Alerjik Hastalıklar ve Tedavileri

Hamilelikte Astım İlaçları Kullanılır mı? Hamilelikte Astım Krizleri Önlenebilir mi?

Her ne kadar şiddetli astım hamilelik döneminde riskli olabilse de, bu riskin hemen hemen tamamı ortadan kaldırılabilir.

Astım nedir?

Astım, bronşlarda (havayolları) ara ara daralma yapan, soluk alma güçlüğü, hırıltılı solunum ve öksürüğe neden olan bir akciğer hastalığıdır. Hastalık genellikle çocuklukta başlar, fakat herhangi bir yaşta da gelişebilir. Yedi çocuktan en az biri astım şikayetlerinden yakınmaktadır ve etkilenenlerin sayısı son yıllarda çarpıcı şekilde artmaktadır. Fakat çocukluk astımı tüm olguların yaklaşık yarısında geçmektedir. Astım atağı sırasında havayollarının duvarlarındaki kas kasılır ve daralmaya neden olur. Havayollarının iç duvarları da şişkinleşir, iltihaplanır ve aşırı mukus üretimi daha küçük havayollarını tıkar.

Astım belirtileri

Astım ataklarının şiddeti hafif düzeyde soluksuz kalma ile solunum yetmezliği arasında değişebilir. En sık görülen belirtiler hırıltılı solunum, soluk alamama, kuru öksürük ve göğüste sıkışma hissidir. Astım belirtileri hamile olanlarda da hamile olmayanlarda da genellikle aynıdır. Ağır bir astım atağında nefes alma ve konuşma giderek zorlaşır. Nefes almanın bozulması kanda oksijen düzeyinin düşmesine sebep olur. Bu nedenle, özellikle dudaklarda siyanoz (mavimsi renk) ortaya çıkar. Tedavisi yapılmaz ise bu tür ataklar ölümcül olabilir.

Hamilelikte astım atakları bebeğe zarar verir mi?

Her ne kadar şiddetli astım hamilelik döneminde riskli olabilse de, bu riskin hemen hemen tamamı ortadan kaldırılabilir. Hamilelik süresince kadın doğum uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ya da alerji immünoloji uzmanı işbirliği yapılırsa ve astım hastası sıkı bir tıbbi gözetim altında tutulursa astımlı bir kadının, astım hastası olmayan bir kadın kadar normal bir gebelik geçirme ve sağlıklı bir bebek sahibi olma şansı vardır. Kontrol altında tutulduğu sürece astımın gebelik üzerinde etkisi oldukça düşük olabilmesine karşın, gebeliğin astım üzerindeki etkisi genellikle daha yüksektir.

Astımlı hamilelerin yaklaşık üçte birinde astımın seyri iyiye gider (etki pozitiftir), diğer üçte bir astımlı hamilelerin durumu hemen hemen aynı kalır, geriye kalan üçte bir hamilede ise dördüncü aydan itibaren astım hastalığı daha da şiddetlenir (bunlar genellikle astımı şiddetli olan hastalardır).

Astımınız ister hafif ister ağır seyirli olsun, durumu hamile kalmadan önce ya da en geç gebeliğin ilk aylarında kontrol altına alırsanız hem siz hem de bebeğiniz bu durumu daha rahat ve daha sağlıklı geçirebilirsiniz.

Doğum sırasında ise astım ataklarının görülme sıklığı oldukça düşüktür.

Hamilelikte astım ilaçları kullanılır mı?

Doktorunuzun sadece gebelik sırasında kullanım için uygun gördüğü ilaçları ve doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Eğer durumunuz hafif ise ilaç tedavisi gerekmeyebilir. Atım hastası hamilelerin hastalığı orta şiddette ya da şiddetli ise kullanabileceği, bebek için güvenli sayılan, ağızdan ya da solunum yoluyla alınan birçok ilaç vardır ve bu ilaçlardan kullanmak gerekebilir. Bu ilaçları kullanmanın riskli olabilme ihtimali olsa bile, bebeğin oksijensiz kalmasının önlenmesinin yararları ile kıyaslandığında bebeğin ilaçlardan görebileceği risk daha düşüktür. Bu ilaçların bazıları ayrıca preeklampsi riskini de azaltabilmektedir.

Hamilelikte astım atakları ve astımın zararları nasıl önlenir?

  • Hamilelikte çevresel tetikleyicilerden korunmak astım krizlerini önler mi? Astım ataklarını tetikleyici olarak en sık suçlanan etkenler arasında polenler, hayvan tüyleri, tozlar, küfler, sigara dumanı, ev temizleme ürünleri, parfümler sayılabilir. Astım krizlerini önlemek için bunlardan korunmak faydalı olur. Ev hayvanlarını bir yakınınıza ya da arkadaşınıza bırakabilirsiniz.
  • Hamilelikte alerji iğneleri astım krizlerini önler mi? Eğer hamile kalmadan önce alerji iğnelerine başlamışsanız bu tedavi gebelik sırasında da devam edecektir. Gereken durumlarda alerji iğneleri hamilelik sırasında da başlatılabilir. Bunları genelde, doktorunuzun size verdiği ilaçları alıştırma öncesi alarak önleyebilirsiniz.
  • Hamilelikte grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda astım krizleri önlenebilir mi? Soğuk algınlığı, grip ve diğer bulaşıcı solunum yolları hastalıklarından korunmanız gerekir. Hafif bir üşütme başlangıcında bile doktorunuzla görüşün, doktorunuz gereken durumlarda size ilaç verebilir. Fakat burada önemli olan gebelik öncesi gerekli aşıların tamamlanmış olmasıdır. Grip mevsimi yaklaştığında da grip aşısı için doktorunuza danışın. Grip aşıları hamilelikte de yapılabilir. Direncinizi koruyun ve mümkün olan en iyi beslenme şeklini tercih edin. Hasta ve hastalık belirtileri gösteren insanlardan uzak durmaya çalışın. Düzenli ve yeterli uyuyun. Ellerinizi sık sık yıkayın. Hasta kişilerle tokalaşmaktan kaçının. Solunum yolu hastalıklarının yaygın olduğu dönemlerde mümkün olduğunca dışarıya çıkmayın. Sigara içenlerden uzak durun. Kendinizi üşütmeyin. Oda sıcaklığında yeterli su tüketin.
  • Hamilelikte astım krizlerinin bebeğe zarar verme olasılığı önlenebilir mi? Eğer astım kriziniz tutarsa bebeği oksijensiz bırakmamak için doktorunuzun size reçete ettiği ilacı kullanın. Bu ilaçtan yeterli faydayı göremezseniz size en yakın hastanenin acil servisine başvurun ya da doktorunuzu çağırın.

 Astım hastası anneler bebeklerini astım ve alerjiden koruyabilir mi?

Alerji ve astıma eğilim ırsidir. Bu nedenle astım hastası anneler hiç olmazsa ilk altı ay bebeklerini yalnızca anne sütü vererek bebeklerinin potansiyel yiyecek alerjileriyle temasını geciktirmeleri; böylece çocuklarında alerjik duyarlılığın yerleşmesini de geciktirmeleri ve belki aynı dönemde çocuğun alerjiye yatkınlığını azaltmaları sağlanabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Astım ve alerjik astım belirtileri ve tedavisi
  2. Hamilelikte öksürük nasıl tedavi edilir
  3. Hamilelikte boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı
  4. Hamilelikte yorgunluk neden olur 
  5. Sağlıklı bebek için hamilelikte nasıl beslenmeli

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git