, düşük kan sayımı gibi şikayetler veya belirtiler vardır.

Helikobakter pilori varlığı nasıl teşhis edilir?

Helikobakter pilori teşhisinde birkaç yöntem vardır.

  1. Üre nefes testi bakterinin radyo imli üre moleküllerini parçalama gücünü saptamak için yapılan bir testtir. Etkilenmiş nefesle verilen karbondiyoksit nefesle saptanır.
  2. Bakteride antikor varlığını kontrol eden testler de helikobakter pilori teşhisinde yardımcıdır fakat enfeksiyon bulunmadığını kesin olarak göstermez.
  3. Mide veya on iki parmak bağırsağından (duodenumdan) endoskopik yöntem ile alınan biyopsi örneği mikroskopik analiz için ya da organizma varlığının tespiti için kültürlü testler ya da kimyasal testler yapılır.

Helikobakter pilori tedavisi

Helikobakter pilori tedavisinde mide asidini önleyen ülser ilaçları ve antibiyotikli ilaçlardan oluşan kombine tedavi yöntemleri ile enfeksiyonu yok etme tedavisi peptik ülserden uzun vadede kurtulma sağlayabilmektedir. Buna karşın enfeksiyonun nadir olgularda tekrar ettiği de görülmüştür.

Mide hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Mide ve duodenum ülserleri neden olur
  2. Mide ağrısı nedenleri ve tedavisi
  3. Biliyer kolik nedenleri ve tedavisi
  4. Mide ekşimesi nedenleri ve tedavisi
  5. Peptik ülser nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Mide kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Mide polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

6 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git