Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Gevşeme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Hamilelik döneminde gevşeme egzersizlerini öğrenmek de son derecede önemlidir. Gevşeme egzersizleri, doğumda sakin davranıp doktor ile işbirliği yapabilmenizi ve ağrılar ile baş edebilmenizi sağlar; stresi kaldırır ve plasentaya giden kan akımını arttırır.

Hamilelikte gevşeme ve nefes alıp verme egzersizleri

Hamilelik döneminde gevşeme egzersizlerini öğrenmek de son derecede önemlidir. Gevşeme egzersizleri, doğumda sakin davranıp doktor ile işbirliği yapabilmenizi ve ağrılar ile baş edebilmenizi sağlar; stresi kaldırır ve plasentaya giden kan akımını arttırır.

Gevşeme egzersizleri hemilelik döneminde öğrenecekleriniz arasında en yararlı olanlarıdır. Doğum sırasında çok kolaylık sağlar. Nasıl soluk alıp vereceğinizi ve kaslarınızı nasıl gevşeteceğinizi bilirseniz doğum sırasında kasılmalara uyum sağlar ve enerjinizi boşa tüketmemiş olusunuz. Bunları zamanla sizin doğal tepkiniz haline dönüşene kadar sık ve düzenli tekrarlayın. Gevşeme egzersizi aynı zamanda, kendinizi her sinirli ve gergin hissettiğinizde başvurabileceğiniz rahatlatıcı bir yöntemdir.

Hamilelikte gevşeme egzersizi nasıl yapılır?

Başlangıçta gevşeme egzersizlerini rahatsız edilmeyeceğiniz, ılık bir odada uygulamalısınız. Daha sonra gevşemeyi her ortamda uygulayabileceksiniz. Vücudu gevşetmek için rahat bir şekilde uzanın. Dilerseniz sırtüstü, yastıklar ile destekleyerek ya da bir bacağınızı büküp altına minder koyarak yan yatabilirsiniz. Şimdi vücudunuzun her bölümündeki kasları sırayla kasıp gevşetin. Bu işe ayak parmaklarınızdan başlayın ve yukarılara doğru çıkın. 8-10 dakika bunu yaptıktan sonra vücudunuzu boş bir çuval gibi bırakın.

Bu egzersizleri yaparken dikkat edilmesi gereken gebeliğin son aylarında hiçbir zaman sırtüstü düz yatmamak, çünkü bu bebeğe giden kanı, dolayısıyla oksijeni azaltır, fenalık geçirebilirsiniz. Özellikle gebeliğin sonlarına doğru bir bacağınızı küçük yastıklar ile destekleyerek yatarsanız daha rahat bu egzersizleri yapabilirsiniz. Başınızın altına çok yastık koymayın, omurganıza zarar verebilir.

Gevşeme egzersizi yaparken yan yatma pozisyonu

Gevşeme egzersizi yaparken yan yatma pozisyonu

Doğumda nefes alıp verme egzersizleri nasıl yapılır

Doğumdan önce eşiniz ya da bir arkadaşınız ile soluk alıp verme çalışmaları yaparsanız doğum sancıları sırasında rahat ve sakin olursunuz, kasılma anında vücudunuzu kontrol edebilirsiniz. Vücudunuzu gevşetirken kafanızı da rahatlatmaya çalışmalısınız. Düzenli ve yavaşça soluk alıp verin. Soluğunuzu bırakırken iç geçirme gibi bir ses çıkarın. Başka bir yol da kendi kendinize bir sözcük ya da melodiyi mırıldanmak ya da huzur veren bir şeyi düşünmektir. Kuruntulara kapılmamaya dikkat etmelisiniz.

Nefes alıp verme egzersizlerinde hafif soluma tekniği

Hafif soluk alıp verme, sancının zirvede olduğu an yararlıdır. Ağzınızdan akciğerlerin üst bölümlerine doğru hafif hafif soluk alıp verin. Eşiniz elini kürek kemiklerinize koyarak hareket ettiklerini hissetmelidir. Hafif hafif soluk alıp vermeye çalışın, ancak gerek duyarsanız arada bir derin soluklar alabilirsiniz.

Nefes alıp verme egzersizlerinde derin soluma tekniği

Derin soluk alıp verme ise sancıların başında ve sonunda rahatlatıcıdır. Rahatça oturup iyice gevşeyin. Burnunuzdan akciğerlerinizin altlarına doğru derin derin soluk alın. Eşiniz elini belinizin yanlarına koyarak göğüs kafesinizin hareket ettiğini anlayabilir. Şimdi soluğunuzu hafifçe dışarı vermeye yoğunlaşın. Ardından doğal düzende soluk alıp verin.

Nefes alıp verme egzersizlerinde kısa kısa soluma tekniği

Doğum ağrıları sırasında, rahim ağzı tam açılmış olmasa bile ıkınma hissi gelebilir. Bunu önlemek için iki kez üst üste kısa soluk alıp bunu bir defada verin “Hüf, hüf, püf” diye tempo tutturabilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte pelvik taban egzersizleri nasıl yapılır
  2. Hamilelikte yaşanan rahatsızlıklar
  3. Hamilelik kontrollerinde hangi testler yapılır
  4. Hamilelik çatlakları nasıl önlenir
  5. Hamilelikte dengeli beslenme listesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git