Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi (Hair Loss in Pregnancy)

Hamilelikte saçların dökülmesinin sebebi hamilelik hormonlarının vücutta yaptığı olumsuz etkilerden kaynaklanan bir durumdur. Normalde saçın uzama döneminde yüzde 80 oranında saç miktarı bulunur iken, yüzde 70-60 civarına indiğinde dökülen saçın miktarı gözle görülür bir şekilde artmış anlamına gelmektedir.

Hamilelikte saç dökülmesi normal midir?

Hamilelikte saçların dökülmesinin sebebi hamilelik hormonlarının vücutta yaptığı olumsuz etkilerden kaynaklanan bir durumdur. Normalde saçın uzama döneminde yüzde 80 oranında saç miktarı bulunur iken, yüzde 70-60 civarına indiğinde dökülen saçın miktarı gözle görülür bir şekilde artmış anlamına gelmektedir.

Bu durumda saçların incelmesi, seyrekleşmesi görülür. Fakat, hamilelik döneminde bu durum normal olarak kabul edilir. Hamilelik bitince hormonlar normale döndüğü için, saçın dökülmesinin bir kaç ay içinde azalmasıyla birlikte düzeldiği görülür.

Hamilelik sırasında vücuttaki demir eksikliği, bazı vitaminlerin azalması sonucu ile de saç dökülmesi gerçekleşebilir. Hamilelik sırasında saç dökülmesini engellemek için demir oranı yüksek ve vitamin içerikli beslenmek, bitkisel yağlar ile saç diplerine masaj yapmak, özellikle de zeytin yağı, ceviz yağı gibi yağlar ile haftada veya on beş günde bir masaj yapmak saçlarınız için önemli bir destek olabilir. Ayrıca hamilelik döneminde kimyasal içerikli saç bakım ürünlerinden kaçınmak gereklidir.

Hamilelik döneminde saçlar neden dökülür?

Normalde saçların yüzde 80’uzama döneminde, yüzde 10′ dinlenme döneminde, yüzde 10′ dökülme dönemindedir. Normal sağlıklı bir hamilelik geçiren anne adayında, uzama dönemindeki saçlar yüzde 80’den 90 çıkar. Saçlarda gürleşme, parlaklığın artması ve daha sağlıklı bir görünüm kazanması durumu olumlu anlamda kendini gösteren bir durum olarak görülür. Bazı hamilelerde ise bu durumun tersi gerçekleşir ve yüzde 80 olan uzama dönemi saç oranı daha düşük bir seviyeye indiğinde ani saç dökülmesine neden olabilir.

Fakat bu durum çok önemli olmadığı gibi, hamilelik sonlandığında hormonların düzelmesi sonucu saç dökülmesi kendiliğinden azalır. Uzamakta olan saçlarında artması ile saçlar yeniden eski haline döner. Hormonların etkisi dışında, beslenme bozukluğu olan ve kansızlığı ileri düzeyde olan hamilelerin saçlarında da cansızlık, donukluk ve kuruluk görülebilir.

Bu gibi durumlarda vitamin takviyesi ile saçların, tırnak dokusunun, ve vücudun desteklenmesi gerekebilir. Bunların dışındaşeker hastalığı, tiroid ve diğer metabolik rahatsızlığı olan hamilelerde de saç dökülmesine rastlanabilir. Hamilelik insan vücudunda önemli değişikliklerin gerçekleştiği bir dönem olup, hormon salgısı önemli derecede artarak, östrojen ve progesteron hormonları başka zamanlarda olmadığı kadar yüksek seviyeye ulaşır.

Bu durumun gerçekleşmesi ile ciltte, saçlarda ve tırnaklarda da farklılıklar görülür. Bu tür değişiklikler genelde olumlu anlamda görüntüye yansıtırken, hormon salgısının artması ile çoğu hamilelerde, saçlarda gürleşme, parlaklık ve daha hızlı bir şekilde uzamaya eğilim görülür. Bu farklılık çevre tarafından hamileliğin anneyi güzelleştirdiği eleştirilerini gündeme getirir.

Hamilelik döneminde saçların bakımı nasıl olmalı?

Hamilelikte saç bakımı

Hamilelikte saç bakımı

Hamilelik döneminde meydana çıkan saç dökülmesinde öncelikle vücudun içten beslenmesi amacı ile beslenme şekline dikkat etmek, dengeli ve düzenli beslenmek, hamilelikte vitaminlerden, proteinlerden zengin besinler ile beslenmek et, süt, yoğurt, balık, tavuk ve lifli besinler gibi protein içeriği yoğun olan beslenme şekli hamilelik sırasında oldukça önemlidir.

Hamilelik dönemi özellikle anne için daha fazla psikolojik etki yarattığından, anne adaylarının bu süreci huzurlu geçirmesi hem bebek hemde annenin dış görünümü için oldukça önem taşımaktadır. Saç dökülmesi normalden fazla olduğunda, yani ortalama günde yüz adet saç teline aştığında bir dermatoloji (cildiye uzmanı) tarafından değerlendirilmesi ve bazı fizyolojik sebeplerin incelenmesi gerekir.

Anne adayını ve bebeği zarar vermeyecek şekilde ilaç tedavisi uygulanabilir. Hamilelikte saç bakımının, vücuda alınan diğer besin ürünlerinde olduğu gibisaç bakımı ürünlerininde doğal malzemeler ile olması, kimyasal madde içermemesi gereklidir. Bunun nedeni vücuttaki diğer organlarda olduğu gibi saç derisinde de kan dolaşımı hızlanır ve saç bakımında kimyasal madde kullanılır ise emilimi daha kolay olduğundan kan akımının hızlanması ve bebeğe de zarar verebileceği için bu ürünlerden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte saç bakımı için öneriler

Hamilelikte bitkisel yağlardan kullanmak daha güvenli olur. Bu yağlardan badem yağı, susam yağı, zeytin yağı ve ceviz yağı gibi yağları hem besleyici etkisi bulunduğu, hemde bebeğin sağlığı açısından doğal bakım tercih edilmelidir. Bu yağlar ile haftada bir veya 15 günde bir banyo öncesi saç diplerine masaj yaparak 15-20 dakika civarı bekletmek ve yıkamak saçların canlılık kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca hamilelik döneminde saçlar daha fazla kırıldığı için saçları kısa tutmak, saçların kırılmasını önler ve daha dolgun görünmesini sağlar.

Saç boyası, düzleştirici, fazla fön çektirme ve saçları yolan fırçalar ile tarama gibi işlemlerinde saçları yıprattığı bir gerçek olduğu için, bu işlemlerden de hamilelik döneminde ve hamile değil iken bile mümkün olduğunca uzak durmak saç dökülmesinden korunmada faydalıdır. Fakat bütün bunlara rağmen aşırı saç dökülmesi devam eder ise bir dermatoloji uzmanına baş vurmak yararlı olabilir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Hamilelerin vitamin ve mineral ihtiyacı nedir
 2. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme
 3. Hamilelikte saç boyatmak bebeğe zarar verir mi
 4. Hamilelikte demir eksikliği neden olur

5 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  23 Şubat 2015 at 14:37

  hamilelikte saç dökülmesi psikoloji bozuyor ya

  • Avatar

   Adsız

   27 Mayıs 2015 at 13:39

   hamilelikte saç dökülmesi olağan bir problemdir. lütfen bu konuda pek stres yapmayın. hatta dilerseniz psikolojik destek alabilirsiniz.

 2. Avatar

  Adsız

  26 Ağustos 2015 at 21:46

  Hamilelikte saçların dökülmesine iyi gelen bir şey varmı

  • Avatar

   Adsız

   27 Ağustos 2015 at 19:00

   Gebeliğe takiben 1 veya 5'inci aylarda ani ve aşırı saç dökülmesi yaşanabilir. Bu durum gebelerin % 40-50'sinde görülebilen bir durumdur ve bu durum geçici olabilir. Hamilelik ile ilgili saç dökülmesi çoğunlukla doğum sonrası artış gösterir. Hamilelik sırasında aşırı saç dökülmesi var ise bu durum vitamin, çinko ve mineral eksikliğinden kaynaklanabilir. Hormonların değişimine bağlı saç dökülmesi genellikle doğum sonrası ilk üç ayda görülür ve bu durum çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Hamilelik ve doğum sonrası saç dökülmesini önlemek için, hamileliğiniz süresince dengeli ve düzenli beslenmeye, saçları fırça, fön, boya, maşa gibi malzemeler kullanarak hırpalamamaya, sebze ve meyveyi mümkün olduğunca bol yemeye, koruyucu saç kremi ve şampuanlar kullanmaya, haftada 1-2 kez badem yağı, zeytin yağı gibi yağlar ile banyodan 20 dakika kadar önce saçları masaj yapmaya özen gösterilmelidir. Hamileliğiniz ve doğumunuzun iyi geçmesi dileğiyle.

 3. Avatar

  Gülce

  8 Ocak 2018 at 10:48

  doğal keratin dip bakım yağı dökülmeyi en iyi derece de durduruyor doğal olduğu için hamilelerde asla yan etki yapmıyor ben boyadan sonra döküldüğü için kullandım bu etksini göreceğimi sanmamıştım ama tam tersi çok fazla etkili oldu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git