Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Hamilelikte Diş İltihabı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte tükürükteki asit miktarı artar ve dişler çürümeye yatkın hale gelir. İlk aylarda oluşan kusma sonrası dişler temizlenmez ise dişlerde çürük riski artar.

Diş iltihabı ve çürükler erken doğuma neden olur mu?

Hamilelikte tükürükteki asit miktarı artar ve dişler çürümeye yatkın hale gelir. İlk aylarda oluşan kusma sonrası dişler temizlenmez ise dişlerde çürük riski artar.

Diş etleri problemli olan anne adayları ağız bakımına dikkat etmezler ise hormonal değişimlere bağlı diş eti problemleri de artar. Diş etleri kanayan kişiler diş fırçalamayı daha çok ihmal ederler ve bu durum diş etlerinde bakteri birikmesine ve iltihaba yol açabilir.

Hamilelik döneminde ağız ve diş bakımının oldukça önemli olduğunu belirten uzmanlar, hamilelikte meydana gelen hormon değişikliklerinin diş eti iltihaplanmasını tetiklediğini ve diş ve diş eti sorunlarının tedavi edilmemesi durumunda hamilelerde erken doğum ve bebek ölümleri riski oluşturduğunu belirtmektedirler.

Diş eti hastalıkları ve diş çürükleri düşük yapma ihtimaline ve erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle diş problemleri hamilelik planı yapılmadan tedavi edilmelidir. Hamilelikte östrojen hormonunun artmasına bağlı dişlerde hassaslık, diş eti kanamaları, diş eti büyümeleri daha sık görülen diş sorunlarıdır.

Hamilelikte ağız ve diş bakımı için öneriler

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı

Diş problemleri nedeni ile oluşabilecek erken doğum riski dişlerin bakımı ve temizliği ile önlenebilir. Bu durumu önleyebilmek için dişlerin düzenli fırçalanması, diş ipi kullanımı ve diş taşı oluşmuş ise hamilelikten önce temizletilmesi faydalı olur.

Hamilelik döneminde ve her zaman dişler günde iki kez en azından bir kez fırçalanmalı, diş ipi ile diş aralarındaki yemek artıkları temizlenmelidir. Diş hekimi önermediği sürece hamilelik döneminde dişler için gargara kullanılmamalıdır

Hamilelikte kontrol amacı ile düzenli olarak diş doktoruna gitmek önemlidir. Şiddetli diş ağrısı ve iltihabi gibi bir durum olur ise tedavi mutlaka yapılmalıdır. Özel durumlar dışında diş tedavisi ve diş çekiminin hamileliğe zararının olmadığı bilinmektedir. Anestezik ilaç verilmesi gereken durumlarda kadın doğum uzmanı ile birlikte iş birliği yapılır. Ertelenebilecek diş problemleri doğumdan sonra tedavi edilir.

Hamilelikte diş sağlığı için nasıl beslenmeli?

Hamilelik döneminde anne adayı beslenmesine dikkat ederek diş sağlığını koruyabilir. Örneğin, süt ve süt ürünleri tüketimi, yeşil yapraklı sebze tüketimi, taze meyve tüketimi yeterli miktarda olmalıdır. Anne adayı yeterli oranda kalsiyum alamaz ise bebeğin ihtiyacı olan kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır. Bu nedenle annenin hamilelik döneminde yeterli ve dengeli beslenmesi oldukça önemlidir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Hamilelerin vitamin ve mineral ihtiyacı nedir
  2. Hamilelik dönemi için önemli bilgiler
  3. Hamilelikte mide bulantısı ve kusma neden olur
  4. Hamilelikte el ve ayak şişmesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git