Göz Hastalıkları ve Tedavileri

Hamilelikte Göz Hastalıkları Tedavi Edilir mi?

Hamilelik döneminde göz hastalıkları oldukça sık görülür. Bu göz rahatsızlıklarının geneli gebeliğin kendisine bağlı gelişir. Gebelik döneminde sağlıklı kadınlarda bile göz içi basınç değişikliği ortaya çıkabilir. Gebelikte proliferatif diyabetik retinopati rahatsızlığı riski de artmaktadır.

Hamilelik dönemi görülen göz hastalıkları

Hamilelik döneminde göz hastalıkları oldukça sık görülür. Bu göz rahatsızlıklarının geneli gebeliğin kendisine bağlı gelişir. Gebelik döneminde sağlıklı kadınlarda bile göz içi basınç değişikliği ortaya çıkabilir. Gebelikte proliferatif diyabetik retinopati rahatsızlığı riski de artmaktadır.

Hamilelik döneminde lenslere karşı intolerans gelişmesi de çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle kontakt lenslerin doğumdan sonra takılması önerilir. Gebelikte görülen birçok göz rahatsızlığında tedaviye gerek duyulmamaktadır.

Hamilelik döneminde göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan ilaçlar anne karnındaki bebekte ve anne sütü emen bebekte olumsuz etkiler yaratabilir. Birçok sistemik hastalık gebenin göz hastalıkları bölümünce takibini gerektirir. Ciddi retina dekolmanı ve körlük vakaları preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) ile birlikte görülür ve doğum sonrası dönemde sıklıkları giderek azalır.

Hamilelikte ortaya çıkan oküler değişiklikler birçok sistemik hastalığın patofizyolojisinin anlaşılmasını sağlar.

Hamileliğin kendisi gözde kırma kusuruna neden olabilir. Progesteron hormonuna bağlı olarak kornea dokusunun su tutma özellikleri değişir. Bu nedenle bulanık görme başlar ve özellikle kontakt lens kullananlarda lenslere karşı aşırı duyarlılık gelişir. Görme problemi olan hamilelerin durumu ciddiye alınmalı ve ayırıcı tanı için dikkatli incelenmelidir.

Hamilelikte fizyolojik değişimler vücudun damar sitemini de etkilemektedir. Örneğin, kafa içi damar yapı bozuklukları, gözde retina arter ve ven tıkanıklıkları, kendiliğinden gelişen göz çukuru kanamaları ve hipofiz bezi tıkanıkları gibi sorunlardır.

Hamilelikte hormonal değişimler hipofiz bezi ve göz boşluğunun daha önce var olan iyi ya da kötü huylu tümörlerinde büyümeye yol açabilir.

Hamilelik dönemi göz hastalıkları tedavisinde FDA’nın ilaç sınıflamasına göre tedavi uygulanır. Bazı göz ilaçları da hamilelerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Hamile hastaların görme ile ilgili şikayetlerinin tedavisinde nöroloji, göz doktoru, kadın doğum uzmanı birlikte hareket ederek tedaviye karar vermelidir.

Kırma kusurları nedeni ile excimer lazer tedavisi gören kadınların tedaviden sonra 6 ay süresince hamile kalmaması önerilir.

Hamilelik sırasında göz yaşı salınımı azalır ve göz kuruluğu başlayabilir. Bu gibi durumlarda doktorun önereceği suni göz yaşı damlaları kullanılabilir.

Göz tansiyonu damlaları ve bazı antibiyotik içerikli damlaların kullanımı hamilelik ve emzirme döneminde sakıncalı olabilir. Bu nedenle düzenli olarak göz damlası kullanan kadınlar hamilelik döneminde bu konunun tekrar gözden geçirilmesi için göz kontrollerini ve kadın doğum uzmanlarını bu konuda bilgilendirmeyi ihmal etmemelidir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Göz kuruluğu neden olur
  2. Göz tansiyonu belirtileri ve tedavisi
  3. Gözde batma hissi neden olur
  4. Miyop belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git