Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Meme Kanseri Neden Olur?

Hamilelikte meme kanseri insidansı (görülme sıklığı) tüm meme kanserli hastalar içinde % 0.2-3.8 civarındadır. Hamilelikte rastlanan kanserler arasında serviks (rahim ağzı) kanserinden sonra meme kanseri gelir. Hamile kalma yaşı arttıkça meme kanseri riski artmaktadır.

Hamilelikte meme kanseri tedavi edilir mi ?

Hamilelikte meme kanseri insidansı (görülme sıklığı) tüm meme kanserli hastalar içinde % 0.2-3.8 civarındadır. Hamilelikte rastlanan kanserler arasında serviks (rahim ağzı) kanserinden sonra meme kanseri gelir. Hamile kalma yaşı arttıkça meme kanseri riski artmaktadır.

Hamileliğin ay farkına göre meme kanseri görülme sıklığında bir fark olmadığı gibi, daha çok emzirme döneminde meme kanseri tanısı alındığı bilinmektedir. Tarihsel bilgilere göre gebelikte görülen meme kanserinin hızlı seyreden, kötü prognozlu ve tedavi edilmesi zor bir hastalık olduğu konusunda bilgiler verilmiştir.

Hamilelikte meme kanseri belirtileri ve teşhisi

Şimdiye kadar gebelikte meme kanseri hamile olmayanlar ile benzer klinikopatolojik özellikler taşımakta ve aynı evredeki gebe olmayan hastalar ile benzer sağ kalım sonuçları vermektedir. Hamilelikte ve emzirme döneminde hormonal etkiler ile memeler büyür ve bu da bir kitlenin fark edilmesini zorlaştırır. Hamilelik ve emzirme döneminde meme kanserinin saptanması ancak kendi kendine meme muayenesi veya doğum için yapılan takiplerde memenin de değerlendirilmesi ile mümkün olabilir. Hamileliğin başlamasından sonra hastanın jinekoloji uzmanı tarafından düzenli takip edilmesi gerekmektedir.

Doktor takibinde genel muayene yapılırken meme muayenesi de yapılır. Memede bir kitle fark edildiğinde hasta genel cerrahi uzmanına yönlendirilmelidir. Hastaların ortalama % 90’ında ilk bulgusu memede kitledir. Fakat hamilelikte ortaya çıkan kitlelerin yaklaşık % 80’ininsüt kisti,yağ bezi, fibroadenom gibi iyi huylu lezyonlar olduğu bilinmelidir. Meme cildinde meydana çıkan renk değişikliği, kabartı, çekinti, ödem gibi durumlarda meme başı akıntılarında da hasta cerrahi tarafından incelemeye alınmalıdır. Anormal bir durum ile karşılaşıldığında ultrasonografi ve gerekir ise mamografi ile koruyucu bir levha yardımı ile memeler değerlendirilir.

Hamilelikte çekilen mamografilerin en az % de 25’inde hatalı negatiflik söz konusu olabilir. Dolayısı ile her hangi bir palpabl kitle varlığında biyopsi yapmak şarttır. Hamilelerde yapılacak radyolojik tetkikler,ultrasonografi hamilelikte en güvenli, bebeğe radyasyon vermeyen ve koltuk altı lenf bezlerinde de inceleme yapabilen ve şüpheli lezyonların biyopsi yapılmasında yardımcı olan tanı yöntemidir. Fakat hamilelikte meme dokusundaki değişikliklerde ultrasonografinin görüntüleme yöntemi yetmeyebilir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) incelemesinde verilen kontrast maddenin çocuğa geçtiği için kullanılması sakıncalıdır. Bilgisayarlı tomografinin (BT) hamilelerde kullanılması tehlikelidir.

Hamilelikte meme kanseri tedavisi

Hamilelikte meme kanseri tedavisi

Hamilelikte meme kanseri tedavisi

Meme kanseri teşhisi hamileliğin beşinci ayından sonra konulmuş ise radyoterapi tedavisi doğumdan sonraya bırakılır ve meme koruyucu cerrahi uygulanabilir. Hastalığın koltuk altına yayıldığı durumlarda inceleme yapılırken mavi boya kullanılması hamilelerde tavsiye edilmez.

Bunun yerine dozu düşük olan radyoaktif maddenin kullanılabileceği önerilmiştir. Fakat son yıllarda hamilelerde ki meme altı lenf düğümleri için uygulanan yöntem meme ile alakalı kısmın temizlendiği aksiller diseksiyon işlemidir. Kemoterapi tedavisine ise hamileliğin beşinci ayından itibaren başlanabileceği önerilmektedir.

Meme kanseri nedir?Mamografi nedir?Meme kanserinden korunma

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git