Doğumsal Hastalıklar

Hamilelikte Bebekte Kusur – Sakatlık Saptanırsa Sizi Neler Bekler?

Doğum öncesi bebekte bir anomali (kusur) tanısıyla karşılaşmak her anne ve baba için kabus gibidir.

Anne karnındaki bebekte anomali teşhis edilirse neler yapılabilir?

Doğum öncesi bebekte bir anomali (kusur) tanısıyla karşılaşmak her anne ve baba için kabus gibidir. Bazı hamileliklerde bir şeyler ters gidebilir, öyle ki gebeliğin sonlandırılması bile gerekebilir.

Böyle bir durumun önlenmesi, bu haberi alan çiftlerin tesellisi olur. Hamileliği bitirme kararını vermeden önce tanının doğru olduğundan ve bütün seçeneklerin denendiğinden veya doktorunuzun size verdiği bilgilerin açık ve net olduğundan emin olmak gerekir. Gereken durumlarda başka bir uzman görüşü almak önemlidir (tercihen bir genetik danışmanlık uzmanı ya da bir perinatalog gibi).

Bebeğin, tamamen sağlıklı doğmama olasılığı olduğuna inanmak için en küçük bir neden var ise, onun dünyaya mümkün olan en iyi koşullarda gelebilmesi için gerekli imkanların sağlandığından emin olunmalıdır. Çoğu vakada bebeğin, yeterli servisleri olan (en ciddi acil yeni doğan sorunlarında uzmanlaşmış bir hastanede dünyaya gelmesi) son derece önemlidir, çünkü hastalıklı doğmuş bebeğin başka bir hastaneye sevk edilmesi bu durumu daha da zorlaştıracaktır.

Eğer riskli bir hamilelik söz konusu ise, gerekli servisleri olan bir tıbbi merkezde doğum yapmak için doktorunuz ile görüşün ve zamanı gelince doğumu orada yapabilmek için hazırlıklarınızı önceden yapın. Acil durumlarda, özel donanımlı ambulanslar veya helikopterler sizi o hastaneye yetiştirebilmesi için çağırabilirsiniz.

Sonlandırılması gereken gebeliklerde anne ve baba nasıl davranmalı?

Kusurlu bir gebeliği sona erdirmek ebeveynleri hemen rahatlatmaz, çünkü iyi niyetli arkadaşlar ve akrabalar neler geçirdiğinizi anlayamaz ve sizin bir facia olarak gördüğünüz olayı, “en iyisi bu” ya da “gene denersiniz” gibi sözler söyleyerek geçiştirmeye çalışırlar.

Bu zor durum ile baş edebilmeniz için profesyonel destek almanız (doktorunuzdan, bir terapistten veya bir genetik danışmanından gibi uzmanlıklardan) gerekebilir. Bunu kabul etmek de size kolay gelmeyecektir. Büyük ihtimalle kabul etmeye razı olana kadar yas tutma, kızma, pazarlık, depresyon gibi evreler geçirebilirsiniz.

Genellikle bu kötü haberi alan çiftler omuzlarına suçluluk gibi gereksiz bir yük bindirirler fakat doğum kusurlarının bir şans meselesi olduğunu bilmek çok önemlidir. Anne ve baba bilinçli olarak bebeklerine zarar vermemişlerdir ama bilmeden zarar vermiş olasalar da bundan dolayı kendilerini suçlu hissetmeleri doğru değildir.

Gebeliği sonlandırmaya karar verdiğiniz için çok mutsuzsanız, şunu aklınızda tutmakta yarar vardır. Düşünün ki eğer bebeğinizdeki kusur doğumdan önce anlaşılmamış olsaydı veya doğumdan hemen önce bu kusur teşhis edilse idi, siz bu bebeği 9 ay karnınızda taşır ve onu tanıyıp severdiniz, ayrıca doğumdan hemen sonra da bebeği kaybetmek çok daha zor olurdu ya da bizim bildiğimiz hayata hiç benzemeyen bir hayatın içinde aylarca hatta yıllarca ölümünü bekleyen bir bebek dünyaya getirmiş olurdunuz.

Bu zor günler geçtikten sonra ve bekleme süreniz dolduğunda yeniden, yeni bir umutla ve bu defa sağlıklı bir bebeğe gebe kalma imkanınız olabilir. Tabii ki bu umut yolculuğu kaybettiğiniz bir bebek için yas tutmanıza engel olamaz, bu sizin en doğal hakkınızdır.

Hamileliğin sonlandırılması durumunda nasıl davranmak gerekir

Doğumsal anomali riskini arttıran faktörler

Bazı durumlar doğumsal anomalili bebek doğurma riskini arttırabilmektedir.

 • 35 yaş üzeri hamile kalmak
 • Ailede veya anne-babada doğumsal bir anomali bulunması
 • Daha önce anomalili bebek doğurmuş veya hamileyken sonlandırılmış doğumsal anomalili bebeğinizin olması
 • Hamilelikte bazı ilaçlar kullanmak
 • Diyabet (şeker hastası) olmak
 • Epilepsi hastası olmak
 • Fazla kilolu olmak
 • Gebelik sırasında kızamıkçık enfeksiyonu geçirmek
 • Gebelik sırasında ya da doğum sırasında annede aktif (herpes, sifiliz gibi) cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulunması
 • Hamilelik sırasında kurşun, civa, radyasyon gibi maddelere maruz kalınması
 • Gebelik öncesi veya gebelik sırasında sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddeler kullanmış olmak gibi faktörler, doğumsal sakatlığı olan bebek doğurma riskini arttıran faktörlerdir.

Fakat doğumsal anomalisi olan çocukların genelinde ailede başka bir anomalili çocuk öyküsü yoktur. Bazı doğumsal sakatlıkların önlenmesi mümkün olmayabilir, ancak bazı sakatlıklar için önlemler alınabilir. Hamilelik öncesi doktorunuz ile görüşmeyi ve gerekli tetkiklerin yapılmasını ihmal etmemek ve yukarıda sıralanan risk faktörlerinden uzak durmak son derece önemlidir. Hamilelik planı yapmadan önce doktorunuzdan doğumsal anomalileri önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Özel bakım ve takip gerektiren hamilelikler
 2. Hamilelikte plasenta hastalıkları
 3. Hamilelikte yaşanan rahatsızlıklar
 4. Nöral tüp defektleri neden olur
 5. Amniyosentez nedir? Amniyosentez nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git