Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Kalp Kapak Hastalıkları Nedenleri

Hamilelik çağına erişmiş kadınlarda kalp kapağı hastalıkları romatizmal kalp hastalığı, genetik hastalıklar ya da geçirilmiş endokardite ikincil olarak görülebilmektedir. Kalp kapak hastalıkları hem anne hemde bebek için oldukça önemlidir. Bu riskler annedeki kapak hastalığının tipine ciddiyetine göre değişkenlik gösterdiği gibi, annenin fonksiyonel kapasitesi, sol ventrikül fonksiyonları ve pulmoner arter basıncı bu konuda önemli rol oynar.

Hamilelikte kalp kapak hastalıkları belirtileri ve tedavisi

Hamilelik çağına erişmiş kadınlarda kalp kapağı hastalıkları romatizmal kalp hastalığı, genetik hastalıklar ya da geçirilmiş endokardite ikincil olarak görülebilmektedir. Kalp kapak hastalıkları hem anne hemde bebek için oldukça önemlidir. Bu riskler annedeki kapak hastalığının tipine ciddiyetine göre değişkenlik gösterdiği gibi, annenin fonksiyonel kapasitesi, sol ventrikül fonksiyonları ve pulmoner arter basıncı bu konuda önemli rol oynar.

Hamilelikte hafif ve orta dereceli yetmezliklerde diüretik ve betablokerler verilebilir. Betablokerler diastolik doluşu sağlayabilmek için kullanılır iken, diüretikler ise pulmoner ve sistemik konjesyonu azaltmak amacı ile kullanılır. Ciddi mitral darlığı olan hastalarda gebelikten önce mitral balon valvuloplasti yapılması gereklidir. Hamilelikte fonksiyonel kapasitesi 3-4 olan mitral darlığı olan hastalarda perkütan mitral balon valvotomi uygulanabilir.

Hamilelikte mitral yetersizliği

Mitral yetmezliği genelde hamilelerde mitral kapak prolapsusuna bağlıdır ve medikal tedavi genellikle yeterli olabilir. Korda rüptürüne bağlı mitral yetersizliğinde cerrahi onarım gerekebilir. Bu durumda kapak değişimi (replasmanı) değilde kapak tamiri, kan sulandırıcı ilaç kullanım zorunluluğu olmadığı için tercih edilir. Ace inhibitörleri fetal riskleri nedeni ile hamilelikte çok fazla tavsiye edilmez. Pulmoner konjesyonlu hastalarda diüretik ilaç tedavisi verilebilir.

Hamilelikte aort darlığı

Hamile kadında en fazla rastlanan aort darlığıdoğumsal aort darlığıdır. Orta ve ağır aort darlığı olan (ortalama grediyent 25-40 ve 40 mm hg üzeri hastalar) hamile kalmadan önce perkütan valvotomi işlemi yapılarak darlığın rahatlatılması sağlanabilir. Hafif aort darlığı (ortalama grediyent 2 mm hg altında maksimum velosite 3 m /sn altında olan) ve normal sol ventrikül sistolik fonksiyonu olan hastalar hamilelik süresince takip edilmesi gereklidir. Biküspit aort darlığı olan hastalarda aort kökü dilastasyonuda olabilir. Bu hastalarda özellikle hamileliğin 3’üncü ayında kendiliğinden oluşan (spontan) aort diseksiyonu sık görülen bir durumdur.

Hamilelikte aort yetersizliği

Hamilelikte izole aort yetersizliğinde hamile medikal tedavi ile takip edilir. Refrakter (tedavisi güç) NYHA 3 veya 4 derece olan kalp yetmezliği bulguları olan hastaların dışında hamilelikte cerrahi tedaviye genelde gerek duyulmaz. Medikal tedavide, vasodilatörler (ACE inhibitörleri ve ARB ilaçlar dışında) eğer gerek duyulur ise diüretikler ve tuz kısıtlaması önerilir.

Hamilelikte pulmoner darlık

Hamilelikte pulmoner darlık tedavisinde, izole pulmoner darlık genellikle hamilelikte iyi tolere edilir. Pulmoner darlıkta, eğer gerekir ise pulmoner valvotomi ekokardiyografi klavuzluğunda uygulanabilir. Pulmoner darlık genellikle diğer doğumsal anomalilere eşlik eder.

Hamilelikte marfan sendromu

Marfan sendromu otozomal dominant geçişli bir bağ dokusu hastalığıdır. Aort kökünün normal olması hamilelikte diseksiyon gelişmeyeceği anlamına geldiği gibi, çıkan aort çapının 40 mm üzerinde riski arttırır. Aort kökü 45 mm olan hastalarda hamile kalmadan önce opere edilmesi önerilir. Diseksiyon genellikle 3’ayda izlenerek takip edilir. Marfan sendromlu hastalar hamilelik süresince göğüs duvarından yapılan ekokardiyografi ile aortik kök genişliği ve diseksiyon açısından takip edilir.

Hamilelikte endokardit profilaksisi

Komplike olmayan normal doğum ve sezaryen öncesi antibiyotik profilaksisi tavsiye edilmektedir. Protez kapaklı yüksek riskli hastalarda ve endokardit öyküsü olanlarda profilaksisi uygun görülür.

Hamilelikte triküspit kapak darlığı

Hamilelikte triküspit kapak hastalığı çok fazla rastlanmayan bir rahatsızlıktır. Triküspit kapak yetmezliğinde özel bir tedaviye gerek duyulmaz. Triküspit kapak yetmezliğinde intravasküler hacmin aşırı azaltılmasından kaçınılmalıdır.

Hamilelikte mitral kapak prolapsusu

Hamilelikte mitral kapak prolapsusu görülme oranı %1.2’dir. Mitral kapak prolapsusun dinleme bulgularını taklit eden sistolik fonksiyonel üfürüm ve birinci kalp sesinde çiftleşme normal hamilelikte de rastlanabilen bir durum olduğundan, Prolapsus tanısı ekokardiyografi tanı yöntemi ile konulmalıdır. Fakat bununla birlikte, hamilelik sürecinde artış gösteren sol ventrikül hacminin prolapsusa bağlı oskültasyon ve ekokardiyografi bulgularını azaltabildiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Mitral kapak prolapsuslu hamilede göğüs ağrısı ya da ritim bozukluğu görülmesi durumunda, anne adayı bu durumun çok önemli bir durum olmadığı hakkında uyarılması ve mümkün olduğunca ilaç tedavisinden kaçınılması gereklidir.

Hamilelikte kalp cerrahisiHamilelikte aort diseksiyonu

2 Yorum

 1. Adsız

  20 Temmuz 2015 at 20:53

  İlk hamileliğimde farkında olmadan vermidon kullandım, çocuğumun kalp kapakçığı oluşmamış, ilacın etkisi olabilir mi???????

  • Adsız

   21 Temmuz 2015 at 09:58

   Birçok ilacın bebek üzerindeki olumsuz etkileri konusunda kesin bir şey söylemek oldukça zordur. İlaç firmaları da bu konuda sorumluluk üstlenmek istemedikleri için prospektüslerde gebelikte kullanılması sakıncalıdır ya da doktorunuza danışmadan kullanmayın şeklinde kurallar koyarak sorumluluğu doktorlara yüklemektedirler. Gebeliğin ilk 10 gününde embriyo dış uyaranlara karşı duyarsız olduğu için bu dönemde alınan ilaçlar düşüğe ya da doğumsal anomalilelere neden olabilmektedir. Gebelikte ilaç kullanımında en tehlikeli dönem ilk 3 ile 11 'inci haftalar arasıdır. Ağrı kesiciler genellikle ilk 3 ay kullanılması önerilmez. İllede kullanılacak ise en güvenilir olan parasetamol içeren ve Türkiye'de de kullanılan ürün kullanılmaktadır. Özellikle hamileliğin son dönemlerinde yüksek doz ağrı kesici kullanımı bebeğin kalp ve damar sisteminde bozulmalara neden olmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git