Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Kanama Neden Olur? (Gebelikte Kanama)

Hamilelik süresince meydana gelen kanamalar genellikle normal değildir ve mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Gebeliğin ilk aylarında oluşan kanamalar dış gebelik, mol gebelik, bozulmuş gebelik, anembriyojenik gebelik gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Hamilelikte kanama zararlı mı?

Hamilelik süresince meydana gelen kanamalar genellikle normal değildir ve mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Gebeliğin ilk aylarında oluşan kanamalar dış gebelik, mol gebelik, bozulmuş gebelik, anembriyojenik gebelik gibi nedenlerden kaynaklanabilir.
Gebeliğin son aylarında meydana gelen kanamalar, genellikle plasentaya ait anormalliklerden kaynaklanır. Plasenta (bebek eşi), normal gebeliklerde rahim duvarının üst kısmına yerleşir iken, plasenta rahim duvarının alt bölümüne yerleşir ise bu durum plasenta previa olarak adlandırılır.

Plasenta previa hamilelerde oldukça tehlikeli bir durumdur. Bunun dışında plasentanın erken ayrılması da gebelikte risk taşıyan bir durumdur. Yine hamileliğin son aylarında ani başlayan ve sancının eşlik ettiği vajinal kanamalar mutlaka doktor muayenesi gerektiren hamilelik kanamalarıdır.

Hamilelikte zararsız kanama nedir?

Gebeliğin herhangi bir döneminde kanama olabileceği gibi, gebelikte görülen vajinal kanamalar genellikle normal kabul edilmez.Gebeliğin ilk üç ayında oluşan vajinal kanamaların iyi huylu olanlarından birincisi implantasyon kanaması denilen, embriyonun rahim içine yerleşmesi döneminde oluşan kanamadır ve implantasyon kanamaları genellikle zararsız, hafif ve geçici kanamalardır.

Gebelikte görülen normal kanamalardan bir diğeri ise plasentanın ürettiği progesteron hormonunun daha önceden overler (yumurtalıklar) tarafından üretilen progesteron ile yer değiştirmesi döneminde de hafif lekelenme gibi kanamalar görülebilir. Gebeliğin ilk üç ayında oluşan kanamaların nedenini öğrenebilmek için doktora danışmak önemlidir. Gebeliğin son aylarında oluşan vajinal kanamalar çoğunlukla plasenta kaynaklı olur ve bunlar genellikle doktor tarafından takip sürecinde dikkatealınır.

Hamilelikte kanama olduğunda doktora gitmek gerekir mi?

Resim yazısı ekle

HAMİLELİKTE KANAMA OLDUĞUNDA DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?

Gebeliği doktor takibi altında olan ve plasentanın (bebek eşinin) rahim alt duvarına yerleşik olduğu bilinen veya bazı nedenlerden dolayı doktorunun uyardığı anne adayları kanama olduğunda hemen doktoruna ulaşmalıdır.

Bunun dışında özellikle ağrının eşlik ettiği ve aniden başlayan kanamalar mutlaka ciddiye alınmalı ve doktora baş vurulmalıdır. Yine anne adayında başlayan vajinal kanama bol ve parçalı ise vakit kaybetmeden doktor muayenesi gerektirir. Anne adayında vajinal kanama olmaksızın da ateş yükselmesi söz konusu ise yine doktora baş vurulmalıdır.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Düşük tehdidi nedir
  2. Dış gebelik nedir
  3. Hamilelikte ilaç kullanımı
  4. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git