Bağırsak Hastalıkları

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur? Hamilelerde Kabızlık Tedavisi

Gebelerin % 10-40'ında konstipasyon (kabızlık) görülür. Gebelik sırasında gaz ve karında şişlik hissi sık olarak hissedilir. Modern yaşamda zaten herkesin ortalama günde bir olması gereken dışkılama (defekasyon) sayısı oldukça geniş periyotlara yayılmıştır. Gebelikte kabızlığın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, yapılan çalışmalarda özellikle 3'üncü trimesterde yükselen progesteron sevileri ile kolonik kas aktivitesinde azalma arasında bir ilişki olduğu bilinmektedir.

Hamilelikte konstipasyon (kabızlık) nasıl önlenir?

Gebelerin % 10-40’ında konstipasyon (kabızlık) görülür. Gebelik sırasında gaz ve karında şişlik hissi sık olarak hissedilir. Modern yaşamda zaten herkesin ortalama günde bir olması gereken dışkılama (defekasyon) sayısı oldukça geniş periyotlara yayılmıştır. Gebelikte kabızlığın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, yapılan çalışmalarda özellikle 3’üncü trimesterde yükselen progesteron sevileri ile kolonik kas aktivitesinde azalma arasında bir ilişki olduğu bilinmektedir.

Diğer nedenler ise hareketsiz kalmak, posasız yiyecekler ile beslenmek kabızlığın en önemli nedenleridir. Hamilelik döneminde ise zaten kabızlığa eğilimli olan vücutta gebelik hormonlarının etkisi ile kabızlık şikayeti çok daha yüksek oranda rastlanır. Bunun en önemli sebebi ise özellikle progesteron hormonunun düz kas gevşemesi yapması, yani bağırsaklardaki kas dokusunu gevşettiği için bağırsakların boşalma zamanının uzaması, besinlerin burada daha fazla kalması ile birlikte bağırsak hareketlerinin yavaşlamasıdır. Yine özellikle hamileliğin son aylarında rahimin büyümesi ve bağırsağın son kısmı olan bölümde baskı yapması sonucu kabızlık artış gösterir. Hamilelikte rutin olarak 5’inci aydan itibaren kullanılan demir takviyeleri de kabızlığa yol açar.

Kabızlık çeken hamilelere (gebelere) öneriler

Kabızlığı gidermede ya da kabızlık oluşmamasını sağlamada en önemli korunma dengeli beslenmedir. Normal yaşantımızda bile oldukça önemli olan dengeli ve düzenli beslenme hamilelik döneminde de önemini korur. Özellikle lifli gıdalara ağırlık verilmesi (günlük beslenme şeklinde en az 25-30 gr lifli (posalı) gıdalar içermelidir. Meyveler, sebzeler, yeşillikler, baklagiller, erik, incir kompostosu, sabah kahvaltısında ılık şekerli süt, kepekli ya da tam tahıllı ekmek, sabahları her gün aynı saatlerde tuvalete gitme alışkanlığı kazanmak gibi öneriler hamilelik dönemi kabızlığından korunmada önem taşır. Sıvı tüketimini arttırmak kabızlık açısından önem arzeder. Kabızlığı tetikleyen diğer bir faktör ise hareketsiz kalmaktır. Bu nedenle haftada en az üç gün 30 dakika civarı yapılacak egzersiz hamilelik döneminde de ihmal edilmemesi gerekir. Hamilelik döneminde ağır egzersizler değil yürüyüş ve doktorun önerdiği hafif egzersizler yapılmalıdır.

Hamilelik (gebelik) döneminde kabızlık tedavi edilir mi?

Kabızlığın tedavisi ilaçlar ile yapılabildiği gibi, gebelikte doktora danışmadan herhangi bir ilacın kullanılması tavsiye edilmez. Hamilelik döneminde ilaç kullanmak yerine kabızlığı önleme amaçlı tedbirler alınmalıdır. Alınan bütün önlemlere rağmen kabızlık çok rahatsız edecek hale gelmiş ise doktorun önerdiği ilaçlar kullanılabilir. Genel olarak eczaneden alınan müsil tarzı ilaçlar hamilelikte önerilmez. Bu ilaçlar erken rahim kasılmalarını başlatıp, erken doğuma yol açabilirler. Aynı şekilde sıvı kaybına ve ishale sebep olarak hamilelikte istenilmeyen komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Kabızlık sorunu olan hamileler nasıl beslenmeli?

Kabızlık probleminde dengeli beslenme oldukça önem arzetmekle birlikte, en önemlisi lifli gıdaların arttırılmasıdır. Bu besinler meyve, sebzeler, tam tahıllı ekmek ve baklagil tüketimi kabızlık çeken hamileler için oldukça faydalı olur. Ayrıca kabızlığın önlenmesi için günde en az 10-12 su bardağı su tüketimi kabızlık çeken veya çekmeyen tüm hamileler için çok ama çok önemlidir. Hamilelere rutin olarak verilen demir ilaçlarının da kabızlık yapma etkisi vardır. Bu nedenle kabızlık şikayeti olan hamilelerde tekrar kan tahlilleri yapılıp demir eksikliği yok ise demir ilaçları bırakılmalıdır ya da illede kullanılması gerekir ise eşit bölünmüş 2-3 doz şeklinde kullanmak kabızlığı rahatlatabilir. Bunların yanı sıra yeterli sıvı alımı gereklidir. Sıvı alımının yeterli olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir. Örneğin, idrar yapıldığında idrarın rengi koyu ise vücudun suya ihtiyacı var demektir.

Hamilelik dönemi ile ilgili bilgilerHamilelikte karın ağrısı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git