H

Hamilelikte Aritmi Neden Olur? Hamilelikte Artimi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik öncesi aritmi sorunu olmasa bile, hamilelik sırasında bu sorun ortaya çıkabilir.

Hamilelerde aritmi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Sağlıklı olan veya yaşamında kardiyak aritmi sorunu olan kadınlarda hamilelik aritmiyi tetikleyebilir.

 • Hormonsal etkenler
 • Kolesterolün yükselmesi
 • Şeker dengesinin bozulması
 • Tansiyon yüksekliği
 • Damar sertliği
 • Kan dolaşımının yavaşlaması
 • Kansızlık
 • Bazı vitaminlerin ve minerallerin eksikliği gibi durumlar hamilelik sürecinde aritmilere neden olabilir.

Hamilelik öncesi aritmi sorunu olmasa bile, hamilelik sırasında bu sorun ortaya çıkabilir. Hamilelik sırasında özellikle bradikardi (kalbin gerekenden yavaş atması) çok daha önem taşıyan durumdur. Hamilelik dışında çok ciddiye alınmayan kalp atım anormallikleri hamilelik sırasında bebeğin olumsuz beslenmesine neden olmakla beraber dengesiz kalp hızı ve ritmi bebek için tehlike yaratabilir.

Hamilelikte aritmi belirtileri

Normal bir hamilelikte egzersiz kapasitesinin azalması, çabuk yorulma, hiperventilasyon, dispne (nefes darlığı), göz kararmaları ve senkop (bayılma) gibi belirtiler olmaktadır.

Son trimesterde nabız basıncı artması, kalp tepe atımının çok hızlı olması, aort yetmezliği veya hipertiroidi gibi sorunlar kalp atım hızında ve ritminde düzensizliklere neden olabilir ve bu değişikliğin tipine göre şikayetler ortaya çıkabilir.

Hamileliğin son aylarında juguler venöz dolgunluk ve ödem gelişerek kalp yetmezliği belirtilerini taklit edebilir. Hamilelikte hareketsiz olunan zamanda bile kalp atımı dakika da 10-20 atım fazla olabilir.

Hamilelikte aritmi nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte taşikardi ve bradikardi oldukça önemlidir. Hamilelerde bu kalp atım anormalliğinin tedavisi hamile olmayan hastalarınınkine benzer, fakat hamilelerde fetusun maruz kalacağı yan etkileri önlemek amacıyla yan etkileri daha az olan ilaçlar kullanılabilir ya da ilaçların kâr ve zarar oranları hastanın doktoru tarafından değerlendirilir.

Sürekli olan ve tedavi edilemeyen aritmili hamilelerde yan etkisi daha fazla olan antiaritmik ilaçlara hamilelik döneminde ara vermek gerekebilir. Aritmi hastası olan kadınları takip eden doktoru yan etkileri daha fazla olan ilaçlar yerine yan etkileri daha az olan ilaçlarla değiştirebilir.

İlaçlar ile tedavi edilemeyen aritmilerde (ventriküler flutter, ventriküler fibrilasyon gibi) defibrilatör (kalbin normal dışı atımını düzenleyen şok cihazı) ile tedavi gerekebilir.

Bazen gereken durumlarda hamilelik sırasında da radyofrekans ablasyon tedavisi (aritmi problemine neden olan bölgenin tahrip edilmesi) işlemi uygulanabilir. Bu yöntem ilaçlara yanıt vermeyen aritmilerde önemli bir yöntemdir.

Kalp rahatsızlıkları olan ya da olabilme ihtimali olan ve genetik faktörleri olan kadınların hamilelik planı yapmadan önce bir takım tetkikler yaptırmaları ve aritmi sorunu var ise, ilaçlar ile tedavi olmayacak durumda ise hamilelikten önce kalp pili takılması gerekebilir. Böylece hamilelik dönemi daha normal, bebeğin etkilenme riski daha düşük olabilir.

Hamilelikte ritim bozukuğu tedavisi

Hamilelikte ritim bozukuğu tedavisi

Hamilelikte aritmi nasıl önlenir?

Kalp atım anormalliği (aritmi) sorunu uyarıcı özelliği olan çay, kahve, sigara, stres ve uykusuzluk gibi benzeri özelliği olan tetikleyici durumlardan dolayı da gelişebilir. Bu tetikleyici faktörlere karşı alınacak önlemler aritminin yarattığı olumsuzlukları azaltabilir.

Ayrıca aritmiyi arttırabilecek faktörler için hamilelik öncesi iyi bir kardiyolojik muayeneden geçilmesi de önemlidir. Örneğin, sonradan romatizma nedeni ile ortaya çıkan kalp kapak hastalıkları, kalp muayenesinden geçmeyen bazı kadınlarda doğumsal kalp defektleri gibi kalp hastalıkları olabilir. Bu nedenle nefes darlığı, ara ara kalp çarpıntıları, göğüs ağrıları, çabuk yorulma gibi şikayetleri olan kadınlar hamilelik planı yapmadan önce mutlaka kardiyolojik muayeneden geçmelidir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte venöz tromboz neden olur
 2. Hamilelerde kalp ameliyatı yapılır mı
 3. Anne karnındaki bebeğe girişimsel tedavi uygulanır mı
 4. Fetal ekokardiyografi nedir
 5. Hamilelikte kalp kapak hastalıkları

12 Yorum

 1. Adsız

  26 Ağustos 2015 at 21:49

  Kalbinde ritim bozukluğu olan kadın hamile kalabilir mi? Bu konuda bilgisi olan ya da yaşayan varsa yardım edebilir mi?

  • Adsız

   27 Ağustos 2015 at 16:07

   Günümüzde kalp hastalığı olan birçok kadın sağlıklı ve güvenli bir hamilelik geçirebilmektedir. Kalp hastalığı olan hamileler, hem kendi hemde bebeklerinin sağlıkları için doktor takibi altında hamileliklerine devam etmelidirler. Çünkü kalp hastalığı olan anne adaylarında yüksek tansiyon, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Kalp sorunu olan anne adayları sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. Kalp hastalığı olan kadınlar gebelik sırasında egzersizden kaçınmalıdır. Fakat hareketsiz kalmamak için kalp hastalığı olan hamileler, doktorlarına danışarak hafif tempoda yürüyüş veya yoga yapabilirler. Ritim bozukluğu olan kadın hamilelik planını yapmadan önce doktoruna danışmalı ve gereken tetkikler yapıldıktan sonra herhangi bir engel yok ise hamilelik planı yapabilirler.

 2. Ceylan

  15 Aralık 2016 at 00:13

  Ben fmf hastasıyım ve 3 aylık hamileyim kalp çarpıntisı arttı, bu dürüm Akdeniz ateşinden dolayısıyla oluyar mu ? Ne yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   17 Aralık 2016 at 15:26

   Akdeniz ateşi hastalarında kalp ile ilgili sorunlar, göğüste sıkışma hisleri, göğüs ağrıları gibi problemler oldukça sık görülmektedir.

   Akdeniz ateşi hastalarında hamilelik bazen ve bazı hamileliklerde daha sıkıntılı geçebilir. Kas tutulmasına bağlı veya enflamasyon oluşmasına bağlı kalp sıkıntıları artmış olabilir, hamile olduğunuz için öncelikle bir kardiyolojik muayeneden geçmeniz uygun olur. Kalp ile ilgili kas sorunları için fizik tedavi bölümüne de gitmek gerekebilir.

   Hormonsal dalgalanmalar Akdeniz ateşi hastalarında durumu biraz daha ağırlaştırabilmektedir. Hem kadın doğum hem de romatoloji doktorunuzun takibi altında olmanız önemlidir.

   Çay, kahve, çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden de uzak durmak gerekir. Uykusuzluk, yorgunluk, stres kalp çarpıntılarını arttırabilir, bu nedenle bunlardan da kaçınmak önemlidir. Sağlıklı beslenmek önemlidir, çünkü reflüye neden olan yiyecekler ve içecekler (ketçap, mayonez, çikolata, gazlı içecekler, hazır gıdalar, bisküvi tarzı gıdalar, acılar, ekşiler, turşular, salam-sosis tarzı gıdalar) reflü gelişmesine veya hamilelik ile birlikte reflünün artmasına neden olur ve reflü kalp çarpıntısı varmış gibi nefes darlığına, göğüs sıkışmasına yol açabilir.

   Kansızlık, demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği gibi durumlar kalp atım düzensizliklerine yol açabilir.

   Doktorunuz ile birlikte bütün buları değerlendirmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Firat

  25 Aralık 2016 at 22:56

  Merhabalar, eşimde ritim bozukluğu var, biz simi bebek istiyoz, ne yapmamız ĺazim?

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 14:18

   Ritim sorunlarının farklı tipleri, farklı nedenleri ve dereceleri vardır. Hamilelik planı yapmadan önce iyi bir araştırma ve kardiyoljik muayene önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 4. Ayşe Can

  28 Aralık 2016 at 19:08

  8 aylık hamileyim sürekli taşiksrdi oluyorum bebeğime zararı olur mu

  • Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 13:48

   Hamilelikte hormonal değişimlere bağlı kalp atım düzensizlikleri olabilir, ancak bir kardiyoloji doktoruna gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 5. Tugce

  21 Ocak 2017 at 20:26

  Bebegimin kalp ritminde sorun oldugunu soylediler kalp atisi aslinda 140 ama ritim bozuklugu var dedi doktorum ne yapmam gerekiyor yardimci olabikir misiniz ve 24haftalik hamileyim

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 14:48

   Kardiyoloji doktoru tarafından da değerlendirilmesi ve bu durumun hamileliğin ilerleyen dönemlerinde takip edilmesi gerekir.

   Sağlıklı doğum ve yaşam dileğiyle.

  • Dilara

   1 Nisan 2017 at 22:17

   Benim bebegimdede ritim bozuklugu var av blok dedi doktorlar ist kanuni hastanesinde perinatolojide gebelik takibim yapiliyo benim 21 haftalikken ayrintili ultrasyonda cikti şuan 26 haftalik olduk Allahim büyükdür bebeklerimize şifa versin

   • Sağlık Ocağım

    5 Nisan 2017 at 21:01

    Anne karnındaki bebekte teşhis edilen AV blok durumunun altında yatan kalbe bağlı bir neden olabilir.

    Takiplerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

    Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git