Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Korpus Luteum Kisti Neden Olur ve Hamileliği Nasıl Etkiler?

Çoğu gebede korpus luteum son adet kanamasından sonraki 6. ve 7. haftalarda küçülmeye başlar ve 10. haftada işlevini yitirir.

Her kadında üreme dönemi, her ay yumurtalıklardan küçük sarımsı hücreler (korpus luteum) salınır.  Bunlar östrojen ve progesteron salgılarlar. Bunlar 14 gün içinde parçalanır ve hormon düzeyindeki değişikliğe bağlı olarak adet kanaması gerçekleşir. Hamile kalındıktan sonra ise trofoblastlar (plasenta hücreleri) tarafından salgılanan hCG ile korpus luteum hücreleri büyümeye devam eder ve hormon salgılar. Bu hormonlar fetusu besler ve destekler. Çoğu gebede korpus luteum son adet kanamasından sonraki 6. ve 7. haftalarda küçülmeye başlar ve 10. haftada işlevini yitirir. Fakat 10 gebelikten birinde korpus luteum kaybolmaz ve içi sıvı dolu kist oluşur.

Hamilelikte korpus luteum kisti için tedavi gerekir mi?

Gebeliğin 6. ve 7. haftalarından sonra kaybolmayan korpus luteum ve bunun ortaya çıkardığı korpus luteum kisti genellikle hamilede sorun yaratmaz. Ancak yine de doktorunuz tarafından ultrasonografi ile kistin boyutunun incelenmesi ileriki ayların kontrolleri açısından oldukça önemlidir. Eğer ileriki dönemlerde kist büyür veya kist patlar ise cerrahi olarak alınması gerekebilir. Ancak kistin cerrahi gerektirecek kadar büyümesi korpus luteum kisti olan hamilelerin %1 kadar oranında görülür.

Korpus luteum kisti olan ve cerrahi gerektiren kistlerde 12. gebelik haftasından sonra cerrahi girişim nadiren tehlikeli olabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Koryokarsinoma nedenleri ve tedavisi
 2. Hamilelikte plasenta hastalıkları
 3. Hamilelikte kanama neden olur
 4. Özel bakım ve takip gerektiren hamilelikler

2 Yorum

 1. Emel

  7 Nisan 2019 at 11:28

  Merhaba hocam ben 7 hafta 3 günlük ha.ileligim varama 6haftalik 3 gün dedi ultrasondaki doktor kromozom anomisi teşhisi koydular bebeğin kalbi atmiyormurmus eşim sade sütlü kahve ve gün de 3 adet sigara kullandım eşim bebeğin ölümünü benden kaynaklandığını söyledi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2019 at 09:21

   Kromozom anomali nedeni genellikle kromozom bölünmesi sürecinin kusurlu olmasıdır. Bu yumurta ya da spermin oluşumu sırasında ya da döllenmiş yumurtanın ilk birkaç bölünmesi sırasında ortaya çıkar. Kimi durumda da anababadan biri kendi kromozomlarındaki anormalliği yavruya aktarır.

   Genetik danışmanlık almanız gerekebilir (doktorunuz ile daha detaylı görüşün).

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git