H

Hamilelikte Yerleşme Kanaması Nasıl ve Neden Olur?

Hamilelikte vajinal kanamanın ve lekelenme olmasının birçok nedeni olabilir.

Hamilelikte kanama neden olur?

Hamilelikte vajinal kanamanın ve lekelenme olmasının birçok nedeni olabilir. Gebelikte meydana gelen kanamalar bazen önemsiz olabileceği gibi bazen de ciddi problemlerin belirtisi olabilir. Hamileliğin başlangıcından bitimine kadar herhangi bir dönemde kanama görülebilir.

Hamileliğin 12. haftasına doğru vajinal kanamalar sık görülür ve cinsel ilişki sonrası ya da rahim ağzı enfeksiyonuna bağlı vajinal kanama ya da lekelenme oluşabilir. Hafif lekelenmeler çoğunlukla geçici ve önemsizdir.

Hamilelik döneminde kanamaya neden olabilecek diğer faktörler arasında vajinal mantar enfeksiyonu, rahim ağzı yarası, rahim ağzı polipleri, vajinada meydana çıkan bazı kitleler, dış gebelik, düşük tehtidi, mol gebelik, ileri gebelik haftalarında plasenta previa, plasenta abrubtio gibi birçok etken gebelikte kanamaya sebep olabilir.

Hamilelikte yerleşme kanaması belirtileri

  1. Embriyonun rahime yerleşmesi esnasında lekelenme tarzında kanama olabilir. İç çamaşırında veya tuvalet kağıdında görülen bu kanamanın rengi pembemsi ya da kahverengi lekelenme şeklindedir ve bu kanama yerleşme kanaması (hamilelikte implantasyon kanaması) olarak adlandırılır.
  2. Döllenme işleminden 6 gün sonra başlayan ve yaklaşık 12 gün süren bu dönemde yerleşme kanaması görülebilir.
  3. Yerleşme kanaması kadın hamile olduğunu anlamadan (ortalama adet kanamasından 1 hafta önce) veya adet gecikmesi olduktan birkaç gün sonrasına kadar ortaya çıkabilir.
  4. Yerleşme kanamasının süresi her kadında değişebilmekle birlikte genellikle 1-2 gün içinde geçer fakat nadir valarda yerleşme kanamasının 12 gün sürebilir.

Hamilelikte yerleşme kanaması tedavi edilir mi?

Yerleşme kanaması tedavi gerektirmez ve kendiliğinden geçer fakat hamile olduğunuzu fark ettikten sonra meydana gelen kanamalarda mutlaka doktorunuza danışmalı ya da muayene olmalısınız.

Hamilelikte meydana gelen kanama durumunda kasık ağrısı, kramplar, adet sancısı şeklinde ağrılar, parçalı ya da pıhtılı kanama, idrarda yanma ve sızlama, aşırı halsizlik, ateş gibi belirtiler de eşlik ediyor ise vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte kanama neden olur
  2. Hamilelikte üstüne görme nedir
  3. Hamilelikte kasık ağrısı neden olur
  4. Hamilelikte karın ağrısı neden olur
  5. Hamilelik dönemi ile ilgili önemli bilgiler
  6. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git