Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte İdrar Yolu İltihabı Neden Olur?

Hamilelerde idrar yolu enfeksiyonu normale oranla çok daha fazla görülür ve bunun pek çok nedeni vardır. Öncelikle artan progesteron hormonu nedeni ile idrar yollarının her aşamasında idrar akımı yavaşlar, böbrekten idrar torbasına taşıyan idrar kanallarında da idrar yavaşlar ve idrar torbasında idrar akımı durur. Bu yavaşlama ve duraklama neticesinde idrar akımı azalır ve idrar yaptıktan sonra bile hala tam olarak idrarın boşalmaması nedeni ile idrar yolu enfeksiyonu oluşur.

Hamilelerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi

Hamilelerde idrar yolu enfeksiyonu normale oranla çok daha fazla görülür ve bunun pek çok nedeni vardır. Öncelikle artan progesteron hormonu nedeni ile idrar yollarının her aşamasında idrar akımı yavaşlar, böbrekten idrar torbasına taşıyan idrar kanallarında da idrar yavaşlar ve idrar torbasında idrar akımı durur. Bu yavaşlama ve duraklama neticesinde idrar akımı azalır ve idrar yaptıktan sonra bile hala tam olarak idrarın boşalmaması nedeni ile idrar yolu enfeksiyonu oluşur.

Ayrıca böbreklerin boyutlarında ve ağırlığında değişim olup, böbreğin boyu bir, bir buçuk santim artar ve 10 ml pelvik toplayıcı sistem bulunur iken, 60 ml’ye kadar ulaşır. Böbreklerin bu şekilde anatomik değişikliğe uğraması nedeni ile rahimin üreter adı verilen böbrekten idrara taşıyan kanallar üzerinden yapmış olduğu bası ile idrar stazını, (idrarın duraklamasını) arttırır ve rahimin genişlemesi de idrar torbasına bası uygulayıp bunların hepsi bir araya gelir ve idrar yolu enfeksiyonuna ortam hazırlar.

Hamileler idrar yolu enfeksiyonundan korunmak içinbol su alımını dikkat etmeleri gerekir. Bunun yanı sıra az şekerli veya şekersiz meyve suları, bitki çayları fazla aşırıya kaçmadan içebilirler. Daha öncesinden böbrek taşı, kumu dökme gibi sorunlar yaşayan hamilelerin sıvı alımını daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu hamileleri takip eden doktorunun geçmiş sağlık sorunları hakkında hastaları iyi sorgulaması ve ona göre kalsiyum içeren ilaçların verilmemesi gerekebilir. İdarar yolu enfeksiyonundan korunmak için hamile kadınların sıvı alımına ve sık idrara çıkmaya dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

Hamilelerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonunu üç safhada incelemek gerekir iken, bunlardan biri asemptomatik bakteriüri, ikincisi akut sistik, diğeri ise akut pyelonefrittir. Asemptomatik bakteriüri denildiğinde, hastada hiç bir bulgu olmayıp, tesadüfen yapılan idrar tahlilinde bakteri ve enfeksiyon amirlerinin görülmesidir. Bir sonraki safha akut sistit olabileceği gibi, akut sistitte idrar torbasının da enfeksiyona katılması söz konusu olur iken, bu durumda hastada şiddetli idrar yolu enfeksiyonu görülebilir. Bunlarda, sık idrara çıkma, idrarda yanma, idrarını yaptığı halde tekrar idrar yapma ihtiyacı duyma gibi bulgulardır. Akut sistitte karnın alt bölgelerinde ağrı olabilir. Akut pyelonefritte rastlanan bulgular, çok daha ürkütücü olup, annede titremenin de eşlik ettiği ateş, halsizlik, kusma, bulantı, şiddetli bel ve yan ağrısı ve şiddetli idrar yanması, idrar sıklığı idrarda taş, kum var ise kanlı idrar yapma gibi belirtileri vardır. Akut pyelonefrit enfeksiyon amirinin kana karışması ile devamlılık gösterebileceği için, üzerinde çok fazla durulması ve hastanede tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hamilelerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

Ä°drar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu bebeği, akut pyelonefrit olmadığı sürece çok fazla etkilemez. Alınan idrar tahlilinde 10-20 lökosit var ve hasta hiç bir şey hissetmiyor ise, bol bakteri örneği görülür ise bu durumun tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Fakat akut pyelonefrit var ise mutlaka hastanın hastaneye yatırılması gerekmektedir.

Annenin genel durumunda kötülük var ise bu durum bebeğe yansıyabilir. Eşerişya koli denilen genellikle idrar yolu enfeksiyonuna neden olan % 80-85 oranında eşerişya kolidir. Bu bakteriler toksin salgılarlar ve bu endo toksinler annenin kanına karışıp sepsis meydana getirir ve bu sepsiste bebeğe mutlaka etkileyecektir. Bu nedenle akut pyelonefrit olduğunda annenin hastaneye yatırılıp, aktif olarak idrar venöz denilen, damardan verilen antibiyotik tedavisi ve damardan sıvı verilmesi gerekir. Akut pyelonefritte erken doğum söz konusu olabileceğinden dikkatli bir tedavi gerekmektedir.

Tedavide hastanın durumuna göre hareket etmek gerekir iken, öncelikle asemptomatik bakteriüri olan ve hastada hiç bir semptom yok iken, yapılan idrar tahlilinde enfeksiyona rastlanır ise bunu mutlaka tedavi etmek lazımdır. Bu durumda hastalığın ilerlememesi için antibiyotik tedavisi verilir.
Çünkü, bunlar bebekte hemolitik anemiye neden olur. Bunun yanı sıra akut sistit gelişen hastalarda, aynı şekilde antibiyotik ve idrar yolu antiseptiği tedavisi uygulanır. Akut pyelonefritte hem annenin hemde bebeğin hayatı tehlike altına girebileceğinden daha dikkatli olmak ve hastaya bol miktarda sıvı verilmesi, damardan da serum ile sıvı ve antibiyotik tedavisinin başlanması gerekir. Hastada iki, üç gün içerisinde genelde iyileşme sağlanabilir. Fakat iyileşme gerçekleşmez ise ultrason ile taş varlığına ya da pyelonefrit apse olup olmadığına bakılmalıdır. Dolayısı ile akut pyelonefrit ihmal edilmemesi gereken ve dikkatli olunması gereken ciddi bir enfeksiyonel hastalıktır.

Hamilelikte böbrek taşıHamilelikte kasık ağrısıHamilelikte bel ağrısı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git