Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Dengeli Beslenme Listesi

Anne adaylarının, bebeğin anne karnında gelişimi, süt yapımı, besinlere olan gereksinimin artması ve buna bağlı olarak yeterli ve dengeli beslenmeleri ve sağlıklarını korumaları hakkında bilinçlendirilmelidir.

Gebelik döneminde dengeli beslenme nasıl olmalı?

Bir toplumun geleceği sağlıklı bireylerin varlığı ile sürer. Çocukların sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için annelerin hem hamilelik döneminde hemde emziklilik döneminde sağlıklı beslenmeleri gereklidir. Anne adaylarının, bebeğin anne karnında gelişimi, süt yapımı, besinlere olan gereksinimin artması ve buna bağlı olarak yeterli ve dengeli beslenmeleri ve sağlıklarını korumaları hakkında bilinçlendirilmelidir.

Gebelikte kadının normal metabolizma düzeni üzerine bebeğin anne karnında büyüme döneminin de eklediği değişiklikler söz konusudur.

Gebelik insan yaşamında beslenmenin en önemli devrelerinden biridir. Anne adayları bu 36 haftalık ve 9 aylık süreç içerisinde nelere dikkat etmelidir. Anne adayları hem kendilerini hemde bebeklerini özenle beslemek için enerji kaynaklarına, vitamin ve minerallere normalden daha fazla ihtiyacı vardır. Bu dönemde özellikle kalsiyum, demir ve iyot gibi sağlığın temel taşlarında eksiklik olmamalıdır.

Hamilelikte beslenme listesi

Hamilelikte beslenme listesi

Hamilelik döneminde beslenme önerileri

Hamilelikte enerji ihtiyacı nedir? : Günlük enerji ihtiyacının yaklaşık % 15’i proteinlerden, % 25’i yağlardan, % 60’ıda karbonhidratlardan karşılanır. Gebelikte bazal metabolizma hızı normalin ortalama % 20’si kadar artış gösterir. Enerji eklemesi de anne adayının gebelik öncesi kilosuna göre yapılır.

Hamilelikte protein ihtiyacı nedir? : Bebeğin büyümesi için gebelik süresince yaklaşık 950 gr protein depo edilmesi gereklidir. Bunu karşılamak için hamilelerin günlük ortalama 60 gr protein almaları önerilir. Vejeteryan hamilelerde günlük beslenmenin büyük kısmı bitkisel olduğu için günlük protein alımına 20 gr protein kaynağı eklenmelidir.

Hamilelikte demir ihtiyacı nedir? : Gebe kadınlarda artan plazma hacmi, anne karnındaki bebek için demir ihtiyacının artması, günlük beslenmenin tahıla dayalı olması (fitatlar demir emilimini engeller), bağırsak parazitleri, kötü çevre ve yaşam koşulları, aşırı çay, kahve tüketimi, sık doğumlar, yetersiz beslenme hamilelikte demir eksikliğine ve kansızlığa yol açar. Bu nedenle hamilelerde et, yumurta, süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler kurubaklagiller ve kuru meyvelerin tüketimi arttırılmalıdır.

Hamilelikte folik asit ihtiyacı nedir? : Folik asit eksikliğinde düşük doğum aralıklı bebekler, nöral tüp defektleri ve annede megaliblastik anemi oluşur. Folik asitin en önemli kaynakları, karaciğer, koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, yumurta ve süt ve süt ürünleridir. Gebelik döneminde bu besinlerin dengeli tüketilmesine özen gösterilmelidir. Planlı olarak gerçekleşen hamileliklerin hamilelikten 3 ay önce ve hamileliğin ilk 3 ayında 400 ug/ gün folik asit desteği verilmelidir.

Hamilelikte B 12 vitamini ihtiyacı nedir? : B 12 eksikliğinde metilkobalamin oluşamaz ve gebelikte hızlı büyüyen dokulardan DNA sentezi yapılmaz. Bunun sonucu megaloblastik anemi, doğumsal anomaliler sinir sisteminde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. B12 vitamini karaciğer, dalak, beyin, dil gibi organ etleri ve kımızı et, süt, yumurta sarısı ve balık eti gibi sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Bu nedenle vejeteryan annelerin çocuklarında meydana gelebilecek nörolojik bozuklukların engellenmesi için B12 vitamini verilmelidir.

Hamilelikte çinko ihtiyacı nedir? : Çinkonun yetersiz alımı intrauterin büyüme geriliği, ölü doğumlar ve doğumsal anomalilerin sıklığını arttırır. Ayrıca çinko hücrelerin büyümesinde ve değişim göstermesinde, nöral tüpün kapanmasında etkilidir. Bu yüzden et, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta ve yağlı tohumların tüketilmesi çinko ihtiyacının karşılanması için önemlidir.

Hamilelikte dengeli beslenme

Hamilelikte dengeli beslenme

Gebelikte enerji ve besin öğeleri ihtiyacı nedir?

Enerji (kkal / gün) : Hamile olmayan kadında = 2000 – 2100, hamile olan kadında = 2300 – 2400.

Protein (g / kg / gün : Hamile olmayan kadında = 0.8 – 1.0, hamile kadında = 1.1 – 1.4.

Kalsiyum (mg / gün) : Hamile olmayan kadında = 1000, hamile kadında = 1300.

Demir (mg / gün) : Hamile olmayan kadında = 18, hamile kadında = 27.

Çinko (mg / gün) : Hamile olmayan kadında = 10, hamile kadında = 15.

İyot (mcg / gün) : Hamile olmayan kadında = 150, hamile kadında = 220.

A vitamini (mcg / gün) : Hamile olmayan kadında = 700, hamile kadında = 770.

D vitamini (mcg / gün) : Hamile olmayan kadında = 10, hamile kadında = 10.

E vitamini (mcg / gün) : Hamile olmayan kadında = 15, hamile kadında = 15.

K vitamini (mcg / gün) : Hamile olmayan kadında = 90, hamile kadında = 90.

C vitamini (mcg / gün) : Hamile olmayan kadında = 90, hamile kadında = 90.

B1 vitamini (mg / gün) : Hamile olmayan kadında = 1.1, hamile kadında = 1.4.

B2 vitamini (mg / gün) : Hamile olmayan kadında = 1.1, hamile kadında = 1.4.

B6 vitamini (mg / gün) : Hamile olmayan kadında 1.3, hamile kadında = 1.9.

Niasin (mg / gün) : Hamile olmayan kadında 14, hamile kadında = 18.

Folik asit (mcg / gün) : Hamile olmayan kadında = 400, hamile kadında = 600.

B12 vitamini (mcg / gün) : Hamile olmayan kadında = 2.4, hamile kadında = 2.6

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilenin vitamin ve mineral ihtiyacı nedir
  2. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme nasıl olmalı
  3. Hamilelik depresyonu nedir
  4. Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları
  5. Hamilelik çatlakları nasıl önlenir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git