Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Hamilelikte Damar Tıkanıklığı (Tromboemboli) Nedenleri

Tromboemboli, tromboz ve emboli sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmektedir. Tromboz, pıhtılaşma olarak bilinirken, emboli, pıhtının damardan ayrılarak akciğer, beyin ve diğer organlara yerleşerek o bölgedeki damarları tıkaması olarak bilinir.

Hamilelerde damar tıkanıklığı belirtileri ve tedavisi

Tromboemboli, tromboz ve emboli sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmektedir. Tromboz, pıhtılaşma olarak bilinirken, emboli, pıhtının damardan ayrılarak akciğer, beyin ve diğer organlara yerleşerek o bölgedeki damarları tıkaması olarak bilinir. Bu durum halk arasında pıhtı atması olarak ta adlandırılır.

Hamilelikte kan damarlarında tıkanıklık en sık bacak toplardamarlarında oluşur. Bacak toplardamarlarında oluşan yüzeysel değilde, derinde oluşan pıhtılaşmaya derin ven trombozu (DVT) adı verilir. Bacak toplardamarlarından kopan pıhtının akciğer, beyin ve diğer organlara yerleşerek damarlarda tıkanmaya neden olmasına venöz tromboemboli denilir. Hamilelik sırasında herhangi bir hastalığı olmayan hamilelerde bile pıhtılaşma faktörlerindeki değişiklikler, hareketsiz kalmak, rahmin damarlara baskı yapması nedeni ile kan akımını yavaşlatması gibi nedenler damar tıkanıklığı oluşma riskini artırmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde beslenme düzenine ve düzenli egzersiz yapmaya özen göstermek oldukça önemlidir.

Venöz tromboemboli nedir?

Venöz tromboemboli, 1500’de bir görülür iken, 35 yaşın üzerindeki kadınlarda bu oran artmaktadır. Hamilelerde aynı yaşlarda olup hamile olmayan kadınlara göre daha fazla venöz tromboemboli oluşma riski vardır. Hamilelerin ortalama % 45-50’sinde genetik trombofili diye adlandırılan hastalıklar (genetik pıhtılaşma bozukluklarına) rastlanır. Venöz tromboemboli anne ölümlerine neden olan ciddi rahatsızlıklardan biridir. Damar tıkanıklığı (tromboemboli) genelde 37 yaşından sonra hamile kalanlarda, çoğul doğum yapanlarda ve doğum anı uzun süren vakalarda oluşma riski daha yüksektir.

Hamilelik ve emzirme döneminde damar tıkanıklığı

Pıhtılaşmaya neden olan kalıtsal hastalıklar, aşırı kilo (obezite) problemi, hamilelik ve emzirme döneminde annenin hareketsiz kalması, travma ve kazalara bağlı sorunlar, hamilelikten önce damar tıkanıklığı sorunu yaşamış olan bayanlar, iltihabi bağırsak hastalıkları, kana karışan ciddi enfeksiyonlar, antifosfolipit antikor sendromu (APS) otoimmün sistemik bozukluk, polisitemia vera (miyeloproliferatif hastalıklar) terimi ile tanımlanan hastalıklar, orak hücreli anemi, hareket etmeden uzun süreli yolculuklar, ailesinde damar tıkanıklığı sorunu olanlar gibi bir takım faktörler tromboemboli riskini arttırmaktadır.

Hamilelerde damar tıkanıklığı (tromboemboli) belirtileri

Hamilelik döneminde damar tıkanıklığı oluştuğunda, bacaklarda şişme (ödem), kızarma, ısı artışı, hassasiyet, ağrı benzeri şikayetler ile kendini gösterir. Fakat, pulmoner emboli (akciğerlere pıhtı atması) oluşmuş ise nefes darlığı, göğüs ağrısı, soluk borusundan kan gelmesi, hızlı nefes alıp verme, aşırı yorgunluk gibi şikayetler görülür

Hamilelerde damar tıkanıklığı (tromboemboli) tedavisi

Hamilelikte damar tıkanıklığı tedavisinde, pıhtılaşmayı önleme amaçlı ilaçlar verilir. Bu ilaçlar kan sulandırıcı ilaçlar olarak tanımlanır. Tedavi hamilelik süresince ve doğumdan sonra devam eder. Damar tıkanıklığına neden olan rahatsızlıklara göre tedavi şekli değişebilir. Hamilelerde bu durumun takibi kalp damar cerrahisi tarafından yapılır.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte varis neden olur
  2. Hamilelikte yüksek tansiyon neden olur
  3. Hamilelikte kalp damar hastalığı 
  4. Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları
  5. Hamilelikte kasık ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git