Endokrinolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi Nedir? Gebelikte Şeker Yükleme Testi Zararlı mı?

Kan şekerinin yükselmesine şeker hastalığı (diyabet) denilmektedir. Hamilelik fizyolojik olarak genellikle insülin direncini tetikleyen bir durumdur.

Hamilelikte şeker yükleme testi nedir?

Kan şekerinin yükselmesine şeker hastalığı (diyabet) denilmektedir. Hamilelik fizyolojik olarak genellikle insülin direncini tetikleyen bir durumdur. Gebelik, kendi bünyesinde şeker hastalığına yatkınlığı arttırır.

Eğer gebelik sırasında şeker hastalığı ortaya çıkmış ise buna gebelik şekeri denilir. Gebelik şekeri hem anne hem de bebek açısından bazı riskler oluşturabilir, bu nedenle gebelik şekerini tespit etmek çok önemlidir. Gebelik şekeri her annede belirti vermeyebilir. Bu yüzden kadın doğum uzmanları rutin olarak her hamileyi şeker yükleme testi yapılmasını tercih ederler.

Her hamilede hamileliğin başlangıcında açlık kan şekeri testi yapılır ve açlık kan şekeri testinde bir sorun var ise zaten şeker yükleme testine gerek kalmaz ve bu hamile daha öncesinden diyabet hastası olarak kabul edilir fakat gebeliğin başlangıcında açlık kan şekeri normal ise hamileliğin 24-28. haftaları arasında (altı ve yedinci aylar arasında) şeker yükleme testi yapılır.

Gebelikte şeker yükleme testi nedir

Gebelikte şeker yükleme testi nedir

Hamilelikte şeker yükleme testi nasıl yapılır?

Hamilelik döneminde yapılan şeker yükleme testlerinin yapılan yüklemeye göre üç çeşidi vardır.

 1. 50 gramlık glikoz yükleme testi 1 saatlik bir şeker yükleme testidir.
 2. 75 gram ile yapılan glikoz yükleme testi 2 saatlik testtir.
 3. 100 gram ile yapılacak şeker yükleme testi ise 3 saatlik testtir.

5o gramlık şeker yükleme testi nasıl yapılır? : Şeker yükleme testinde öncelikle annenin açlık kan şekerine bakılır ve daha sonra 50 gramlık şeker içeren sıvı anne adayına içirilir. Bu şekerli sıvı içirildikten sonra birinci saat kan değerine bakılır ve test bu şekilde tamamlanır.

75 gramlık şeker yükleme testi nasıl yapılır? : 75 gramlık şeker yükleme testinde de öncelikle açlık kan şekeri düzeyi ölçülür, daha sonra 75 gramlık şekerli sıvı anneye içirilir ve 2 saat sonra kan şekeri ölçülür ve işlem bu şekilde tamamlanır.

100 gramlık şeker yükleme testi nasıl yapılır? : 100 gramlık şeker yükleme testinde de yine öncelikle anne adayının açlık kan şekerine bakılır, 100 gram şekerli su içirilir ve daha sonra birinci, ikinci ve üçüncü saatler olmak üzere üç kez kan şekeri seviyesi ölçülür.

Anne adayında hangi çeşit şeker yükleme testinin yapılacağı doktorun kararına göre değişir fakat genellikle 50 veya 75 gramlık şeker yükleme testleri şeklinde yapılır.

50 gramlık şekerli sıvı ile yapılan şeker yükleme testi sonucunda kan şekeri düzeyi 140 mg desibelin üzerinde çıkar ise gebelik diyabeti ihtimalini düşündürür, bu nedenle 100 gramlık şeker yükleme testi de yapılarak tanı konulur.

50 gramlık şeker yükleme testi sonucu normal çıkar ise başka bir test yapılmasına gerek duyulmaz.

Hamilelikte şeker yükleme testi neden yapılır?

Şeker yükleme testlerinin amacı kişideki gizli şekeri önceden tespit etmektir.

 1. Hamilelerde zaten hamileliğin doğası gereği insülin direnci ve gebelik şekeri gelişir, bu nedenle hamilelikte şeker yükleme testinin en önemli amacı gebelik şekerini tespit etmektir.
 2. Gebelik şekeri, şeker yükleme testleri ile önceden saptanır ise beslenme düzeni ve düzenli egzersiz gibi önlemler ile anne ve bebek gebelik şekerinden zarar görmeden kan şekeri seviyesi düzenlenir.
 3. Hamilelikte anne adayının kan şekeri seviyesi kontrol altına alınmaz ise bebek doğduktan sonra bebeğin kan şekeri seviyesi yüksek olabilir ve bu bebeğin kan şekerini kontrol altına almak kolay olmaz.
 4. Bebek normalden daha iri olabilir ve iri doğan bebeklerin annelerinde genellikle gebelik şekeri öyküsü vardır. İri bebek riskli bebek olarak kabul edilir ve nur topu gibi bir bebek kadın doğum uzmanları tarafından tercih edilmez, çünkü anne karnındaki bebek ne kadar iri olursa erken doğum riski, kan şekeri yüksek doğan bebek riski, sarılık riski, sezaryen doğum gerektirme riski, zor doğum riski gibi riskler de o kadar yüksek olur.
 5. Bütün bu riskler göz önüne alınarak gebelikte şeker yükleme testleri rutin olarak yapılır.

Hamilelikte şeker yükleme testi bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte şeker yükleme testi gebeliğe bağlı gelişebilecek gebelik diyabetinin saptanması için yapılır.

Şeker yükleme testi ile gebelik şekerinin tanısı zamanında konulur ise beslenme düzeni ve egzersiz önerileri ile anne adayının kan şekeri düzeyi kontrol altında tutulabilir veya bu önlemler ile kontrol altına alınamayan gebelik diyabetinde insülin tedavisi gibi tedaviler verilerek annenin ve bebeğin karşılaşabileceği riskler önlenmeye çalışılır.

Gebelikte şeker yükleme testi tüm hamilelik süresince sadece bir kez yapılır. Gebelikte şeker yükleme testinin bebeğe zarar verdiğine dair herhangi bir yayın veya açıklanmış bir vaka yoktur.

Dünya genelinde tüm derneklerin önerdiği şeker yükleme testi sonrasında bebeğe ve anneye zarar verdiğine dair bilinen ve yayınlanmış bir vakanın olduğu görülmemiştir.

Kötü giden bir gebelik sonucunun bir teste ya da bir olaya bağlanması için bütün değişkenlerin eşitlenmesi gerekir.

Şeker yükleme testi uzun yıllardan beri güvenle yapılan ve anne ve bebek için hayati önem taşıyan bir testtir. Hamile bir kadın bir dilim pasta veya tatlı bile yediğinde yaklaşık şeker yükleme testinde verilen şeker kadar şekeri zaten vücuduna almaktadır.

Ayrıca hamileler gizli şekerlerinin olduğunu bilmeden beslenme şekillerine devam ederler ise hamilelik şekeri hem bebekte hem de annede ciddi sorunlara yol açabilir. Şeker yükeleme testi yapılmasını istemeyen anneler hamileliği süresince gizli şeker hastalığı varmış gibi beslenmeleri çok ama çok önemlidir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Gebelik şekeri nedir
 2. Şeker hastaları hamile kalabilir mi
 3. Hamilelikte yüksek tansiyon nedenleri ve tedavisi
 4. Özel bakım ve takip gerektiren hamilelikler
 5. Hamilelikte el ve ayak şişmesi nedenleri ve tedavisi
 6. Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı
 7. Hamilelikte venöz tromboz nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git