H

Hamilelikte Ritim Bozukluğu Neden Olur?

Hamilelik dışında çok ciddiye alınmayan bazı kalp atış hızı hamilelik sırasında bebeğin olumsuz beslenmesini neden olmakla beraber yetersiz kalp hızları bebek için tehlike yaratabilir.

Hamilelerde ritim bozukluğu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Sağlıklı olan veya yaşamında kardiyak aritmi (ritim bozukluğu) sorunu olan kadınlarda hamilelik aritmiyi tetikleyebilir. Hamilelikte hormonsal etkenler, kolesterolün yükselmesi, şeker dengesinin bozulması, tansiyon yüksekliği, damar sertliği, kan dolaşımının yavaşlaması, kansızlık, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksikliği gibi faktörler anne adayında ritim bozukluğu gelişmesine ya da var olan ritim bozukluğunda artışa neden olabilir. Hamilelik öncesi ritim bozukluğu olmasa bile, hamilelik sırasında ritim bozukluğu ortaya çıkabilir.

Hamilelik sırasında özellikle bradikardi (kalbin gerekenden yavaş atması) çok daha önem taşıyan bir ritim bozukluğu tipidir. Hamilelik dışında çok ciddiye alınmayan kalp atım düzeni hamilelik sırasında bebeğin olumsuz beslenmesine neden olmakla beraber dengesiz kalp hızları bebek için tehlike yaratabilir. 

Hamilelikte ritim bozukluğu belirtileri

Normal bir hamilelikte egzersiz kapasitesinin azalması, çabuk yorulma, hiperventilasyon, dispne (nefes darlığı), göz kararmaları ve senkop (bayılma) gibi belirtiler olmaktadır. Son trimesterde nabız basıncı artması, kalp tepe atımının çok hızlı olması, aort kapak yetmezliği veya hipertiroidi gibi sorunlar kalp ritminin bozulmasına neden olabilir ve ritim bozukluğuna ait şikayetler ortaya çıkabilir.

Hamileliğin son aylarında juguler venöz dolgunluk ve ödem gelişerek kalp yetmezliği sorununu taklit eden durumlara yol açabilir. Hamilelikte hareketsiz olunan zamanda yaklaşık kalp hızı artışı dakika da 10-20 atış artar ve hamileliklerin genelinde kalp hızı artışı çok hızlı olabilir. Yan yatıldığında kalp hızı azalabilir.

Hamilelikte ritim bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte taşikardi ve bradikardi aritmi oldukça önemlidir. Hamilelerde ritim bozukluğu tedavisi hamile olmayan aritmi hastalarınınkine benzer fakat hamilelerde fetusun maruz kalacağı yan etkileri önlemek amacı ile yan etkileri daha az olan ilaçlar kullanılabilir.

Sürekli olan ve tedavi edilemeyen ritim bozukluklarında yan etkisi fazla olan antiaritmik ilaçlara hamilelik döneminde ara vermek gerekebilir. Aritmi hastası olan kadınları takip eden doktoru yan etkileri daha fazla olan ilaçlar yerine yan etkileri daha az olan ilaçlarla değiştirebilir.

İlaçlar ile tedavi edilemeyen aritmilerde; ventriküler flutter veya ventriküler fibrilasyon gibi ritim bozukluklarında defibrilatör (kalbin normal dışı atımını düzenleyerek tekrar normal atımını sağlamak için takılan şok cihazı) ile tedavi gerekebilir.

Bazen gereken durumlarda hamilelik sırasında da radyofrekans ablasyon tedavisi (ritim bozukluğuna neden olan bölgenin dondurulması işlemi) uygulanabilir. Bu yöntem ilaçlara yanıt vermeyen ritim bozukluklarında önemli bir yöntemdir. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde X ışını kullanılmadan hamilelerde de ablasyon tedavisi uygulanabilmektedir.

Kalp rahatsızlıkları olan ya da olabilme ihtimali olan ve genetik faktörleri olan kadınların hamilelik planı yapmadan önce bir takım tetkikler yaptırmaları ve aritmi sorunu var ise, ilaçlar ile tedavi olmayacak ise hamilelikten önce kalp pili takılması gerekebilir. Böylece hamilelik dönemi daha rahat, bebeğin etkilenme riski daha düşük olur.

Hamilelikte ritim bozukuğu tedavisi

Hamilelikte ritim bozukuğu tedavisi

Hamilelikte ritim bozukluğu nasıl önlenir?

Kalp atım düzensizliği uyarıcı özelliği olan çay, kahve, sigara, stres ve uykusuzluk gibi benzeri özelliği olan tetikleyici durumlardan dolayı da gelişebilir. Bu tetikleyici faktörlere karşı alınacak önlemler aritminin yarattığı olumsuzlukları çoğu hamilede azaltabilir.

Ayrıca, kalp ritim bozukluğunu arttırabilecek faktörler için hamilelik öncesi iyi bir kardiyolojik muayeneden geçilmesi de önemlidir. Örneğin doğumsal değilde sonradan romatizma nedeni ile ortaya çıkan kalp kapak hastalıkları, kalp muayenesinden geçmeyen bazı kadınlarda doğumsal kalp delikleri vardır. Bu nedenle nefes darlığı sorunu olan, ara ara kalp çarpıntıları olan, göğüs ağrıları olan kadınlar hamilelik planı yapmadan önce mutlaka bir kardiyolojik muayeneden geçmelidir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte venöz tromboz neden olur
 2. Hamilelerde kalp ameliyatı yapılır mı
 3. Anne karnındaki bebeğe girişimsel tedavi uygulanır mı
 4. Fetal ekokardiyografi nedir
 5. Hamilelikte kalp kapak hastalıkları

10 Yorum

 1. Adsız

  26 Ağustos 2015 at 21:49

  Kalbinde ritim bozukluğu olan kadın hamile kalabilir mi? Bu konuda bilgisi olan ya da yaşayan varsa yardım edebilir mi?

  • Adsız

   27 Ağustos 2015 at 16:07

   Günümüzde kalp hastalığı olan birçok kadın sağlıklı ve güvenli bir hamilelik geçirebilmektedir. Kalp hastalığı olan hamileler, hem kendi hemde bebeklerinin sağlıkları için doktor takibi altında hamileliklerine devam etmelidirler. Çünkü kalp hastalığı olan anne adaylarında yüksek tansiyon, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Kalp sorunu olan anne adayları sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. Kalp hastalığı olan kadınlar gebelik sırasında egzersizden kaçınmalıdır. Fakat hareketsiz kalmamak için kalp hastalığı olan hamileler, doktorlarına danışarak hafif tempoda yürüyüş veya yoga yapabilirler. Ritim bozukluğu olan kadın hamilelik planını yapmadan önce doktoruna danışmalı ve gereken tetkikler yapıldıktan sonra herhangi bir engel yok ise hamilelik planı yapabilirler.

 2. Ceylan

  15 Aralık 2016 at 00:13

  Ben fmf hastasıyım ve 3 aylık hamileyim kalp çarpıntisı arttı, bu dürüm Akdeniz ateşinden dolayısıyla oluyar mu ? Ne yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   17 Aralık 2016 at 15:26

   Akdeniz ateşi hastalarında kalp ritim bozuklukları, göğüste sıkışmalar, göğüs ağrıları gibi problemler oldukça sık görülmektedir.

   Akdeniz ateşi hastalarında hamilelik bazen ve bazı hamiileliklerde daha sıkıntılı geçebilir. Kas tutulmasına bağlı veya enflamasyon oluşmasına bağlı kalp sıkıntıları artmış olabilir, hamile olduğunuz için öncelikle bir kardiyolojik muayeneden geçmeniz uygun olur. Kalp ile ilgili kas sorunları için fizik tedavi bölümüne de gitmek gerekebilir.

   Hormonsal dalgalanmalar Akdeniz ateşi hastalarında durumu biraz daha ağırlaştırmaktadır.

   Hem kadın doğum hem de romatoloji doktorunuzun takibi altında olmanız önemlidir. Kadın doğum doktorunuza sorarak ne tür egzersizler yapabileceğinizi, kardiyo egzersizlerinin düzenli ve sakin sakin yapılması kas sorunlu ritim bozukluklarında faydalıdır.

   Çay, kahve, çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden de uzak durmak gerekir. Uykusuzluk, yorgunluk, stres kalp çarpıntılarını arttırabilir, bu nedenle bunlardan da kaçınmak önemlidir. Sağlıklı beslenmek önemlidir, çünkü reflüye neden olan yiyecekler ve içecekler (ketçap, mayonez, çikolata, gazlı içecekler, hazır gıdalar, bisküvi tarzı gıdalar, acılar, ekşiler, turşular, salam-sosis tarzı gıdalar) reflü gelişmesine veya hamilelik ile birlikte reflünün artmasına neden olur ve reflü kalp çarpıntısı varmış gibi nefes darlığına, göğüs sıkışmasına yol açabilir.

   Kansızlık, demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği gibi durumlar kalp ritmini bozabilir.

   Doktorunuz ile birlikte bütün buları değerlendirmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Firat

  25 Aralık 2016 at 22:56

  Merhabalar, eşimde ritim bozukluğu var, biz simi bebek istiyoz, ne yapmamız ĺazim?

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 14:18

   Ritim bozukluğunun farklı tipleri, farklı nedenleri ve dereceleri vardır. Hamilelik planı yapmadan önce iyi bir araştırma ve kardiyoljik muayene önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 4. Ayşe Can

  28 Aralık 2016 at 19:08

  8 aylık hamileyim sürekli taşiksrdi oluyorum bebeğime zararı olur mu

  • Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 13:48

   Hamilelikte hormonal değişimlere bağlı kalp ritim bozuklukları olabilir, ancak bir kardiyoloji doktoruna gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 5. Tugce

  21 Ocak 2017 at 20:26

  Bebegimin kalp ritminde sorun oldugunu soylediler kalp atisi aslinda 140 ama ritim bozuklugu var dedi doktorum ne yapmam gerekiyor yardimci olabikir misiniz ve 24haftalik hamileyim

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 14:48

   Kardiyoloji doktoru tarafından da değerlendirilmesi ve bu durumun hamileliğin ilerleyen dönemlerinde takip edilmesi gerekir.

   Sağlıklı doğum ve yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git