Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte (Gebelikte) Mide Bulantısı Ve Kusma Neden Olur?

Hamilelikte mide bulantısı genellikle fizyolojik bir durumdur. Gebelik dönemi mide bulantıları kadınların yaklaşık % 70'inde görülür. Hamilelik mide bulantıları genellikle sabahları artış gösterir. Bu nedenle bu bulantılar sabah bulantıları olarak adlandırılır. Sabah bulantıları çoğunlukla ilk hamileliklerde görülür. Yemek kokuları, parfümler, sigara kokusu, ter kokusu gibi ağır kokular bulantı sorununu arttırır.

Hamilelerde mide bulantısı ve kusma tedavi edilir mi?

Hamilelikte mide bulantısı genellikle fizyolojik bir durumdur. Gebelik dönemi mide bulantıları kadınların yaklaşık % 70’inde görülür. Hamilelik mide bulantıları genellikle sabahları artış gösterir. Bu nedenle bu bulantılar sabah bulantıları olarak adlandırılır. Sabah bulantıları çoğunlukla ilk hamileliklerde görülür. Yemek kokuları, parfümler, sigara kokusu, ter kokusu gibi ağır kokular bulantı sorununu arttırır.

Hamilelik döneminde mide bulantısının ve kusmanın en önemli nedenlerinden biri hamilelik hormonu olan ”Beta hcg” hormonunun yükselmesidir. Bununla birlikte östrojen hrmonunun da hamilelik dönemi mide bulantısına etkisi vardır. Östrojen ve beta hcg hormonlarının beynin bulantı merkezini uyardığı ve bu nedenle bulantıya neden olduğu konusunda bilgiler vardır.

Hamilelikte (gebelikte) mide bulantısı ve kusma kaç ay sürer?

Hamilelikte mide bulantısının başlama zamanı kadına göre değişiklik gösterebileceği gibi, genellikle 6’ıncı haftadan sonra başlar ve 12’inci haftaya kadar devam edebilir. Birinci trimester denilen ilk üç ay süresince ve bazı kadınlarda 4-5 ay süresince bile mide bulantıları olur. Beta hcg hormon seviyesinin yükselmesi nedeni ile hamilelik döneminde mide bulantıları olabilir ve bu normal bir durumdur. Gebelikte yaşanan mide bulantısı tamamen fizyolojik bir olaydır ve bu bulantılar genellikle 12’inci haftaya veya 16’ıncı haftaya kadar geçmez.

Hamilelikte (gebelikte) mide bulantısı nasıl azaltılır?

Hamilelik döneminde mide bulantısı ve kusmada yapılması gereken, bulantı ile baş etmek için bir şeyler yapmaya çalışmak gerekir. Örneğin, sabahları yataktan kalkarken yatağın baş ucunda birkaç kraker veya bisküvi gibi yiyecek bir şeyleri bulundurmak ve yataktan kalktıktan sonra oturup bunlardan atıştırmak faydalı olabilir. Günde en az 6 öğün şeklinde az ve sık beslenmek önemlidir. Bu öğünlerde içeriği ağır değil hafif yiyecekler yemek gerekir.

Öğünleri yerken bütün yemekleri bir arada yemek yerine su ve çorba gibi hacim tutan yiyecekleri ara öğünlere paylaştırmak daha doğru olur. Çünkü su ve çorba gibi besinler midede çalkantı hissi oluşturarak mide bulantısını arttırır. Sık aralıklar ile, yemek sırasında değil aralarda az ve sık su tüketmeye özen göstermek gereklidir. Mide bulantısını yatıştıran papatya, nane limon ve ıhlamur çayları aralarda birinden bir fincan içilmesi mide bulantısını yatıştırabilir. Özellikle günde bir fincan nane limon çayı ki, bunun miktarını ayarlamak özellikle hamilelik döneminde önemli olduğu için poşet çay tercih edilmeli ve günde bir iki fincandan fazla olmamasına dikkat ederek içilir ise mide bulantısına oldukça faydalıdır.

Ayrıca hamilelik döneminde bulantının yoğun yaşandığı süreçte mümkün olduğunca rahatsız eden yemek kokuları ve benzeri kokulardan kaçınmaya çalışmak gereklidir. Yatmadan bir iki saat önce sütlü hafif bir şeyler yemek faydalı olabilir. Ağır ve yağlı yemeklerden yemek mide bulantısını şiddetlendirebilir. Gün içerisinde, bütün zencefilden bir parça ağız içine alıp emmek mide bulantısında ve baş dönmesinde faydalı olabilir. Yemeklerden sonra dişleri fırçalamak yemek artıklarını gidereceği için yararlı olur.

Gün içerisinde ani hareketlerden kaçınmak, sabahları yataktan kalkarken yavaş kalkmak, açık havada yürüyüş yapmak gibi diğer önlemler hamilelik döneminde mide bulantısını ve kusmayı azaltmak için oldukça önemlidir.

Hamilelikte (gebelikte) mide bulantısı ve kusma nasıl tedavi edilir?

Bulantı ve kusma çok yoğun olur ise mutlaka doktora baş vurmak gerekir. Çünkü yoğun bir şekilde kusma olur ise vücut besinsiz ve susuz kalır. Bu durumda destek alınması gerekebilir. Bulantısı olan 100 hamileden 4’ünde mide bulantıları ve kusma alınacak önlemler ile geçmeyebilir. Bulantılar şiddetli olur ve kusmalar artar ise ciddi derecede besinsiz ve susuz kalma durumu ortaya çıkar. Bu durumda hastane koşullarında eksilen sıvı ve besin kaybını önlemek için serum tedavisi gerekebilir. Şiddetli kusmaları olan hamilelerde altta yatan başka hastalıkların varlığı araştırılmalı ve önlemler alınmalıdır. Hamilelerde psikolojik nedenlerde kusma şikayetinde artışa neden olur ve bu gibi bir durumda anne adayının psikolojik destek alması gerekebilir ve psikoterapiler faydalı olur.

Aşerme neden olur?Hamilelik dönemi ile ilgili bilgiler

4 Yorum

 1. Adsız

  17 Eylül 2015 at 21:41

  Ben hamileyim ve bebeğin saçlarının anne karnında iken çıkmaya başlaması annede mide bulantısı yapar mı

  • Adsız

   19 Eylül 2015 at 14:41

   Hamilelerde mide bulantısı genellikle fizyolojik bir durumdur ve kadınların yaklaşık % 70-75'ini etkiler. Gebelerde mide bulantısına yol açan en önemli nedenlerden biri hamilelik hormonlarından beta HCG hormonu denilen hormon ve kadınlık hormonu olan östrojen hormonu seviyelerinin yükselmesidir. Hamilelerde mide bulantısı genellikle 6'ıncı hafta da başlar ve 12'inci haftaya kadar sürebilir. Bu durum kadından kadına da değişir. Gebeliğin ilk 3 ayına kadar mide bulantısı bazen şiddetli bazen daha az şeklinde devam eder. Gebelikte ilk 3 aya kadar yaşanan bulantılar normaldir. Fakat bulantı anne adayının yemesini ve beslenmesini ciddi derecede etkiler ise doktora danışılmalıdır. Hayırlı doğum dileğiyle.

 2. Ayşe

  10 Kasım 2016 at 07:00

  23 haftalık hamileydim ilk zamanlar da bulantim yoktu yeni başladı sabahları neden olabilir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 13:34

   Bu haftalarda gebelik tansiyonu olarak da bilinen preeklampsi gelişebilir ve buna bağlı olarak bulantı, kusma, baş dönmesi gibi şikayetler görülebilir. Bu açıdan değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git