Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Hastalık X (X Virüsü) Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) danışmanlarından John-Arne-Rottingen, hastalık X’in öncelikli hastalıklar listesine eklendiğini ve gelecekte küresel bir salgın oluşturabilecek hastalık ve patojenlerin varsayımsal bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Kurumun 3 yıl sonra ilk kez yayımladığı listede bir salgın başlatma kapasitesi olan ancak sınırlı tedavi imkanı bulunan, bundan dolayı da toplum açısından yüksek risk oluşturan hastalıklar yer aldı. Bunlar arasında kamuoyunun yakından tanıdığı Kırım Kongo kanamalı ateşi, Ebola ateşi, Marburg virüsü hastalıkları, Zika virüsü, Lassa ateşi hastalığı, Nipah ve Henipavirüs, Rif Vadisi ateşi, MERS ve SARS virüsleri de bulunuyor.

Bu hastalıklar son yıllarda salgınlar yaptı ve ciddi tehdit olarak değerlendirildi. Ancak sağlık uzmanlarının değerlendirmelerinin ardından DSÖ ilk kez 2018 Şubat ayında sağlık hastalık X’i de öncelikli virüsler listesine ekledi.

X virüsü nedir?

Hastalık X, yeni bulunmuş bir tehdit değil, gelecekte ortaya çıkabilecek ve dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılmaya eğilimli varsayımsal bir virüs.

Dünya Sağlık Örgütü, “Hastalık X, henüz bilinmeyen bir patojen aracılığıyla uluslararası ciddi bir salgın yapabilecek bilgiyi temsil etmektedir” şeklinde açıklama yaptı.

Hastalık X’in çok farklı kaynaklardan gelebileceğini belirten Rottingen, ancak büyük ihtimalle bu hastalığın hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir hastalık olarak ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Benzer sağlık yazıları

  1. En çok ölüme neden olan hastalıklar
  2. Virüs nedir ve virüslerin neden olduğu hastalıklar
  3. Ebola virüsü nedir ve neden olur
  4. Kırım Kongo kanamalı ateşi nedir ve neden olur
  5. Batı Nil virüsü nedir ve neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git