Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Adet Kanaması (Üstüne Görme) Neden Olur?

Üstüne görmek hamile olunmasına rağmen adet gecikmesinden sonra tekrar adet olmak demektir ya da adet gecikmesi olmasa bile hamileliğin yanı sıra adet görmek, rahim içerisinde bir kanama oluşması, düşük benzeri kanama üstüne görme olarak adlandırılır. Bunun dışında rahim bazen çok programlı bir şekilde hareket ederek hamilelik olmasına rağmen 28 günde bir kanamaya devam edebilir.

Üstüne görme nasıl anlaşılır?

Üstüne görmek hamile olunmasına rağmen adet gecikmesinden sonra tekrar adet olmak demektir ya da adet gecikmesi olmasa bile hamileliğin yanı sıra adet görmek, rahim içerisinde bir kanama oluşması, düşük benzeri kanama üstüne görme olarak adlandırılır. Bunun dışında rahim bazen çok programlı bir şekilde hareket ederek hamilelik olmasına rağmen 28 günde bir kanamaya devam edebilir.

Böyle bir durumda anne adayı adet görmeye devam ettiği için hamileliğinin farkında olmaz. Fakat bu kanamalar normalde görülen adet kanamalarına göre daha farklı olur. Hamilelik sırasında adet gören kadınlarda adet kanamasının rengi, miktarı faklı olabilir. Beraberinde hissedilen göğüslerde gerginlik hissi ve karın ağrısı daha az hissedilebilir. Bu nedenle hamilelik bekleyen anne adayları üstüne görme tuzağına düşmemek için adet kanaması sırasında yaşadıkları şikayetler konusunda daha dikkatli olmalıdırlar.

Hamilelikte adet görülmesine halk arasında üstüne görme denilmektedir. Hamile kalınmasına rağmen adet görülmesi, yapılan araştırmalar doğrultusunda bu durum 200 hamilede bir rastlanan bir durumdur. Üstüne görmeyi tarif edersek kadın korunmadan cinsellik yaşadı ve 28’inci gününde adet görüldüğü halde yinede hamilelik olabilir. Fakat hamile kalınmasına rağmen olan adet kanaması genelde az miktarda ve kısa sürede biter.


Kadın bu kanama olduktan sonra genelde hamile olmadığını düşünebilir. Bu kanamayı implantasyon kanaması adı verilir. Hamileliğin rahim duvarına gömülürken yaniimplanteolurken oluşturduğu az miktarda kanama zararsız olup hamileliği veya bebeğe zarar vermez. Bu durumun en önemli sorunu kadının hamile kaldığını anlamadığı için zararlı ilaçlar kullanması veya bebeğe zarar verecek her hangi bir şey yapması tehlikeli olabilir. Bu nedenle kadınlar hamilelik düşünüyor ise dikkatli olmaları gerekmektedir. Hamilelik sırasında yaşanan her kanama adet görme olmayabilir. Rahim boynundaki polipler, düşük riski, tubal (dış) gebelik, miyom oluşmuş ise miyomun büyümesi ve benzeri sorunlar hamilelerde kanamaya yol açabilir. Bu gibi bir durumda mutlaka doktora baş vurmak gerekir.

Hamilelikte kasık ağrısıAdet sancısıHamilelikte karın ağrısı

10 Yorum

 1. tugba

  8 Şubat 2017 at 13:40

  ben adet oldum ayin besine olacakdim olmadim ama ayin aekizine oldum kan koyu renk var kan belim kanrim agriyo

  • Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 14:24

   Bazı aylar düzensiz adet görme olabilir. Adet olurken karın ağrısı, bel ağrısı, koyu renk kanma olabilir. Her ay adet kanaması rengi aynı olmak zorunda değildir. Fakat hamilelik beklediğiniz bir durum ise ve üstüne görme gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız bir kadın doğum muayenesi önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 2. Deniz

  12 Mart 2017 at 23:56

  Merhabalar. Kasım ayında korunmasız ilişki yaşadım arkasından 24 saat dolmadan ertesi gün hapı içtim olayın üzerine 4 defa regl oldum normal gününde ve kanamam pıhtılı ve sancılıydı ayrıca doktorada gittim vajinal ultrason ile de bakıldı doktor bişey olmadığını söylüyor. Ama arada sanki kasıklarım ağrıyormuş gibi hissediyorum psikolojik mi yoksa hamilelik riski varmı merak ediyorum. Olayın üstünden 4 ay geçti ve hep düzenli regl mi oldum normal renginde ve pıhtılarla. Ama kasıklarımda ağrı var şiddetli değil yinede sormak istedim sizce hamilemiyim ? Bu arada tam olarak 8 defa doktora gittim ne normal ultrasonla nede vajinal ultrasonla bakıldığında gebelik çıkmadı.

  • Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 21:15

   Bu anlattığınız hikayede hamilelik olasılığı yok denilecek kadar düşüktür. Zaten 4 aylık hamilelikte hamileliğin tüm belirtileri (karnın büyümeye başlaması, bebeğin hareketlerini yavaş yavaş hissetme gibi) görülmeye başlar. Doktora da gitmişsiniz.

   Kasıklarınızdaki ağrının farklı bir sebebi olabilir. Kadınlarda kasık ağrısına neden olabilecek birçok faktör vardır.

   KADINLARDA KASIK AĞRISINA NEDEN OLABİLECEK FAKTÖRLER ARASINDA; rahim içinde oluşan miyomlar, karın alt kısmında oluşan fıtıklar, yumurtalık kistleri, yumurtalık iltihabı, vulva iltihabı, fallot tüpü iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, rektum hastalıkları, üretra iltihabı, idrar yolu taşları, mesane taşları, mesane hastalıkları, vajinal mantar enfeksiyonları, pelvik inflamatuvar hastalık ve benzeri birçok faktör vardır.

   Kadın doğum alanında ve ürolojik alanda bu durumun araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Sinem

  13 Mart 2017 at 23:10

  İyi günler. Üstteki yoruma çok benzer bi olay yaşadım bende defalarca doktora gittim ama bişey olmadığını söylüyor. Ancak kaşıklarımdan başlayan ve göbek deliğime kadar gelmesede silik te olsa uzanan bir çizgi var ve göğüslerim de hafif ağrı oluyor benimde 3. Ay bitmek üzere evde yaptığım testler negatif doktorda olmadığını söylüyor ama bel ağrılarım da var reglimi bende düzenli oldum oluşan çizgi daha önceden de varmıydı hatırlamıyorum ancak göğüslerim belim ve o çizgi çok aklımı karıştırdı en son bugün yine doktora gittim ve herşey normal dedi ama tedirginim sizce öyle bi çizgi olması ne kadar normaldir ?

  • Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 00:18

   Eğer doktor kontrollerinde ultrason, kan testleri, vajinal muayene gibi durumlar yapıldı ise hamilelik olasılığı yoktur.

   Karın ve kasık bölgesinde ağrının birçok nedeni vardır. Eğer kadın hastalıkları ile ilgili bir durum bulanamadıysa ürolojik bir durum olabilir, bağırsak ile ilgili bir durum olabilir, pelvik inflamatuvar hastalık olabilir. Homonsal salgılarda bozukluklara bağlı olabilir. Örneğin böbrek üstü bezlerinde bir bozukluk, tümör gibi bir durum olduğunda da hormonal dengeler bozulabilir. Ayrıca hormonal bozukluklar göğüsler de hassasiyete neden olabilir. Göğüs ağrılarınız için genel cerrahi muayenesi de gerekebilir.

   Birde ürolojik ve gastrolojik değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Nur

  30 Mart 2017 at 22:02

  İyi günler reglimin hemen ertesi günü sürtünme yoluyla korumasız ilişki yaşadım ertesi ay tam vaktinde adet oldum ama bu ay adetim sökmüyor kahverengi pıhtı şeklinde bir kaç kez geldi normal bir kanama yok bir hafta öncesinden bel ağrım başladı bu üstüne görme olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2017 at 22:57

   Böyle bir ihtimal olabilse de, bir önceki ay adetinizi normal olduysanız bu durumun nedeni başka bir şey olabilir. Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

 5. esra

  18 Mayıs 2017 at 23:39

  Merhaba.. adetim bi hafta gecikti.iki defa idrarda test yaptm pozitif cikti. Dun kanda yaptrdim beta hcg 26.58 cikti. Doktor yeni oldgu icin az olablir bu deger dedi ve bir hafta sonra tekrar gelmemi soyledi. Bugun de ustune gorme gibi birsey yasiyorum.acik pembe bi akinti ve sobrasinda Kahve rengi pıhti seklinde.bi haftadir da ara ar kasik agrim var. Bu akintilarlada az miktarda gene agrim basladi. Sizce düsük ihtimali yada kimyasal gebelik mi bu.iki doktora sormustum kahve akinti agri olablir demislerdi ama simdiki yogun gelince aklim karisti.. Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2017 at 05:04

   Yerleşme kanaması bir miktar ağrılı olabilir, ancak kanama fazla ise ve ağrılar bir haftadır devam ediyorsa bu durum düşük, dış gebelik gibi durumlar da olabilir. Vakit kaybetmeden doktorunuza gitmeniz önemlidir. Sizin sağlığınız da riske girebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git