Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Kordon Sarkması Neden Olur?

Rahimde göbek bağı bebeğin hayat bağıdır. Bazen amniyon zarı yırtılınca, amniyon sıvısı fışkırması ile taşan göbek bağı kayar hatta rahim ağzından geçip vajinal kanala kadar sarkar.

Kordon sarkması nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Rahimde göbek bağı bebeğin hayat bağıdır. Bazen amniyon zarı yırtılınca, amniyon sıvısı fışkırması ile taşan göbek bağı kayar hatta rahim ağzından geçip vajinal kanala kadar sarkar. İşte o zaman kordon, doğum sırasında bebeğin gelen kısmının rahim ağzından aşağı kanala doğru geçerken itmesiyle oluşan baskıya karşı savunmasız kalır.

Kordon sarkması nedenleri

Kordon sarkması belirtileri

Kordon sarkması nedenleri

 1. Kordon sarkmasının en sık görülen sebebi bebeğin doğum sırasında geliş pozisyonudur.
 2. Erken doğumlarda bebeğin gelen kısmı o kadar küçüktür ki pelvisi tam olarak dolduramaz veya başın dışında (özellikle ayak) bir kısım önden gelir ise (örneğin ayak, baştan daha az yer kaplar ve kordonun sarkmasına neden olur).
 3. Ayrıca doğum ağrısı başlamadan önce zar yırtılır ise bu durumda da kordon sarkması görülebilir.
 4. Kordonun olması gerekenden uzun olması ya da amniyon sıvısının çok fazla olması kordon sarkmasına yol açabilir.
 5. Kordon sarkmasına neden olan diğer bir faktör de çoğul gebeliklerdir, çünkü çoğul gebeliklerde bebeklerin doğum kanalına ters girme riski daha yüksektir, bu nedenle çoğul gebeliği olan anne adayları suyu geldikten sonra hemen doktoruna haberdar etmelidir.

Kordon sarkması olduğu nasıl anlaşılır?

Göbek bağı o kadar çok sarkabilir ki vajinadan sarkık olarak görülebilir ya da “orada bir şey var” şeklinde hissedilebilir. Kordon sıkışır ise olabilecek rahatsızlıklar bebeğin izlenmesi ile ya da bebeğin sağlığını ölçen diğer testler ile açıkça görülebilir. Doğum sırasında kordon doğum kanalından geçerken sıkışır ise bebek için hayati olan oksijen sağlanması zorlaşır, hatta tamamen kesilebilir.

Kordon sarkması durumunda ne yapılabilir?

Eğer bebeğin göbek bağını görür veya vajinada hissederseniz ya da sarktığından şüphelenirseniz, kordon içindeki baskıyı hafifletmek için elleriniz dizlerinizin üzerinde eğilin, kordon dışarı çıkarsa ılık gazlı bezler ya temiz bir havlu veya pedler ile yavaşça (bastırmayın ve sıkmayın) destekleyin. Birisi sizi hastaneye yetiştirmelidir, bu gibi bir durumda vakit kaybetmeden 112’yi ya da, bölgenizin acil tıp birimini aramanız gerekir.

Hastanede de idrar kesesine kordonu desteklemek için, tuzlu bir solüsyon enjekte edilebilir, vajinanın dışına sarkmış bir kordon özel steril tamponlar ile geriye itilip yerinde tutulabilir ve siz acil sezaryen için hazır olana dek sancıları durduracak ilaçlar verilebilir. Bebeğin doğum için pozisyonu uygun ise doktorunuzun yardımı ile normal doğum da gerçekleşebilir.

Doğum ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Erken doğum neden olur
 2. Normal doğum nedir ve doğumun başladığı nasıl anlaşılır
 3. Doğum ağrısı nasıl hissedilir
 4. Sezaryen doğum nedir ve nasıl olur
 5. Dikey doğum koltuğu nedir
 6. Doğum sonrası saç dökülmesi neden olur
 7. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git