Hamilelik ve Doğum

Gebelik Diyabeti – Gestasyonel Diyabet Neden Olur?

Vücudun gebelikte artan kan şekeri ile baş edecek uygun miktarda insülin üretememesidir diğer diabet hastalıklarına benzer, ama geçici bir durumdur.

Gebelik diyabeti nedir?

Gebelik diyabeti, vücudun gebelikte artan kan şekeri ile baş edecek uygun miktarda insülin üretememesidir diğer diyabet hastalıklarına benzer, ama geçici bir durumdur.

Gebelik diyabeti veya gestasyonel diyabet ilk defa hamilelikte ortaya çıkan yüksek kan şekeri değerlerinden meydana gelir. Bu tip gebelik diyabeti büyük ihtimalle bütün hamileliklerin % 10-15’inde görülmektedir. Gebelik diyabeti gebeliğin en sık görülen komplikasyonlarından dır. Gebelik diyabeti kadınların çoğunda doğumdan sonra kaybolur fakat daha sonra kadınların % 25- 50’sinde tip 1 veya tip 2 diyabet gelişebilir.

Hamilelikte (şeker hastalığı) neden olur?

 1. Diyabet (şeker hastalığı) vücudun yeteri kadar insülin üretememesi sonu ortaya çıkar.
 2. İnsülin, pankreasta üretilen ve vücutta şeker seviyesini düzenleyen bir hormondur.
 3. Hamilelik döneminde meydana gelen hormonsal değişimler anne adayının insülin dengesini de bozar ve bu durumun sonucu olarak da gebelik diyabeti meydana gelir. 

Gebelik diyabeti belirtileri

Gebelik diyabeti bazı anne adaylarıında herhangi bir rahatsızlığa neden olmayabilir.

İlk işaret idrarda şeker olabilir, ama aynı zamanda aşırı susuzluk sık sık ve çok miktarda idrar (erken gebelikteki sık ama genelde az miktardadır) ve yorgunluk (bunu gebelik yorgunluğundan ayırmak güç olabilir).

Bazı hamilelerde gebelik diyabetinin neden olduğu şikayetleri arasında idrar yolu enfeksiyonlarına yatkınlık, yüksek tansiyon, yüksek amniyotik sıvı miktarı, çok fazla yemek yeme gibi şikayetler de vardır.

Gebelik şekeri tarama testi ne için yapılır?

Gebelik diyabeti tarama testinin gebelik şekeri gelişme riski olmayan anne adaylarında da yapılması gerekebilir fakat bu testin özellikle yapılması gereken anne adayları vardır.

Örneğin aşırı kilolu anne adaylarında, ailesinde (anne, baba, kardeş gibi) diyabet hastası olan hamilelerde, daha önceki hamileliğinde gebelik diyabeti sorunu yaşayan hamilelerde, Afrika, Asya ve Latin Amerika kökenli hamilelerde, 30 yaşından sonra hamile kalan kadınlarda, daha önce düşük problemi yaşayan hamilelerde, daha önceki bebeği büyük doğan anne adaylarında diyabet riski nedeni ile hamileliğinin ilk aylarında diyabet testi yapılır.

Gebelik şekeri tarama testi nasıl yapılır?

 1. Yüksek risk grubu altında olmayan hamilelerde 50 gr şekerli su içirip açlık veya tokluk durumuna bakmadan herhangi bir zamanda 50 gr şekerli su içirdikten sonra birinci saat sonunda alınan kan şekeri seviyesine bakılır.
 2. Normalde insülin ve glukoz sistemi sağlıklı çalışan bir hamilede kan şekeri belli bir seviyenin altında olması gerekir fakat kan şekeri normal seviyenin üstünde çıkar ise kan şekeri yüksek ve gebelik diyabeti riski olduğu anlamına gelebilir ve bu gibi bir durumda şeker yükleme testi yapılmasına gerek duyulabilir.
 3. Şeker yükleme testi, 100 gr ve 75 gr ile yapılır. 100 gr ile yapılan test için aç karnına açlık kan şekeri alınır ve 100 gr şekerli su içirilip, 1’inci saatte, 2’inci ve 3’üncü saatte olmak üzere toplam 4 adet kan alınır. Bu toplam 4 adet alınan kanın, 2 tanesi veya daha fazlası yüksek çıkar ise gebelik diyabeti tanısı konulur ve ona göre tedavi planlanır. Eğer bir tanesi yüksek çıkar ise şüpheli gebelik şekeri denilir ve belli bir süre sonra bu test tekrarlanır.
 4. Şeker tarama testi genelde 24 ile 30’uncu haftalar arasında yapılır.

Gebelik diyabeti tedavisi

Neyse ki gebelik şekeri ile bağıntılı hemen hemen bütün potansiyel riskler uygun kişisel ve tıbbi bakım ile elde edilecek kan şekeri düzeyinin dikkatli ve sürekli kontrollerinin yapılması ile tamamen ortadan kaldırılabilir.

Hekimin önerilerine uyulduğu takdirde gebelik şekeri olan annenin ve bebeğinin başka anneler ve bebekleri kadar gebeliği ve doğumu aşma şansı vardır.

Gebelik diyabeti tedavisinde beslenme

Gebelik diyabeti tedavisinde beslenme şekli

Gebelik diyabeti tedavisinde uygulanan yöntemler

 1. Gebelik diyabeti uzun bir vade için vakaların % 85’inde beslenme planı ile iyi tedavi edilebilir. Diyetisyen yardımı ile doğru beslenme gebelik diyabetinde en önemli ilkedir.
 2. Hamilelikte oluşan şeker yüksekliği tedavisinde öncelikle diyet listesi verilir. Bu diyet listesinde bebeği tehlikeye atmadan, alması gereken bazı maddelerden mahrum bırakmadan, sadece diyetteki toplam öğündeki alınan hem kalori miktarı hem de o kalorinin bileşiğindeki % kaçı glukoz, % kaçı yağ ve % kaçı protein olduğunu iyi bir şekilde ayarlayarak kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak üzere tedavi planlanır.
 3. Verilen diyete rağmen, açlık ve tokluk şekerinde farklılık görülmez ise insülin tedavisine gerek duyulur. İnsülin, zaten vücudun ürettiği bir madde olduğu için doktorun tavsiyesi ile hamilelikte de kullanılabilir.
 4. Gebelik diyabeti gelişen anne adaylarında doğumdan sonra bu durum normale döner. Yine de gebelik diyabeti geçiren kadınların beş yıl sonrasına kadar düzenli olarak diyabet testleri yaptırmaları gerekir, çünkü bu kadınlarda yaşın ilerlemesi ile tip 1 veya tip 2 diyabet riski artar.
 5. Yüzme, yürüyüş, merdiven çıkma ve hamilelik için uygun olan egzersizleri yapmak gibi yöntemler vücut hücrelerini vücuttaki kendi insülinine karşı daha iyi harekete geçirir.

Gebelik diyabeti bebeğe zarar verir mi?

Gestasyonel diyabet bebeğe zarar verir mi

Gestasyonel diyabet bebeğe zarar verir mi

Şekerin, ister gebelik ile başlayan cinsi isterse gebelikten önce başlayan cinsi olsun, genelde ne anne ne de bebek için kontrol altına alındığı sürece tehlikeli değildir ancak fazla şekerin anne kanında dolaşmasına ve bu şekilde plasenta yoluyla bebek dolaşımına girmesine izin verilir ise o zaman hem anne hem de bebek için olası ciddi sorunlara sebep olur.

Anne adayında kan şekerinin yükselmesi durumunda şeker, pilasenta (bebek eşi) aracılığı ile fetusa ulaşır ve bu durumda fetus, reaksiyon olarak insülin üretimini arttırır fakat bu insülin, şekerde olduğu gibi, ”plasenta bariyerinden” geçemez, bu nedenle yüksek insülin seviyesinden dolayı anne karnındaki bebekte büyüme ve yağ oluşumu olabileceği için normalden büyük bebek doğumlarına neden olabilir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelik kaygıları ve bebek sağlığı için faydalı öneriler
 2. Hamilelikte dengeli beslenme listesi
 3. Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı
 4. Doğum sonrası dönem için faydalı bilgiler
 5. Özel bakım ve takip gerektiren hamilelikler
 6. Hamilelikte mide bulantısı neden olur
 7. Amniyosentez nedir ve amniyosentez nasıl yapılır
 8. Preeklampsi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git