Bakteriyel Hastalıklar ve Tedavileri

Helikobakter Pilori Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Helikobakter pilori mide ve on iki parmak bağırsağının çeşitli alanlarına yerleşen, 3 x 0.5 mikrometre boyunda, gram negatif (-), hafif kıvrık veya virgül şeklinde bir bakteridir.

Helikobakter pilori nedir?

Helikobakter pilori mide ve on iki parmak bağırsağının çeşitli alanlarına yerleşen, 3 x 0.5 mikrometre boyunda, gram negatif (-), hafif kıvrık veya virgül şeklinde bir bakteridir. Helikobakter pilori eskiden Campylobacter pylori olarak bilinmekte idi. Helikobakter pilori, çoğunlukla peptik ülsere neden olduğu gibi mide kanserinin de önemli bir nedeni olarak bilinmektedir.

Bakteri yerleştiği yerde enflamasyona sebep olur. Bu enflamasyonun kronikleşmesinden dolayı mide ülseri, duodenum ülseri ve mide kanseri gibi hastalıklar meydana gelir, bu nedenle helikobakter pilorinin teşhisi ve tedavisi son derece önemlidir.

Helikobakter pilori nasıl bulaşır?

Helikobakter pilorinin kişiden kişiye bulaşma yoluyla çocuklukta bulaşan bir enfeksiyon olma olasılığı vardır. Dünya genelinde oldukça yaygın helikobakter pilori görülme oranı vardır ve bu oran gelişmekte olan ülkelerde daha yüksektir. Helikobakter pilori görülme sıklığı yaşın ilerlemesi ile birlikte artış gösterir ve 50 yaş üzeri kişilerde görülme sıklığı % 40 – % 60 civarındadır.

Helikobakter pilori enfeksiyonu ile enfekte olan kişilerin % 15’i peptik ülsere yakalanır iken, on iki parmak bağırsağı (duodenum) ülseri teşhis edilen kişilerin yaklaşık % 95’inde helikobakter pilori ile enfekte olma söz konusudur.

Helikobakter pilori belirtileri

Helikobakter pilori belirtileri

Helikobakter pilori belirtileri

Bakterinin mide ve on iki parmak bağırsağında mukus üreten katmana zarar verdiğine inanılmaktadır. Bu yolla gastrik asit bu yapılardaki astarla temasa geçerek ülser oluşumuna neden olur.

Birçok kişi helikobakter pilori enfeksiyonu geçirmiş olsa da herhangi bir belirti görülmez. Bazı hastalarda ise bakterinin mide ve on iki parmak bağırsağı ülserlerine neden olmasından dolayı birçok ciddi sorunlara neden olabilir veya hiç bir belirti göstermeden seyredebilir.

Sık karşılaşılan helikobakter pilori belirtileri arasında ise mide ve üst karın kısmında ağrı, sızı gibi belirtiler, şişkinlik, az yemek yemeyle bile doyma hissi, iştah azalması, bulantı, kusma, koyu renkli dışkı (gayta), bunların yanı sıra kanamalı mide, duodenum, yemek borusu ülserleri, yorgunluk hissi, düşük kan sayımı gibi şikayetler veya belirtiler vardır.

Helikobakter pilori varlığı nasıl teşhis edilir?

Helikobakter pilori teşhisinde birkaç yöntem vardır.

 1. Üre nefes testi bakterinin radyo imli üre moleküllerini parçalama gücünü saptamak için yapılan bir testtir. Etkilenmiş nefesle verilen karbondiyoksit nefesle saptanır.
 2. Bakteride antikor varlığını kontrol eden testler de helikobakter pilori teşhisinde yardımcıdır fakat enfeksiyon bulunmadığını kesin olarak göstermez.
 3. Mide veya on iki parmak bağırsağından (duodenumdan) endoskopik yöntem ile alınan biyopsi örneği mikroskopik analiz için ya da organizma varlığının tespiti için kültürlü testler ya da kimyasal testler yapılır.

Helikobakter pilori tedavisi

Helikobakter pilori tedavisinde mide asidini önleyen ülser ilaçları ve antibiyotikli ilaçlardan oluşan kombine tedavi yöntemleri ile enfeksiyonu yok etme tedavisi peptik ülserden uzun vadede kurtulma sağlayabilmektedir. Buna karşın enfeksiyonun nadir olgularda tekrar ettiği de görülmüştür.

Mide hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Mide ve duodenum ülserleri neden olur
 2. Mide ağrısı nedenleri ve tedavisi
 3. Biliyer kolik nedenleri ve tedavisi
 4. Mide ekşimesi nedenleri ve tedavisi
 5. Peptik ülser nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Mide kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Mide polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

6 Yorum

 1. Kadir

  28 Kasım 2016 at 10:32

  Hocam iyi günler ben göğüs ağrısı ile hastaneye gittim gastroenteroloji bölümü endoskopi ile pangastrit teshisi koydu…iki aydir kullanıyorum ağrım hala var goguste ve kalbimin üstünde sıkışma hissi yanma gibi kalple ilgili olabilirimı. …en çokta yapmaya gelince kalbim sıkışıyor…nedeni nedir şimdiden tşkler. ..kardiyoloji bölümüne gittim bişey yok dediler ama inanmadım. …

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 15:42

   Gastrit (mide iltihabıdır). Pangastrit ise midenin mukozasında yaygın (geniş) iltihap anlamına gelir. Midenin yaygın iltihabı olduğu için iyileşmesi de uzun sürer ve göğüs kısmında kalp ağrısı ile karışabilen ağrıya, yanmaya, ağırlık hissine, nefes darlığına neden olabilir.

   Gastrit kronikleşen ve tedavi sonrası iyileşse bile tekrarlayan bir durumdur, özellikle gastrite neden olan bir etken var ise gastritin iyileşmesi oldukça zordur ve yaşam boyu zarar veren besinlerden ve içeceklerden kaçınmak gerekir.

   Safra kesesi taşlarına bağlı, safra kesesi poliplerine bağlı, safra kesesi iltihabına bağlı da gastrit oluşabilir ve gastrit teşhisi konulan kişide safra ultrasonunun da yapılması önem taşır.

   Beslenme faktörünün yaşam boyu midede oluşan bu rahatsızlığa bağlı düzenlenmesi de önemlidir. Çünkü gastrite rağmen hiç bir şey yokmuş gibi beslenme gastritin iyileşmesini engeller ve tekrarlamasına neden olur, daha ilerleyen dönemlerde gastrit nedeni ile gastroözofageal reflü oluşur ve yemek borusunda da ciddi hasarlar oluşabilir.

   Doktorunuzdan daha detaylı bilgi almanız doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 2. ferhat

  11 Şubat 2018 at 19:03

  Hocam 3 yildir midem agriyr endoskopi yapildi ve heliko bakteri gastri cikti ve bir suru ilac kulandim fakat agrim cikk var ne yapmam gerekir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Şubat 2018 at 09:57

   Helikobakter pilori ve buna bağlı gelişen gastrit nedeniyle anlattığınız şikayetleri yaşayabilirsiniz. Helikobakter pilori tedavisinden sonra tekrar bir süre gastrit tedavisi devam edebilir. Bazen helikobakter pilori tekrarlayabilir veya direnç gösterebilir. Bu nedenle tekrar doktorunuza kontrole gitmeniz ve gaita testi yapılması önemlidir. Gaita testi temiz çıkarsa, gastrit için bir süre daha tedavi verebilir doktorunuz.

   Kontrole gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Füsun

  16 Eylül 2020 at 11:33

  Hocam merhaba, helikobakteri tedavi sonrası tekrarlar mı? Kesin tedavi mümkün müdür? Bir kere mideye girdi mi gitmez gibi söylemler var. Ben bunun beslenme alışkanlıkları ve ev sakinleri arasında tekrar bulaşma nedeniyle olduğunu düşünüyorum. Tedavi sonrası beslenme ve hijyen koşullarına, dışarıdan yememek vs gibi tedbirlerle %100 iyileşme ve tekrarlamama mümkün müdür? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2020 at 12:40

   Helikobakter pilori, kronik gastrit (mide mukozası iltihabı), peptik ülser ve mide kanseri gelişiminde rol oynayan, tüm dünyada oldukça yaygın bir enfeksiyondur. Gelişmekte olan ülkeler (henüz tam gelişmemiş ülkeler) başta olmak üzere dünya nüfusunun yaklaşık %50’sinin helikobakter pilori enfeksiyonu ile enfekte olduğu düşünülmektedir.

   Helikobakter pilori tedavisinde halen %100 başarı sağlanamamaktadır. Yapılan in vitro çalışmalar (laboratuvar ortamında ya da yapay koşullarda yapılan çalışmalar) bakterinin birçok antibiyotiğe karşı hassas olduğunu ortaya koysa da, sonuçlar farklılık göstermiştir. Bakterinin mukus tabakası altında yerleşim göstermesi kullanılan antibiyotiğin direkt etkisini azaltmaktadır. Bakteri mukozaya yayılmadığı için de antibiyotiğin kan yoluyla bakteriye ulaşması da zorlaşmaktadır. Ayrıca mide asidinin de antibiyotik etkisini azaltıyor olması, bakterinin kolayca antibiyotiklere direnç oluşturması gibi sebepler de tedavi başarısını etkilemektedir. Bunlar göz önüne alınarak, Helikobakter pilori tedavisinde genellikle bir veya iki antibiyotik ile birlikte mide ilaçları da verilebilmektedir. Bazen hastanın bu tedaviye uyum sağlayamaması nedeniyle de tedavi başarısız olabilir ve enfeksiyonun yok edilmesi güçleşebilir veya enfeksiyon tekrarlayabilir.

   Tedavinin yanı sıra tabii ki beslenme şekli önemlidir. Sağlıklı ve düzenli beslenme mide ve tüm vücut sağlığının korunmasında çok önemlidir.

   GASTRİT BESLENME TEDAVİSİ ÖNERİLERİ:

   Beslenme tedavisi, gastrit gelişiminin önlenmesinde ne kadar önemliyse, gastrit tedavisinde de mide tahrişini (irritasyonunu) azaltması, Helikobakter pilori enfeksiyonunun yok edilmesine yardımcı olması ve mide duvarını güçlendirmesi açısından da oldukça önemlidir.

   * Yemekler yavaş yavaş yenmeli,
   * Sindirme zorluğu (hazımsızlık) çekilen besinler tüketilmemeli (hazımsızlık yapan besinler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir),
   * C vitamini alımının desteklenmesi için mümkün olduğunca C vitamin içeren taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmeli,
   * Öğünler az az, sık ve düzenli olmalı,
   * Sigara, alkol tüketimi tam olarak kesilmeli,
   * Tatlı, hamurişi ve gazlı içecekler tüketilmemeli,
   * Besinler çok sıcak ya da soğuk olmamalı,
   * Yemekler gece yatmadan en az iki-üç saat önce yenmeli ve bir şeyler yedikten sonra en az iki saat yatılmamalı, uzanılmamalı,
   * Günlük 8-10 bardak su tüketilmeli, ancak mümkün olduğunca yemek aralarında,
   * Hazır gıdalardan (atıştırmalıklar, sucuk-salam tarzı gıdalar, cipsler, hamburger tarzı gıdalar gibi) mümkün olabildiğince uzak durulmalı,
   * Kahve türleri de gastritin azmasına neden olabileceğinden kahve tüketimi konusunda da dikkatli olunmalı.

   Gastrit ve Gastroözofageal reflü hastaların beslenme konusunda ve reflü komplikasyonları hakkında diğer bilgilere aşağıda vereceğimiz linkten de ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   BULAŞMA:

   Helikobakter pilorinin ana konağının insan olduğu tahmin edilmektedir. Bakterinin birincil yerleşim yeri midedir ve kronik enfeksiyona burada yol açar. Midenin korpus ve fundus bölümlerinin asit oranı daha yüksek olduğundan, bakteri asidik ortamın daha düşük olduğu antrum bölgesini daha kolay tutar. Bakterinin kişiden kişiye fekal-oral, mide-oral, oral-oral gibi yollarla bulaşma olasılığı vardır. Bazı yayınlar süt, sebze ve et gibi gıda örneklerinde Helikobakter pilorinin varlığını ve sağ kalımını göstermektedir.

   Neler yapacağınız, nelere dikkat edeceğiniz hakkında doktorunuz ile görüşmelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git