H

Hamilelikte Yorgunluk Neden Olur? Hamilelikte Yorgunluk Nasıl Önlenir?

Hamilelik sırasında yorgun hissetmenin önemli bir nedeni, vücudunuzun, bebeğin yaşam destek sistemi olan ve genellikle ilk 3. ay sonunda ve 4. ayda tamamlanması gereken plasentayı oluşturma çabasına girmesidir.

Hamilelikte yorgunluğa neden olan faktörler

Hamilelik döneminde yorgun hissetmek hiç de şaşırtıcı değildir. Çünkü hamile bir kadının vücudu dinlenme sırasında bile, bir dağa tırmanan normal bir vücuttan daha fazla çalışmaktadır, fakat kadın vücudunun bu kadar yoğun çalıştığını fark edemez genellikle.

 • Hamilelik sırasında yorgun hissetmenin önemli bir nedeni, vücudunuzun, bebeğin yaşam destek sistemi olan ve genellikle ilk 3. ay sonunda ve 4. ayda tamamlanması gereken plasentayı oluşturma çabasına girmesidir.
 • Hamilelikte yorgun hissetmenin diğer bir nedeni ise vücudunuzun, gebeliğin bedensel ve duygusal sonuçlarına uyum sağlama çabasıdır.
 • Demir, protein ya da kalori eksikliği gibi beslenmeye ait durumlar, hormonal etkenler, çevresel faktörler (evde ya da iş yerindeki yetersiz ışıklandırma, havasız bir ortam ya da gürültülü çevre koşulları gibi), hareket eksikliği ya da aşırı hareketsizlik gibi nedenler de hamilelik sırasında yorgunluğa yol açabilir.

Hamilelik yorgunluğunu önlemek için öneriler

Vücudunuz gebelik sürecine tam olarak uyum sağlayana ve (gebeliğin dördüncü ayında) plasentanın tam olarak oluşmasına kadar geçen süre içerisinde daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu dönem geçene kadar daha az yorulmalı ve eğer çalışıyorsanız ve kendinizi gerçekten iyi hissetmiyorsanız bir süre izin almalısınız. Hamilelik sırasında yorgunluğunuz ile savaşmak yerine, bu durumun vücudunuzdan gelen bir sinyal olduğunu kabul edip, mümkün olduğunca kendinizi bu duruma göre hazırlamalısınız.

 • Dinlenmek için geceyi beklemeyin (örneğin fırsat bulursanız öğleden sonra bir şekerleme yapmak yorgunluğunuzu oldukça azaltacaktır.)
 • Hem hamileyseniz hem de küçük başka çocuklarınız varsa dinlenme zamanlarını çocuklarınızın uyuduğu zamanlara denk getirmeye çalışın.
 • Başkalarının size özen göstermesine izin verin (örneğin anneniz, kardeşiniz veya eşinizin akrabaları gibi akrabalarınızın ev işlerinde size yardımcı olmasına itiraz etmeyin.)
 • Eşinizden diğer çocuğunuzla ya da çocuklarınızla ilgilenmesini isteyin (örneğin pazar günleri baba diğer çocuklarınızı gezmeye götürebilir ve siz de evde rahat rahat dinlenebilirsiniz.)
 • Geceleri biraz daha uzun uyumaya özen gösterin (örneğin sabah kahvaltısını hazırlama işini (özellikle çalışıyorsanız) arada eşinizden rica edebilirsiniz veya isteyebilirsiniz.)
 • Günlük beslenmenin yeterli olmasına dikkat edin (örneğin demir, protein ya da kalori eksiklikleri gebeliğin ilk aylarında yorgunluk hissini arttırabilir, bu nedenle günlük diyetini en az iki kez kontrol ederek günlük almanız gereken besinleri alıp almadığınızdan emin olun.)
 • Kendinizi yorgun hissettiğinizde kafein, kek, tatlılar ve cipslere yüklenmeyin, çünkü bu yöntemler ile çok kısa süreliğine kendinizi iyi hissetseniz de kısa süre sonra kan şekeriniz aniden düşer ve bu da daha yorgun hissetmeye neden olur. Bunların yerine meyve, sebze, tam tahıllı ekmek, yağsız süt, yoğurt gibi sağlıklı besinler ile atıştırmalıklar ile tatlı isteğinizi baskılayın.
 • Çevresel faktörleri gözden geçirin (örneğin evinizdeki, işyerinizdeki yetersiz bir ışıklandırma, ortamın havasız olması veya aşırı gürültülü ortamlar gibi çevre koşulları yorgunluğa neden olabilir, bu nedenle bu tür sorunlara karşı önlemler almaya çalışın.)
 • Hareketsiz kalmamaya dikkat edin (örneğin yorgunluğunuzun nedeni hareketsizlik de olabilir, bu nedenle mümkün olduğunca yeterli ve düzenli yürüyüşler ve doktorunuzun önerisiyle hamilelik egzersizleri yapın, ancak çok fazla da abartmayın.)
 • Eğer çalışan bir hamileyseniz, yorucu akşam yemeklerini hamilelik süresince ara verin ve akşamları zamanınızı okuyarak, televizyon seyrederek ya da çocuk isimleri kitaplarına bakarak geçirin.
 • Gereksiz iş toplantılarını ve ev işlerini azaltın.
 • Çalışıyorsanız hafta içinde de bir gün izin alın.
 • Daha büyük çocuklarınız varsa, kendinizi yoracak şekilde onları parka götürmek yerine evde onlara kitap okumayı, birlikte çizgi filmler seyretmeyi, evin içinde onlarla oynamayı tercih edin.

Dördüncü aydan sonra yorgunluğunuz oldukça azalacaktır, ancak sizi doğum sonrası geçireceğiniz uykusuz gecelere hazırlarcasına gebeliğin son aylarında yorgunluk hisleri tekrar ortaya çıkar.

Eğer yorgunluğunuz çok şiddetli ise, özellikle de baygınlık, solgunluk, nefes darlığı ve çarpıntı gibi şikayetler de yorgunluğa eşlik ediyorsa bu durumu doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmeyin.

Hamilelikte yorgunluk nasıl önlenir

Benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte yaşanan rahatsızlıklar ve önlemler
 2. Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı
 3. Hamilelikte plasenta hastalıkları
 4. Hamilelikte amniyon kesesinin erken yırtılması
 5. Preeklampsi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git