Baş Ağrısı

Hamilelikte Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren, ataklar ile seyreden ve ataklar arasında şikayete neden olmayan kronik tekrarlayıcı bir bozukluktur. Baş ağrısı ve eşlik eden diğer şikayetler, migreni olan kişinin hayatını normal devam ettirmesini engeller. Migren atakları tedavi edilmez ya da uygulanan tedavi fayda etmez ise 4-72 saat sürer. Gebelik ve doğum kontrol ilaçlarında da olduğu gibi, yüksek östrojen hormon düzeyleri ile tetiklenen migren tipi auralı migren tipidir.

Gebelikte (hamilelikte) migren tedavisi

Migren, ataklar ile seyreden ve ataklar arasında şikayete neden olmayan kronik tekrarlayıcı bir bozukluktur. Baş ağrısı ve eşlik eden diğer şikayetler, migreni olan kişinin hayatını normal devam ettirmesini engeller. Migren atakları tedavi edilmez ya da uygulanan tedavi fayda etmez ise 4-72 saat sürer. Gebelik ve doğum kontrol ilaçlarında da olduğu gibi, yüksek östrojen hormon düzeyleri ile tetiklenen migren tipi auralı migren tipidir.

Doğum kontrol ilaçları kullanımı migreni iyileştirebilir veya kötüleştirebilir. Hamilelik migren seyrini etkiler. Hamilelikte migrenlilerin % 70 kadarının migren atakları 6’ıncı ya da 7’inci aylardan sonra azalır ya da kaybolur. Migren ağrıları olan kadınların % 58’inde pospartum dönem (doğumdan sonraki dönem) içinde migren atakları yeniden başlar. Sadece adet dönemlerinde migren atakları olan kadınlarda hamilelik döneminde migren şikayetlerinin geçme olasılığı daha fazladır. Bunun nedeni hamilelik döneminde östrojen hormonunun dalgalanma göstermemesi ve devamlı yüksek düzeylerde kalmasıdır.

Hamilelikte migren tedavisi ve önlemler

Hamilelikte ilaç kullanımı kısıtlılığı olduğu için, tedaviden önce korunma önem taşır. Migren hastası olan kadın, daha hamile kalmadan yaşam şeklini atakları azaltmak amaçlı düzenlemelidir. Öncelikle baş ağrısı günlüğü tutulur ise migren ataklarını neyin tetiklediği hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olabilir. Bu günlüğü doktor ile birlikte gözden geçirmek baş ağrısı ile mücadele etmede fayda sağlar. Baş ağrısı günlüğü sayesinde, baş ağrısı başlamadan önce ne yapıldığı, ne yendiği, uykusuzluk, yorgunluk, uyku düzensizliği, nerede olunduğu, nasıl başladığı, susuz kalmak, çok fazla acıkmak, gürültülü ortam, parlak ışıklar, kirli hava ve hava basıncı gibi tetikleyici faktörlere maruz kalınıp kalınmadığı nedeni ile baş ağrısının tetiklendiği günlük sayesinde kolayca anlaşılır.

Önlemler, migren ağrısı hafiften başladığında karanlık ve sessiz bir odada uyumaya çalışmak, Hafif egzersizler veya yarım saat yürüyüş yapmak ve boyun bölgesine ve şakaklara buz koymak, gibi ilaçsız yöntemler migren tipi baş ağrısında fayda sağlayabilir. Hamilelikte yapılması en kolay egzersiz yarım saatlik yürüyüştür, Yürüyüş migren ataklarını hafifletir. Geçmeyen inatçı ağrılarda doktorun önerdiği ilaçlar usulünce hamilelikte de kullanılabilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde migren ağrısından korunmak için alternatif yöntemler de vardır. Bitkisel tedavi, akupunktur tedavisi, homeopati, masaj, meditasyon ve yoga gibi baş ağrısı tedavileri uzak doğuda oldukça sık uygulanan yöntemlerdir.

Akupunktur tedavisi migren ve gerilip tip baş ağrısı tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Yoganın da migren tedavisinde faydalı olduğunu bildiren çalışmalar bulunmaktadır. Fakat bu tedavi yöntemleri uzmanlar gözetiminde ve doktorun önereceği şekilde uygulanmalıdır. Doğum sonrası devam eden ya da tekrar ortaya çıkan migren ataklarının azalmasında bebeği emzirmenin rolü vardır. Bebeğini emzirmeyen annelerde migren ataklarının hemen tekrarladığı hakkında bilgiler vardır. Migrene iyi gelen bitkiler vardır. Fakat hamilelerde bitkiler veya bitki çayları bebek düşüklüğüne yol açabilir. Bu nedenle hamilelerin doktorun önermediği ilaç ve bitkisel yöntemleri kullanmaları önerilmez.

Migren nedir?Hamilelikte baş ağrısıBaş ağrısına iyi gelen besinler

4 Yorum

 1. rdgd

  9 Kasım 2016 at 16:43

  İyi günler,
  Ben hamile kalmadan evvel mevsim geçişlerinde haftada 3 gün migren ağrısı çekiyordum. Bu dönemler dışında ise mutlaka ayda 5-6 defa ağrım oluyordu. Bu ağrılar sebebiyle ağrı henüz başlayacak gibi olduğunda doktor reçetesi ile relpax kullanıyordum. Şuan hamileyim ve migren ağrılarım yine yoğun dönemlerde olduğu gibi seyrediyor. Haftada 2-3 kez tekrarlıyor ve hayatım çekilmez hale geliyor. İlaç ise kullanamıyorum. Parol sışında ilaç kullanmamam söylendi ama bu ilaç hiç bir etki etmiyor. Zararsız şekilde hamilelikte de kullanabileceğim bir ilaç var mı? ya da hayatım boyunca bu şekilde mi olacak? Ameliyat vs. kesin çözümü yok mu?
  Teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 01:09

   Göz estetiği sırasında migren hastalığına yönelik cerrahi tedavi 2000’li yıllarda bulunmuştur fakat yeterli veri yoktur.

   Göz estetiği sırasında bulunan şakak germe ve göz kapağı estetiği sonrasında migren ağrılarının da geçtiği hakkında bilgiler vardır.

   Bu konuda öncelikle nöroloji doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Bu yöntem her hastaya uygulanmamaktadır, uygulanacak hastaya öncelikle botoks testi uygulanır. Fakat bu işlem Türkiye’de ne kadar denenmiştir çok fazla bilgi yoktur.

   Migren ataklarından korunmak için tetikleyici faktörlerden kaçınmak gerekir.

   Migren ataklarını tetikleyen faktörlerin arasında uyku uyanıklık ritminde değişiklik, hormonal dalgalanmalar ki şu anda hamile olduğunuz için bunu önlemeniz zor, sıcaklık dalgalanmaları (soğuk ya da sıcak), beslenme faktörleri (kırmızı şarap, sert peynir, kuruyemişler), kahve çay, alkol, nikotin, damar genişlemesine neden olan ilaçlar, omurga sorunları (gerginleşme), stres, parlak ışıklar gibi faktörler migren ataklarını tetikleyen faktörlerdir ve bunların çoğu önlenebilir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. beşevler çilingir

  1 Aralık 2016 at 17:48

  sitres yapınca çok fazla oluyr

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Aralık 2016 at 22:31

   Bazı migren hastalarında stres, üzüntü, uykusuzluk, açlık, sıkıntı gibi etkenler ağrıları arttırabilir.

   Migren atakları beslenme ile ilgili faktörler ile de artabilir. Örneğin, hiç kırmızı şarap içmemiş çikolata yememiş veya belli bir tür peynir yememiş kişilerde bu besinleri tüketmek migren ağrısını arttırabilir. Salam, sosis gibi besinlerin içinde bulunan koruyucu maddeler de migren ağrısını arttırabilir.

   Kadınlarda adet dönemleri migren ataklarını tetikleyebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git