Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Hamilelikte Böbrek Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik döneminde böbreklerde fonksiyonel ve anatomik değişiklikler meydana gelir.

Hamilelik döneminde böbrek taşı nasıl düşürülür?

Hamilelikteki böbrek taşı hastalığı hamilelerin %80 veya 90’ında 2. ya da 3. trimesterde ortaya çıkar. Hamilelikte görülen böbrek taşı önlem alınmadığı taktirde erken doğuma veya düşük yapmaya bile sebep olabilir.

Hamile olmak isteyen kadınların öncelikle taş kontrolü yaptırmaları önemlidir. Hamileliğin herhangi bir ayında böbrek taşı hastalığının görülme sıklığı 150-200 veya 2000 hamilede 1 olduğu tahmin edilmektedir. Taş hastalığı fazla görülen bölgelere ve genlere göre bu oran değişebilir.

Hamileliğin herhangi bir ayında taş olma ihtimali olabileceği gibi, genellikle ilk üç ayında taş oluşma riski vardır ve bu durum %30 – 40 erken doğuma sebep olur. Hamilelikte en sık görülen taş cinsi kalsiyum fosfat taşıdır. İkinci sıklıkta görülen taş cinsi ise kalsiyum oksalat taşıdır.

Hamilelikte böbreklerin değişimi

Hamilelik döneminde böbreklerde fonksiyonel ve anatomik değişiklikler meydana gelir. Böbreklerdeki değişim genellikle hamileliğin 6. – 11. haftasında başlar ve taş oluşumu sağ böbrekte daha sık görülür. Sol böbrekte de genellikle genişleme (gastasyonel hidronefroza) rastlanır.

Her iki böbrekte de görülen genişleme bebek doğduktan 4-6 hafta sonra normale döner. Bu genişlemenin sebebi, uterusun bebek ile birlikte büyümesi ve üreter diye adlandırılan idrar kanalına baskı yapmasıdır.

Hamilelikte kalsiyum, fosfat, oksalat vb maddelerin idrarda daha çok görüldüğü halde hamilelerde taş olma sıklığının ya da riskinin artmaması ve taş oluşma sıklığının hamile olmayan kadınlar ile yaklaşık aynı oranlarda olması ilginç bulunmaktadır. Bunun nedeni ise hamilelik döneminde gelişen hormonsal ve metabolik değişimler ve artan idrar yapma sıklığının taş oluşma riskini düşürmesidir.

Böbrekler nasıl çalışır

Hamilelikte böbrek taşı varlığı nasıl teşhis edilir?

Yapılan mikroskopik araştırmanın yüzde 90’ında idrarda gözle görülebilen ya da mikroskopik olarak görülen kanama tespit edilir. Böbrek taşı olan hamilelerin %85’inde ya da daha fazlasında yan ağrısı vardır. Bu hastalarda yan ağrısının genellikle hamilelikten kaynaklandığı sanılır ve taş varlığı atlanır.

Taşı görüntülemek için en sık kullanılan işlem olan bilgisayarlı tomografi, hamilelerde radyasyon salgıladığı için önerilmez. Bu işlem yerine teşhiste daha az yardımı olan ama radyasyon içermeyen ultrasonografi yöntemi tercih edilir.

Ağır taş hastalığı olduğu sanılan fakat ultrasonografi ile taşı görülmeyen hamilelerde manyetik rezonans ürografi kullanılmaktadır. Manyetik rezonans ürografi işlemi sayesinde idrar kanalı taşlarını teşhis etme oranı daha yüksektir.

Hamilelikte böbrek taşı tedavisi

Taş hastalığı olan hamilelerin genelinde daha kolay tedavi yöntemleri ile taşı düşürmeyi sağlamak mümkün olabilir fakat hastaların bir kısmında ilaç ya da girişimsel tedavi uygulanabilir.

Hamilelerde sıklıkla uygulanan böbrek taşı tedavisi taş yüzünden çekilen ağrıyı ve böbrekteki tıkanmayı önlemek veya gidermek için üretere stent takılmasıdır. Eğer bu işlem yapılamıyor ise böbreğe vücut dışından tüp yerleştirilir. Hamilelerde az uygulanan diğer bir işlem ise endoskopik olarak (üreteroskop) yöntemi ile taşı çıkarma işlemidir. ESWL’nin kullanılması hamilelikte doğru değildir.

Böbrek taşı hastalığı hamilelikten önce bulunur ise tedavi edilmesi daha kolay olur. Hamilelikte ortaya çıkması hem anne hem de bebek için riskli olabilir, bu nedenle böbrek taşı tedavisi hamilelikten önce yapılmalıdır.

Hamilelikte böbrek taşının zararları ve önlemler

Hamilelik döneminde taş olmasının en çok korkulan komplikasyonu düşük gelişmesi ve erken doğuma sebep olabilmesidir. Taş nedeniyle başlayan ağrı ve kasılmalar uterusta doğum kasılmalarının erken başlamasına sebep olabilir.

Hamilelik planı yapan kadınların normal kilosunun üzerinde ise, şeker hastalığı veya hastalık riski var ise, yüksek kolestrol sorunu var ise, metabolik bozukluğu ve ailesinde taş hastalığı var ise hamile kalmadan önce ”chcek up” yani çekap yaptırmaları gerekir.

Hamilelik sırasında taş sorunu var ise veya olmaması için bu dönemde bol su içmek, düzenli yürümek, tuzu az kullanmak, ağır yağlı besinleri azaltmak, çayı ve kahveyi, kolayı ve benzeri asitli ve gazlı içecekleri içmemek, düzenli beslenmek, ayakları ve karın bölgesini, idrar yollarını sıcak tutmak gibi önlemler faydalı olur.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Sağlıklı bebek için hamilelikte nasıl beslenmeli
  2. Kronik böbrek hastası hamile kalabilir mi
  3. Hamilelikte apandisit belirtileri
  4. Hamilelikte kasık ağrısı neden olur
  5. Hamilelikte idrar yolu iltihabı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git