Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Hamilelikte Bebeğe Cinsel Yolla Hastalık Bulaşır mı?

Anne adaylarından bebeğe bulaşabilecek en ciddi hastalık frengi (sifiliz) hastalığıdır. Sevindirici tarafı Türkiye'de sifiliz hastalığı görülme sıklığı azdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bebeğe zarar verir mi?

Anne adaylarından bebeğe bulaşabilecek en ciddi hastalık frengi (sifiliz) hastalığıdır. Sevindirici tarafı Türkiye’de sifiliz hastalığı görülme sıklığı azdır.

Fakat sifiliz, herhangi bir şekilde bebeğe bulaşır ise bebekte ciddi sakatlıklara neden olabilen bir hastalıktır. Bunun dışında hepatit B doğum sırasında bebeğe bulaşacak olur ve aşısı yapılmaz ise bebekte ciddi karaciğer rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Yine anneden bebeğe geçen viral enfeksiyonlar bebekte ölümcül enfeksiyonlara yol açabilir ve bu viral enfeksiyonlar arasında en sık bulaşan ve önlem alındığında bebekte herhangi bir sorun oluşturmayan herpes simpleks tip-2 (genital uçuk) virüsüdür.

Annede doğum sırasında var olan genital uçuk virüsü normal doğum şeklinde doğum gerçekleştiğinde bebeğe bulaşır ve ölümcül beyin enfeksiyonlarına sebep olur. Bu nedenle aktif genital herpes virüsü olan anne adaylarında normal doğuma izin verilmez. Bunların dışında bebeğe annenin cinsel yolla bulaştırabileceği diğer bir hastalık ise AIDS’dir. Bu hastalık bebeğe bulaşır ise bebekte büyüklerde de görülen AIDS belirtileri görülür.

Hamilelikte cinsel yolla bulaşabilecek diğer bir hastalık ta vajinal enfeksiyon ve vajinada bakteriyel bir enfeksiyon varlığında da çok ciddi olmasa da bebeğe enfeksiyon bulaşabilir. Halk arasında mantar enfeksiyonun bebeğe bulaşabileceği konusunda bilgiler dolaşmaktadır. Fakat mantar enfeksiyonun bebeğe bulaşma özelliği yok denilecek kadar azdır. Mantar enfeksiyonu bebeğe bulaşsa bile bebeğe ciddi bir zarar vermez.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelik dönemi için önemli bilgiler
  2. Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalı
  3. Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları
  4. Hamilelikte kasık ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git