Ağrılar ve Tedavileri

Hamilelikte Çatı Ağrısı Neden Olur? (Pubik-Pelvik Ağrı)

Normalde pelvis eklemleri hareketsizdir. Hamilelik hormonları nedeni ile eklem kıkırdağı yumuşar ve pelvis kemikleri eklem yerlerinden oynamaya ve ağrılar başlar. Hamilelerin genelinde bu durum gebeliğin ortalarından sonra başlar. Hamilelik süresince ve bazı kadınlarda doğumdan sonra da bu ağrılar devam edebilir.

Hamilelikte çatı ağrısı ve çatı muayenesi nedir?

Normalde pelvis eklemleri hareketsizdir. Hamilelik hormonları nedeni ile eklem kıkırdağı yumuşar ve pelvis kemikleri eklem yerlerinden oynamaya ve ağrılar başlar. Hamilelerin genelinde bu durum gebeliğin ortalarından sonra başlar. Hamilelik süresince ve bazı kadınlarda doğumdan sonra da bu ağrılar devam edebilir.

Pubik bölge ya da çatı kemiği olarak bilinen bölge vajen üzerindeki tüylenmenin bulunduğu bölgedir. Bu bölgede hamilelik ya da doğum sırasında ağrı olur. Çatı bölgesi bel ve sırt bölgelerine göre daha nadir ağrıyan bölgedir.

Hamilelikte çatı ağrısı nasıl anlaşılır?

Çatı ağrısı genellikle her iki kasıkta ve alt batın bölgesinde hissedilir. Ağrının şekli daha çok iki şeyin birbirine sürtünmesi şeklinde ve klik sesi duyulur tarzda ağrıdır. Hamilelik sırasında hissedilen bu ağrılar uyluk iç yüzeyine ve kalçanın arkasına doğru yayılım gösterir. Çatı ağrıları, kadın bacaklarını açtığında, ağır bir şey kaldırdığında, yürüdüğünde, merdiven inip çıktığında ve yatakta bir taraftan bir tarafa dönerken, ayağa kalkarken daha fazla hissedilir. Bu ağrılara bazen şişlik, hassasiyet eşlik edebilir.

Hamilelikte çatı ağrısına neden olan faktörler

Hamilelik sırasında çatı ağrısı riskinin daha fazla olması, bebeğin iri olması, ikiz gebelik, daha önce doğum ya da doğumlar yapmış olması, doğumun çok hızlı veya çok uzun sürmesi, doğum sırasında forseps uygulanması, daha önceden pelvik bölgenin ameliyat, travma ya da kaza geçirmiş olması gibi nedenler hamilelerde çatı ağrısı riskini arttıran nedenlerdir.

Hamilelikte çatı ağrısı nasıl azaltılır?

 

Hamilelikte çatı ağrısı nasıl azaltılır

          Hamilelikte çatı ağrısı nasıl azaltılır

Çatı ağrısını azaltmak amacı ile bazı pubik bölge egzersizleri, yatak istirahati ve çok fazla olur ise ağrı kesici ilaçlar verilir. Çatı ağrısını azaltmak için bazı önlemler alınabilir.

Örneğin, uyuma sırasında dizler arasına yastık ile desteklemek, mümkün olduğunca istirahat etmek, ağrıyan bölgeye ılık kompres uygulamak, sırt üzeri yatarken, dirsekleri yere dayayıp bacaklar arasına yastık koyarak sıkmak, bel destekleme kemeri kullanmak, yavaş hareket etmek, ani hareketlerden kaçınmak, ağırlık kaldırmamak, market arabaları gibi arabaları itmemek, pantolon, etek gibi kıyafetleri oturur şekilde giyinmek, merdiven iner ve çıkarken teker basamak şeklinde inip çıkmak gibi önlemler alınarak hamileliğin son aylarında yaşanabilecek çatı ağrısını azaltmak mümkün olabilir.

Hamilelikte çatı muayenesi neden yapılır?

Hamilelerde 34-38’inci haftalar arasında, kadın doğum uzmanları özellikle ilk gebeliğini yaşayan kadınlarda bir çatı (pelvis) muayenesi yaparlar. Çatı muayenesi vajinal muayenedir. Bu muayene sırasında doktor, dış genital bölgenin özelliklerine, vajinanın özelliklerine ve kemik çatının özelliklerine bakar ve bebeğin duruş pozisyonunu, bebeğin büyüklüğü ile karşılaştırarak doğumun nasıl olacağı hakkında bilgi edinir. Eğer bebek büyük ise, gebenin çatı kemiği arasında darlık var ise normal doğum yerine sezaryen doğum ön planda olur. Bu durumda 36’ıncı haftada iseniz doğuma sadece 4 hafta kalmış demektir. Eğer sezaryen doğum olacak ise iki hafta önce doğum başlatılır ve bebek 38’inci haftada alınabilir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Doğum sancısı nasıl olur
 2. Hamilelikte bel ağrısı neden olur
 3. Hamilelikte karın ağrısı neden olur
 4. Hamilelikte dengeli beslenme listesi

148 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  28 Ağustos 2015 at 21:57

  Hamilelikte vajina kemiğinde ağrı neden olur, bu ağrı zamanla geçer mi?

  • Avatar

   Adsız

   30 Ağustos 2015 at 18:18

   Pubik bölge veya çatı kemiği denilen bölge, vajen üzerinde tüylenmenin olduğu bölgedir. Bu bölgede hamilelik sırasında veya doğum sonrasında ağrı meydana gelebilir. Bebeğin iri olması, fazla doğum yapmak, doğumun çok hızlı veya çok uzun sürmesi, daha önceden pelvik bölgenin travmaya uğraması gibi nedenler hamilelik döneminde çatı kemiği ağrısı yapabilir.

  • Avatar

   Adsız

   11 Temmuz 2016 at 23:49

   23 haftalık hamileyim ve hpv virisü taşıyıcısıyım 3 cocuğum bu virisle normalmı yoksa sezaryanlamı doğum gercekleşir iki doktorum var ikiside farklı şey söylüyor

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    12 Temmuz 2016 at 13:44

    Bazı virüsleri (human papilloma, herpes zoster, hepatit B gibi) taşıyan anne adaylarında doğum kararı verilmeden önce annede bu enfeksiyonun aktif olup olmadığına bakılır.

    Örneğin genital bölgede yakın zamanda siğil, uçuk, yara bezeri durumlar geçirip geçirmediği önemlidir.

    Normal doğum ya da sezaryen doğum kararının verilebilmesi için annenin doğumdan önce enfeksiyon bakımından taranması gerekir fakat bu tür testler zahmetli ve pahalı olduğu için her merkezde uygulanamayabilir.

    Bu tür enfeksiyonlar doğum kanalından geçerken bebeklere bulaşabilmektedir.

    Ayrıca HPV enfeksiyonu rahim ağzı kanserinin en önemli nedenlerinden biri olarak görülmektedir, bu nedenle bu durum iyi değerlendirilmeli ve riskler göz önünde bulundurulmalıdır.

    Sizinde bu enfeksiyon için düzenli takip edilmeniz ve aşı yapılması gerekiyor ise aşılarınızı düzenli olmanız önemlidir.

    Bu konuyu karar vermeden önce mutlaka bir enfeksiyon hastalıkları uzmanlığında değerlendirme önemlidir.

    Sağlıklı doğum ve sağlıkl yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Adsiz

    2 Kasım 2016 at 19:27

    Kasik ve bel agrisi hafif bi sekilde var adetime 3 gun var ama 15/20 gundur boyleyim da sertlikte var oturuken hafif batiyo kasiklarim sizce hamilemiyim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     3 Kasım 2016 at 14:24

     Yaşınıza göre değişmekle birlikte 30’lu yaşlara doğru veya daha sonrasında premenstruel sendrom denilen durum da adet öncesi ve sonrası bir hafta, 15 gün aralarında bu tür ağrılara, hassasiyetliklere sebep olabilir.

     Hamilelik beklediğiniz bir durum ise bir test yaptırmanız daha doğru olur.

     İdrar yolu enfeksiyonları, bazı kadın hastalıkları, pelvik inflamatuvar hastalık, böbrek taşları, mesane taşları, başka mesane hastalıkları ve daha birçok sebep bu tür şikayetlere yol açabilir, bu nedenle sadece bu tür şikayetler olduğu için hamilelik var demek zordur.

     Bu ağrılarınız geçmez ise bir kadın doğum uzmanına veya üroloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • Avatar

   Adsız

   10 Şubat 2017 at 13:44

   Çatı bolgemde çok ağrı var ve daha 23 günlük hamileyim neden oluyor

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    12 Şubat 2017 at 09:51

    Bu ağrı yerleşme ağrısı olabilir ama bu durumu doktorunuzla konuşmanız daha doğru olur, çünkü yerleşme ağrıları çok yoğun olmaz genellikle.

    Sağlıklı doğum dileğiyle.

 2. Avatar

  Adsız

  12 Eylül 2015 at 20:07

  34 haftalık hamileyim bütün kemiklerim ağrıyor, neden ağrır?

  • Avatar

   Adsız

   14 Eylül 2015 at 15:36

   Hamilelikte eklem ağrıları karnın giderek büyümesinden dolayı eklemlere binen yük nedeni ile son haftalarda daha fazla olması genellikle normaldir. Bu ağrılar zamanla şiddetlenebilir. Bu ağrılar genellikle doğumdan sonra geçer. Bu arada eklem ağrıları çok fazla oluyor ise doktorunuz ile konuşup ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz. Hayırlı doğum dileğiyle.

 3. Avatar

  Tuba

  5 Mart 2016 at 21:05

  32 haftalik hamileym. Son gunlerde sirtim ve kasiklarima agri giriyo. Bi de genital bolgemdeki kemikler agriyo yururken igne batiyormus gibi oluyor. Daha onceleri olmamisti gece uyurken bacaklarimi acamiyorum agridan. Cevap bekliyrm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2016 at 14:13

   – Hamileliğin son haftalarında karnın büyümesi ve rahim genişlemesi nedeni ile kasık bölgesi ağrısı, sırt ve bel ağrısı ve kramp şeklinde ağrılar olabilir. Bacaklar ödem de yapmış ise buna bağlı ağrılar da olabilir. Bacak krampları hamileliğin son üç ayında özellikle geceleri giren kramplar şeklinde olabilir. Bacak ağrılarına ve kramplarına genellikle kalsiyum ve magnezyum eksikliği de neden olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuz ile bu konular hakkında görüşmenizde fayda var.

   – Sağlıklı doğum ve yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Leyla rana

  26 Mart 2016 at 09:54

  Merhaba 24 haftalik hamileyim. Hamileligim nerdeyse 4 ayindan itibaren cati agrisi sorunu yasiyorum. Geceleri donemiyorum. Kemiklerim catirtiyor sanki. Idrar yollari iltihabi sorunu yasiyorum. Hamileligimin basindan beri hep antibiyotik verdiler. Ancak baktim ki bu onunla alakali bi durum degil. Ilk dogumumda eklampsi gecirdigim icin erken dogum oldu ve sezeryan sirasinda kriz gecirdigim icin dikislerimi cok kotu atmislardi. Bu durumda ne yapabilirim. Lutfen yardimci olun. Oturup kalkamiyorum. Cok rahatsizim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mart 2016 at 13:41

   İdrar yolu enfeksiyonu hamilelikte çatı ağrısına neden olabilir. Fakat bu kadar çok ağrı çekmenizde ve sık sık idrar yolu enfeksiyonu oluşmasında altta yatan bir hastalık olabilir. Böbrekler ile ilgili bir problem olabilir. Pelvik inflamatuvar hastalık olarak bilinen pelvik bölgesinin enflamasyonel bir hastalığı olabilir. Böbrekleri etkileyen başka bir hastalık (Akdeniz ateşi hastalığı gibi) olabilir ve bu durumda hastalığın bulunması için araştırmalar gerekir. Antibiyotik kullanmak hamilelikte sık sık doğru olmayabilir. Doktorunuz ile bu durumu görüşmenizde fayda var. Hamilelik durumunda araştırmalar ile uğraşmanız oldukça zor. Romatoloji veya üroloji uzmanlarına da görünmeniz gerekebilir. Bol su içmek dışında neden bilinmeden bir şey yapmak zor.

   Hayırlı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  Meryem

  31 Mart 2016 at 01:23

  Selam ben 35*6gunluk gebeyim iki haftadir her oturmamda sirtimin sag taraginda batma gibi agrilarim oluyo yutudukce geciyo ama oturunca tekrar oluyo hic oturamiyorum sebebi nedir lutfen cevap verirmisiniz dayanilmaz bi sanci ..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2016 at 18:26

   > Hamileliğin son aylarında karnın büyümesi, ağırlığın artması, artan progesteron hormonunun omurga ve leğen kemiği eklemlerini yumuşatması ve buna bağlı hasarlar oluşması hamilelikte sırt ağrılarının en önemli nedenleri arasındadır. Oturduğunuzda sırt ağrısının artması sırt kısmı ile leğen kemiği kısmında oluşan eklem yumuşaması ve duruş pozisyonu olabilir.

   > Ayrıca hamilelikte karın büyüdükçe anne adayları karnını öne doğru, sırtlarını arkaya doğru çıkararak hareket ederler ve bu durum omurganın düzleşmesine neden olarak sırt ve bel kaslarında gerilmeye sebep olur ve buna bağlı olarak da sırt ve bel ağrıları olur.

   > Hamileliğin son aylarında meydana gelen bel ağrılarını önlemek için ortopedik ve biraz sert bir yatakta yatmak, yataktan kalkarken bir elle destek alarak kalkmak, otururken bel boşluğuna yastık koymak, çok yumuşak ve içe çöken koltuklarda oturmamak, çok uzun aynı pozisyonda oturmamak, yatarken bacakların arasına uzunlamasına yastık koymak, ağır yük kaldırmamak, uzun süre ayakta kalmamak, yüksek yerlere uzanarak eşya almamak, bel kaslarını gevşetmek için doktorunuzun önerdiği egzersizleri düzenli yapmak gibi yöntemler ile hamilelikte fizyolojik sırt ve bel ağrılarını azaltmak mümkün olabilir.

   > Ağrı sizi çok rahatsız ediyor ise doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemenizde fayda var. Safraya bağlı bir sorun, reflü veya başka bir mide problemi gibi sorunlar olabilir.

   > Hayırlı ve sağlıklı doğum dileğiyle.

 6. Avatar

  derya

  2 Nisan 2016 at 18:54

  Selâm ben 10 haftalık gebeyim kabızlık yaşıyorum biraz ıkındım şimdi çok ağrım var vajinamda çatı bölgesinde özellikle yürürken ve otururken birşey batıyor sanki korkuyorum bebegime birşey olucak diye ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun bu ilk gebeligim ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2016 at 16:06

   > Daha iki buçuk aylık, bu aylarda kabızlık, ishal, mide bulantıları ve benzeri şikayetler görülebilir. Kabızlığa ve ıkınmaya bağlı çatı bölgesinde ağrı olabilir. Bebeğin yerleşme ve büyümeye başlamsı nedeni ile ağrı olabilir.

   > Fakat kabızlık için lifli gıdalar ile beslenmek faydalı olur. Taze meyve, sebze, tahıllı ekmek, baklagiller, ıspanak, pırasa, fırında pişmiş kabuklu iyi yıkanmış patates, yer elması günde 1-2 adet yeterli olabilir, haşlama pişirilmiş yeşil kabak, ceviz, tuzsuz kabak çekirdeği, zeytin yağlı yeşillik salataları, kuru meyveler (siyah erik, kayısı, incir gibi) ve benzeri beslenme tarzı kabızlıkta faydalıdır. Bol ılık su içmek faydalıdır. Her gün düzenli yarım saatlik orta tempoda yürüyüş faydalıdır. Çay azaltılmalıdır, çünkü çay kabızlığı arttırabilir. Kansızlık gelişmiş olabilir. Doktorunuz ile görüşmeyi veya bir kadın doğum uzmanı muayenesini ihmal etmemenizde fayda var.

   > Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  feryad

  20 Nisan 2016 at 11:57

  Elif ;ben merhabalar 22,5 günlük Hamileyim yaklaşık 1 aydır belim ve kalçam da çok şiddetli bir ağrı sanki bıçak saplanır gibi ve günlük yaşamını etkiliyor yattığım zaman hiç kalkamıyorum sağıma soluma dönemiyorum birde uyluk kemiğinde bir ağrı ve baktma var ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Nisan 2016 at 12:28

   > Hamileliğiniz yaklaşık altı aylık olmuş, hamileliğin bu aylarında hamilelerde çatı bölgesi ağrıları olabilir. Hamileliğin yirminci haftasından sonra kas ve bağların gerilmesine bağlı, karnın büyümesine bağlı çatı bölgesi, karın bölgesine giren kramp tarzında, keskin, bıçak saplanır gibi ağrılar görülebilir ve bu ağrılar genellikle öksürürken, sandalyeden kalkarken, yataktan kalkarken daha belirgin hissedilir. Bu tür kasık, çatı ağrıları kısa süren uzun süreli ağrılar şeklindedir.

   > Ağrılar kalıcı olmayıp, ara sıra giriyor ise, beraberinde ateş, titreme, kanama, artmış vajinal akıntı da var ise tehlike içerebilir.

   > Çatı bölgesine giren bu ağrılar sırasında ayakları kaldırarak rahat bir pozisyonda dinlenmek faydalı olabilir.

   > Sıkıntınız normalden daha fazla ise doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  ayse

  22 Nisan 2016 at 10:15

  merhaba
  sezaryenle dogum yapali 3 ay oldu.
  gebeligimde 6.aydan itibaren cati agrisi yasamistim. bebegim normalden iriydi. 4.5kg olarak spinal sezaryenle dogum yaptim.
  dogumdan sonra cati agrim yavas yaas kayboldu. fakat hic tam olarak gecmedi.
  bu sabahta sanki hamileligimin son ayindaymisim gibi siddetli cati agrisi ve kasik agrisi yasamaya basladim.
  gebeligimda iki kez idrar yolu enf gecirdim. tedavi oldum ve gecti. bir kere de kum doktum.
  su an da olan agri nedendir? akintimda var ama dogum yaptigimdan beri devam ediyor. kokusuz ve seffaf.
  dr a gidebilecek durumda da degilim. tek basima bebegime bakiyorum ve evden pek cikamiyorum.
  bu agriyi gecirebilecek bir sey yapilabilir mi ev de

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Nisan 2016 at 11:07

   > Doğum sonrası kasıklarda ağrı hissetmenin nedenlerinden biri hamilelik sırasında büyüyen rahimin bebeğin doğumundan sonra eski haline gelmesi için yaptığı kasılmalardır. Ağrı buna bağlı fizyolojik bir ağrı ise sıcak su torbasını karın üzerine uygulama, ve ılık duşlar iyi gelir. Fakat ağrının nedeni idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek taşı düşürme ise doktora gitmek gerekir. Doğum sonrası akıntılar bir süre devam edebilir.

   > En azından aile hekiminize danışmanızda fayda var. Çünkü nedenin ne olduğunu bilmek gerekir. Pelvik iltihabı, idrar yolları iltihabı, vajinal mantar enfeksiyonu gibi durumlar olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  adsiz

  24 Nisan 2016 at 09:58

  39 haftalik olduk dr çatı muayenesinde kemik olduğunu ve normal dogumu bir ihtimal yapabilcegimi olmazsa sezeryana başvurmak zorunda kalcagini söyledi bu durumda kararsız kaldim sizce ne yapmaliyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2016 at 13:55

   Çatı muayenesinde çatı darlığı genellikle üç nokta da değerlendirilir. Çatı darlığı söz konusu ise, bebek de iri ise bu durumda sezaryen doğum gerekebilir. Bazen anne adayı normal doğum istediği için doktorlar doğum sırasında olmazsa sezaryene geçeriz düşüncesi ile kararı anneye bırakırlar; ancak çatı darlığı ciddi derecede belirgin ise sezaryen doğum kaçınılmaz olabilir. Doğum uzmanları bu konuda size daha doğru fikir verirler. Çünkü muayenenin dereceleri vardır. Doktorunuz ile bu konuyu daha iyi değerlendirmeniz gerekir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Avatar

  Fatma

  14 Mayıs 2016 at 13:42

  13 haftalik hamilelikte tuvalette citizen Zaman (kucuk) rahimde agrim oluyor cekilir gobi agriyor nedeni ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mayıs 2016 at 12:24

   Hamileliğin ilk aylarında bebeğin yerleşme ağrısı olur ve bu nedenle ağrı olabilir. Fakat ağrı idrar yapma sırasında hissediliyor ise idrar yolu enfeksiyonu gibi bir durum olabilir. Doktorunuza gidip bir idrar tahlili yaptırmanızda fayda var.

 11. Avatar

  Ad yok

  25 Mayıs 2016 at 23:03

  Hamile degilim ama aynı bölgedeki kemiğe bastırdığımda agrı oluyor nedeni ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 13:46

   Kasık bölgesinde ağrı olmasının birçok nedeni vardır. İdrar yolu enfeksiyonları, pelvik inflamatuvar hastalık, bazı sistemik hastalıkların sendromları, vajinal enfeksiyonlar veya başka hastalıklar, geçirilen travmalar nedeni ile kendini çok fazla belli etmeyen kalça çıkığı, priformis sendromu, osteitis pubis, kalçada kemik çürümesi, kemik iltihapları, bacak arasında oluşan fıtıklar, yumurtalık iltihabı, yumurtalık kistleri, yumurtalık dönmesi, idrar torbası iltihabı, mesane taşları, yumurtalık apsesi gibi birçok etken kasık kısmında ağrı yapabilir.

   Öncelikle bir kadın doğum uzmanına gitmeniz ve kadın doğum ile ilgili bir şey olmadığını öğrenmeniz uygun olur. Sonrasında üroloji, fizik tedavi veya genel cerrahi gibi uzmanlıklara başvurmak gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 12. Avatar

  Gül

  27 Mayıs 2016 at 13:44

  Merhabalar.39 haftalık hamileyim benimde çatı bölgemde inanılmaz beni ağlatacak kadar ağrı var.gelip geçiyo sık sık.25. Haftadan beri yaşıyorum bu ağrıları şimdi daha çok sıklaştı. Uyumak oturmak kalkmak çok zor benim için . Acaba doğum yaklaşımı yoksa başka bir sıkıntı habercisi mi?adet sancısı gibi. Bebegim 3.300 kg 4 gün önce ultrason sonucunda.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2016 at 14:42

   Yalancı doğum kasılmaları başlamış olabilir veya gün geçtikçe ağrılar daha da sıklaşıyor doğum yaklaşmış olabilir. Doktorunuz ile bir görüşmenizde ya da çatı muayenesi yapılmasında fayda var.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Özge

  28 Mayıs 2016 at 00:34

  Merhaba 29 haftalik hamileyim . 17 haftalik iken amniyo kesemde yirtik 6.5 cm yirtik oldu ve asiri kanamam oldu simdi kanamam kesildi lakin cati agrim.basladi gunde 2 3 kere kramp seklinde giriyor yurumekte zorlaniyorum bu agrilarin sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2016 at 15:04

   Gebelik kesesindeki küçük bir yırtıktan amnion sıvısı sızarak sıvı kaybına neden olur. Bu durum gebeliğin her hangi bir döneminde meydana gelebilir. Gebelik kesesinde oluşan bir yırtık hem annenin hemde bebeğin enfeksiyon kapma riskini arttırabilir. Bu nedenle enfeksiyonel bir durum gelişmiş olabilir.

   Bebeğin hareketlerinde azalma var ise amnion sıvısı yetmezliği olabilir. Bu gibi bir durumda doktorunuz ile acil görüşmeniz gerekir. Bebeğin hareketlerinde azalma ve rahim kasılmaları nedeni ile göbek kordonunda baskı baskı oluşur ve bu durumda da ağrılarınız artabilir.

   Doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Avatar

  yeşim

  22 Haziran 2016 at 12:00

  Mrb.25*2gunluk gebeyim.ilk doğumum normaldi6yıl oldu.bu gebeliğimde müthiş derecede çatı ağrım var yururken bacaklarımı birleştiremediğimi duşunuyom.oturup kalkarken keza oylr kalçamda da sızı oluyor.bebeğim hareketli erken doğum olabilir mi.şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 12:59

   – Yaklaşık altı buçuk aylık hamileliğiniz ve 4-5’inci aylarda rahimin büyümesine bağlı kasık bölgelerinde bıçak saplanır gibi ağrı hissedilebilir.

   – Bu ağrı rahimin büyümesine bağlı rahim etrafındaki ligamentlerin gerilmesine bağlı ağrılardır ve bu ağrıların ayı bir ay önce ya da bir ay sonra şeklinde hamileye göre değişebilir.

   – Rahimin büyümesine bağlı bağların gerilmesi ağrısı genellikle sağ tarafta olabileceği gibi her iki tarafta da olabilir. Bu ağrılar genellikle hareket etme, oturup kalkma ile artar. Kalça kısmına giren batma şeklindeki ağrılar halk dilinde yan ağrısı olarak da bilinir.

   – Bu ağrılara hamilelik egzersizleri fayda sağlayabilir. Doktorunuza yapabileceğiniz egzersizler hakkında danışmanız ve doktorunuz izin veirir ise bu egzersizleri yapmanız hem doğum için hem de ağrılar için yararlı olabilir.

   – Yine de bu ağrılar hakkında doktorunuza danışmanız veya muayene olmanız gerekebilir, çünkü bu tip ağrılar yalancı doğum ağrılarında, plasentanın erken ayrılması durumunda gibi durumlarda da olabilir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  elifff

  26 Haziran 2016 at 17:02

  mrb bende 21 haftalık hamileyim bacak aralarımda ve catı kemigi felaket agrıyor yürüyemiyorum yatamiyorum bu agrılar önceden basladı bende endişeleniyorum doktorum dinlen yat dedi ama yatınca kalkamiyorum ikinci hamileligim ilk çogumu üç sene önce normal dogurdum bu farkli geciyor ve korkuyorum lütfen yardımcı olun bana kasıntı akıntı oluyordu fitil verdi doktorum onuda bugün yaptım üç gün sonra yine atcam bilmiyorum ne olur bana bi öneri verin lütfennn

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2016 at 13:23

   – Hamileliğin beşinci, altıncı aylarında rahimin büyümesine bağlı kaslarda ve bağlarda gerilme olabilir ve buna bağlı çatı ağrıları meydana gelir.

   – Bazı kadınlarda ikinci hamilelikler ilk hamileliklerden daha ağır geçebilir, özellikle kronik bir hastalık var ise hamilelik daha zor geçer.

   – Kaşıntı ve akıntı vajinit (vajinal iltihap) nedeni ile olabilir, idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir, pelvik inflamatuar hastalığa bağlı kasık bölgesinde ağrı olabilir.

   – Belki hamileliğinizin kalan dönemi bu şekilde devam edebilir. Bazen bu kadar zor hamilelik geçirmenin altında yatak bir hastalık (Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı gibi) olabilir.

   – Daha birçok farkında olmadığımız sistemik hastalıklarda gebelikler ağır geçebilir.

   – 6’ın aylarda anne adayının idrarı daha koyu bir hal aldığı için idrar yolu enfeksiyonu riski artar ve buna bağlı ağrılarınız olabilir.

   – Bu aylarda tansiyon ölçümlerinin düzenli yapılması gerekir.

   Doktorunuz ile bu durumu konuşmanızda fayda var.

 16. Avatar

  İslim

  27 Haziran 2016 at 02:33

  Merhabalar 36 haftalik hamileyim.3.cocugum cati agrisi cok siddetli cekiyorum ilk cocugumda zorlanmadan oldu ve bu agri hamile olunca cok zorluyor ikinci dogumdada cektim ayni agriyi normal dogum yaptim ama ücüncüde daha da sıddetli yasiyorum almanyada yasiyorum burda normal dogum yaptiriyorlar bunda daha fazla agrim var yürümekte zorlaniyorum ama doktor normal yapa bilirsiniz diyor normal dogumda cati agrisi bir zarar verirmi sezeryan yapmalimiyim iki gün sonra hastanede randevum var dogum hakinda konusucaz siz ne tavsiye edersiniz lütfen cevap verin cok agrim var.tesekkurler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2016 at 20:08

   Hamilelik bazı kadınlarda özellikle ilk hamilelikten sonraki hamilelikler zor geçebilir. Çünkü daha önceki doğumlarda rahim kasları gevşemiş olacaktır ve diğer hamileliklerde rahim daha aşağıda olabilir ve buna bağlı özellikle 2’inci hamilelikten sonrası kasık ağrıları, çatı ağrıları daha ağır olabilir ve bu durum 3’üncü hamilelik için çok anormal bir durum değildir. Ayrıca yaşın ilerlemiş olması, daha önce hamilelikler ve doğumlar geçirmiş olmak, bütün bunlara ek olarak bazı rahatsızlıkların varlığı diğer gebeliklerde zorluklar çekmeye neden olur.

   HAMİLELİĞİN 36’INCI HAFTASINDA; anne adayında kabızlık, hazımsızlık, gaz sorunları (bunlara bağlı çatı ağrısında artış), baş ağrıları, baş dönmeleri, baygınlık hissi, burun kanaması veya burun tıkanması, diş eti kanamaları, uykuda bacak krampları, sırt ağrıları ve ağırlık hissi, kalça ve leğen kemiklerinde ağrı, bacaklarda varisler, basur, uykuya dalma zorluğu, daha sık ve daha şiddetli Braxton Hicks kasılmaları ve bu kasılmaların bazen sancılı olması, yorgunluk ya da kendini iyi hissetme, iştahta artış ya da azalma, memeden akıntı gibi belirtiler görülebilir ve bu belirtiler normaldir. Eğer annenin solunumu kolaylaşmış ise bu belirti bebeğin indiğini işaret edebilir ve bebek indikten sonra idrara çıkma sıklaşır.

   Doktorunuz ile doğum hakkında daha detaylı konuşmanız doğru olur. Durumunuz yalancı doğum kasılmaları da olabilir ve bu gibi durumlarda çatı muayenesi gerekebilir. Çatı ağrısı başka bir sorundan artmamış ise bebeğe bir zararı olmayan doğal bir süreçtir, ancak başka problemler gelişmiş ise (ör, plasentanın erken ayrılması ve benzeri) bebeğin alınması gerekebilir.

   Bu durum hakkında kontrolünüz’den sonra doktorunuz size zaten bilgi verecektir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  Zerdali

  3 Temmuz 2016 at 05:29

  Ben 38-39 haftalık hamileyim ikinci hamileliğim doktor çocuğun başı yuvada dedi. Üç gün içindede bir hafta içindede olabilir dedi. Üç gün geçti bir hafta olacak hesaba göre daha on günüm var doğuma ve vajinam hafif yanıyor sanki kabarmada var sebebi ne olabilir. Birde Gobegim çok şişmiş ağrıyor şimdiden teşekkürler

 18. Avatar

  Zerdali

  3 Temmuz 2016 at 05:35

  Birde tuvalete sık çıkmıyor doğum yaklaştıkça olur diyorsunuz ben ilk doğumu mu normal yapmıştım inşallah buda normal olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2016 at 23:03

   Buradan bir şey söylemek zordur. Doğum bazen doktorun söylediği tarihten 10-15 gün önce veya 10-15 gün sonra bile olabilmektedir.

   Doğum belirtilerine gelince; rahimde kasılmalar ve bu kasılmaların rahim ağzını açacak kadar şiddetli olması gerekir, belde ve kasıklarda adet sancısına benzer ağrılar başlar, bu durum karında sertleşme şeklinde algılanabilir, sümüğümsü ya da normalden daha fazla akıntı gelmesi görülebilir, bu sancılar istirahat etme ile geçmiyor ise doktora bildirmek gerekir.

   Bebek aşağı doğru bastırıyormuş gibi bir his genellikle erken doğum tehdidini düşündürür.

   Bu tür belirtiler olduğunda yapılması gereken nedir? Belirtiler başladığında ne yaptığınızı hatırlamaya çalışınız, yaptığınız işi hemen bırakınız, bir saat kadar sol yanınıza dönerek yatıp dinleniniz, 2-3 bardak su içiniz ve 1 saat içinde bu belirtilerde hiç azalma olmaz ise doktorunuza haber veriniz ya da gidiniz.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  seyma

  17 Temmuz 2016 at 01:56

  Merhabalr, 7 aylık hamile bir kadında vajinal bölgede yanma hissi neden olur, kötü bir şey olabilr mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2016 at 16:32

   Hamilelerde veya normal kadınlarda vajinal yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonu, kum, taş dökme, vajinal mantar enfeksiyonu gibi nedenler ile oluşur.

   Kadın doğum uzmanınıza veya üroloji uzmanına gitmenizde ve idrar testi yapılmasında fayda var.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Avatar

  Vefa

  18 Temmuz 2016 at 11:45

  40 haftalık hamileyim ve 3 4 gündür kulağımda uğultu var.tansiyon normalde 110 70 e dir.ama son günlerde 120 80 ne oluyor.neden ola bilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Temmuz 2016 at 11:46

   Kulağınızdaki uğultu tansiyonun yükselmesine bağlı olabilir. 120-80 mmhg kişiye göre değişmekle birlikte yüksek tansiyon sayılmaz fakat sizin tansiyonunuz 110-70 mmhg olarak seyrediyordu ise size göre yükseklik olarak görülebilir.

   Tansiyon ölçülmeden önce kişi en az 15 dakika kadar dinlenmelidir. Tansiyon 6 saat içinde iki ayrı ölçüm şeklinde yapılmalıdır. İlk gebeliklerde ve önceki gebeliğinde preeklampsi geçiren kadınlarda, şeker hastalığı olanlarda, fazla kilo sorunu olan kadınlarda, bağışıklık sistemi bozukluğu olan kadınlarda, proteinüri durumunda tansiyon yüksekliği riski daha yüksektir.

   Doktor kontrolünüzü öne almanızda veya bu konuyu doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Ayrıca mümkün olduğunca tuzsuz beslenmeye özen göstermelisiniz.

   Baş dönmesi ve kulaklarda uğultu kafa içi basınç artışı nedeni ile de olabilir. Aşırı uykusuzluk, aşırı stres, aşırı tatlı ve tuzlu beslenme, bir anda veya bir defada 2 bardaktan fazla su içmek gibi nedenler kafa içi basıncını arttırabilir, bu nedenle suyu bol içmek gerekir fakat sık aralar ile birer bardak su içmek daha doğru olur.

   Orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi etkenlerde de kulaklarda uğultu olabilir.

   Doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmeyin.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. Avatar

  Zeynep

  21 Temmuz 2016 at 01:52

  İyi günler bende 25 haftalık gebeyim 3 hamileliğim bir oğlum var iki yıl önce bir bebek kaybettim bu 3 gebeliğimde sorunlu biraz son 15 gündür çok şiddetli çatı ağrısı çekiyorum gecelerin haram oldu uyku yok şimdiden hiçbirşey geçirmiyor ağrıyı napican bilmiyorum artik babada önerimiz olursa çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2016 at 14:14

   Daha önceki gebeliğinizde de sorun yaşandığı için sorunun ne olduğunun öğrenilmesi daha doğru olur. 6 aylık olmuş bu aylarda çatı ağrıları başlar genellikle fakat bu kadar yoğun ağrıların altında yatan sistemik bir hastalık veya pelvik bölgedeki organları ve yapıları tutan iltihabi bir durum olabilir.

   Kadın doğum uzmanınız ile bu durumu konuşmanız daha doğru olur.

   Evde alınabilecek önlemler ”hamilelikte çatı ağrısı nasıl azaltılır” başlığı altında zaten konunun içinde de geçmektedir.

   Bunun dışında buna sebep olan durumun araştırılması daha doğru olur.

   Doktorunuza bunları anlatmanız önemlidir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Avatar

  seda

  21 Temmuz 2016 at 14:13

  Merhaba 9 Haftalık hamileyim.Sürekli dr kontrolündeyim ama fikir almak isterim.progestan demir hapı ve folik içiyorum. başdönmelerim cok arttı bu hafta progestanı fitil şekline dönürdük faydasını görürmüyüm? ve alt rahim ağrısı çekiyorum dr hiç bir sorun olmadığını ama ağrım oldukça mutlaka gelmemi soyledi. neler beni rahatlatır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2016 at 15:00

   – Progesteron hormonu gebeliğin devamını sağlayan en önemli hormondur.

   – Progesteron hormonu yumurtlama ile birlikte artar ve gebelik süresince yüksek seviyelere çıkar.

   – Progesteron hormonu döllenmiş yumurtanın rahim içerisine oturmasını sağlar.

   – Progesteron hormonu rahim kasılmasını önlediği için düşük riski olan gebeliklerde erken düşük riskini önleme amaçlı ilaç olarak da kullanılır.

   – Demir ilacı vücuttaki demir eksikliğini dengelemek için kullanılır.

   – Folik asit bebekte oluşabilecek nöral tüp defktleri, doğumsal kalp hastalıkları, yarık dudak ve yarık damak, epilepsi, şeker hastalığı gibi riskleri önlemek amacı ile kullanılır genellikle ve folik asit tedavisine hamile kalmadan 6 hafta önce başlanması önerilir.

   – Bu ilaçlar şüpheli ve ailesinde bu tür hastalıkların varlığı olan veya hamile kadının genetik bir hastalığı varlığında önlem amaçlı da kullanılır.

   Bu aylarda alt rahim ağrısı rahimin büyümeye başlamasına bağlı veya pelvik bölgedeki organları, sistemleri tutan iltihabi bir durumdan olabilir.

   Kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Avatar

  İlay Hasçelik

  24 Temmuz 2016 at 09:35

  Merhabalar;
  İlk hamileliğim ve 17h4g günündeyim hamile kaldığından beri özellikle sağ kalça kemiğimde sürekli ağrı olmaya başladı öyleki çapraz ayağımı o durumdayken kaldıramayacağım kadar ağrım oluyordu. Buna son bir aydır vajina bölgesinde ağrı da eklendi ve yine özellikle sağ tarafım ayakta uazanırken hiç farketmeden bu Ağrı’lar sıklığını ve şiddetini arttırmaya başladı. En son dün sağ ayağım üzerine basarken öyle bir acı girdi ki yürümek için bayağı bir beklemek zorunda kaldım. Bu ağrılarımı ne Zaman dile getirsem Bebek büyüyo çatı genişliyor diyorlar ama pelvislerin bu bölgelere bu kadar göğün acı vermesi normal midir bunu merak ediyorum. Ben tek nedeninin bu olmadığını düşünüyorum ama Nasıl bir araştırma yaptıracağımı da bilemiyorum. Hamileliğim çok yeni olmasına rağmen ilk günlerden beri çektiğim bu ağrının bu kadar artmasıda beni korkutuyor. Bu arada düşük riskim hiç olmadı bebeğim tutunması gereken yerde olduğu için ekstra bir önleme hiç ihtiyaç duyulmadı. Şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Temmuz 2016 at 13:44

   – Hamileliğin ilk haftalarında bebeğin yerleşmesi, rahimin büyümesi bakımından kasık ve kalça bölgesinde ağrılar olabilir fakat bu haftalarda bu ağrılar her kadında değişiklik göstermekle birlikte bu kadar yoğun olmaz genellikle.

   – Siyatik sinire bası yapan bel fıtığı, kalça bölgesinde bir durum olabilir ve hamilelik nedeni ile bu sinirde daha fazla sıkışma artmış olabilir.

   – Bunun dışında bazı sistemik hastalıklarda bu tür ağrılar hamileliğin başından sonuna kadar devam edebilir.

   – Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir hastalık varlığında hamilelikler ağrılar bakımından sıkıntılı geçebilir.

   – Kronik pelvik inflamatuvar hastalık olarak bilinen bir durum nedeni ile bu tür ağrılar olabilir.

   – Yine sadece hamileliğe bağlı hamileliğin 5-7. aylarında kasların, eklemlerin ve bağların gerilmesine ve gevşemesine bağlı bel ve pelvik bölge ağrıları oldukça sık görülür.

   – Gebelik öncesi bel çukuru fazla olan kadınlarda kilo artışı ve rahimin büyümesi nedeni ile sinir basısına bağlı bel bölgesi ve kalça bölgesi ağrılarının çok daha fazla görüldüğü de bilinmektedir.

   – Ayrıca bazı hormonların yükselmesine bağlı eklem gevşemesi meydana gelir ve bunlara bağlı da pelvik ve bel ağrılarında artış olur.

   – D vitamini eksikliğine bağlı olarak leğen kemiğinde, kalça bölgesinde ve bel bölgesinde ciddi ağrılar olabilir. Doktorunuzdan D vitamini ölçümü için test yapılmasını isteyebilirsiniz.

   – Geçici kalça osteoporozu nadir görülen ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir durumdur ve buna bağlı olarak da kalça ekleminde ağrılar olur. Bu durum genellikle geçicidir. Hastalarda ani başlayan, şiddetli ve ilerleyici kalça ağrı meydana gelir ve ağrı genellikle tek taraflıdır.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekebilir. Bunları kadın doğum uzmanı ile de konuşabilirsiniz.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  Esra

  30 Temmuz 2016 at 08:27

  Merhaba bende 39+6 yim suan 3 4 gndr bu rahmdeki kemik kismimda agri var ve bebek kanalda kldgu icin acilma oldugu icin agrin oluor dienler var acaba ondan olablr mi bu cati agrisi

 25. Avatar

  bahar

  5 Ağustos 2016 at 00:51

  Iyi aksamlar ikiz gebeyim ve cati agrilarim var yururken yatakda soldan saga donerken cok zorlaniyorum ve 34+4 haftalik hamileyim tsk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2016 at 15:25

   Doğum yaklaşmış, ikiz gebelik bu durum çok anormal değildir.

   Vücut ağırlığı arttıkça, karın bölgesi büyüdükçe, kalça ve bacak kasları da güçsüz ise bu dönemlerde ağrılar daha fazla hissedilebilir.

   Çatı ağrısı konusunun içinde (çatı ağrısı nasıl azaltılır) hakkında bilgiler de vardır ve bu bölümü dikkatli okumanızda fayda var.

   Fakat çatı ağrısı konusunun içinde egzersiz ve ilaç tedavisi verilebilir de denilmektedir. Bunlar sadece uygulanabilecek tedavi yöntemlerini anlatmaktadır. Yapılacak egzersiz olup olmadığını veya sizin bu dönemden sonra egzersiz yapmanızın uygun olup olmayacağını doktorunuza sormanız gerekir ve doktorunuza sormadan egzersiz yapmak doğru olmaz. Doktor vermeden herhangi bir ilaç tedavisi almanız doğru olmaz. Doktor önermeden hamilelik kemeri takmak uygun olmaz. Bunları ancak doktorunuza sorarak uygulayabilirsiniz.

   Her hamilede ve her hamilelikte ek tedavi yöntemleri değişebilmektedir.

   Fakat oturarak dönmenizde, bacaklarınızın arasına uzun ve yumuşak bir yastık koymanızda, yavaş hareket etmenizde, kendinizi çok yormadan bu dönemi geçirmenizde, serbest kıyafetler giymenizde, merdivenleri tek basamak çıkmanızda, özellikle yeterli su tüketmenizde gibi önlemlerin bir sakıncası olmaz.

   Ağrılarınızda artma olur ise doktorunuza aramayı veya muayene olmayı tercih etmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 26. Avatar

  betul

  7 Ağustos 2016 at 15:39

  Merhba 33haftlik hamileyim. Dun oglumla top oynarken topa vururken vajinamda cok buyuk aci hissstim.yurumkte ve ytakta saga sola donmekte. Yataktan klkamama gibi sorunlar ysiyorum nden olabilirr cvplarsniz. Sevinirm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ağustos 2016 at 12:02

   Hamileliğin son aylarında çatı ağrısı başlar. Çatı ağrısının azaltılması için ayakla kapı açmak ve topa vurmak gibi zorlayıcı hareketlerden, merdivenleri hızlı çıkmaktan, market arabaları itmekten, aşırı yorulmaktan kaçınmak önemlidir.

   Gebeliğin verdiği baskı ve ani zorlayıcı bacak hareketleri rahim ağzının açılmasına yol açabilir.

   Doktorunuza bir muayene olmanızda fayda var.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. Avatar

  Mutlu

  16 Ağustos 2016 at 23:53

  Merhba. 33 haftalık gebeyim . Amniyo sivim fazla. Ve bu hafta vajinamin üzerinde ağrılar hissediyorum. Bebeğim hareketini tüylenme olan kısımda hissediyorum çok aşağıda gibi geliyor oturueken bile sıkıştığını düşünüyorum. Bir sorun var mi sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ağustos 2016 at 11:24

   Gebelikte amniyon sıvısı fazlalığı veya amniyon sıvısı azlığı oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Amniyon sıvısı fazlalığı dikkat edilmez ise hem anne hem de bebek için risk oluşturabilir.

   Amniyon sıvısı fazlalığının nedenleri genellikle bilinmemektedir.

   Bunun yanı sıra amniyon sıvısının fazla olmasına neden olan bazı faktörler de vardır.

   Amniyon sıvısının fazla olmasının nedenleri arasında bebek anomalileri (bebekte santral sinir sistemi anomalisi, kafa yapısındaki anomalilikler, özofagus atrezisi, kalp hastalıkları, bağırsak sorunları, Down sendromu, nöromusküler hastalıklar, annede diyabet varlığı, enfeksiyonlar, çoğul gebelikler, RH izoimmünizasyonu gibi) birçok etken amniyon sıvısı fazlalığına neden olabilir.

   Amniyon sıvısı fazlalığının neden olduğu komplikasyonlar da vardır.

   Örneğin bebeğin eşiğinin yerinden erken ayrılması,

   Rahimin sıvı fazlalığına bağlı aşırı gerilmesi ve buna bağlı doğum sonrası aşırı kanamalar,

   Erken doğum riski,

   Kordon sarkması

   Gibi riskler amniyon sıvı fazlalığında meydana gelebilecek risklerdir.

   Doktor kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Avatar

  Esra

  18 Ağustos 2016 at 19:48

  Merhaba, 12 gün önce normal doğum yaptım. İşk günler şişlerim vs oldu ama buz kompleksi ve ilaçlarla düzeldi. Ama hala ayağa kaldığımda sol ve sağ kalça kemiklerimde ağrı hissi oluşuyor ve ayakta 5 dakikadan fazla duramıyorum:( önerebileceğiniz bir yöntem var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2016 at 23:39

   Çatı ağrıları altta yatan bir neden yok ise genellikle doğumdan sonra geçer. Halâ çatı ağrıları devam ettiğine göre başka nedenler olabilir.

   Sistemik bir hastalık ya da bir yerlerde enfeksiyon veya sinir sıkışması gibi bir durum olabilir.

   Doktorunuz ile bu durum hakkında görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 29. Avatar

  serap

  25 Ağustos 2016 at 11:51

  Merhaba 36+1im kasiklarimda agrilarim var ve bir kac gundur sag kasigima bacagimdan yukari olacak sekilde kramp seklinde kasiliyor.Doktorum bebegimin cok asagida oldugunu ve sezaryan olabilir dedi bazen de sag kasigima kaynar su bosalmiscasina yandigini hissediyorum neden olabilir bilgilendirirseniz cok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ağustos 2016 at 21:13

   Doğumun yaklaştığı bu günlerde bu tür kasılmaların olması normaldir. Yalancı doğum kasılmaları başlamış olabilir. Ağrılarda artma olursa doktorunuza başvurmanız doğru olur.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  Nalan

  26 Ağustos 2016 at 21:11

  merhaba ben21 haftlık hamileyim kahverengi akıntım oluyor progestan kullanıyorum ve sol kasıgımda agrım oluyor bugun çok az kanamam oldu belimde de hafif ağrı başladı ve vajinamda zonklam şeklinde ağrı olyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler….

 31. Avatar

  Duyas

  29 Eylül 2016 at 00:11

  Merhabalar.30 haftalik gebeyim ve ilk hamileligim.24. Haftadan bu yana şiddetli pelvis agrilari yasiyorum.son günlerde kuyruk sokumuna kadar agrim olmaya başladı.yatakta donemiyorum yürüyüş yapamiyorum uzun sure oturamiyorum.egzersiz yapiyorum agri kesici aliyorum Dinleniyorum ama nafile. Çok canim yaniyor.morbid obez bir gebeyim 138 kiloyla hamile kaldim. Kilolarin bunda etkisi var midir? Çok şükür şimdiye kadar bebegimde hicbir skinti cikmadi ama bu cati kemiği agrisi erken doğuma sebep olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Eylül 2016 at 18:15

   Evet aşırı kiloya bağlı çatı ağrıları vücut ağırlığı daha fazla olduğu ve baskı daha fazla olacağı için tabii ki olabilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz de ve bu konuda neler yapabilirsiniz doktorunuzdan bilgi almanız da fayda var.

   Hamilelikte kendi kendinize ağrı kesici kullanmayın.

   Aşırı kiloya bağlı preeklampsi gelişme riski oldukça yüksektir, bu nedenle düzenli takipler önemlidir.

   Erken doğum riski de vardır.

   Dikkatli olmanız da fayda var.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. Avatar

  ayse

  3 Ekim 2016 at 22:35

  Meraba.ben 36 haftalik hamileyim cati agrisini ara ara siddetli yasiorum bebegimde cok hareketli bunlar erken doguma mi isarettir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 00:28

   Yalancı doğum kasılmaları olabilir veya doğum belirtileri de olabilir. Doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Hamileliğin son ayında günde 5-7 kez düzensiz aralıklar ile rahim kasılmaları da olabilir. Bu kasılmalar rahimin doğuma hazırlanma egzersizleridir ve genellikle normaldir.

   Fakat bu kasılma, toparlanma ve karında sivrilme yarım saatte bir oluşuyor ise, bu durum gitgide sıklaşıyor ve bu duruma ağrılar da eşlik ediyor ise erken doğum belirtileri de olabilir.

   Doktorunuz ile görüşmeniz en doğrusudur.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 33. Avatar

  Esma

  27 Ekim 2016 at 21:52

  Merhabalar, şuan 16 haftalık hamileyim… 10 haftalık ikin sağ kalça kemiğimde başlayan bir ağrı vardı mağnezyum kullanmaya başladım 6 hafta geçmesine rağmen Ağrı’larımda hiçbir azalma olmadı şu iki günden beri de çatı Ağrı’sı da eklendi…yürüdüğümde artıyor gece yatarken dönmekte çok zorlanıyorum ve çok Ağrı’m oluyor…ilk aylarda da düşük riskim vardı progestan kullanıyorum hala, bu ilacın yan etkisi olabilir mi ? Neden kaynaklanıyor olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2016 at 15:05

   Bu durum genel sağlık durumnuz ile ilgili olabilir, rahim ya da yumurtalıklar, idrar yolları ile ilgili bir probleminiz olabilir.

   Kalça kemiği (pelvis) ile ilgili bir problem olabilir.

   Bunun kaçıncı hamileliğiniz olduğuna bağlı olarak bu tür ağrıların erken başlaması değişebilir.

   Sebep ne olursa olsun bu durumu doktorunuz ile daha detaylı konuşmanızda fayda var. Altta yatan sistemik bir hastalık da olabilir. Bazı sistemik hastalıklarda hamilelikler bu şekilde zor geçebilir.

   Örneğin Akdeniz ateşi hastalığında hamilelik ve hamileliklerin daha ilk aylarda bu tür sıkıntılara neden olduğu hakkında bilgiler vardır. Buna benzer diğer sistemik hastalıklara bağlı da bu tür zor geçen hamilelikler yaşanabilir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 34. Avatar

  Fatos

  3 Kasım 2016 at 13:13

  Merhaba adetim 2 gun geçtikten sonra kan ve idrar testi yaptırdım sonuç 1.20 çıktı. Adetim 7 gun gecti ve hafif kahve kanama geldi 1 damla kadar. Kan testinde cikmayabiliyormus. Ve şu an sağ kasıkta hafif batma lar var hamile olabilirmiyim bana yardmcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 11:45

   Adet gecikmesinin başka birçok nedeni olabilir.

   Gebelik testlerinde Beta-hCG testi döllenme oluştuktan ortalama 7-10 veya 8-11 gün sonra belli olur. Bu testler bir hafta sonra tekrarlanır genellikle.

   Gebelik ne zaman anlaşılır ve gebelik testleri hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/hamilelik-ne-zaman-anlasilir-hamilelik-testleri-guvenli-mi/

   Hafif kahve kanama yerleşme kanaması olabilir. Bir de ultrasonografik değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 35. Avatar

  seda

  5 Kasım 2016 at 16:40

  36 haftalik hamileyim kasiklarimda ve bacak aralarimda kasilmalar var yürümekte zorlaniyorum ve midem bulanıyor neden oluyor acaba

 36. Avatar

  Esila

  6 Kasım 2016 at 05:22

  Merhabalar 32 haftalık gebeyim sürekli beyaz akıntım var kokusuz sadece akıntı olması rahatsız ediyor ve verdiği ilişki sırasında genişleme hissediyorum ve çok utanıyorum ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 11:46

   32 haftalık gebelikte akıntıların olması normal sayılabilir, ancak cinsel ilişkinin devam edip etmemesi konusunda doktorunuzdan bilgi almanız ve bir muayene olmanız önemlidir.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 37. Avatar

  dilek

  23 Kasım 2016 at 15:34

  Merhabalar. 26 haftalık hamileğim çok şiddetli şekilde rahim ağrım var yürümekte zorlanıyorum neden olur acaba kontolüm haftaya çarşamba sizce beklemelimiyim*? diğer sorum ise renkli unltrasonda bebğimin böbreğinde kistler görüldü. doktorumun dediği şuan için yapılacak hiçbirşey yok doğumdan sonra takip edilcek dedi. içim içimi kemiriyo yanıtlarsanız çok sevinirim. çok teşekkürler şimdiden.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 15:24

   Bu durum idrar yolları enfeksiyonlarına bağlı olabilir, ağrınız dayanılmayacak kadar çok ise kontrolü beklemeden de doktorunuza gitmeniz doğru olur.

   Anne karnında görülen böbrek kistleri genellikle otozomal böbrek kistleri şeklinde meydana gelir. Otozomal böbrek kistleri doğum sonrası bebeklerde, yenidoğan dönemi bebeklerde, çocukluk dönemi, gençlik dönemi şeklinde sınıflandırılır.

   Böbrek kistlerinin tipine göre, başka bir hastalığın bu duruma sebep olup olmadığına göre tedavi ve takip sürecinde değişiklikler olabilir.

   Düzenli doktor kontrolleri ve doğumun hastanede olması gerekir.

   Doktorlarınız duruma göre size bilgi vereceklerdir.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 38. Avatar

  damla

  23 Kasım 2016 at 18:46

  14 haftalik hamileyim ikinci gebeligim ilki normal dogum oldu yürürken oturup kalkarken cati ve kasikta agri oluyo neden oluyor acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 22:43

   İki buçuk aylık hamileliklerde kasıklarda geçmeyen ağrılar bazen düşük belirtisi olabilir, bu nedenle doktorunuza kontrole gitmeniz uygun olur.

   Yine bu haftalarda karnın büyümeye başlamasına bağlı kasların kasılması, bağların gerilmesi nedeni ile de kasıklarda ağrılar olabilir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 39. Avatar

  Esra

  23 Kasım 2016 at 20:54

  Merhaba 24 haftalik hamileyim. Bugun biraz yoruldum ve is cikisi elimde market posetleriyle eve kadar yurudum. Posetler gittikce agirlasti eve zor geldim. Geldigimden beri kasikta agri hissediyorum.sadece genital bolgemi kaplayan kemik agrisi gibi bir agri.. Evin icinde bile yurumekte zorlandim. Cati agrisi midir? Yorgunluk ve agir tasimaya bagli olabilir mi? Bebegime zarari olur mu? Simdiden tesekkurler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 23:20

   Ağır taşımak, market arabalarını itmek, ayak ile kapı açmak, ağır yükler ile merdiven çıkmak gibi faktörler hamilelikte çatı ağrısına neden olabilir.

   Fakat bu durum için doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 40. Avatar

  Elif

  30 Kasım 2016 at 17:02

  Merhaba 25 haftalık hamileyim. Yaklaşık bir aydır, yürürken kasık bölgemde ağrı oluyor ve yürüyemicek kadar beni zorluyor. Sonra küçük tuvaletimi yapınca ağrı geçiyor. Ama çok az idrar olmasına rağmen ağrı oluyor. Bu sorun neden kaynaklanıyor! Tedavi için ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 15:09

   Bu durum idrar torbası ile ilgili itihabi bir durum ya da idrar torbasında taş gibi bir durum nedeni ile olabilir. İdrar torbasında sarkma olabilir.

   Mesane sendromu olabilir.

   Böbrekler ile ilgili bir sıkıntı olabilir.

   Sistit denilen idrar kesesi iltihabı ile ilgili olabilir.

   Rahim idrar kesesine çok yakın olduğu ve baskı yaptığı için olabilir.

   Bu durumun hem kadın doğum uzmanını tarafından hem de üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi daha uygun olur.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 41. Avatar

  Dilek

  3 Aralık 2016 at 00:56

  Merhabalar ben27+4 haftalık hamileyim 11 yıl arayla ikinci hamileliğim ilk hamileliğimde hiç sorunum olmamıştı ikincisinde 21.haftadan sonra sol tarafımda çatı bölgemde batma şeklinde ağrım var sağıma soluma dönerken ayağa kalkarken ve yürürkende bu ağrı oluyor yeterince istirahat ediyorum bütün tahlillerim temiz doktorumla paylaştım ilaç yazdı iki tane kalsiyum ve vitamin magnezyum kullanman gerekli dedi yan etkileri çok fazla bebeğim için sorun olurmu acaba ilaç tedavisi kullanmassam sorun olurmu cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 12:34

   Hamilelik döneminde kalsiyum bebeğin kemiklerinin ve dişlerinin gelişimi için gereklidir. Bebek anne karnında ihtiyaç duyduğu kalsiyumu annesinden sağlar fakat annenin kanında yeterli oranda kalsiyum yoksa bebek ihtiyacını annenin kemik dokusundan elde eder, bu da annede kemik erimesine sebep olabilir. Doktorunuz bu tür bir şüphe var ise buna bağlı kalsiyum ilacı vermiş olabilir.

   Magnezyum, kalsiyum ve bakır, çinko, potasyum gibi mineralleri ve D vitamini seviyelerini kontrol eder. Magnezyumu doktorunuz kalsiyumun yanında vermiş olabilir.

   Yeterli oranda kalsiyum ve magnezyumu besinler ile almak çok mümkün olmayabilir veya emilim sorunlarından dolayı aldığınız besinlerden yeterli oranda bu mineraller emilmeyebilir.

   Buradan ilaçlar hakkında kullanınız ya da kullanmayınız şeklinde bir fikir vermek doğru olmaz, çünkü sizin kan değerlerinizi, hamileliğinizi, durumunuzu en iyi sizi takip eden doktorunuz bilmektedir.

   Bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 42. Avatar

  Rabia

  15 Aralık 2016 at 23:11

  26 haftalık hamileyim .. ve rahmim ağrıyor lavabo ya sıkışınca neredeyse yürüyemez hale geliyorum bebeğimin plesantasi öndeymis tam rahmı kapatmamis acaba bebeğimle ilgili bir sıkıntı yoktur inşallah ilk çocuğum 23 yaşındayım normal doğum istiyorum

 43. Avatar

  Zekiye

  19 Aralık 2016 at 21:32

  Merhaba hocam, ben 27+4 haftalik gebeyim.cati bölgesinde çok yoğun ağrım var. Oturduğum yerden zor kalkiyorum ,yatakta donemiyorum ,biraz yürüyorum hemen başlıyor ayrica o bolgede bazen etim yanmış gibi bir acı hissediyorum. Tahlillerde kum döktüğümü ve idrar yolu iltihap oldugunu söylemişti doktorum.Agri ve yanma da bunlar sebep olabilir mi? Normal mi? Birde 11 saat calisiyorum yorgunlukta sebep olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 12:07

   Hamileliğin bu aylarında karnın büyümesine, bağların gerilmesine bağlı bu tür ağrılar olabilir.

   İdrar yolu taşları, kumları ve iltihap nedeni ile de kasık bölgesinde yoğun ağrılar olabilir.

   Ayrıca yükünüz ağırlaştıkça bu kadar uzun çalışmamak gerekebilir. Yaptığınız işe bağlı olarak bu kadar uzun süre çalışmak da ağrılara neden olur.

   Hamileliğin 27-28. haftalarında yalancı doğum ağrıları denilen rahimin kısa süreli ve düzensiz kasılmaları görülebilir fakat bunlar her hamilede ağrı yapmayabilir. Hamileliğin bu haftalarında kilo alımı artar ve genellikle bu kilo alımı kalça, karın ve uyluk kısmında yoğunlaşır ve buna bağlı sinir basıları olabilir ve bu tür ağrılar artabilir. Hamileliğin 28. haftalarına doğru mümkün olduğunca gün boyu sık sık dinlenmek gerekir. Bu haftalarda da çalışan annelerin gün içinde bir iki kez bacaklarını kalp hizasında tutarak dinlendirmesi ve eve geldikten sonra hemen bir süre uzanması faydalı olur.

   İdrar yolu sorunlarının takibi önemlidir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 44. Avatar

  Feride

  23 Aralık 2016 at 19:00

  4 haftalık hamileyim kahve ve birazda pembe bir akıntının var ve kasiklarim da çok ağrı var sanki adet sancısı gibi ve çalışıyorum 12 saat ayaktayım arada bir oturabiliyorsak oturuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 09:08

   Anlattığınız durum yerleşme kanaması olabilir veya düşük belirtisi gibi bir durum olabilir. Doktorunuza gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Ceren

  24 Aralık 2016 at 05:51

  Merhaba 31 haftalik gebeyim bugun butun gun boyunca siddetli bel agrisi ve kasik agrisi cekiyorum gecmek bilmiyor ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 09:32

   Bu aylarda bu tür ağrılar, kasılmalar olabilir. Fakat bu konuda doktor kontrolü önemlidir, çünkü bebek erken aşağı inmiş olabilir ve hastanede ya da evde istirahat tedavisi gerekebilir.

   Doktor kontrolü önemlidir.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 46. Avatar

  Özge

  25 Aralık 2016 at 23:29

  Meraba ben 31 haftalık hamileyim 1 haftadan uzun bi süredir üst bacağımın iç kısımlarında çok fazla ağrı hissediyorum özellikle gece uyanınca çok zorlanıyorum bu neden olabilir ?şimdiden teşkkrler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 14:23

   Bu durum kas ağrıları veya kas kasılmalarına bağlı ağrılar olabilir. Doktorunuza sorarak yapabileceğiniz egzersizleri egzersiz yapmak faydalı olabilir, ayrıca bacak arası yastığı kullanmak da faydalı olabilir.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 47. Avatar

  Merve

  29 Aralık 2016 at 13:32

  Merhabalar yaklaşık 2 3 gündür çatı bölgem de sanki sopa vuruluyormus gibi agrım oluyor bekarım renal kolit tanım var dikloron muscoril yaptiriyorum ağrı kesici içiyorum fayda yok kasik agrım bel ağrımda yok ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ocak 2017 at 02:34

   RENAL KOLİK, acil servise sık başvuru sebebi olan bir hastalıktır ve genellikle üst üriner sistemin tıkanıklığına bağlı olarak ani ve tedavi edilmeden ağrıların geçmediği bir durumdur.

   Renal kolik değişken tabloyla ortaya çıkar. Ağrı kolik tarzında tek taraflı lomber bölgede olan hipokondriyuma, inguinal bölgeye (çatı bölgesine veya vulva üzerine ve çevresine) veya dış genital organlara yansıyabilir. Bu durumda bulantı ve kusmalarda görülür. Tüm karın bölgesi ağrıyabilir.

   Bu durum eğer taş nedeni ile oluyor ise taş üeretere ya da mesaneye ya da inmiş ve takılmış olabilir, bu durum enfeksiyon yapmış olabilir.

   Yine renal koliğe neden olan tıkanma piyelonefrite (böbrek iltihabına) bağlı, üretropelvik bileşke darlığına bağlı, vezikoüretral reflüye bağlı, üreter lümeninde ektrensek bası oluşturan durumlara bağlı olarak meydana gelebilir.

   Yani renal koliğin nedenin anlaşılması önemlidir, bu nedenle iyi bir ürolojik değerlendirme ve takip gerekir.

   Doktor kontrolüne gitmeniz doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 48. Avatar

  Derya

  5 Ocak 2017 at 16:40

  Merhaba 28 yaşındayım 2 defa erken doğum yaptım şuanda 3. Gebeliğim 20. Haftadayım kuyruk sokumu ağrısı erken doğumun habercisimidir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 13:02

   Hamilelikte bebeğin başının baskısı (özellikle 2. doğum ve sonrasında), artan hormon düzeyleri, bağların su tutarak şişmesi gibi nedenlerden dolayı kuyruk sokumu ağrısı olabilir. 5. aya girmişsiniz ve karnınız büyümeye başlamıştır, bu 3.hamilelik olduğu için bu ağrılar daha erken başlamış olabilir. Fakat bu ağrının şiddetinden ve şeklinden doktorunuza bahsetmeniz uygun olur.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 49. Avatar

  Aslihan

  9 Ocak 2017 at 04:23

  Merhaba
  Ben dört ay once doğum yaptim doğumum çok zor geçti normal doğum yaptım üçüncü doğumum oldu bebeklerim dorder kilo dogdu aralarinda iki yil var son doğumumda plesenta çıkmadı bu yüzden elle halas yapıldı daha sonra kanamayı durdurmak çok zor oldu aradan iki hafta geçti içimde pis kan olduğu için kürtaj oldum catim yatarken çok ağrıyor sızlama yapıyor üç defa dra gittim bu yüzden cerrahi kadar gittim emzirdigim için birşey verMediler catım çok ağrıyor ben bu ağrıyla daha ne kadar yaşayacagim ağrının gitmesi için neler yapabilirim gece uyuyamiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 10:29

   Fizik tedavi uzmanına gitmek belki daha faydalı olur, belki size bazı egzersizler önerebilir. Zor doğumlar sonrası kas ve bağlarda zorlanma olmuş olabilir. Ayrıca üçüncü doğum olduğu için doğum sonrası ağrılarınız daha uzun sürebilir.

   Sağlık ve iyilik sizinle olsun.

 50. Avatar

  Nilda

  14 Ocak 2017 at 11:59

  11haftalik hamileyim kaşık agrim oldu doktora gittiğimde bebegimin aşağıda olduğunu söyledi ilişkiye girmememizi ağır işler yapmamamı ve oturup kalkarken yavaş hareket etmemi söyledi her hangi bir tehlike yok dedi bebek içinde ama vajinal bölüm arada bi ağrı oluyor bunun nedeni merak ediyorum doktor progestan hap verdi bu ağrılar neden olur bebeğimin düşmesinden korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ocak 2017 at 15:25

   Bebek aşağıda olduğu için bu tür ağrılar olabilir. Bu tür bir durumun düzenli takibi önemlidir. Doktorunuzun söylediklerini uymanız önemlidir.

   Progestan hap düşük riski bulunan hamileliklerde reçete edilebilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 51. Avatar

  Dilek

  17 Ocak 2017 at 21:49

  Merhaba ben 6+4 haftalık hamileyim.Henüz bebğin kalp atislarini duymadk .vajinamda hafif ağri var.Daha doğrusu tam tarif edemiyorm alt bölgem ağryor.Nedeni ne olablir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2017 at 21:49

   Bu aylarda bu tür ağrılar yerleşme ağrısı olabilir, idrar yolları enfeksiyonuna bağlı olabilir. Ağrı artar ya da akıntı, kanama gibi durumlar olursa doktora gitmeniz önemlidir. 6.haftanın sonunda bebeğin kalp atımları genellikle duyulur.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 52. Avatar

  Endiseli

  17 Ocak 2017 at 23:49

  Merhaba, 26 haftalik hamileyim bir gece aniden cok yogun cati agrisi basladi idrar testi yaptirdim az enfeksiyon cikti kulturde ureme yoktu. Doktorumun tavsiyesi ile 7 gunluk antibiyotige basladim. 2 gun sonra gecmeyince acile gittik ve rahim agzi 29 mm olculdu. Magnezyum ve progestana basladim. Cati agrilarimin 4. Gunu bugun yavas yavas azaliyor. Rahim agzi uzunlugu sonradan duzelebilirmi? Karnimda kasilmalar toplanmalarda oluyor ama acaba cati agrilari neye bagli olabilir, oturup kalkarken ve yatakta donerken cok rahatsiz ediyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ocak 2017 at 19:17

   Doktor kontrollerinizin dikkat edilmesi önemlidir. Magnezyum ve progestan düşük tehlikesini önlemek için verilmiş olabilir veya ağrılarınız bunların eksikliklerine bağlı olabilir.

   İdrar yolu enfeksiyonları da düşük riski oluşturabilir.

   Herhangi bir sorun olduğunda doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Dikkatli olmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 53. Avatar

  Seda

  7 Şubat 2017 at 06:07

  Merhaba 10 ay önce spinal anestezi yöntemiyle sezeryan doğum yaptım. Bebegim 3.800 kg doğdu. Çatı agrim hamileliğimin 6. Ayında başlamisti ama hala devam ediyor. Özellikle yan yatarak uyuduğum zaman cok şiddetli bir ağrı oluyor. Hamilelik sürecinde magnezyum potasyum kullanmadım (dr. Bu konuda bilgi vermemisti). Sizce şimdi kullansam fayda edermi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 11:00

   Doğum sonrası 10 ay geçmesine rağmen ağrı sürdüğüne göre bu durumun bir fizik tedavi veya ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır. Doğumu yaptıran doktorunuz ile de bu durumu görüşebilirsiniz.

   İyi yaşam dileğiyle.

 54. Avatar

  İDİL COŞKUN

  15 Şubat 2017 at 11:31

  Merhaba;
  Şuan hamileliğimde 16. haftam bitti ve arada genital bölgemde sızı oluyor.İğne saplanması gibi ve 2 3 saniyelik sızılar.Aynı zamanda kasıklarda ağrı oluyor.Özellikle hapşurduğum zaman çok hissediyorum kasık ağrılarını.Sebebi ne olabilir.
  Teşekür ederim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 13:51

   Kasların gerilmesi ile ilgili olabilir. Karın büyüdükçe kaslarda gerilmeye başlar ve bu gerginliğe bağlı bu tür ağrılar olabilir, ancak bu ağrılardan doktorunuza da bahsetmeniz önemlidir.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 55. Avatar

  Canan

  19 Şubat 2017 at 00:26

  Merhaba 15 haftalık hamileyim ikiz ve ilk gebeliğim bikini bölgem çok ağırıyo dediğiniz gibi yatarken kalkarken yürürken zorlanıyorum… ne yapmamı tavsiye edersiniz…. daha artarmı… sol tarafımdada ağrı olmaya başladı karnımda…. bebeklerim için riskli bi durummu bu✋️

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 12:13

   İkiz gebeliklerde pelvik bölgesi kasları ve bağları daha çok gerileceği için çatı bölgesi ağrıları daha erken başlayabilir. Ne tür egzersizler yapabileceğinizi doktorunuza sorarak egzersiz yapmanız faydalı olabilir. Karın büyüdükçe ağrı artabilir. İdrar yolu enfeksiyonları olursa, rahimde erken açılma olursa, rahimde sarkma olursa risk olabilir.

   Bunlar için düzenli doktor kontrolleri önemlidir.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 56. Avatar

  Esma

  25 Şubat 2017 at 18:00

  24 haftalık hamileyim, yaklaşık bir aydır şiddetli Çatı ağrısı, karnımda kramplar hissediyorum. Sürekli oturarak çalıştığım için artık oturmamı bile engelliyor ağrılarım. Doktorum 10 ar günlük raporlar veriyor ama rapor bitip iş dönüşü yaptığımda yine çekilmez oluyor ağrılarım. Ancak yatarak ve sıcak su torbası ile daha az hissediyorum. Ne önerirsiniz, Doğuma daha çok var, nasıl geçireceğim bu süreyi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mart 2017 at 01:09

   Çatı ağrısına neden olabilecek enfeksiyon, mesane taşı, idrar yolları taşı, bebeğin aşağıda olması veya başka bir sorun yoksa bu durum kaslar ile ilgili olabilir, bu nedenle bir fizik tedavi ya da fizyoterapist eşliğinde bilinçli olarak kadın doğum uzmanınızın da izin verdiği egzersizler faydalı olabilir.

   Bunu doktorunuza da sormanız ve bu durumu değerlendirmeniz faydalı olabilir. Oturarak yapılan işler çatı bölgesine yük bindireceği için tabii ki bu konuda sıkıntı yaratır.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 57. Avatar

  Hatice

  26 Şubat 2017 at 13:40

  Sorunuma geçmeden önce iyi günler ve umarım en yakın zamanda cevaplarsınız ona göre doktora gidicem çünkü .
  Gelelim sorunuma 18+5 günlük hamileyim ilk hamileliğim ve 25 yaşımdayım genital bölgemde ve sırtımda çok fazla ağrım var oturup kalkmakta zorlanıyorum kuyruk sokumumda da yine aynı şekilde kalktığım zaman felç geçirmiş gibi oluyorum yürüyemiyorum bebegin hareketlerini çok aşağıda hissediyorum sanki artık yukarı doğru kayması gerekmiyor mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 09:58

   Yaklaşık 5. aya girmek üzere, bazı hamileliklerde bu aylarda karın büyüdükçe kalça bölgesinde yan ağrısı denilen kramp şeklinde ağrılar girebilir. O bölgede sinir basısı oluyor olabilir. Yanlış oturmaktan ve uzun oturmaktan kaynaklanabilir.

   Fakat yinede doktorunuz ile bu durumu görüşmeniz önemlidir. Bir fizik tedavi uzmanına da gitmeniz gerekebilir, doktor bazı egzersizler önerebilir.

   Sağlıklı doğum ve yaşam dileğiyle.

 58. Avatar

  Agül

  8 Mart 2017 at 21:32

  Ben hepatit b taşıyıcıyım, genştal bölgede kaşıntısız sivilceler çıkıyor, 30+2 hAftalık hamileyim, acaba neden ? Hepatit aktif hale geçmiş olabilir mi ? ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2017 at 21:50

   Kaşıntısız sivilceler genital siğil olabilir. Bu durumun doğum öncesi veya hemen doktorunuza muayene olmanız önemlidir ve kan değerlerinizin incelenmesi ve o bölgedeki lezyonlardan örnek alınması önemlidir.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 59. Avatar

  Sema

  18 Mart 2017 at 02:54

  Merhabalar ben şubatın 27sinde adet olmaya başladım martın 4ünde bittim 5inde ve 10unda eşimle birlikte oldum şu an mide bulantısı kusma hissi ve ekşimesi karında şişlik aşırı gaz bel ve kasık ağrısı uykusuzluk ve sık idrara çıkma kabızlık çekiyorum iki çocuğumdada hiç böyle olmamıştım sadece 1 günde burnum kanadı hiç kanamamıştı şu an hamile kalma olasılım varmı varsa kan testi yaptırsam çıkarmı şimdiden teşekkür ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2017 at 11:18

   Eğer son ilişkiden sonra bile hamilelik gerçekleşmiş ise daha on gün kadar olmuştur ve idrar testinde kesin sonuç çıkmayabilir. İlk ilişkiden sonra hamilelik gerçekleşti ise 15 gün kadar olmuş, bu durumda evde yapacağınız idrar testinde anlaşılma ihtimali biraz daha yüksektir.

   Hamilelik ne zaman anlaşılır ve hamilelik belirtileri ile karışan diğer durumlar hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/hamilelik-ne-zaman-anlasilir-hamilelik-testleri-guvenli-mi/

   Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, ilişkinin üzerinden 15 gün geçtikten sonra bir kadın doğum uzmanına gitmeniz en doğru karar olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 60. Avatar

  Coziii

  24 Mart 2017 at 13:16

  Merhaba adet gunume 5 gun kala 2 kere test yaptim cunku sag kasigimda batmalar vardi iki testtede cok cok silik 2.cizgi cikti ve bugun adet gunume 3 gun varken sanki adet olmaya basliyorum ve yine sag kasigim ve bacagimda cok fazla kasilma var bu neden olabilir lutfen yardimci olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 12:11

   Eğer adet kanaması başlamış veya başlayacak ise bu tür ağrılar, kasılmalar olabilir. Fakat hamilelik beklediğiniz bir durum ise ve adet gecikmesi olur ise bu ağrılar, kasılmalar, batma hisleri embriyonun yerleşmesi belirtileri olabilir. Adet gecikmesi olduktan bir hafta kadar sonra tekrar test yapmanızda ya da bir kadın doğum muayenesi olmanızda fayda vardır.

   Bazen düşük, ölü gebelik, dış gebelik gibi durumlarda da idrar testindeki çizgiler net olmayabilir, erken yapılan testlerde çizgiler net olmayabilir (bu durumda 4-5 gün sonra testin tekrarlanması önerilir).

   Ağrılarınız çok olursa, ateşlenme, titreme, lekelenme, kanama gibi durumlar olursa ertelemeden doktora gitmek uygundur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 61. Avatar

  Fadime

  31 Temmuz 2017 at 23:19

  Merhaba hayırlı akşamlar 31 haftalık hamileyim karnım çok sert bugün ve çatı bölgesinde ince bir sızlama hissediyorum bu normal mi bu haftada yoksa Dr kontrolünden gecmem gerekiyor mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ağustos 2017 at 09:37

   Takibinizi yapan doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 62. Avatar

  Fikriye

  30 Ağustos 2017 at 01:49

  Merhabalar, hamilelikten şüpheleniyorum ve bundan 2 ay önce 6 haftalık bir düşük yaptım. Mide bulantılarım, tat değişikliği, yorgunluk, kasıklarda ağrı, vs. var ve merak ettiğim vaj*namda da ağrı var, bazen çok şiddetleniyor, sebebi ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Eylül 2017 at 20:16

   Bunlar, iki ay önce yaptığınız düşüğe bağlı bir durumdan, enfeksiyon gelişmesinden olabileceği gibi hamilelik belirtileri de olabilir.

   Kadın doğum uzmanınıza gitmenizde ve ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 63. Avatar

  Arjin

  4 Eylül 2017 at 20:11

  Benim soracağim soruyu 50 60 kişi sormuş hemen hemen tekrar tekrar sormama gerek yok aynı soruyu yüz kere sormuslar yüz kerede cevap vermişsiniz helal olsun yani :)))) ben burda sinirlendim yani :)))(

 64. Avatar

  Gulsun

  23 Mart 2018 at 00:12

  Hamile olup olmadigimi bilmiyorum ama hesaplarıma göre yumurtlama haftasında olduğumu biliyorum ve ara ara pelvik bölgede küçük ve kısa şiddette ağrılar oluyor ve bugünde vajinamin tuylenen yerine indi ağrılar doktora gitmek için erken diye düşündüm ama bu ağrıların gebelikle ilgisi olabilir mi ???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2018 at 10:52

   Yumurtlama günlerinde adet günlerindekine benzer kasık, pelvik, karın, bel ağrıları daha kısa süreliğine bazen şiddetli, bazen daha hafif olabilir. Fakat hamilelik beklediğiniz bir durum ise bebeğin yerleşmesi sırasında da benzer belirtiler olabilir. Hamilelik testi yapabilir veya yaptırabilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 65. Avatar

  Tugba

  14 Mayıs 2018 at 00:09

  28 hafta 3gunluk hamileyim cati ağrılarım oluyor bazenleri neden acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mayıs 2018 at 13:16

   Hamilelik döneminde relaxin hormonu yeterli oranda salgılandığında hamilede çatı ağrısı çok fazla hissedilmez. Fakat relaxin hormonu yeterli miktarda salgılanmaz ise eklemlerde genişleme meydana gelen genişleme nedeniyle hamilede çatı ağrısı hissedilir.

   HAMİLELİKTE ÇATI KEMİĞİ AĞRISINI ARTTIRAN BAZI FAKTÖRLER ŞUNLARDIR:

   * Bebeğin iri olması, annenin karın ve rahim bölgesinin çok fazla baskılanmasına neden olur, bu da çatı kemiği ağrısına neden olabilir.
   * Annenin daha önce hamilelik ve doğum geçirmiş olması da çatı kemiği ağrısına neden olabilir.
   * Annenin daha öncesinden pelvik bölgeye ait bir travma veya ameliyat geçirmiş olası hamilelikte çatı ağrısının daha fazla ve daha erken hissedilmesine neden olabilir.
   * Hamileliğin bu haftalarında (28. haftası gibi) yalancı doğum ağrıları olarak adlandırılan rahimin kısa süreli kasılmalarına bağlı bu bölgede ağrılar olabilir.
   * Vulvovajinite bağlı çatı bölgesinde ağrılar olabilir. Vajinada yanma, hassasiyet, kaşıntı, iltihabi bir durumu andıran akıntı varsa vajinit, idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlar olabilir.

   Bunu doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır. Buradan tam olarak şudur veya budur demek mümkün değildir.

   Sağlıklı yaşam ve sağlıklı doğum dileğiyle.

 66. Avatar

  Adsızz

  31 Mayıs 2018 at 11:26

  38 haftalik hamileyim Genital bolgemle makat arasında 1tane sigil mevcut seneler önce oluşmuş birsey açıkçası ben zannedip üzerinde durmamıştım.Dr çatı muayenesi sırasında normal doğum yapacagmi soyledi ama benim endişelerim var.Bu bir sorun olusturur mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2018 at 11:06

   Bir cildiye uzmanı tarafından siğil mi yoksa ben mi ayrımının yapılmasında fayda vardır.

   Genital siğil, genital bölgede görülen ve insan papilloma virüsü (HPV) tarafından oluşan ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. 200’den fazla farklı tipi bulunan bir grup virüsün adıdır.

   Genital siğil tek bir cinsel temasla bulaşabilir. Enfekte kişi ile cinsel temastan haftalar, aylar, hatta yıllar sonra bile bulgu verebilir. Virüs deri ve mukozalarda hiç bir belirti vermeden yaşayabilir. Bazı kişilerde ise genital bölgelerde (vulva, anüs, vajina, rahim ağzı, penis, rektum gibi) pembe, kahverengi, düz, kabarık, hatta karnıbahar görünümünde olabilen, tek veya çok sayıda tekrarlamalar gösterebilen siğiller ortaya çıkabilir. Genital siğillerin var olduğu dönem virüsün aktif olduğu dönem olarak kabul edilirken, siğillerin olmadığı dönem ise virüsün uyuma aşamasında olduğu dönem olarak kabul edilir. Ancak bu uyuyor olarak kabul edildiği dönemde bile virüsün bulaşma özelliği vardır.

   Hamilelikte HPV koryonik ve plasental doku hematojen yolla enfekte olup amniyon sıvısına geçebilir ve fetus (anne karnındaki bebek) bunu oral yolla alabilir.

   Doğumda HPV, doğum sırasında vajina ve serviksteki (rahim ağzındaki) enfekte hücrelerle temasıyla fetusa geçer. Vajinal doğumda sezaryene göre geçiş riski daha yüksek, uzamış doğumda geçiş riski daha yüksek, ancak sezaryen doğumla dünyaya gelen bebeklerde de görülebilir.

   Ne olduğunun ayrımının yapılması son derece önemlidir. Hem cildiye uzmanınız hem de kadın doğum uzmanınız, enfeksiyon hastalıkları uzmanının da işbirliği içinde doğum planı yapılması gerekebilir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 67. Avatar

  cansu

  18 Temmuz 2018 at 00:59

  Merhaba 38 haftalik hamileyim ve şiddetli kasik ve cati ağrılarım var resmen aglatiyor bu ağrılar neden olabilir sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2018 at 22:06

   En kısa zamanda doktorunuz ile görüşmeniz veya bir hastanenin kadın doğum servisine gitmeniz faydalı olacaktır. Doğum belirtileri olabilir.

   Gebeliğin son aylarında başlayan ve düzensiz aralıklarla gelen, alt karın ve kasıkta hissedilen, şiddeti değişkenlik gösteren, karında sertleşmenin de olduğu, pozisyon değiştirme ile ağrılarda azalma olmasıyla seyreden kısa süreli kasılmalar yalancı doğum ağrıları olabilir. Yalancı doğum ağrıları yerine gerçek doğum ağrılarına bırakır.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 68. Avatar

  Berraaa

  11 Ağustos 2018 at 23:03

  Merhabalar ben 24 haftalık hamileyim ve bebegimin suyunda sızıntı ve azalma vardı 1 ay kadar öncesine. Simdi suyu iyi ama bir hafta önce kanamam oldu fakat rahim ağzı kapalıydı. Kanamam durdu. Iğne falan kulandım enfeksiyon için antibiyotik tedavisi gördüm. Simdi iyi ama bu defa ishalim var ve kasiklarim ve karnimda ağrılar oluyoriki gündür. Ayrıca lavaboya oturdugumda sanki her an bebeği düşürecekmişim gibi oluyor. Birde sabahları kırmızı hafif bir kan geliyor. Kasık ağrılarım geçmiyor. Erken doğum ihtimalim çok yüksek. Benim endişem sabahları bu gelen cok az miktardaki kan neden olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2018 at 18:18

   VAJİNAL KANAMA, erken gebelik döneminde sık görülen klinik bir sorundur. Erken dönemdeki vajinal kanamalar düşükler, ektopik gebelik, gestasyonel trofoblastik hastalıklar, servikal lezyonlar, servikal polipler nedeniyle olabilir.

   20. haftadan önce veya fetus ağırlığı 500 gramın altındayken sonlanan gebelikler düşük (abortus) olarak adlandırılır.

   BİRİNCİ TRİMESTER KANAMALARI:

   * Korpus luteumun yeterli progesteron üretmemesi nedeniyle, implantasyon için uygun endometrium gelişimi olmaması,
   * Luteal fazda endometriumun progesterona yetersiz yanıtı,
   * Lh aşırı salınımı, hiperandrojenemik durumlar veya foliküler fazda kalitesiz oosit gelişiminin östrojen sekresyonu ve progesteron korpus luteum fonksiyonuna kötü etkisi, gibi mekanizmalarla bu kanamalar olabilir.

   Bazı sistemik hastalıklarda da bu tür hamilelik sorunları olabilir. Bu nedenle belki daha detaylı araştırma gerekebilir. Progesteron yetmezliğiniz varsa doktorunuz progesteron tedavisi önerebilir. Bebek ile ilgili bir problem olabilir. Plasente ile ilgili bir problem olabilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

 69. Avatar

  Ayfer

  12 Eylül 2018 at 21:15

  6 aylık hamileyim çatı bölgemde ağrım çok var neden acaba? Merdiven çıkarken ağrım oluyor yatarken ağrım oluyor yürürken ağrım oluyor. Ne yapabilirim acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Eylül 2018 at 23:59

   Gebelikte çatı ağrısını arttıran bazı faktörler arasında bebeğin iri olması, annenin daha önce bir veya birden fazla doğum yapmış olması, Annenin daha önce pelvis veya kalça bölgesine hasar veren travmatik bir olay veya operasyon geçirmiş olması gibi faktörleri sayabiliriz.

   Doktorunuza danışmanız ve ne yapabilirsiniz bunu doktorunuzdan öğrenmeniz faydalı olacaktır.

   İyi yaşam dileğiyle.

 70. Avatar

  Elif

  10 Ekim 2018 at 22:06

  4 aylık hamileyim vajina bolgemde agrilar var normal mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2018 at 20:10

   Gebelik döneminin 1. ve 2. ayı arasında vajinal ağrılar artış gösterebilir. Gebeliğe bağlı olarak kaslar gerilir, kasılmaya başlar, bu nedenle de vajinada ağrılar ve batmalar ortaya çıkabilir.

   Doktorunuz ile de görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 71. Avatar

  Gulsum.ucr.fknk

  20 Aralık 2018 at 07:05

  Merhaba 19+5 gunluk hamileyim 2 gundur kasigimda ve vajinamda agri var 1 aydirda bel ve sirtimda kuyruk sokumumda agri var bagzen yerimden kalkamadigim oluyor ilk hamileligim birde yurtdisindayim korkuyorum acikcasi .
  Vajinada alta dogru bi agirlik olunca sizce doktora gitmem gerekiyomu ?
  Bilgilendirirseniz sevinirim .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2018 at 13:18

   Rahimin genişlemesi nedeniyle oluşan ağrılar kramp ve keskin bir ağrı şeklinde olabilir. Bıçak saplanır gibi keskin ağrılar gebeliğin getirdiği normal değişimlere bağlı da olabilir. Bazen erken gebelikte örülen ve kasık bölgesinde yoğunlaşan ağrı dış gebelik belirtisi olabilir.

   Doktorunuzla en azından arayarak görüşmeniz en doğrusudur.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 72. Avatar

  adsız

  3 Nisan 2019 at 20:31

  meraba kalçalarımda,dizlerimde,yürüdüğümde ayak topuklarımda ağrıoluyor ve çatı bölgesinde yğrüdüğümde hareket ettiğimde ağrım oluyor. birinçi hamileliğimde bu tür ağrılarım fazla yoktu. ikinçi hamileleiğim son birbuçuk ayım kaldı bu tür ağrılarım fazla çatı ağrım ikinçi hamileliğimde oldu.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2019 at 23:26

   Gebeliğin ileri dönemlerinde kasığa vuran ağrı rahim kaslarının kasılması ve buna bağlı rahim ağzında değişikliklerin olması ve bu nedenle de erken doğum ağrıları ile ilgili olabilir. Yine gebeliği ileri dönemlerinde, özellikle 32. haftadan sonra kasılma ve bunlarla birlikte kısa dönemli ağrılar olabilmektedir (bu tür ağrılar doğuma hazırlık ağrıları şeklinde olabilir). Fakat pelvik ağrı şikayeti olan gebede bunun ciddi bir şey olmadığının ayırt edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü gebeliklerde de apandisit, kist yırtılması, mide delinmesi (yani ciddi karın ve kasık ağrısına neden olabilecek) durumlar olabilir.

   Bahsettiğiniz ağrılar fazla kilo alımına bağlı da olabilir. Çünkü bazı kadınlar ikinci hamileliklerinde daha fazla kilo alabilirler.

   En doğrusu doktorunuz ile görüşmeniz olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git