Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Amniyon Kesesinin Erken Yırtılması Neden Olur?

Kesenin erken yırtılması durumu su kesesinin sancılar başlamadan önce yırtılması ile ilgilidir.

Gebelikte su kesesinin erken patlaması nedir?

Kesenin erken yırtılması durumu su kesesinin sancılar başlamadan önce yırtılması ile ilgilidir. Kesenin erken yırtılması bebeğin gelişinden birkaç saat önce, bazen de haftalar ya da aylar önce ortaya çıkabilir.

Bazı kadınlarda zarların neden aniden yırtıldığı, bazı kadınlarda ise neden doğumda bile yırtılmadığı ve yapay olarak patlatılmasına gerek duyulduğu tam olarak bilinmemekle birlikte bazı bakteriler tarafından ortaya çıkarılan kollagenaz enziminin bebeği saran zarların gücünü ve esnekliğini bozduğu hakkında görüşler vardır.

Hamilelikte kesenin erken yırtıldığı nasıl anlaşılır?

Vajina ağzından sıvı sızması veya fışkırması; kadın yatar durumdayken akış daha şiddetlidir. Doktor vajinayı muayene ettiğinde rahim ağzından alkali karakterli (asit karakteri olan idrardan farklı olarak) bir sıvı geldiği anlaşılabilir.

Amniyon kesesinin erken yırtılması tedavi edilir mi?

 1. İlk olarak, ister birkaç saat isterse bütün bir gün olsun, erken kese yırtılması oluşmuş ise bebek bekleyen anne dikkatle gözlenmelidir. Bu süre içinde bebeğin durumu değerlendirilmeli ve anne hem kasılmalar hem de bir bulaşıcı hastalık olasılığı açısından takip edilir.
 2. Anne adayı hem kendi durumu hem de bebeğin durumunun dikkatlice izlenebilmesi ve yatak istirahati için normal olarak hastaneye yatırılır.
 3. Ateşi ve lökosit sayımı düzenli aralıklarla kontrol edilir ve bu şekilde, erken bir doğuma yol açabilecek bir bulaşıcı hastalık varlığı durumunda doktor hemen müdahale edebilir.
 4. Rahim ağzından alınan bir kültür de enfeksiyon olasılığını araştırmak için yeterli olabilir, bazı hamilelerde açılmış durumda olan amniyon kesesine bulaşıcı hastalığın ilerlemesini önlemek için kültür sonuçları gelmeden bile damardan antibiyotik verilmeye başlanır.
 5. Eğer kasılmalar başlamış ancak bebeğin yeterince olgunlaşmamış olduğu biliniyor ise durmasını denemek için ilaç verilebilir.
 6. Bebeğin ve annenin durumları iyi olduğu sürece, bebeğin güvenli bir doğum için yeterli olgunluğa ulaşmış sayılabileceği zamana kadar bu koruyucu yönteme devam edebilir.
 7. Bu takip sürecinin herhangi bir döneminde annenin ya da bebeğin durumu kötüye gider ise hemen doğuma başlanabilir.
 8. Kesedeki yırtılmanın düzelmesi ve amniyotik sıvı akıntısının kendi kedine durması çok nadir görülen bir durumdur fakat bu tür bir düzelme gerçekleşir ise o zaman ileride tekrar başlayabilecek sızıntı belirtilerine karşı dikkatli olmak şartıyla annenin evine dönmesi ve normal hayatına başlaması mümkün olabilir.
 9. Kadın doğum uzmanlarının çoğu, doğumu başlatmak için gebeliğin 33. veya 34. haftalarına kadar beklemeyi tercih ederler. Kesenin erken yırtılması durumunda 33. ve 34. hafta dolduktan sonra genellikle doğumun başlatılması kararı alınır.
 10. Amniyon kesesinin erken yırtılması 37. haftada veya daha sonra gerçekleşir ise sadece 24 ile 36 saat gecikme bile bebeğe ciddi derecede bulaşıcı hastalık bulaştırabilir, bu nedenle annenin taşıdığı risk gözardı edilebilir. Dolayısıyla doktorların geneli doğumun en kısa zamanda başlamasına karar verir.
 11. Eğer bebek erken doğmuş ise yoğun bakımda yeterli süre kalması ve diğer sorunlar durumu daha da karmaşık bir duruma sebep olsa da,  iyi bir bakım ve takipler ile hem anne hem de bebek sağlıklı yaşama devam edeceklerdir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte kordon sarkması nedenleri ve tedavisi
 2. Hamilelik kontrollerinde hangi testler yapılır
 3. Hamilelikte bebeğe cinsel yolla hastalık bulaşır mı
 4. Hamilelikte kanama neden olur
 5. Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı
 6. Hamilelikte mide bulantısı neden olur
 7. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git