El ve Bilek Hastalıkları

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Hamilelik döneminde gelişen hormonsal değişiklikler vücuttaki normal düzeni dönüştürerek doğuma hazırlama çabasına girer ve bu dönemden diğer organlar gibi kemik ve eklemlerde etkilenir. Özellikle ellerde ortaya çıkan değişimler hamilelik süresince sıklıkla gözlenir.

Hamilelerde karpal tünel sendromu nedenleri ve tedavisi

Hamilelik döneminde gelişen hormonsal değişiklikler vücuttaki normal düzeni dönüştürerek doğuma hazırlama çabasına girer ve bu dönemden diğer organlar gibi kemik ve eklemlerde etkilenir. Özellikle ellerde ortaya çıkan değişimler hamilelik süresince sıklıkla gözlenir.

Hamilelik döneminde vücutta fazla sıvı tutulumunun sebep olduğu şikayetler sadece ellerde ve ayaklarda oluşan şişlikler olmadığı gibi, oluşan bu fazla sıvı ellerde ve bileklerde ağrı ve uyuşma ile kendini gösteren, karpal tünel sendromu olarak bilinen bu hastalığı da zemin hazırlayabilir. Karpal tünel sendromu hamilelerin% 25-30’unda rastlanan bir rahatsızlıktır. Hamilelerin genelinde bu durum doğumdan sonra zamanla düzelebilir.

Hamilelikte karpal tünel sendromu belirtileri

Hamilelikte de karpal tünel sendromunun belirtileri hamile olmayan kişilerinki ile benzer belirtiler görülür. Bu belirtiler el bileğinden dirseğe kadar çıkan şiddetli ağrı, parmaklarda yanma hissi, genellikle sabah uyanıldığında ellerde sertlik ve kramplar, geceleri ellerde uykudan uyandıran ağrı ve uyuşma hissi, elden her hangi bir şeyi düşürecekmiş hissi, otomobil kullanırken ellerde uyuşma, bu gibi şikayetlerin çoğunda karpal tünel sendromu teşhisi konulmaktadır. Bunun dışında bu tür belirtiler gösteren başka problemlerde vardır ve bunlar boyun eklemlerindeki artritler, boyun fıtıkları veya ele kola giden sinirlerin omurgaya yakın bölgelerde sıkışması da bunlar gibi belirtilere neden olabilir.

Hamilelikte karpal tünel sendromu teşhisi

Hamilelerde karpal tünel sendromu tanısınıkoymak için sadece hastanın kendini ve şikayetlerini iyi anlatması ile tanı konulabilir. Fakat başka sebeplerden sinir sıkışması olup olmadığını anlamak amacı ile EMG testi yani sinir ileti sistemi testi yapılabilir.

Hamilelikte karpal tünel sendromu tedavisi

Hamilelerde karpal tünel sendromu tedavisindehastalığın tanısı konulduktan sonra genelde destekleyici tedavi ile hamilelik süresinin bitirilmesi beklenir. Hamilelere ilaç veya cerrahi tedavi önerilmediği gibi zaten çoğunda hamilelikten sonra sinir sıkışması geçebilir. Fakat bazı hamilelerde sendromun geçtiği söylendiği halde doğumdan bir, iki sene sonra çekilen EMGadı verilen test ile yapılan ölçümlerde şikayetlerin geçtiğini belirten hastaların % 85′ inde hastalığın devam ettiğine dair bilgiler bulunmaktadır. Bu nedenle doğumdan altı ay sonra mutlaka gerekli testleri yaptırmak hastalığın ilerlememesi için önemlidir.

Hamilelere karpal tünel sendromundan daha fazla etkilenmemeleri için bazı uygun diyet veya egzersizler verilebilir. Tuz kısıtlaması, ellerini ve bileklerini fazla yoracak işleri daha tedbirli yapmaları, gereksiz bilgisayar kullanılıyor ise, ara verilmesi çalışılıyor ise bu işleri yaparken sık sık bilek ve el egzersizi yapmaları, uyurken bileklerini doktorun verdiği medikal bir bileklik takmaları, bu işlemlerin hamilelik süresince uygulanmasına rağmen doğumdan sonra şikayetler devam eder ise ilaç veya cerrahi tedavi uygulanabilir.

Karpal tünel sendromu nedir?Karpal tünel sendromu tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git