Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Adet Kanaması (Üstüne Görme) Neden Olur?

Üstüne görmek hamile olunmasına rağmen adet gecikmesinden sonra tekrar adet olmak demektir ya da adet gecikmesi olmasa bile hamileliğin yanı sıra adet görmek, rahim içerisinde bir kanama oluşması, düşük benzeri kanama üstüne görme olarak adlandırılır. Bunun dışında rahim bazen çok programlı bir şekilde hareket ederek hamilelik olmasına rağmen 28 günde bir kanamaya devam edebilir.

Üstüne görme nasıl anlaşılır?

Üstüne görmek hamile olunmasına rağmen adet gecikmesinden sonra tekrar adet olmak demektir ya da adet gecikmesi olmasa bile hamileliğin yanı sıra adet görmek, rahim içerisinde bir kanama oluşması, düşük benzeri kanama üstüne görme olarak adlandırılır. Bunun dışında rahim bazen çok programlı bir şekilde hareket ederek hamilelik olmasına rağmen 28 günde bir kanamaya devam edebilir.

Böyle bir durumda anne adayı adet görmeye devam ettiği için hamileliğinin farkında olmaz. Fakat bu kanamalar normalde görülen adet kanamalarına göre daha farklı olur. Hamilelik sırasında adet gören kadınlarda adet kanamasının rengi, miktarı faklı olabilir. Beraberinde hissedilen göğüslerde gerginlik hissi ve karın ağrısı daha az hissedilebilir. Bu nedenle hamilelik bekleyen anne adayları üstüne görme tuzağına düşmemek için adet kanaması sırasında yaşadıkları şikayetler konusunda daha dikkatli olmalıdırlar.

Hamilelikte adet görülmesine halk arasında üstüne görme denilmektedir. Hamile kalınmasına rağmen adet görülmesi, yapılan araştırmalar doğrultusunda bu durum 200 hamilede bir rastlanan bir durumdur. Üstüne görmeyi tarif edersek kadın korunmadan cinsellik yaşadı ve 28’inci gününde adet görüldüğü halde yinede hamilelik olabilir. Fakat hamile kalınmasına rağmen olan adet kanaması genelde az miktarda ve kısa sürede biter.


Kadın bu kanama olduktan sonra genelde hamile olmadığını düşünebilir. Bu kanamayı implantasyon kanaması adı verilir. Hamileliğin rahim duvarına gömülürken yaniimplanteolurken oluşturduğu az miktarda kanama zararsız olup hamileliği veya bebeğe zarar vermez. Bu durumun en önemli sorunu kadının hamile kaldığını anlamadığı için zararlı ilaçlar kullanması veya bebeğe zarar verecek her hangi bir şey yapması tehlikeli olabilir. Bu nedenle kadınlar hamilelik düşünüyor ise dikkatli olmaları gerekmektedir. Hamilelik sırasında yaşanan her kanama adet görme olmayabilir. Rahim boynundaki polipler, düşük riski, tubal (dış) gebelik, miyom oluşmuş ise miyomun büyümesi ve benzeri sorunlar hamilelerde kanamaya yol açabilir. Bu gibi bir durumda mutlaka doktora baş vurmak gerekir.

Hamilelikte kasık ağrısıAdet sancısıHamilelikte karın ağrısı

24 Yorum

 1. tugba

  8 Şubat 2017 at 13:40

  ben adet oldum ayin besine olacakdim olmadim ama ayin aekizine oldum kan koyu renk var kan belim kanrim agriyo

  • Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 14:24

   Bazı aylar düzensiz adet görme olabilir. Adet olurken karın ağrısı, bel ağrısı, koyu renk kanma olabilir. Her ay adet kanaması rengi aynı olmak zorunda değildir. Fakat hamilelik beklediğiniz bir durum ise ve üstüne görme gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız bir kadın doğum muayenesi önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 2. Deniz

  12 Mart 2017 at 23:56

  Merhabalar. Kasım ayında korunmasız ilişki yaşadım arkasından 24 saat dolmadan ertesi gün hapı içtim olayın üzerine 4 defa regl oldum normal gününde ve kanamam pıhtılı ve sancılıydı ayrıca doktorada gittim vajinal ultrason ile de bakıldı doktor bişey olmadığını söylüyor. Ama arada sanki kasıklarım ağrıyormuş gibi hissediyorum psikolojik mi yoksa hamilelik riski varmı merak ediyorum. Olayın üstünden 4 ay geçti ve hep düzenli regl mi oldum normal renginde ve pıhtılarla. Ama kasıklarımda ağrı var şiddetli değil yinede sormak istedim sizce hamilemiyim ? Bu arada tam olarak 8 defa doktora gittim ne normal ultrasonla nede vajinal ultrasonla bakıldığında gebelik çıkmadı.

  • Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 21:15

   Bu anlattığınız hikayede hamilelik olasılığı yok denilecek kadar düşüktür. Zaten 4 aylık hamilelikte hamileliğin tüm belirtileri (karnın büyümeye başlaması, bebeğin hareketlerini yavaş yavaş hissetme gibi) görülmeye başlar. Doktora da gitmişsiniz.

   Kasıklarınızdaki ağrının farklı bir sebebi olabilir. Kadınlarda kasık ağrısına neden olabilecek birçok faktör vardır.

   KADINLARDA KASIK AĞRISINA NEDEN OLABİLECEK FAKTÖRLER ARASINDA; rahim içinde oluşan miyomlar, karın alt kısmında oluşan fıtıklar, yumurtalık kistleri, yumurtalık iltihabı, vulva iltihabı, fallot tüpü iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, rektum hastalıkları, üretra iltihabı, idrar yolu taşları, mesane taşları, mesane hastalıkları, vajinal mantar enfeksiyonları, pelvik inflamatuvar hastalık ve benzeri birçok faktör vardır.

   Kadın doğum alanında ve ürolojik alanda bu durumun araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Sinem

  13 Mart 2017 at 23:10

  İyi günler. Üstteki yoruma çok benzer bi olay yaşadım bende defalarca doktora gittim ama bişey olmadığını söylüyor. Ancak kaşıklarımdan başlayan ve göbek deliğime kadar gelmesede silik te olsa uzanan bir çizgi var ve göğüslerim de hafif ağrı oluyor benimde 3. Ay bitmek üzere evde yaptığım testler negatif doktorda olmadığını söylüyor ama bel ağrılarım da var reglimi bende düzenli oldum oluşan çizgi daha önceden de varmıydı hatırlamıyorum ancak göğüslerim belim ve o çizgi çok aklımı karıştırdı en son bugün yine doktora gittim ve herşey normal dedi ama tedirginim sizce öyle bi çizgi olması ne kadar normaldir ?

  • Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 00:18

   Eğer doktor kontrollerinde ultrason, kan testleri, vajinal muayene gibi durumlar yapıldı ise hamilelik olasılığı yoktur.

   Karın ve kasık bölgesinde ağrının birçok nedeni vardır. Eğer kadın hastalıkları ile ilgili bir durum bulanamadıysa ürolojik bir durum olabilir, bağırsak ile ilgili bir durum olabilir, pelvik inflamatuvar hastalık olabilir. Homonsal salgılarda bozukluklara bağlı olabilir. Örneğin böbrek üstü bezlerinde bir bozukluk, tümör gibi bir durum olduğunda da hormonal dengeler bozulabilir. Ayrıca hormonal bozukluklar göğüsler de hassasiyete neden olabilir. Göğüs ağrılarınız için genel cerrahi muayenesi de gerekebilir.

   Birde ürolojik ve gastrolojik değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Nur

  30 Mart 2017 at 22:02

  İyi günler reglimin hemen ertesi günü sürtünme yoluyla korumasız ilişki yaşadım ertesi ay tam vaktinde adet oldum ama bu ay adetim sökmüyor kahverengi pıhtı şeklinde bir kaç kez geldi normal bir kanama yok bir hafta öncesinden bel ağrım başladı bu üstüne görme olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2017 at 22:57

   Böyle bir ihtimal olabilse de, bir önceki ay adetinizi normal olduysanız bu durumun nedeni başka bir şey olabilir. Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

 5. esra

  18 Mayıs 2017 at 23:39

  Merhaba.. adetim bi hafta gecikti.iki defa idrarda test yaptm pozitif cikti. Dun kanda yaptrdim beta hcg 26.58 cikti. Doktor yeni oldgu icin az olablir bu deger dedi ve bir hafta sonra tekrar gelmemi soyledi. Bugun de ustune gorme gibi birsey yasiyorum.acik pembe bi akinti ve sobrasinda Kahve rengi pıhti seklinde.bi haftadir da ara ar kasik agrim var. Bu akintilarlada az miktarda gene agrim basladi. Sizce düsük ihtimali yada kimyasal gebelik mi bu.iki doktora sormustum kahve akinti agri olablir demislerdi ama simdiki yogun gelince aklim karisti.. Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2017 at 05:04

   Yerleşme kanaması bir miktar ağrılı olabilir, ancak kanama fazla ise ve ağrılar bir haftadır devam ediyorsa bu durum düşük, dış gebelik gibi durumlar da olabilir. Vakit kaybetmeden doktorunuza gitmeniz önemlidir. Sizin sağlığınız da riske girebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Meral

  21 Mayıs 2017 at 18:11

  Merhaba, yaklaşık on gün kadar önce ilişkiye girdim. içeriye b*şalm*dı, sonra da vaj*nal temas olmadı ama yine de tedirginim. Tam adet günümde adet oldum, gayet sancılı ve pıhtı geliyor. Fakat kanama önceki reglilere göre çok değil. Kahverengi ve pembe kan geleceğini söylüyorlar benimki kırmızı ama kanamam çok değil, aynı şekilde ağrım devam ediyor. Hamile olma şansım var mı üstüne görüyor olabilir miyim?

  • Sağlık Ocağım

   24 Mayıs 2017 at 21:49

   Z*vk sıvısı ile temas olmuş ise böyle bir ihtimal düşük de olasa vardır, ancak adet olmuşsunuz. Adet kanamasının rengi, kıvamı her ay aynı olmayabilir veya siz daha önceki adet kanamalarında bu tür bir sorununuz olmadığı için dikkat etmemiş olabilirsiniz. Yine de bu tür bir şüpheniz varsa idrar testi yapmanızda fayda vardır.

 7. S.yılmaz

  28 Mayıs 2017 at 11:44

  Merhaba ben 8 aylik evliyim bebek düşünüyoruz ve düzenli bi şekilde ilişkiye girdik yumurtlama gunum ve diğer hamile kalma sansimin yuksek olduğu günlerde 30 mayısta adet olmam gerekiyor fakat 2 gundur toplamda 2 damla olmak üzere kahverengi kanamam oldu ve cok.hafif kasik agrim var adet agrisi gibi… Bu durumda hamile olabilir miyim… Ve üstüne görme denilen olayin olma olasiligi varmi…. Teşekkürler….

  • Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2017 at 23:24

   Adet kanamaları düzenli ise, daha önceleri böyle bir durum olmadıysa, kanamanın devamı gelmezse bu kanama yerleşme kanaması olabilir. Üstüne görmede her ay adet kanaması gibi (rengi, koyuluğu, gün sayısı) aynı olmasa bile doğuma kadar her ay adet görülür.

   Bir kadın doğum uzmanına gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 8. yaprak

  1 Haziran 2017 at 14:12

  Benim adetimin 4 gün gecikti akşam kahverengi bi leke gördüm sabah hafif bi kanama vardı ama pembemsi bişey di şimdi hafif ara ara yine görüyorum hamile olabilir miyim

  • Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2017 at 20:37

   Bazen adet kanamaları bu tür farklılıklar gösterebilir. Adet kanamaları her ay aynı olmayabilir. Gecikmesinin sebebine bağlı olarak da bu tür adet kanamaları olabilir.

   Eğer hamilelik beklediğiniz bir durumsa, bu durum yerleşme kanaması da olabilir. Hamile olunmasına rağmen 9 ay boyunca her ay bu tür lekelenmeler, kanamalar devam ederse buna üstüne görme denir.

   En iyisi bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız ya da hamilelik testi yapmanızdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Sıdkı10

  14 Temmuz 2017 at 12:43

  Merhaba, Kız arkadaşımla haziran 11 de sürtünme yoluyla ilşki yaşadık vajina dışına b*ş*lma oldu ve adeti ayın 25 inde oldu ve yaklaşık 4 5 gün sürdü ancak birkaç gündür vajinasından sarı renkli sıvı geldiğini ve sağ göğsünde iki gündür ağrı olduğunu söylüyor bugün sabah da miğdem bulanıyo gibi dedi hamile olma olasılığı var mı? Adeti 4-5 gün boyunca yoğun şekilde oldu az değil. Hem adeti olup hem hamile kalma olasılığı var mı?

  • Sağlık Ocağım

   16 Temmuz 2017 at 13:31

   Arkadaşınız normal adet görmüş, ancak adet düzensizlikleri varsa gününden önce tekrar adet görme belirtileri de yaşıyor olabilir, bazen 10 güncesinden de adet görülebilir, adet aralarında görülen premenstruel sendrom denilen bir sendroma bağlı bu belirtileri yaşıyor olabilir, bu tür şikayetler bazen yumurtlama dönemlerinde de görülebilir.

   Ze*k sıvısı üreme organı içine temas etmiş ise buna bağlı hamilelik riski olabilir. Bazı hamileliklerde üstüne görme denilen bir durum vardır ve kadın normal adet dönemlerini yaşayarak 9 ayı bu şekilde de tamamlayabilir. Fakat bu tür belirtiler akıntı ve mide bulantısı gibi idrar yolları enfeksiyonlarına, vajinal mantar enfeksiyonlarına bağlı da olabilir.

 10. Vusale

  22 Temmuz 2017 at 13:43

  Merhaba gecen ay 19 u 7 haftalik kendiliyinden dusuk yaptim.korunmadim ve ayin 3-5 iliskide oldum.yine 19 u kahve rengi fazla akintim oldu.sonra adet oldum ama 1 gun surdu.sonra yine kahve rengi akintim var.bulantilarm ve bas donmem var.hamilelik ola bilirmi ?

  • Sağlık Ocağım

   26 Temmuz 2017 at 22:39

   Daha öncesinde düşük yaptığınızdan dolayı, olan akıntının ve adet görmenizde ki anormalliğin sebebinin yeni bir hamilelik olma olasılığı var demek zordur. Çünkü bu anormallikler daha önce geçirdiğiniz düşük dolayısıyla da olabilir. Eğer bir kadın doğum uzmanına gitmemişseniz en kısa zamanda gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Elif

  23 Ağustos 2017 at 11:57

  Merhabalar bır gün adet oldum ertesı gun azalıp kesıldı bırgun sonra cok hafıf damla seklınde geldı bırdaha yok adetım cok duzenlıdır hıc aksmaz bu dusundurdu benı acaba gebelık varmıdır

  • Sağlık Ocağım

   30 Ağustos 2017 at 00:00

   Eğer hamilelik beklediğiniz bir durum ise bu tür bir kanama yerleşme kanaması olabilir. Fakat başka sebeplere bağlı da bu tür adet düzensizlikleri görülebilir. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Filiz

  3 Eylül 2017 at 00:18

  Hayırlı günler. Ben her 28_29 günde bir duzenli adet olurum.fakat bu ay 6_7 gün geciktim. 2 gün gecikmesinde test kan testi yaptım fakat negatif çıktı. Geç döllenme olabilir ihtimaliyle bekle dendi. Ve 7 gün sonunda adet oldum. İlk defa gecikme yaşadığım, her zaman duzenli adet oldugum için üstüne görme olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2017 at 19:14

   Adet düzensizliği strese bağlı, hava değişimlerine bağlı, başka kadınsal sorunlara bağlı, hormonsal nedenlere bağlı, kullanılan bazı ilaçlara bağlı, kilo kaybına bağlı, egzersiz değişikliğine bağlı, beslenme faktörüne bağlı olabilir. Hamilelik beklediğiniz bir durum ise üstüne görme gibi bir durum da olabilir, fakat üstüne görmedeki kanama adet kanamasına göre farklılık gösterebilir.

   25-35 gün arası değişen adet siklusları genellikle normal olarak kabul edilir.

   Kadın doğum uzmanınız ile görüşmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git