Göğüs Hastalıkları ve Tedavileri

Hamilelikte Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte öksürüğe yakalanmak oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Hamilelikte öksürük bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte öksürüğe yakalanmak oldukça rahatsız edici bir durumdur. Hamilelikte oluşan öksürük tedavisinde herhangi bir ilaç kullanılmaması bu rahatsızlığı daha da zorlaştırır. Hamilelik döneminde evde uygulanabilecek doğal tedavi seçenekleri tercih edilmelidir. Bu nedenle herhangi bir ilaç kullanmadan önce hamilenin doktoruna danışması önemlidir.

Hamilelikte kuru öksürüğün en sık nedeni soğuk algınlığı, grip ya da alerjenlerdir. Öksürüğe neden olan faktörün tedavi edilmesi öksürüğün geçmesini sağlar. Hamilelik döneminde soğuk algınlığı benzeri bir rahatsızlık geçirildiğinde mutlaka bol sıvı alınması ve dinlenmek gereklidir. Bunun yanı sıra dengeli ve düzenli beslenmek, aşırı soğuktan ve terlemekten kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak hastalıklardan korunmada yardımcıdır. Öksürük alerjenler nedeni ile gelişiyor ise alerjenlere karşı korunmak ta önemlidir. Hamilelik döneminde öksürük bir hafta kadar sürede geçmez ve ateş, baş ağrısı bu duruma eşlik eder ise anne adayı mutlaka doktoruna bu durumu bildirmelidir. Hamilelik döneminde şiddetli öksürük bebeğe zarar vermez çünkü rahim içerisinde bulunan sıvı bebeği korur.

Hamilelikte öksürük tedavisi

Öksürük tedavisi hamilelikte de nedene yönelik yapılır. Çok gerekmedikçe medikal tedavi uygulanmamalıdır. Alınması gereken ilaç doktor tarafından belirlenir. öksürük şikayeti olan anne adayı mutlaka doktoru tarafından iyi bir muayene edilmelidir.

Hamilelikte öksürük için ilk olarak evde yapılabilecek yöntemler tercih edilir. Örneğin, bol ılık su veya sıvı alımı balgamı incelterek sökülmesinde fayda sağlar. Sıcak tavuk çorbası yenmesi faydalı olur. Geceleri evdeki havayı nemlendirmek için soğuk buhar makinesi kullanmak öksürüğün şiddetini azaltabilir. Sıcak bir duş almak veya banyoda oturarak akan sıcak suyun buharını solumak çok aşırıya kaçmadan faydalı olur.

Bol bol istirahat etmek, burun tıkanıklığı için tuzlu su solüsyonu kullanmak (1 litre içme suyunu kaynatıp soğuttuktan sonra 1 tatlı kaşığı deniz tuzu ekleyip karıştırarark elde edilen solüsyon) ile günde iki defa burnu yıkmak ve ağızda gargara yapmak geniz akıntısını, burun tıkanıklığını ve boğaz ağrısını gidermede yardımcı olabilir. Uyurken burun tıkanıklığı zorluk veriyor ise başın altını yükseltmek işe yarar. Ilık bir bardak limonlu su veya portakal suyuna bir kaşık bal koyup içmek faydalı olur. Bir kabuk tarçın, 2 tane karanfil, çiçek ıhlamur ve 1 elma kabuğunu bir taşım kaynatıp demledikten sonra ılık olarak içmek faydalı olur.

Bir çay kaşığı taze toz zencefil ve bir kaşık balı macun haline getirip günde bir veya iki kez tüketmek öksürük sorununda yararlıdır. Ayva kabuğunu bir tavada hafif pişirip ılındıktan sonra bir beze kabukları döşeyip üzerine az miktar zeytin yağı gezdirdikten sonra bu bezi boğazı sarmak ve üzerinden bir tülbent bağlayarak boğazı sarıp gece boyu bu şekilde uyumak sabaha kadar boğazı yumuşatır ve bunu iki üç gün uygulamak oldukça yararlı olabilir. Hamilelik döneminde bitkisel çaylar ölçülü tüketilmelidir. Bitki çaylarının fazlası bebeğe ve anneye zarar verebilir. Doktorun önerdiği bitki çaylarını tüketmek doğru olur. Geçmeyen öksürük şikayetinde mutlaka doktora gitmek gereklidir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve grip
  2. Hamilelerin vitamin ve mineral ihtiyacı nedir 
  3. Hamilelik dönemi için önemli bilgiler
  4. Hamilelikte reflü hastalığı nedenleri ve tedavisi
  5. Hamilelikte mide bulantısı neden olur

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git