Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hemen her insan, hayatının belli bir döneminde saçının rengini değiştirmek ister ve bu nedenle saçlarını boyar ya da boyatır. Saç boyama insan topluluklarının oluşumundan bu güne vardır. Saçların boyanması ya da renginin açılmaya çalışılması, kökü eski çağlara dayanan uygulamadır. Tarihte Pers'lerin, İsrail'lilerin, Yunan'lıların ve Roma'lıların da saçlarını boyadıkları bilinmektedir.

Hamilelik döneminde saç bakım ürünlerinin zararları

Hemen her insan, hayatının belli bir döneminde saçının rengini değiştirmek ister ve bu nedenle saçlarını boyar ya da boyatır. Saç boyama insan topluluklarının oluşumundan bu güne vardır. Saçların boyanması ya da renginin açılmaya çalışılması, kökü eski çağlara dayanan uygulamadır. Tarihte Pers’lerin, İsrail’lilerin, Yunan’lıların ve Roma’lıların da saçlarını boyadıkları bilinmektedir.

Hamilelik ve saç bakım ürünlerinin yan etkileri

Saç bakımı sırasında kullanılan boya ve kimyasalların gebelik sırasında endişe yarattığı bilinmektedir. Saç bakımı işlemleri arasında, boyama, geçici, yarı kalıcı ve kalıcı boyalar, perma (saçlarda kalıcı dalgalanma) bu işlem saça uygulanan iki solüsyon ile sağlanmaktadır. İlk solüsyon ile saç dalgalı hale getirilir ve ikinci solüsyon ile saçın dalgalı hali sabitlenir. Saç renginin açılması hidrojen peroksit ile yapılır. Saçları düzleştirmek için bazı kimyasallar kullanılır. Bu kimyasalların gebelik üzerinde nasıl bir etki ettiği yeterince araştırılmadan piyasaya sürülmektedir.

Üreticiler saç bakım ürünlerinde bulunan kimyasalları sürekli değiştirmektedirler. Fakat bu kimyasalların hamilelerde nasıl bir etki ettiği konusunda yeteri kadar inceleme yapılmaz. Saç bakımı sırasında kullanılan kimyasalların çok az bir miktarı deriden vücuda emilmektedir. Bu emilimin az miktarda olması nedeni ile bebeğe yapacağı etki çok yüksek değildir. Perma yapılırken kullanılan fiksasyon solüsyonu kafa derisinde tahrişe yol açabilir. Aynı durum saç düzleştirme için kullanılan kimyasallar için de geçerlidir. Kalıcı saç boyaları güçlü bir kimyasal buhar oluşturan amonyak içermektedir.

Saç boyalarının az bir miktarı deri tarafından emilmesi nedeni ile gebelikte saçın boyanması çok zararlı olmayabilir. Fakat uzmanlar hamilelik döneminde, özellikle ilk üç ayda hamilelerin saç boyamalarının zararlı olduğunu belirtmektedirler. Saç boyama işlemi sırasında boya kokusunun solunması gelişmekte olan bebeğe daha fazla zarar verir. Yine saç düzleştirme sırasında zararlı kimyasallar solunum yolu ile vücuda girer.


Mümkün olduğunca gebelik döneminde saç boyatma, saçın renginin açılması, perma ve düzleştirme işlemleri yapılmamalıdır. Bu tür işlemler mümkün olduğunca havalanması iyi olan yerlerde yapılmalıdır. Saç kestirmek için bile kuaföre gidildiğinde gereksiz yere kuaförde durulmamalıdır. Kimyasal kullanırken eldiven kullanılmalıdır. Ayrıca kuaförde çalışan hamilelerin de bu konuda dikkatli olmaları gereklidir. Çalıştıkları yerde yemek yememeye, özel üniforma kullanmaya, eldiven kullanmaya ve çalıştıkları yerin havalı olmasına dikkat etmelidirler.

Günümüzde saç boyaları ve kimyasal bakım ürünlerinin zarar verici maddeleri her ne kadar azaltılmış olsa da bazı kadın doğum uzmanları ilk üçüncü ayadan sonra, hamilelerin saç boyasına izin vermelerine rağmen, bazı kadın doğum uzmanları yanlış bulmaktadır. Hamilelik döneminde konserve gıda tüketilmesinin bile zararlı olduğu düşünülmekte iken, saçlar boyanmak zorunda değildir ve saçları boyamak için doğum sonrasını beklemenin bir sakıncası yoktur.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Hamilelikte saç dökülmesi neden olur
 2. Doğum sonrası saç dökülmesi
 3. Hamilelik dönemi ile ilgili bilgiler
 4. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur

8 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  25 Mayıs 2015 at 21:51

  Ben 37 yaşındayım ve üç aylık hamileyim, saçlarımda oldukça beyaz var, psikolojim bozuluyor, bu yüzden ben saçlarıma kına Hint kınası yakıyorum ama buda zarar verir diye endişeleniyorum fikri olan biri varsa yardımcı olabilir mi?

 2. Avatar

  Adsız

  27 Mayıs 2015 at 17:01

  Hamilelik kadın için değişim sürecidir ve kadınlar hamilelik döneminde fiziksel görünüme daha fazla önem verirler. Saç boyalarının içeriğinde belli kimyasallar olduğu bir gerçektir. Fakat Hint kınasının içeriğinin bitkisel olduğu bilinmektedir. Jinokoloji uzmanları saç boyama işleminin doğumdan sonraya bırakılmasını önermektedirler. Kına ve Hint kınası için hayır kına yakmayın demiyorlar. Tercih sizin isterseniz bir 6 ay daha bekleyebilirsiniz. Çok takmazsanız pek sorun olmaz sanırım. Çok mutsuzum diyorsanız normal kına yakmanız daha güvenli olur diye düşünüyorum.

 3. Avatar

  Adsız

  2 Haziran 2015 at 19:23

  Benim hamile kaldığımda saçlarım boyalıydı, Şimdi hamileliğim 2 aylık oldu, Tekrar boyamadım, Saçlarımı son boyadığım da belki hamileydim bilmiyorum, bebeğime zarar verir mi.

 4. Avatar

  Adsız

  3 Haziran 2015 at 15:20

  Merhabalar saçların zaten hamile olduğunu öğrendiğinde boyalı imiş, bu duruma yapılacak bir şey yok, bir kez öyle olmasının sakıncası olacağını sanmıyorum, mümkün olduğunca saç boyamamak daha doğru olur. Doktorlar 3'üncü aydan sonra saçların bitkisel boya ile boyanmasında çok önemli bir sakınca görmediklerini söylemektedirler. Yinede 9 ay sabretmek çok daha doğru olur. Saçların ilk boyandığı an bebeği daha fazla etkilemektedir. Şu an çok sorun yaratmaz. Saç boyaları zaten 2'inci aydan sonra çıkmaya başlıyor.

 5. Avatar

  Adsız

  8 Eylül 2015 at 21:25

  Hamilelikte var olan saç rengi bebeğin saç rengini etkiler mi .

  • Avatar

   Adsız

   10 Eylül 2015 at 10:19

   Saça rengini veren pigmentler sarı, kırmızı ve mavi renklidir. Saç rengi kalıtımsal faktörlere bağlı oluşur. Saçlarınızın var olan rengi diye tanımladığınız renk büyük ihtimalle boya olmalı. Hamilelikte boya ile saç rengi, doğal saç renginden farklı ise boya olan saç rengi bebekte bir etki göstermez. Hamilelik döneminde annenin saç rengi doğal rengi ise çocuğun saç rengi anneye çeker ise çocuğun saç rengi anneye benzeyebilir. Fakat çocuklar saç rengini genellikle hem anneden hemde babadan almaktadır. Bu nedenle karışık bir saç rengi olabilir. Çocuklar genellikle ilk doğduklarında saç rengi farklı, belli bir ayadan sonra saç rengi farklı, ergenliğe doğru gerçek saç rengini alırlar. Ergenliğe doğru saç renginin koyulaşmasının hormonal nedenlere bağlı olduğu bilinmektedir.

 6. Avatar

  Selenay

  5 Mart 2016 at 00:24

  8 haftalık hamileyim kendi saçını değil ablamin saçını boyadım bunun nasıl kötü etkisi olur beni bilgilendirirseniz sevinirim yada büyük derecede zararı olur mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2016 at 12:14

   – Merhabalar, saç boyalarında bulunan kimyasal maddelerin hamilelerde etkisi hakkında kesin bir bilgi verilmemektedir. Bu nedenle hamilelik sürecinde anne adaylarının hamilelikte saç boyatma ve diğer işlemleri yaptırmaları önerilmez. Hamilelik sırasında boya yapılması genellikle bu boyanın içinde bulunan kimyasalların azda olsa kafa derisinden dolaşıma girmesi ihtimali nedeni ile tavsiye edilmez.

   – Hamilelikte saç boyatma kafa derisinden çok düşük bir oranda kimyasalların dolaşıma girme ihtimali nedeni ile anne adayının saç boyatması doğru görülmemektedir; ancak bundan ziyade saç boyalarında bulunan kimyasalların kokusunun solunmasının daha tehlikeli olduğu konusunda uyarılar vardır. Hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının koaförde bile durmaları solunum yolu ile alınan kimyasal kokular nedeni ile tercih edilmez. Doktorunuza danışmanızda fayda var. Sağlıklı doğum ve yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git