Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Korpus Luteum Kisti Neden Olur ve Hamileliği Nasıl Etkiler?

Çoğu gebede korpus luteum son adet kanamasından sonraki 6. ve 7. haftalarda küçülmeye başlar ve 10. haftada işlevini yitirir.

Her kadında üreme dönemi, her ay yumurtalıklardan küçük sarımsı hücreler (korpus luteum) salınır.  Bunlar östrojen ve progesteron salgılarlar. Bunlar 14 gün içinde parçalanır ve hormon düzeyindeki değişikliğe bağlı olarak adet kanaması gerçekleşir. Hamile kalındıktan sonra ise trofoblastlar (plasenta hücreleri) tarafından salgılanan hCG ile korpus luteum hücreleri büyümeye devam eder ve hormon salgılar. Bu hormonlar fetusu besler ve destekler. Çoğu gebede korpus luteum son adet kanamasından sonraki 6. ve 7. haftalarda küçülmeye başlar ve 10. haftada işlevini yitirir. Fakat 10 gebelikten birinde korpus luteum kaybolmaz ve içi sıvı dolu kist oluşur.

Hamilelikte korpus luteum kisti için tedavi gerekir mi?

Gebeliğin 6. ve 7. haftalarından sonra kaybolmayan korpus luteum ve bunun ortaya çıkardığı korpus luteum kisti genellikle hamilede sorun yaratmaz. Ancak yine de doktorunuz tarafından ultrasonografi ile kistin boyutunun incelenmesi ileriki ayların kontrolleri açısından oldukça önemlidir. Eğer ileriki dönemlerde kist büyür veya kist patlar ise cerrahi olarak alınması gerekebilir. Ancak kistin cerrahi gerektirecek kadar büyümesi korpus luteum kisti olan hamilelerin %1 kadar oranında görülür.

Korpus luteum kisti olan ve cerrahi gerektiren kistlerde 12. gebelik haftasından sonra cerrahi girişim nadiren tehlikeli olabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Koryokarsinoma nedenleri ve tedavisi
  2. Hamilelikte plasenta hastalıkları
  3. Hamilelikte kanama neden olur
  4. Özel bakım ve takip gerektiren hamilelikler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git