Bağırsak Hastalıkları

Hamilelikte İshal Neden Olur? Hamilelerde İshal Tedavisi

Gebelik dönemindeki ishallerin genellikle sebebi besin zehirlenmesi olarak bilinen gastroenteritlerdir.

Gebelik döneminde ishal olmak bebeğe zarar verir mi?

Gebelik dönemindeki ishallerin genellikle sebebi besin zehirlenmesi olarak bilinen gastroenteritlerdir. Genellikle hafif seyreden, kısa süreli, bağırsak krampları ile birlikte seyreden ishaldir. Özellikle yaz aylarında bu tip ishaller çok sık görülür. Yaz aylarında özellikle süt ve süt ürünleri, mayonez, yumurta, et gibi besinler bakteri üremesini hızlandırır ve çabuk bozulur. Bu tip besinlerin neden olduğu ishaller çoğunlukla özel bir tedavi uygulanmadan zararlı etkinin atılmasından sonra düzelebilir.

İshal aslında vücudun, giren zararlı etkiye karşı savunma mekanizmasıdır. Bu tip ishallerde hamilenin sıvı kaybı önlemek, sıvı kaybı var ise yerine koymak, sindirim sistemini yormayacak gıdalar ile beslenmek gibi önlemler yeterli tedaviyi sağlar. Fakat ishal daha inatçı, uzun süren ve kanlı ishal şeklinde olan ishaller kolera, tifo, dizanteri, botulismus gibi enfeksiyonlar ya da bağırsak parazitleri gibi ciddi durumlardan kaynaklanabilir. Bu durumda dışkı tahlilleri, kültür antibiyogram gibi tetkiklerin yapılması ve uygun antibiyotik ve serum tedavileri uygulanması gerekebilir.

Hamilelikte ishal nasıl tedavi edilir?

Hamilelerde ishal tedavisi, ishalin ve annenin durumunun ağırlığına göre değişir. Gebelik dönemindeki ishallerin çoğu, gebe olmayanlarda olduğu gibi bozulmuş besinlerin tüketiminden sonra ortaya çıkar. Bu tip ishaller genellikle kısa süren ve kendiliğinden düzelen ishallerdir. Bu tip bir ishal çoğunlukla 24 saat içerisinde düzelme gösterir. Bu dönemde gebenin kaybettiği su ve elektrolitlerin yerine konması son derece önemlidir. Su kaybının önlenmesi için anne adayının bol sıvı alması, özellikle bol su içmesi önerilir. İçilen suyun temiz olması gereklidir.

Yüksek ateş, şiddetli bulantı, kusma ve kanlı ishal, daha uzun süren ishallerde gaita (dışkı) kültürü yapılarak gebelikte kullanılabilecek uygun bazı antibiyotik tedavisi verilir. Eğer hamile ağız yolu ile sıvı alamıyor ve sıvı kaybı çok fazla ise hastane koşullarında serum tedavisi ile kaybedilen sıvı ve elektrolitler yerine konulur.

Hamilelik döneminde ishalden nasıl korunmalı?

Gebelik döneminde ishalden korunmak için beslenme önemlidir. Öncelikle içme suyunun temiz olmasına dikkat etmek gerekir. Sebze ve meyveler yenmeden önce bol su ile yıkanmalı, marul, göbek salata, ıspanak, domates gibi besinler sirkeli suyun içerisinde bekletilip yıkanmalı, pastörize olmayan süt ve süt ürünleri ve bunlardan hazırlanan taze peynirler tüketilmemelidir. Paket ürünler alınırken mutlaka son kullanma tarihleri bakılmalıdır. Kalite kontrolünden geçen (TS kurumunun) denetlediği ürünler tercih edilmelidir.

Her türlü çiğ besin (et, yumurta, salam, sosis, pastırma, sucuk, jambon) ve benzeri besinler çiğ olarak yenmemesi gerekir. Hijyenik ortamından emin olunmadan hazırlanan besinler yenmemelidir. İshal durumunda bağırsağı yormayacak besinler yenmelidir. Örneğin yağsız hazırlanmış prinç lapası, fırında pişmiş ya da haşlanmış patates, yoğurt, elma, yer elması, muz, havuç, bayat ekmek, peksimet, leblebi, nişasta muhallebisi gibi besinleri yemek ve günde 1 fincan nane limon çayı, siyah çay içmek ishalli dönemlerde fayda sağlayacaktır.

Hamilelikte ishal bebeğe zarar verir mi?

Hamilelik döneminde görülen ishallerin çoğu basit, zararsız ve çabuk düzelen ishallerdir. Bu nedenle hamilelik sırasında yaşanan ishallerin genelinde bebekte herhangi bir olumsuz etkilenme olmaz ve bu durum genellikle annenin sindirim sistemi tarafından düzene girer. Anne adayında ciddi bir sıvı kaybı ile seyreden ishallerde bebek etkilenebilir. Bu nedenle anne adayının ciddi derecede sıvı kaybettiği ishallerde, kaybedilen sıvı ve elektrolitler ağız yolu ya da gerekir ise serum yolu ile anneye verilmelidir.

Özellikle listeriyozis olarak bilinen Listeria monocytogenes enfeksiyonları pastörize olmamış süt ve süt ürünleri ile bulaşır. Bu mikrobun yaptığı ishaller ve enfeksiyonlar anne karnındaki bebekte daha ciddi problemlere sebep olabilirler. Listeriyozis enfeksiyonları bebeğin erken doğmasına ya da ölümüne bile neden olabilir. Bu nedenle uzun süren ve düzelmeyen ishal sorunu olan anne adayı mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Hamilelikte ishal

Hamilelikte ishal

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte kabızlık neden olur?
  2. Hamilelikte karın ağrısı nedenleri
  3. Hamilelikte mide bulantısı ve kusma neden olur
  4. Hamilelikte kasık ağrısı neden olur
  5. Sağlıklı bebek için hamilelikte beslenme nasıl olmalı
  6. Özel bakım ve takip gerektiren hamilelikler
  7. Hamilelikte gevşeme egzersizleri nasıl yapılır

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git