Aşısı Yapılan Hastalıklar

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Tetanoz toksoid aşıları tek başına toksoid halde, difteri toksoidi ile birlikte veya boğmaca aşıları ile kombine olarak bulunabilir.

Tetanoz toksoid aşıları tek başına toksoid halde, difteri toksoidi ile birlikte veya boğmaca aşıları ile kombine olarak bulunabilir.

Erişkin tip Difteri, Tetanoz, Dozu Azaltılmış Asellüler Boğmaca (Tdap) Türkiye’de Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı izlem ve birimlerin denetiminde olmak üzere tüm hamilelere aşılanma durumlarına uygun olarak erişkin tip tetanoz ve difteri aşısı (Td) uygulanmaktadır.

Gebe takip rehberine göre hiç aşılanmamış hamilelere en az iki doz Td aşısı yapılması gerekir. İkinci doz doğumdan en az iki hafta önce yapılmalıdır. İkinci doz doğumdan önce uygun görülen zamanda yapılmazsa tek doz Td aşısı yapılmış gebe ve bebeği tetanoz hastalığı açısından risk taşımaktadır. Temiz doğum şartlarının sağlanması ve bebeğin göbek bakımının doğru yapılması da oldukça önemlidir, ancak alınan bu koruyucu önlemler de aşıyı gereksiz kılmaz.

1980’den sonra doğanların aşı kayıtları varsa, uygun aralıklarla yapılmış en az üç doz DBT/Td/TT, doğurganlık döneminde yapılmış iki doz TT/Td dozu yerine sayılır ve aşı takvimine devam edilir.

Doğurganlık dönemindeki (15-49 yaş) kadınlar için Td aşı takvimi

Doğurganlık Çağındaki Kadınlar İçin Td Aşı Takvimi

Rutin olarak uygulanan Td dozlarından en az birisinin Tdap olması gelişmiş ülkelerde önerilmektedir. Buna göre anne adayı Td takvimini tamamlamış olsa bile tercihen gebeliğin 27-36. haftalarında Tdap uygulanması önerilmektedir. Bu döneme denk gelen Td dozu Tdap olarak uygulanabilir. Daha öncesinden boğmaca aşısı yapılmış veya hastalık geçirilmiş olsa da, boğmaca yaşam boyunca bağışıklık sağlamadığından her gebelikte bir doz Tdap yapılması önerilir. Temas riski olabileceğinden erken gebelik dönemlerinde Tdap uygulanmış ise tekrar uygulanması gerekmez. Tdap uygulamasının 27-36. gebelik haftalarında yapılması tercih edilir. Eğer gebelikte Tdap uygulanmamış ise postpartum (doğum sonrası) en kısa zamanda uygulanması gerekir. Antikorlar anne sütüne geçtiğinden bebeğin korunmasında yardımcı olacaktır.

Hamilelikte tetanoz aşısının yan etkileri olur mu?

Tetanoz aşısı sadece hamilelerde değil herkeste yan etkilere neden olabilir.

Yan etkiler; ciltte kızarıklık, aşı bölgesinde ağrı, şişlik ve sertlik oluşabilir. Aşı bölgesinde meydana gelebilecek bu etkileri azaltmak için aşıdan sonra bölgeye soğuk kompres uygulanabilir.

Tetanoz aşısından sonra hafif ateş olabilir, ancak uzun süreli yüksek ateş olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Hamilelikte uygulanan tetanoz aşısının anne karnındaki bebeğe zarar vermesi beklenmez, hatta bebeğin doğumda karşılaşabileceği enfeksiyona karşı koruyuculuğu vardır ve bebek de tetanoza karşı korunmuş olur.

Hamilelikte tetanoz aşısı mutlaka yaptırılmalı mı?

Doktorunuz tetanoz aşısını size önermişse, doktorunuzun önerisine mutlaka uymalısınız. Bu sağlık ocaklarında ücretsiz olarak temin edilebilen bir aşıdır.

Gebelikte Tdap Aşısı

Benzer sağlık yazıları

  1. Tetanoz nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  2. Difteri nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  3. Boğmaca nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  4. Çocuk aşıları ve bu aşıların yan etkileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git