Ağrılar ve Tedavileri

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte Kasık Ağrısı Tehlikeli mi?

Hamileliğin ilk aylarında kasıklarda genellikle rahimin büyümesi nedeni ile yerleşme ağrısı olabilir.

Hamilelikte kasık ağrısının zararsız (normal) nedenleri

Kasık ağrısı sadece hamilelik döneminde değil normalde de kadıların başının belasıdır. Adet dönemleri, idrar yolları sorunları ve kistler genellikle kadınlarda kasık ağrısına neden olur. Hamilelik dönemi süresince anne adayının başına birçok sorun gelebilir. Hamileliğin ilk aylarında kasıklarda genellikle rahimin büyümesi nedeni ile yerleşme ağrısı olabilir.

Hamilelikte yerleşme ağrısı olur mu? Genellikle hamileliğin 8. ve 12. haftaları arasında kasık bölgesinde kramp tarzı ağrılar görülür ve bu ağrılar yerleşme ağrısı olabilir.

Hamilelikte yumurtalık kistleri kasık ağrısına neden olur mu? Yumurtalık kistleri genelde hamileliğin ilk dönemlerinde görülür ve çoğunlukla zararsızdır. Bu kistlerin çoğu 20. gebelik haftasından sonra kendiliğinden kaybolabilir. Bazen bu kistler hamilelik döneminde büyüyebilir ve kasıklarda ağrıya yol açabilir. Kistler aniden patlarsa ağrı daha şiddetli hale gelebilir. Yumurtalık kistleri bazen burkulur ve bu durumda dayanılmaz bir ağrı ortaya çıkar. Yumurtalık kistleri genellikle doğuma kadar gözlem altında tutulur ve doğumdan birkaç ay sonra cerrahi olarak alınır.

Round ligament ağrısı nedir? Hamileliğin ilk üç ayından sonra rahimin üst kısmından kasıklara doğru olan bağ gerildiğinde yan tarafta bir ağrı gelişir. Kadınlar bu ağrıyı yürürken ya da oturdukları yerden kalkarken hissederler. Çünkü bu sırada rahim eğilir ve bağın gerilmesine neden olur. Ağrının olduğu tarafa doğru yatarak ve öksürmeden, hapşırmadan ve gülmeden önce hafif bir şekilde eğilip, bacakları karına doğru çekerek ağrıyı hafifletmek mümkün olabilir. Round ligament ağrısı 24. gebelik haftasından sonra hissedilmez.

Bebeğin ağırlaşması kasık ağrısına neden olur mu? Hamileliğin son üç ayına girdikten sonra bebeğin büyümesi sonucu vajinadan bacaklara doğru hissedilen ağrılar olabilir. Bu ağrı genellikle yürürken ve hızlı hareket etme sırasında ortaya çıkar. Bu ağrının hafiflemesi için yan yatıp dinlenmek faydalı olur.

Hamilelikte alıştırma kasılmaları kasık ağrısı yapar mı? Hamileliğin son aylarında kasıklarda sertleşme ve kasılmalar oluşur. Bu kasılmalar çok fazla ağrı yapmaz ve seyrek girer. Bu alıştırma ağrıları genellikle hamileliğin 20. haftasından sonra görülür. Hamilenin susuz kalması, bebeğin ve annenin aşırı hareketli olması, karın bölgesine travma, idrar torbasının aşırı dolu olması, cinsel ilişki gibi faktörler kasılma ağrılarını tetikleyebilir, bu nedenle hamilelik süresince bol sıvı alımı, ılık bir duş, ılık bitki çayı ya da süt içmek ağrıyı hafifletebilir. Kasılma ağrıları genellikle kendiliğinden geçer fakat iki saatten fazla, saatte 4 defadan fazla kasılma ağrısı hissedilirse, adet ağrılarına benzer ağrılar olursa, kanama veya akıntı olursa mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gereklidir. Bu durum erken doğum habercisi olabilir.

Hamilelikte eklemlerin gevşemesi kasık ağrısına neden olur mu? Hamileliğin son dönemlerinde relaksin hormon seviyesinde hızlı bir yükselme meydana gelir. Relaksin hormonu doğum sırasında bağların gevşemesine yardım olan hormondur. Relaksin hormonu leğen kemiğindeki eklemi gevşeterek erken açılmaya sebep olabilir. Bu durumda leğen kemiğinin ön tarafında ağrı ve bacaklarda denge kaybı ortaya çıkabilir. Hamilelerin bazıları bu bölgeyi desteklemek için bel destek kemeri takmayı tercih ederler.

Hamilelikte kabızlık kasık ağrısına neden olur mu? Hamilelikte kabızlık şikayeti kasıklarda ağrı yapabilir. Hamilelik hormonları ve kansızlık için kullanılan demir takviyesi sindirim sisteminde yavaşlamaya neden olarak kabızlık sorununa sebep olur. Bu durumda bol su ve lif açısından zengin gıdalar, çiğ sebze ve meyve, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik kompostoları tüketmek ve yürüyüş yapmak fayda sağlar.

Hamilelikte kasık ağrısının zararlı (normal olmayan) nedenleri

Hamilelikte düşük olursa kasık ağrısı olur mu? Hamileliğin ilk üç ayında yaşanan kasık ağrısı şikayetinde düşük riski düşünülmelidir. Düşük belirtileri genellikle kanama ve adet ağrısına benzeyen ağrılar şeklindedir.

Dış gebelik kasık ağrısına neden olur mu? Dış gebelik bebeğin rahim dışına yerleşmesi olarak tanımlanır. Dış gebelik genellikle tüplerde meydana gelir ve ortalama hamileliklerin %40-%50’si dış gebelik şeklinde oluşur. Dış gebelik durumu var ise genellikle hamileliğin 6. ve 10. haftaları arasında şiddetli ağrı ve kanama ile ortaya çıkar. Dış gebelik genellikle geçmişte karın ameliyatı geçiren kadınlarda, daha önce dış gebelik geçiren kadınlarda, daha önce tüplerini bağlatan kadınlarda, hamileliği sırasında idrar yolu enfeksiyonu geçiren kadınlarda, tüp bebek hamileliğinde, rahim yapısı bozukluğu olan kadınlarda ve spiral takılı kadınlarda görülür.

Erken doğum kasık ağrısına neden olur mu? Uzun süren bel ağrısı ve kasıkta gelip geçici bir basınç ve ağrı olduğunda erken doğum belirtileri akla getirilmelidir. İdrar yaptıktan sonra uzanıp dinlenmeye rağmen saatte dört defa ya da daha fazla kasılma olur ve bu kasılmalar iki saatten fazla sürerse doktora başvurmak doğru bir yoldur.

Preeklampsi kasık ağrısına neden olur mu? Preeklampsi ve diğer tansiyon sorunları hamilelerin %6-8’inde görülen bir durumdur. Preeklampsi sıklıkla 20. gebelik haftasından sonra herhangi bir dönemde görülebilir, bu nedenle hamilelerde düzenli tansiyon takibinin yapılması çok önemlidir. Preeklampsi yüksek tansiyon ve idrarda protein görülmesi ile tanımlanır. Yüksek tansiyon damarları daraltır ve bebeğin beslenmesini bozar. Preeklampsi doğum zamanı gelmeden plasentanın rahimden ayrılmasına yol açar. Bu durum şiddetli olursa karnın sağ üst kısmında ve kasıkta ağrı, bulantı, vücutta şişlik, baş ağrısı ve ışık çarpmaları şeklinde görme bozukluklarına neden olur.

Plasentanın erken ayrılması kasık ağrısına neden olur mu? Plasenta bebeğin oksijen ve besin kaynağıdır. Plasenta rahim duvarının üst kısmına yerleşir ve bebek doğana kadar ayrılmaz. Bazı hamileliklerde ve bazı nedenlerle plasenta rahim duvarından erken ayrılır. Çok ciddi bir risk oluşturan bu durum genellikle hamileliğin son üç ayında ortaya çıkar. Plasentanın erken ayrılması nedeni ile şiddetli ve geçmeyen alt karın ağrısı ve kasık ağrısı başlar. Rahim sertleşir ve karnın üzerinden basıldığında çökme olmaz. Bu durumda pıhtısız, koyu, kırmızı kanama görülebilir. Bazı hamileliklerde plasenta ayrıldığı zaman doğum başlar ve böyle bir durumda sezaryen doğum gerçekleştirilir. Plasentanın ayrılması çok fazla değilse yatak istirahati verilerek doktor kontrolü altında bir süre daha beklenebilir ya da doğum başlatılır ve normal doğum şeklinde olabilir. Plasentanın erken ayrılması riski genellikle daha öncesinde aynı durumu geçiren kadınlar, tansiyonu yüksek olan hamileler, preklampsi ve karın travması geçiren hamilelerde görülür.

Hamilelikte miyom kasık ağrısına neden olur mu? Miyom rahim içerisinde kanserleşme göstermeyen büyümedir. Miyom kadınlarda genellikle orta yaşlarda daha sık görülür ve hamilelik dönemi miyomların büyümesine neden olabilir. Miyom hamilelik sırasında kasıklarda veya karın bölgesinde ağrıya sebep olabilir ya da olmayabilir. Hamilelik sırasında tespit edilen miyom genellikle takip altında tutulur. Bazı hamilelerde çok ağrı olursa hamileliğin devam etmesi için miyom cerrahi olarak alınabilir.

Hamilelikte rahim yırtılması kasık ağrısına neden olur mu? Rahim yırtılması hamileliklerde çok sık görülen bir durum değildir fakat daha önceki doğumunu sezaryen ile yapan veya rahim ameliyatı geçiren hamilelerde ender olarak görülebilir. Bu gibi bir durumda daha önceki ameliyat yerinde ağrı olabilir. Bu durum ciddi bir durumdur ve bebek ve annenin sağlığını tehdit edebilir. Rahim yırtılmasını önlemenin bir yolu yoktur, bu nedenle hamilede rahim yırtılması riski var ise takip altında tutulmalıdır. Rahim yırtılması ağrısı genellikle hamileliğin sonlarına doğru başlar ve giderek şiddetlenir.

Hamilelikte yumurtalık burkulması kasık ağrısına neden olur mu? Kasık ağrısının ender görülen ve ciddi sonuçlara yol açabilecek diğer bir nedeni ise yumurtalık burkulması dır. Yumurtalık burkulması hamileliğin herhangi bir döneminde görülebileceği gibi genellikle erken dönemlerde görülür. Yumurtalık, hamağa ve ipteki bir cisme benzer yapıya sahip olduğu için, kendi çevresinde kendi kanını kesebilme riski vardır. Yumurtalık burkulmasına neden olan faktörler arasında yumurtlama ilaçları ve yumurtalıkların büyütülmesi yer alır. Yumurtalık burkulması alt karın ağrısına, kasık ağrısına, mide bulantısına ve ateş yükselmesine neden olur.

Hamilelikte apandisit kasık ağrısına neden olur mu? Hamilelerde de apandisit iltihabı oluşabilir. Apandisit iltihabı durumunda sağ alt karın bölgesinde ve kasıkta ağrı olur. Hamilelik döneminde apandisit sinsi şekilde ilerleyebilir. Bu durumda apandisitin acil olarak ameliyat edilmesi gerekir.

Hamilelikte böbrek taşları kasık ağrısına neden olur mu? Karnın yan tarafı ve böğür ağrısı böbrek taşı ağrısı olabilir. Hamilelikte de böbrek taşı şikayeti gündeme gelebilir. Bu durumda Hamilenin rahatlığı ve bol su içmesi sağlanmalı ve taşın düşmesi beklenmelidir. Bu gibi bir durumda doktorun takibi gerekir.

Hamilelikte idrar yolları enfeksiyonları kasık ağrısına neden olur mu? Hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu geçirilmesi sık görülen bir durumdur. İdrar yolu enfeksiyonu olan hamilelerde kasık ağrısının yanı sıra idrarda yanma, sızlama, sık sık tuvalete gitme isteği ve kanlı idrar yapma gibi şikayetler de görülür. Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonunun böbrek enfeksiyonuna dönüşmesi veya düşük tehlikesi oluşturabilme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır, bu nedenle hamilenin rutin muayenelerinde mutlaka idrar tahlili yapılması gerekir.

Hamilelikte kasık ağrısını azaltma yöntemleri 

Hamilelikte ortaya çıkan normal (risk oluşturmayan) kasık ağrılarını azaltmak için bazı yollar denemenin bir sakıncası olmaz.

 • Ilık su ile banyo yapmak ya da duşun altında ılık suyun bel kısmına doğru akmasını sağlamak faydalı olur.
 • Kasıkları destekleyen kemer gibi bir şey ile rahimin kasıklara baskı yapması önlenebilir.
 • Ayak topuğunu destekleyen alçak topuklu ayakkabı giymek hamilelik sürecinde oldukça önemlidir.
 • Ani hareket etmekten ve bel kısmından keskin dönüş yapmaktan kaçınmak gerekir.
 • Hamilelik masajı yaptırmak ve düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmak gibi önlemler ile hamilelikte meydana gelen doğal kasık ağrılarını azaltmak mümkün olabilir.

Hamilelik döneminde kasık ağrısı nasıl azaltılır

Hamilelikte kasık ağrısı olduğunda mutlaka doktora gitmek gerekir mi?

Hamilelik sırasında kadın vücudunda birçok değişiklik ve şikayet oluşabilir. Bu şikayetlerin zararlı olanını kadın kendisi azda olsa fark edebilir, bu nedenle hamile kadın ters giden bir durum söz konusu olduğunda mutlaka doktoruna bildirmelidir.

 • Yürümeyi ya da konuşmayı zorlaştıran bir kasık ağrısı varlığında
 • Herhangi bir kanama söz konusu olduğunda
 • Şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, ateş, titreme gibi enfeksiyon habercisi belirtiler olduğunda
 • Yüzde, ellerde ve ayaklarda şişlik oluştuğunda
 • Geçmeyen mide bulantısı ve kusma şikayeti varlığında
 • 28. gebelik haftasından sonra doğuma kadar olan dönemde bebeğin saatte 10’dan daha az hareket etmesi durumunda
 • Doğuma yakın dönemde 2 saat süresince saatte 4 defadan fazla kasılma olduğunda ve sulu, yeşilimsi veya kanlı akıntı söz konusu olduğunda hamilenin en yakın zamanda doktoruna müracaat etmesi gerekir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur
 2. Hamilelikte karın ağrısı neden olur
 3. Hamilelikte bel ağrısı nedenleri
 4. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonları
 5. Hamilelikte plasenta hastalıkları

19 Yorum

 1. Adsız

  12 Şubat 2015 at 00:00

  Hamileliğimin başında kasık ağrısı olmuştu benimde ama öyle telaşa verilecek bir neden değil miş yani.

 2. Adsız

  5 Temmuz 2015 at 19:54

  Hamilelikte kasık ağrısı bebeğe zarar verir mi ? hamileliğimin 5'inci ayındayım ve ara ara kasıklarımda ağrı oluyor önemli bir şey midir.

  • Adsız

   6 Temmuz 2015 at 22:07

   Kasık ağrısı hamileliğin ilk 6-8'inci haftalarında başlayabilir. Bazı hamilelerde hamileliğin 3'üncü ayından sonra karnın büyümeye başlaması nedeni ile kasıklara baskı olur ve kasık ağrısı olabilir. Kasık ağrısına ateş, titreme, kanama, vajinal akıntıda artış eşlik ediyor ise, bu ağrılar ile birlikte idrar problemleri var ise, ağrılar 6-8 saatten fazla sürüyor ise ters giden bir şeyler söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza baş vurmanızda fayda vardır.

 3. Adsız

  17 Ağustos 2015 at 22:24

  hamileyken 4 aylık kasık ağrısı neden oluyor, ne yamak gerekiyor.

  • Adsız

   19 Ağustos 2015 at 20:52

   Hamileliğin ilk 2 ve 3'üncü aylarında adet kanaması olacakmış gibi kasıklarda ağrı hissedilebilir. Kanama olmadığı sürece ağrının nedeni büyük ihtimalle rahmin büyümesidir ve bu ağrılara yerleşme ağrısı denir. Bu ağrılar ilk hamileliklerde çok fazla hissedilmez. Hamilelikten önce veya hamilelik sırasında yumurtalık kisti oluşmuş ise bu kistlerde hamilelik döneminde ağrılara ve/veya kasık ağrılarına neden olabilir. Hamileliğin ilk üçüncü ayından sonra round ligament ağrısı olarak tanımlanan ve rahmin üst kısmından kasıklara doğru uzanan ağrı oluşabilir. Hamilelikte sık görülen kasık ağrısı nedenlerinden biri de kabızlık nedeni ile oluşan ağrıdır. Hamileliğin ilk aylarında kullanılan demir ilaçları kabızlığı yol açar. İdrar yolu enfeksiyonu hamilelikte kasık ağrısı yapabilir. Hamileliğin ilk 3-4'üncü aylarında kasık ağrısı olur ise düşük tehlikesi göz önünde bulundurulmalıdır. Kasık ağrısı yürümeyi ve koşmayı ciddi derecede etkiliyor ise mutlaka doktorunuz ile görüşün. Sağlıklı bir hamilelik ve doğum dilerim.

 4. Hamileyim

  21 Ekim 2015 at 00:33

  10 haftalık hamilelerin kasık ortasında batma neden oluyor, önemli bir sorun mu???????

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ekim 2015 at 12:21

   Hamilelerde kasık ortasında batma hissi çocuğun büyümeye başlamasından, hareketlerinin yavaş yavaş anne tarafından hissedilmeye başlamasından veya başka bir nedenden de olabilmektedir. Hamilelik ilerledikçe karında hissedilen batmalar karın sertleşmesine dönüşebilir. Özellikle daha önceki hamileliğinde düşük yapmış kadınlarda bu tip şikayetler düşük ya da erken doğum habercisi olabilir. Bu tip ağrılar ve batmalar hamileliğin ilk haftalarında genellikle rahim büyümesi sonucu da olabilir. Yinede bu durumu doktorunuz ile görüşmenizde fayda var. Hayırlı doğum dileğiyle.

 5. Ebru

  26 Nisan 2016 at 20:05

  1 haftadır devam eden kasık ağrım var. Adetim 2 gün geçti. Test yaptım 2. Çizgi pembe çıktı günün ortasında yapmıştım. Son adet gününe göre 4 hafta 3 günlük gebe görünüyorum. Fakat kasık ağrım geçmiyor. Vajinamda ve ara ara makatta batma şeklinde ağrım oluyor. Normal mi? Lütfen cevap verin merak Ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2016 at 00:41

   > Evde yapılan gebelik testlerinde 2 çizgi pembe olduğunda genellikle pozitif anlamına gelebilir. Fakat evde yapılan gebelik testlerinden kesin sonuç alınabilmesi için beklenen adet gününden bir hafta sonra bu test yapılmalıdır. Özellikle adet günü 10 gün gecikir ve test doğru uygulanır ise testin başarı oranı yaklaşık % 90 civarındadır. Hamilelik beklediğiniz bir durum ise doktora gidene kadar çok fazla ümitlenmemek de fayda var. Çünkü hayal kırıklığı yaşamak sizi üzebilir.

   > Gebelik testini birkaç gün sonra tekrar denemeniz veya doktora gitmeniz daha uygun olur. Bazen adet düzensizliklerinde ve hormonal bozukluklarda da pembe çizgiler çıkabilir.

   > HAMİLELİK BELİRTİLERİNE GELİNCE; adet gecikmesi, adet görecekmiş gibi belirtiler, lekelenme tarzı kanama, yorgunluk hissi, halsizlik, uykuya eğilim, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, göğüslerde dolgunluk hissi, bel ağrısı, sinirlilik, aşırı duygusallık, sık acıkma, sık idrara çıkma, yiyeceklere karşı iğrenme ya da daha fazla istek duyma gibi belirtiler hamilelik belirtileridir. Fakat bu belirtiler her kadında değişebilir ya da az veya çok hissedilebilir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlık dileğiyle.

 6. Gülhan

  4 Ekim 2016 at 18:09

  Bende 4 haftalık hamileyim ve 2 gündür kasıklarımda çok şiddetli olmasada Ağrı’larım oluşuyo bazen sancılı olabiliyor bu Ağrı’lar nedeni nedir bunun normalmidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 12:47

   Hamileliğin ilk haftalarında bebek yavaş yavaş yerleşmeye ve kendi alanını oluşturmaya başlar ve buna bağlı olarak kasıklarda ara ara ağrılar olabilir.

   Fakat bazen idrar yolu enfeksiyonları veya vajinaya ait enfeksiyonlar nedeni ile de bu tür ağrılar olabilir, bu nedenle doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam sizinle olsun

 7. Kelebek

  26 Kasım 2016 at 11:08

  7 bucuk haftalık hamileyim. 1 hafta önce sancı ce kanamayla acile gittiğimde doktor hamile olduğumu onayladı ama bebeğin kalbini göremediğini ve 1 hafta sonraya rdv verdi kalbe bakmak için. Kesinlikle dış gebelik değil fakat 1 hafta beklemektr fayda var kalbine bakmak içim dedi ama ben cok tedirginim. Normal mi kalbinin görülmemesi? Ve 3 gündür ishal oldum bi damla su içsem bile durmuyo.karnımda kasıklarımda cok sancım oluyo. Kafam allak bullak cok korkuyorum bebeğim için. Ne yapmalıyım 4 gün kaldı randevuya. Bundana oncr 3 tane düşük yaptım bu bebeğimide kaymetmek istemiyorum lütfen bana yardımcı olun kafayı yiyorum uyku falan kalmadı bende 🙁 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2016 at 12:32

   Bahsettiğiniz kanama yerleşme kanaması olabilir.

   Bebeğin kalp atışları gebeliğin 6. haftasından sonra ultrason tetkiki ile duyulabilir fakat karın üzerinden yapılan ultrasonlarda 1-2 hafta geç de duyulabilir.

   İshalin başka bir nedeni olabilir (bağırsak enfeksiyonu gibi). İshal için de mutlaka doktora görünmeniz gerekir.

   Randevu gününü beklemeden ishal için doktora gitmeniz uygun olur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 8. shabia

  31 Ocak 2017 at 16:22

  merhaba,ben 21 haftalik hamileyim,yururken az,uyurlan yatakta donerken cox fazla kasik agrim oluyor donemiyorum kalkamiyorum.serklyaj ameliyyati oldum,idrara fazla gidiyorum ama yanma yok ,tehlikeli bir durum varmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 16:20

   Bu ameliyat rahim ağzı yetmezliğine bağlı yapılır. Bu arada enfeksiyon kapmış olabilirsiniz ya da başka bir sorun olabilir, bu nedenle doktorunuzla görüşmeniz faydalı olur.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 9. ECOM

  27 Nisan 2017 at 09:22

  bende 9 hafta 5 günlük hamileyim 8 cm myom mevcut kasığımda ağrı ve tertleşme oluyor bunun nedenini öğrenebilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 22:35

   Miyom oldukça büyük, hem miyom hem de karnın büyümesi kasıkta ağrıya ve sertliğe neden olabilir, ancak başka bir durum da olabilir. Bu nedenle doktorunuza gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 10. Cala

  17 Kasım 2017 at 08:51

  Merhaba! 15 haftalık hamileyim bugün kasıklarımda oluşan bi agrı var nedeni ne olabilir? Ve en son knt gttgmde plesante kenarnda kanama oldugu söylendi onun sebebi nedir ve nasl geçer kasık agrım ona baglı olabilir mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2017 at 15:52

   Anlattığınız durum (plasenta’da kanama), plasenta dekolmanına bağlı gelişmiş bir durum olabilir.

   PLASENTA DEKOLMANI: Fetusun doğumdan önce, desidua bazalis içine olan kanama sonucunda plasentanın uterusa (rahim) implante olduğu alandan tam ya da kısmi olarak ayrılmasını tanımlar.

   Gebelikte görülen hipertansif bozukluklar (preeklampsi, süperempoze preeklampsi, kronik hipertansiyon) anne yaşı, rahim anomalileri, amniyon suyunun erken gelmesi, myomlar, şeker hastalığı, karın bölgesine alınan darbe, sigara kullanımı, alkol kullanımı, madde kullanımı, çoğul gebelik, amniyon sıvısının fazla olması, kordon bağının normalden kısa olması gibi durumlarda plasenta dekolmanı gelişme riski daha fazladır.

   Plasenta dekolmanı düşük doğum ağırlıklı bebek, paterm doğum, ölü doğum, erken doğum gibi durumlarla yakından ilişkilidir. Özellikle plaasentanın %50’den fazlasının ayrılması ölü doğum riskini arttırabilmektedir. Bu nedenle bu durumun düzenli takibi gerekir.

   Plasenta dekolmanı gelişen gebelerde ağrı (bıçak saplanır tarzda), vajinal kanama, bebek hareketlerinde azalma, rahim kasılmaları gibi belirtiler görülebilir.

   Doktorunuza danışmayı veya kontrole gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git