Bağırsak Hastalıkları

Hamilelikte Gaz ve Şişkinlik Neden Olur? Gaz ve Şişkinlik Nasıl Geçer?

Hamilelikte gaz sancısı, şişkinlik, gaz çıkaramama, gaz sıkışması gibi sorunlar oldukça sık karşılaşılan sorunlardır.

Gaz nedir?

Gaz, gastrointestinal sistemde normalde de bulunmaktadır. Gazın oluşumu, dağılımı, atılımı ve miktarı ile ilgili değişiklikler ve bozukluklar bazı şikayetlere neden olabilmektedir. Hastalar gazı; aşırı geğirti, karında gözle görülür derecede ya da görülmeyecek şekilde şişkinlik hissi ve aşırı yellenme şikayetleri ile tanımlarlar.

 • Hamilelikte mide gazı: Mide gazı genellikle hava yutma nedeni ile oluşur ve bu yutulan havanın neden olduğu gazın bir kısmı ağızdan çıkarılırken bir kısmı da bağırsaklara geçer.
 • Hamilelikte bağırsak gazı: Bağırsaklarda bulunan gaz ise yenilen besinlerin bağırsak bakterileri tarafından parçalanması ile oluşabileceği gibi az bir kısmı da mideden gelen gazdan oluşur.

Hamilelikte gaz ve şişkinliğin nedenleri

Hamilelikte gaz sancısı, şişkinlik, gaz çıkaramama, gaz sıkışması gibi sorunlar oldukça sık karşılaşılan sorunlardır. Bu sorunların sebebi genellikle gebelik hormonlarına, özellikle de progesteron hormonuna bağlı olarak sindirim sisteminin düz kaslarının gevşemesidir. İleri gebelik aylarında rahim büyüdüğü için mekanik bası yapar ve bu gibi bir durumda da bağırsaklar ve mide sıkışır ve bu organlarda boşaltma gecikmesi olur, buna bağlı olarak da hamilelik gaz problemlerine yol açar.

Hamilelikte gaz ve şişkinlik bebeğe zarar verir mi?

Bebeğiniz rahim adı verilen güvenli kozanın içindedir ve her yanından amniyotik sıvıyla sarılmıştır, bu da bebeğinizi bağırsaklardaki sorunlardan uzak tutar. Bağırsak ve mide gazı guruldamalara neden olur ve bu guruldamalar zarar vermekten çok bebeğinize ninni olur. Fakat özellikle akşamları artan şişkinlik annenin düzenli beslenmesini engeller, bu nedenle bu şişkinliği önlemek için bazı önlemler alınması gerekir.

Hamilelikte gaz ve şişkinlik sorunu için beslenme nasıl olmalı?

 • Hamilelik döneminde gaz ve şişkinlik sıkıntısını azaltmak için birden çok çok yemek yerine az ve sık şeklinde öğünler ayarlanmalıdır. Öğünlerde tıka basa yemek şişkinlik hissini arttırır, bu nedenle 3 büyük öğün yerine 6 küçük öğün yemeye çalışmak daha doğru olur.
 • Yemek yerken yiyecekleri yutmadan önce iyice çiğnemek, ağızda yemek varken konuşmamak, çok hızlı yemek yememek gibi önlemler ile hava yutulması önlenebilir. Özellikle yemek yerken heyecan ve sıkıntı hava yutmanıza neden olabilir, bu nedenle yemek yerken sakin olmak gerekir.
 • Yemek sırasında mümkün olduğunca su içmemeye çalışmak ve suyu öğünler dışında tüketmek gaz ve şişkinliği önlemede faydalı olur. Su içerken bardak ile içmek gerekir, çünkü pipet ve şişeden su içmek hava yutmaya neden olur. Ayrıca su içerken mümkünse oturarak içmek gerekir.
 • Karbonatlı içecekler, yapay tatlandırıcı bulunan yiyecek ve içecekleri ve soda tüketimini azaltmak da gaz ve şişkinliği önlemek için önemlidir.
 • Sakız çiğnemek de gaz şikayetini arttırabilir, bu nedenle gaz ve şişkinlik sorunu olan hamilelerin sakız çiğnemekten kaçınması da gerekir.
 • Gaz şikayeti olan hamilelerin gaz şikayetini arttırabilen baharatlar, acı yiyecekler, baklagiller, turp, süt, salatalık, bezelye, dondurma, kızartmalar, turşu,  lahana, şekerli tatlılar, soğan ve benzeri yiyecekler konusunda dikkatli olması gerekebilir ya da kişi kendisine dokunan yiyecekleri belirleyerek bunlar konusunda dikkatli olabilir.
 • Beslenme şeklini dikkat edemeyen ya da gaz ve şişkinlik sorunları çok fazla olan hamileler anason, rezene gibi aromatik bitki çaylarından doktor herhangi bir kısıtlama koymamış ise veya doktorlarına danışarak abartmadan içebilirler.

Hamilelikte gaz ve şişkinlik sorunu için nelere dikkat etmeli?

 • Hareket etmek, yürüyüş yapmak, doktorun önerdiği egzersizleri yapmak gibi yöntemler ile gaz ve şişkinlik sorununu azaltmak mümkün olabilir.
 • Yine şişkinlik için bol ve rahat kıyafetler giymek de faydalı olacaktır, çünkü dar ve sıkan kıyafetler şişkinlik sorununu arttırabilir.
 • Düzenli tuvalete çıkma alışkanlığı edinmek gaz ve şişkinliği azaltmak için faydalı olur. Çünkü kabızlık, gaz ve şişkinliğin en önemli nedenleri arasındadır.
 • Uzun süre oturmak veya oturarak çalışmak da gaz problemine neden olabilir, bu nedenle uzun süre oturmak zorunda olan hamilelerin ara ara kısa yürüyüşler yapması gaz sorununu azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Ayakları üşütmek, karın bölgesini üşütmek, soğuk yiyecek ve içecekler yiyip içmek gibi durumlar da hamilelerde gaz problemi yaratabilir, bunlardan korunmak gibi yöntemler de gaz sorununu azaltabilir.
 • Stres gaz şikayetlerini arttırabilir. Stresi azaltmak için rahatlatıcı aktiviteler yapmak (yürüyüş, yoga, hamilelik platesi, nefes egzersizleri, kitap okumak, sevdiğiniz müziği dinlemek gibi) faydalı olabilir.

Hamilelikte gaz sancısını önlemek için nelere dikkat etmeli

Hamilelikte gaz ve şişkinlik için doktora gitmek gerekir mi?

Gaz ve şişkinlik problemleri olan hamilelerin öncelikle beslenme konusunda değişiklikler yapması gerekir. Fakat bu önerilerin dikkat edilmesine rağmen şiddetli gaz şikayeti olan veya sorunu geçmeyen hamilelerde gaz giderici basit ilaçlar verilebilir.

Bütün bu yöntemlere rağmen gaz problemi geçmiyor ya da gaz sorunu ciddi şikayetlere neden oluyor ise veya eşlik eden başka problemler de varsa bir gastroloji doktoru tarafından değerlendirme gerekir.

Gaz sancısı bazen doğum sancıları ile ya da erken doğum riski ile karışabilir, bu nedenle doğum sancılarına benzeyen ve ritmik bir şekilde gelen sancılarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Yine gaz sancısına eşlik eden başka bulgular da var ise (dışkıda kan, aşırı ishal, bulantı ya da kusma gibi) doktora başvurulmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı
 2. Hamilelikte kabızlık neden olur
 3. Hamilelikte karın ağrısı neden olur
 4. Hamilelikte reflü neden olur
 5. Gaviscon nedir ve ne için kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git