Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Adet Kanaması (Üstüne Görme) Neden Olur?

Üstüne görmek hamile olunmasına rağmen adet gecikmesinden sonra tekrar adet olmak demektir ya da adet gecikmesi olmasa bile hamileliğin yanı sıra adet görmek, rahim içerisinde bir kanama oluşması, düşük benzeri kanama üstüne görme olarak adlandırılır. Bunun dışında rahim bazen çok programlı bir şekilde hareket ederek hamilelik olmasına rağmen 28 günde bir kanamaya devam edebilir.

Üstüne görme nasıl anlaşılır?

Üstüne görmek hamile olunmasına rağmen adet gecikmesinden sonra tekrar adet olmak demektir ya da adet gecikmesi olmasa bile hamileliğin yanı sıra adet görmek, rahim içerisinde bir kanama oluşması, düşük benzeri kanama üstüne görme olarak adlandırılır. Bunun dışında rahim bazen çok programlı bir şekilde hareket ederek hamilelik olmasına rağmen 28 günde bir kanamaya devam edebilir.

Böyle bir durumda anne adayı adet görmeye devam ettiği için hamileliğinin farkında olmaz. Fakat bu kanamalar normalde görülen adet kanamalarına göre daha farklı olur. Hamilelik sırasında adet gören kadınlarda adet kanamasının rengi, miktarı faklı olabilir. Beraberinde hissedilen göğüslerde gerginlik hissi ve karın ağrısı daha az hissedilebilir. Bu nedenle hamilelik bekleyen anne adayları üstüne görme tuzağına düşmemek için adet kanaması sırasında yaşadıkları şikayetler konusunda daha dikkatli olmalıdırlar.

Hamilelikte adet görülmesine halk arasında üstüne görme denilmektedir. Hamile kalınmasına rağmen adet görülmesi, yapılan araştırmalar doğrultusunda bu durum 200 hamilede bir rastlanan bir durumdur. Üstüne görmeyi tarif edersek kadın korunmadan cinsellik yaşadı ve 28’inci gününde adet görüldüğü halde yinede hamilelik olabilir. Fakat hamile kalınmasına rağmen olan adet kanaması genelde az miktarda ve kısa sürede biter.


Kadın bu kanama olduktan sonra genelde hamile olmadığını düşünebilir. Bu kanamayı implantasyon kanaması adı verilir. Hamileliğin rahim duvarına gömülürken yaniimplanteolurken oluşturduğu az miktarda kanama zararsız olup hamileliği veya bebeğe zarar vermez. Bu durumun en önemli sorunu kadının hamile kaldığını anlamadığı için zararlı ilaçlar kullanması veya bebeğe zarar verecek her hangi bir şey yapması tehlikeli olabilir. Bu nedenle kadınlar hamilelik düşünüyor ise dikkatli olmaları gerekmektedir. Hamilelik sırasında yaşanan her kanama adet görme olmayabilir. Rahim boynundaki polipler, düşük riski, tubal (dış) gebelik, miyom oluşmuş ise miyomun büyümesi ve benzeri sorunlar hamilelerde kanamaya yol açabilir. Bu gibi bir durumda mutlaka doktora baş vurmak gerekir.

Hamilelikte kasık ağrısıAdet sancısıHamilelikte karın ağrısı

65 Yorum

 1. Avatar

  tugba

  8 Şubat 2017 at 13:40

  ben adet oldum ayin besine olacakdim olmadim ama ayin aekizine oldum kan koyu renk var kan belim kanrim agriyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 14:24

   Bazı aylar düzensiz adet görme olabilir. Adet olurken karın ağrısı, bel ağrısı, koyu renk kanma olabilir. Her ay adet kanaması rengi aynı olmak zorunda değildir. Fakat hamilelik beklediğiniz bir durum ise ve üstüne görme gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız bir kadın doğum muayenesi önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 2. Avatar

  Deniz

  12 Mart 2017 at 23:56

  Merhabalar. Kasım ayında korunmasız ilişki yaşadım arkasından 24 saat dolmadan ertesi gün hapı içtim olayın üzerine 4 defa regl oldum normal gününde ve kanamam pıhtılı ve sancılıydı ayrıca doktorada gittim vajinal ultrason ile de bakıldı doktor bişey olmadığını söylüyor. Ama arada sanki kasıklarım ağrıyormuş gibi hissediyorum psikolojik mi yoksa hamilelik riski varmı merak ediyorum. Olayın üstünden 4 ay geçti ve hep düzenli regl mi oldum normal renginde ve pıhtılarla. Ama kasıklarımda ağrı var şiddetli değil yinede sormak istedim sizce hamilemiyim ? Bu arada tam olarak 8 defa doktora gittim ne normal ultrasonla nede vajinal ultrasonla bakıldığında gebelik çıkmadı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 21:15

   Bu anlattığınız hikayede hamilelik olasılığı yok denilecek kadar düşüktür. Zaten 4 aylık hamilelikte hamileliğin tüm belirtileri (karnın büyümeye başlaması, bebeğin hareketlerini yavaş yavaş hissetme gibi) görülmeye başlar. Doktora da gitmişsiniz.

   Kasıklarınızdaki ağrının farklı bir sebebi olabilir. Kadınlarda kasık ağrısına neden olabilecek birçok faktör vardır.

   KADINLARDA KASIK AĞRISINA NEDEN OLABİLECEK FAKTÖRLER ARASINDA; rahim içinde oluşan miyomlar, karın alt kısmında oluşan fıtıklar, yumurtalık kistleri, yumurtalık iltihabı, vulva iltihabı, fallot tüpü iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, rektum hastalıkları, üretra iltihabı, idrar yolu taşları, mesane taşları, mesane hastalıkları, vajinal mantar enfeksiyonları, pelvik inflamatuvar hastalık ve benzeri birçok faktör vardır.

   Kadın doğum alanında ve ürolojik alanda bu durumun araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Sinem

  13 Mart 2017 at 23:10

  İyi günler. Üstteki yoruma çok benzer bi olay yaşadım bende defalarca doktora gittim ama bişey olmadığını söylüyor. Ancak kaşıklarımdan başlayan ve göbek deliğime kadar gelmesede silik te olsa uzanan bir çizgi var ve göğüslerim de hafif ağrı oluyor benimde 3. Ay bitmek üzere evde yaptığım testler negatif doktorda olmadığını söylüyor ama bel ağrılarım da var reglimi bende düzenli oldum oluşan çizgi daha önceden de varmıydı hatırlamıyorum ancak göğüslerim belim ve o çizgi çok aklımı karıştırdı en son bugün yine doktora gittim ve herşey normal dedi ama tedirginim sizce öyle bi çizgi olması ne kadar normaldir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 00:18

   Eğer doktor kontrollerinde ultrason, kan testleri, vajinal muayene gibi durumlar yapıldı ise hamilelik olasılığı yoktur.

   Karın ve kasık bölgesinde ağrının birçok nedeni vardır. Eğer kadın hastalıkları ile ilgili bir durum bulanamadıysa ürolojik bir durum olabilir, bağırsak ile ilgili bir durum olabilir, pelvik inflamatuvar hastalık olabilir. Homonsal salgılarda bozukluklara bağlı olabilir. Örneğin böbrek üstü bezlerinde bir bozukluk, tümör gibi bir durum olduğunda da hormonal dengeler bozulabilir. Ayrıca hormonal bozukluklar göğüsler de hassasiyete neden olabilir. Göğüs ağrılarınız için genel cerrahi muayenesi de gerekebilir.

   Birde ürolojik ve gastrolojik değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Avatar

  Nur

  30 Mart 2017 at 22:02

  İyi günler reglimin hemen ertesi günü sürtünme yoluyla korumasız ilişki yaşadım ertesi ay tam vaktinde adet oldum ama bu ay adetim sökmüyor kahverengi pıhtı şeklinde bir kaç kez geldi normal bir kanama yok bir hafta öncesinden bel ağrım başladı bu üstüne görme olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2017 at 22:57

   Böyle bir ihtimal olabilse de, bir önceki ay adetinizi normal olduysanız bu durumun nedeni başka bir şey olabilir. Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

 5. Avatar

  esra

  18 Mayıs 2017 at 23:39

  Merhaba.. adetim bi hafta gecikti.iki defa idrarda test yaptm pozitif cikti. Dun kanda yaptrdim beta hcg 26.58 cikti. Doktor yeni oldgu icin az olablir bu deger dedi ve bir hafta sonra tekrar gelmemi soyledi. Bugun de ustune gorme gibi birsey yasiyorum.acik pembe bi akinti ve sobrasinda Kahve rengi pıhti seklinde.bi haftadir da ara ar kasik agrim var. Bu akintilarlada az miktarda gene agrim basladi. Sizce düsük ihtimali yada kimyasal gebelik mi bu.iki doktora sormustum kahve akinti agri olablir demislerdi ama simdiki yogun gelince aklim karisti.. Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2017 at 05:04

   Yerleşme kanaması bir miktar ağrılı olabilir, ancak kanama fazla ise ve ağrılar bir haftadır devam ediyorsa bu durum düşük, dış gebelik gibi durumlar da olabilir. Vakit kaybetmeden doktorunuza gitmeniz önemlidir. Sizin sağlığınız da riske girebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  24 Mayıs 2017 at 21:49

  Z*vk sıvısı ile temas olmuş ise böyle bir ihtimal düşük de olasa vardır, ancak adet olmuşsunuz. Adet kanamasının rengi, kıvamı her ay aynı olmayabilir veya siz daha önceki adet kanamalarında bu tür bir sorununuz olmadığı için dikkat etmemiş olabilirsiniz. Yine de bu tür bir şüpheniz varsa idrar testi yapmanızda fayda vardır.

 7. Avatar

  S.yılmaz

  28 Mayıs 2017 at 11:44

  Merhaba ben 8 aylik evliyim bebek düşünüyoruz ve düzenli bi şekilde ilişkiye girdik yumurtlama gunum ve diğer hamile kalma sansimin yuksek olduğu günlerde 30 mayısta adet olmam gerekiyor fakat 2 gundur toplamda 2 damla olmak üzere kahverengi kanamam oldu ve cok.hafif kasik agrim var adet agrisi gibi… Bu durumda hamile olabilir miyim… Ve üstüne görme denilen olayin olma olasiligi varmi…. Teşekkürler….

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2017 at 23:24

   Adet kanamaları düzenli ise, daha önceleri böyle bir durum olmadıysa, kanamanın devamı gelmezse bu kanama yerleşme kanaması olabilir. Üstüne görmede her ay adet kanaması gibi (rengi, koyuluğu, gün sayısı) aynı olmasa bile doğuma kadar her ay adet görülür.

   Bir kadın doğum uzmanına gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 8. Avatar

  yaprak

  1 Haziran 2017 at 14:12

  Benim adetimin 4 gün gecikti akşam kahverengi bi leke gördüm sabah hafif bi kanama vardı ama pembemsi bişey di şimdi hafif ara ara yine görüyorum hamile olabilir miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2017 at 20:37

   Bazen adet kanamaları bu tür farklılıklar gösterebilir. Adet kanamaları her ay aynı olmayabilir. Gecikmesinin sebebine bağlı olarak da bu tür adet kanamaları olabilir.

   Eğer hamilelik beklediğiniz bir durumsa, bu durum yerleşme kanaması da olabilir. Hamile olunmasına rağmen 9 ay boyunca her ay bu tür lekelenmeler, kanamalar devam ederse buna üstüne görme denir.

   En iyisi bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız ya da hamilelik testi yapmanızdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  16 Temmuz 2017 at 13:31

  Arkadaşınız normal adet görmüş, ancak adet düzensizlikleri varsa gününden önce tekrar adet görme belirtileri de yaşıyor olabilir, bazen 10 güncesinden de adet görülebilir, adet aralarında görülen premenstruel sendrom denilen bir sendroma bağlı bu belirtileri yaşıyor olabilir, bu tür şikayetler bazen yumurtlama dönemlerinde de görülebilir.

  Ze*k sıvısı üreme organı içine temas etmiş ise buna bağlı hamilelik riski olabilir. Bazı hamileliklerde üstüne görme denilen bir durum vardır ve kadın normal adet dönemlerini yaşayarak 9 ayı bu şekilde de tamamlayabilir. Fakat bu tür belirtiler akıntı ve mide bulantısı gibi idrar yolları enfeksiyonlarına, vajinal mantar enfeksiyonlarına bağlı da olabilir.

 10. Avatar

  Vusale

  22 Temmuz 2017 at 13:43

  Merhaba gecen ay 19 u 7 haftalik kendiliyinden dusuk yaptim.korunmadim ve ayin 3-5 iliskide oldum.yine 19 u kahve rengi fazla akintim oldu.sonra adet oldum ama 1 gun surdu.sonra yine kahve rengi akintim var.bulantilarm ve bas donmem var.hamilelik ola bilirmi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Temmuz 2017 at 22:39

   Daha öncesinde düşük yaptığınızdan dolayı, olan akıntının ve adet görmenizde ki anormalliğin sebebinin yeni bir hamilelik olma olasılığı var demek zordur. Çünkü bu anormallikler daha önce geçirdiğiniz düşük dolayısıyla da olabilir. Eğer bir kadın doğum uzmanına gitmemişseniz en kısa zamanda gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Elif

  23 Ağustos 2017 at 11:57

  Merhabalar bır gün adet oldum ertesı gun azalıp kesıldı bırgun sonra cok hafıf damla seklınde geldı bırdaha yok adetım cok duzenlıdır hıc aksmaz bu dusundurdu benı acaba gebelık varmıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ağustos 2017 at 00:00

   Eğer hamilelik beklediğiniz bir durum ise bu tür bir kanama yerleşme kanaması olabilir. Fakat başka sebeplere bağlı da bu tür adet düzensizlikleri görülebilir. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Filiz

  3 Eylül 2017 at 00:18

  Hayırlı günler. Ben her 28_29 günde bir duzenli adet olurum.fakat bu ay 6_7 gün geciktim. 2 gün gecikmesinde test kan testi yaptım fakat negatif çıktı. Geç döllenme olabilir ihtimaliyle bekle dendi. Ve 7 gün sonunda adet oldum. İlk defa gecikme yaşadığım, her zaman duzenli adet oldugum için üstüne görme olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2017 at 19:14

   Adet düzensizliği strese bağlı, hava değişimlerine bağlı, başka kadınsal sorunlara bağlı, hormonsal nedenlere bağlı, kullanılan bazı ilaçlara bağlı, kilo kaybına bağlı, egzersiz değişikliğine bağlı, beslenme faktörüne bağlı olabilir. Hamilelik beklediğiniz bir durum ise üstüne görme gibi bir durum da olabilir, fakat üstüne görmedeki kanama adet kanamasına göre farklılık gösterebilir.

   25-35 gün arası değişen adet siklusları genellikle normal olarak kabul edilir.

   Kadın doğum uzmanınız ile görüşmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Ayşe

  21 Kasım 2017 at 17:05

  İyi günler son adetimden 24 gün sonra tekrar bir kanamam oldu önce az bir lekelenme sonrasında artış gösterdi ama pıhtı şeklinde değil olurkende agrı hissettim çokça hamilelik beklentim vardı ama acaba sıkıntı mı var iki gün sürdü ve şuan azaldı daha öncesinde de hamilelik belirtileri görüldü yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2017 at 11:57

   Bazen 25’inci günlerde de adet görülebilir, özellikle adet düzeni her zaman 28-30 günde bir olmayan bayanlarda. Adet kanaması bazen ilk gün lekelenme şeklinde başlayabilir. Bazen 2-3 gün sürebilir. Sizin şimdiye kadar ki adet kanamalarınız çok düzenli ise doktorunuza bir muayene olmanızda veya hamilelik testi yapmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 14. Avatar

  Gülderen

  15 Aralık 2017 at 13:48

  Merhaba, ben kasım ayının son zamanlarında birliktelik yaşadım. Adet olmadan test yaptım ve negatif çıktı. Şehir dışındaydım kasım 11 adet oldum şimdi ise aralık 12 de adet oldum adetim normalde çok sancılı ve ağrılı geçer ayrıca ilaçda içerim ama bu sefer ilk gün çok gelmedi ama gecesi normal adetime döndü 4 gün sürüyordu. Şuan da dördüncü günümdeyim acaba hamilelik olabilir mi nişanlıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2017 at 20:01

   Adet olmuşsunuz, 4 gün sürmüş, normal gününde olmuş, bu nedenle hamilelik riski görülmemektedir, tabii üstüne görme gibi bir durum yoksa. Her adet kanamasında aynı belirtiler olmayabilir, her adet kanaması bir öncekinin düzeninde olmayabilir. Yine de şüpheniz varsa adet bittikten sonra tekrar test yapabilirsiniz veya bir kadın doğum uzmanına danışabilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  Aynur

  3 Ocak 2018 at 07:53

  Merhaba.ben 12 kasımada adet olmalıydım amma 18 kasımda oldum akıntı az oldu 6 gün sürdü bu ay yine gecikdim 3 defa test yapdım biri pozitif çıktı diğerleri negatif 21 adet oldum normal adet gibi değil hafif oldum 6 gün sürdü katnımda sanki bebek kımıldıyor üste görme ola bilirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2018 at 19:12

   Adet dönemlerinde 3-5 gün oynamalar olabilir. Daha önceki adet kanamalarınız daha kısa sürüyordu ise (3-4 gün gibi) şimdi gün olarak uzaması ve hafif kanama olması ”anavulatuar menstruasyon” denilen adet kanaması anormalliği olabilir.

   Anavulatuar menstruasyonunun nedenleri arasında; emziklilik döneminde olmak, menopoza geçiş döneminde olmak, hipotalamik disfonksiyon, üstüne görme şeklinde devam eden gebelikler, tiroid hastalıkları, hipofiz hastalıkları, ovaryan yetmezlik, polikistik over sendromu, konjenital adrenal hiperplazi, androjen hormonu salgılayan tümörler ve bazı ilaçlar sayılabilir.

   Eğer hamilelik beklediğiniz bir durumsa, üstüne görme olabilir.

   Bir kadın doğum uzmanınca değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Avatar

  Yıldız

  12 Ocak 2018 at 01:49

  Merhaba 18 aralıkta regl oldum 30 -31 ve 5 ocakta beraberliğim Oldu. Ocak 9 da kahverengi lekem geldi 1 gün sürdü ertesi gün yoğun adet oldum 2 gün sürdü ve bitti. Normalde adet tarihim 1-yada 3 gün oynar.4 gün rahat sürüyor reglim.
  Adetimde sancı hiç çekmem ilk defa 1 hafta önce adet oldum ve çok sancılı geçti kasıklarımdan.
  Bu leke gelmeden önce test yaptırdım negatif çıktı aynı akşam lekelenmeye adet oldum .birde normal adetimde hiçbir zaman Bir gün öncesinden kahverengi leke bu kadar gelmezdi ilk defa oldu .sizce hamile olma ihtimalim varmı acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2018 at 22:45

   Adet günleri, gün sayısı, kanamanın farklı oluşu, sancılı adet gidi adet dönemleri değişiklikleri zaman zaman olabilir. Yani her zaman aynı şekilde olmayabilir. Fakat yine de bir kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda vardır. Hamilelik beklediğiniz bir durumsa, bazı hamileliklerde üstüne görme gibi bir durum da olabilir. Eğer yaşınız 40 ve üzeri ise premenopoz belirtileri de olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  Merve

  30 Ocak 2018 at 01:22

  Merhabalar ben her ay düzenli adet oluyordum fakat bu iki gün gecikti 3 gününde pembe lekenmeler oldu sonra normal adet kanı gibi olmaya başladı normalde adet olduğum zamanlarda ağrılarım olurdu fakat olmuyor nedeni ne olabilir bide bulantılarında oluyor hamile olma ihtimalim varmı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2018 at 00:49

   Eğer hamilelik beklentisi varsa bu durum üstüne görme olabilir. Fakat adet kanamaları her ay aynı düzende olamayabilir. Bazı sistemik hastalıklara bağlı da bu tür dengesiz adet kanamaları olabilir. Bazı dönemlerde adet kanamaları günlerinde mide bulantıları da olabilir. Eğer yaşınız 40 yaşına yakın ya da üzeri ise bu durum premenopoz dönemlerinin başlamasına bağlı anovulatuar kanamalar denilen kanamalardan olabilir.

   Eğer hamilelik şüpheniz varsa test yapmanızda ya da yaptırmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 18. Avatar

  Rüya

  3 Şubat 2018 at 12:58

  Merhaba ben her ay 25 günde bir adet olurum ama bu ay 34 gün sonra adet oldum ve ilk gün kahverengi bir leke geldi sonra ilk 2 gün kanamam oldu 4 gunundeyim ve sadece lekelenmeler oluyor adetim bitmiş gibi ve adet olmadan önce de kasiklarim ağrıyordu acaba hamile olabilir miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2018 at 22:28

   Hamilelik beklediğiniz bir durum ise üstüne görme olabilir. Eğer yaşınız 40 yaşına yakın ya da üstü ise, menopoz dönemlerinde görülen kanamalar bu şekilde olabilir. Bu tür dengesiz kanamalar bazı hastalıklara bağlı da olabilir.

   Kadın doğum uzmanınız ile görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 19. Avatar

  Derya

  13 Şubat 2018 at 11:06

  Bende karnimda cizgi Gordum hamilelik belirtilerimde vardi AMA dun adet Oldum Ne ola Bilir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2018 at 13:27

   Gebelikte göbek üstünde yukarıdan aşağı doğru oluşan ince ve koyu çizgi ”Linea nigra bulgusu” olarak adlandırılır. Bu çizgi genellikle gebeliğin üçüncü ayından sonra 4.-5. aylarda görülür. Özellikle adet kanaması şeklinde ve gününde değişiklikler varsa, yerleşme kanaması, üstüne görme gibi bir durum olabileceğinden bir kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda vardır. Ayrıca gebeliğin ilk aylarında meydana gelen kanamalar dış gebelik, mol gebelik, ektopik gebelik, bozulmuş gebelik gibi nedenlerden olabilir, bu nedenle doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

 20. Avatar

  Esra

  24 Şubat 2018 at 18:52

  Bugün adetimin 2.günü ve en yoğun olması gereken günde çok da fazla kanamam olmadı ama dün yani ilk günümde kanamam normaldi.1buçuk yıldır çocuk istiyoruz.ümitlensem mi bilemedim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mart 2018 at 17:10

   Adet kanaması her ay aynı yoğunlukta olmayabilir. Birçok faktöre bağlı olarak adet kanamasının gelişinde farklılıklar olabilir. Adet kanaması bittikten sonra bir kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olmanız içinizi rahatlatacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. Avatar

  esra

  16 Nisan 2018 at 04:20

  Karnımda bir şişlik var bir tûrlû inmiyor Kendimi hamile gibi hissediyorum 3aydır dûzensiz aded gorûyororum bel ağrım oluyor test yaptım négatif çikiyor ônceki aded dônemlerimde karnimda agırlik hissetmiyordum aded sonrasi rahatlardim ama şimdi aded gorûrken bi ağırlik hissediyorum ve ara ara kalp atışı gibi atiyor karnimda ve gôbek deligimden aşağıya dogru kıllanma var karnimda ve acaba neden gebelik olabilirmi yada başka bişey mi Çok ûzûlûyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2018 at 02:12

   Hormonlar ile ilgili bir problem olabilir. Androjen hormonları fazla salgılanan kızlarda veya kadınlarda erkek tipi kıllanmalar olabilir. Karın bölgesinde atma hissi aort damarı ile ilişkili olabilir. Karındaki şişkinlik hissi adet düzensizliğine neden olan duruma bağlı olabilir. Örneğin yumurtalık kistleri hem karın şişkinliğine hem de adet düzensizliğine neden olabilir. Polikistik over sendromu hem kıllanmaya hem de adet düzensizliklerine neden olabilir. Tiroid bezi bozuklukları, adrenal bez bozuklukları da hem kıllanmaya hem de adet düzensizliğine neden olabilir. Hipofiz bezi hastalıkları hem adet düzensizliğine hem de kıllanmaya neden olabilir.

   Hamilelik şüpheniz varsa, bir kadın doğum uzmanı muayenesi yapılması daha doğru sonuç verecektir.

   Kadın doğum uzmanına ve endokrinoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

 22. Avatar

  Bahar

  29 Nisan 2018 at 19:41

  Benimde bu ay tam gunumde oldum benim adetim oldugundan fazla yani birkadinin adet kanamasindan fazla goruyirum fakat bu ay oldum kahverengi hic yok diyebilirim 7 aylikta kizim var ne olur cevap

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2018 at 12:43

   Adet kanamaları her ay aynı şiddette, aynı renklerde olmayabilir. Adetiniz çok anormal ise, doğumdan sonra korunmamış iseniz bir kadın doğum uzmanına gitmeniz en doğru seçim olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 23. Avatar

  Beyza

  11 Mayıs 2018 at 14:55

  Mrb ben her ay düzensiz adet görüyorum ama bu sefer 7 gün gecikti ilk 2 gün sadece çok az miktarda kahverengi geldi sonrasında normal adet gibi geldi ama fazla ve rengi daha pembe normalde 4 gün adetim bitiyordu bu sefer 2 gün sürdü ve cok fazla karın ağrısı kasık ağrısı ve bel ağeı oldu normalde bukadar olmazdı ama bu sefer ayakta duramaycak kadar oldu kafa ağrısı başladı ve bu sabah uyandığımda birden midem bulandı ve kustum sonrasında kahve içtim ekmek yedim ama yine midem bulanıyor ben aslında şüpelenmemiştim ama midem bulanınca şüpelenmeye başladım sizce hamilemiyimdir yorumlarinizi bekliyorum??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mayıs 2018 at 10:53

   Hamilelik beklediğiniz bir durum ise olabilir, ancak mide bulantısının daha birçok nedeni vardır. Adet kanamaları her ay aynı yoğunlukta, aynı renkte, aynı gün sayısında olamayabilir. O bölgeye ait iltihabi bir durum da hem adet kanamasının aşırı ağrılı geçmesine hem de mide bulantısına neden olabilir. O bölgeye ait başka hastalıklar (yumurtalık kistleri, polipler gibi) adet kanamasında değişikliğe ve aşırı karın ağrılarına neden olabilir.

   Bu duruma ait net bir şey söylemek zordur, bu nedenle en iyisi bir kadın doğum uzmanına gitmeniz olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 24. Avatar

  İlknur

  28 Mayıs 2018 at 23:54

  Merhaba ben adet geciktirici kullandım 3 gün ve ilişkiye girdim ve yurtdışında çalışıyor eşim eşim içime boşaldı gecikriciyi bıraktıktan sonra 4 gün sonra kanamam oldu 1’5 gün surdu kahverengi gibi ama lekelenme gibi değil normalde 3 yada 4 gün regl olurum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2018 at 18:55

   Kadınların önemli bir sorunu olan adet kanamaları olur olmaz zamanlarda olabilmektedir. Bunu ertelemek için adet geciktirici ilaçlar kullanmak çok da doğru olmayabilir. Çünkü bu ilaçları kullanarak vücudun doğal seyrini erteleriz ve diğer ilaçlar gibi adet geciktirici ilaçlarında yan etkileri vardır. Bu ilaçlar doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

   ADET GECİKTİRİCİ İLAÇLARIN BAZI YAN ETKİLERİNİ SIRALAYACAK OLURSAK;

   * vücutta ödem
   * Göğüs şişkinliği ve göğüslerde hassasiyet
   * Göğüs dolgunluğu
   * İlaç sonrası adette kanama miktarı değişikliği
   * Adet sonrası lekelenme ya da damla damla görülen kanama
   * Mide bulantısı, kusma
   * Baş ağrısı
   * Halsizlik

   Adet kanamanızdaki yaşadığınız değişiklik kullandığınız ilaca bağlı olabilir. Adet geciktirici ilaç bırakıldıktan 3 gün sonra adet olunur genellikle. Fakat neden ne olursa olsun bir kadın doğum uzmanına danışmanızda fayda vardır. Özellikle hamilelik bekliyorsanız bu konuda değerlendirme yapılması faydalı olabilir.

   ADET GECİKTİRİCİ İLAÇ KULLANIMININ ÖNERİLMEDİĞİ DURUMLAR

   * Obezlik sorunu olanlarda
   * Karaciğer hastalığı olanlarda
   * Sigara kullananlarda
   * Doğum kontrol hapı kullananlarda, bunlar gibi durumlarda adet geciktirici ilaç kullanımı önerilmemektedir.

   Bu ilaçların çok sık kullanılmaması (yılda 1-2 kez’den fazla kullanılmaması) gerekir.

 25. Avatar

  asu

  23 Haziran 2018 at 06:13

  iyi gunler oncelikle benim reglim cok duzenlidir hic gecikmez fakat bu ay reglim gecikmedi ama cok az oldu normalde 5 gun surer ilk gun normal gibiydi fakat 2. gun cok cok az geldi ve 3. gun de az gelip birden kesildi yumurtlama gununde esimle korummasiz iliskiye girdik fakat benim asil gerilme sebebim erken menopozla ilgili bu durum bi belirtimidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2018 at 00:00

   Kadın doğum uzmanınıza gitmenizde fayda vardır. Menopoz dönemleri başladığında (genellikle 40 yaşından sonra) bu tür adet kanamaları görülebilir. Ancak korunmasız ilişki yaşama öykünüz de var, bu nedenle hamlelik de olabilir. Yine başka sebeplere bağlı da adet kanaması günlerinde değişiklikler olabilir.

   Kanama miktarının az olması, süresinin kısa olması günlük 1-2 ped’i geçmeyen kanamaların olması 2 günden daha kısa süren kanamaların olması “hipomenore” olarak adlandırılır.

   Çok doğum yapanlarda, androjen hormonu fazlalığında, derin kürtajlardan sonra hipomenore görülür.

   Hipomenore ilk adet kanamasından itibaren (primer) olabileceği gibi adet günleri bir süre normal seyrettikten sonra ani veya yavaş yavaş azalarak da (sekonder) olarak da meydana gelebilir.

   Doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Avatar

  Melek

  24 Temmuz 2018 at 13:57

  Merhaba benim 5 gündür göbeğimden aşagı doğru kahverengi bir çizgi var öğrendim ki hamilelikte alakalı imiş. Adet günlerim tam zamanında gelir. Yarın olması gerekirken bugun kahve rengi lekeler oldu ve karnım ağrıyor sizce hamile miyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2018 at 10:31

   Adet kanamalarının 3-5 gün önce veya 3-5 gün sonra olması çok anormal bir durum değildir. Eğer hamilelik beklediğiniz bir durum ise veya böyle bir şüpheniz var ise bir kadın doğum uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 27. Avatar

  Cdemet

  12 Ağustos 2018 at 17:55

  Merhaba ben 9temmuzda adet gördüm günüm gecikti kasık ağrısiyla acile gittim kan ve idrar testi yaptı gebe olabilirsiniz dedi bende eczaneden aldığım testle yaptım pozitif çıktı doktora randevu aldım ama gidemedim şimdide şiddetli bı kasık ağrısı var ve kanamam var acile tekrar git
  tim alttan muayene etmek istediler bende korktuğundan dolayı muayene olmak istemedim tekrar kan testi aldılar beta değeri düşük çıktı napmaliyim agridanda duramıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2018 at 13:47

   Kadın doğum uzmanınıza tekrar gitmenizde fayda vardır. Düşük, dış gebelik ve benzeri durumlar olabilir. Ultrasonla da bakabilirler. Doktora gitmek ve olup biteni düzgün bir şekilde anlatmak dışında sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok gibi.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 28. Avatar

  Merve6110

  18 Ağustos 2018 at 13:36

  Merhabalar ben 29 Temmuz’da adet oldum ve kan pıhtısı şeklinde geldi daha önce bu kadar pıhtılı geçirmemiştim yumurtlama gümlerimi de güzel değerlendirdim ve suan 28 ağustosta adet olmam lazım ama 12 gün öncesinden kasık ağrısı mide bulantısı mide yanması bel ve eklem ağrıları mevcut ve cok halsizim acaba geçen ay üstüne görmüş olabılırmıyım düzenli bir Adet döngüsü yaşıyorum beni bilgilendirirseniz çok sevınırım geceleri mide bulantısı ve yanması ile uyanıyorum test yapmalımym teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2018 at 11:10

   Yumurtlama günlerinde de benzer şikayetler olabilir. Premenstruel sendromuna bağlı da adet döngüsü aralarında (adetten bir hafta, 10 gün önce veya adetten bir hafta, 10 sonra gibi) adet günlerinde olan bazı şikayetler görülebilir. Fakat hamilelik riski taşıyorsanız (şüpheli cinsel ilişki yaşamışsanız veya korunma yönteminizden emin değilseniz) bu belirtiler hamilelik belirtileri de olabilir. Bu nedenle test yapmanız veya daha garantisi bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız ve burada gerekli testleri yaptırmanız gerekir.

   Adet kanamasının veya herhangi bir vajinal kanamanın pıhtılı şekilde gelmesi o kanının pıhtılaştığını gösterir. Pıhtılaşmış adet kanaması genellikle kanamanın o ay bol olduğuna işaret eder. Pıhtılı adet kanamasına bazen düşük, miyomlar neden olabilir. Pıhtılı adet kanamasının çoğu zaman normal (taze kan şeklinde) gelen adet kanamalarından tıbbi açıdan çok farkı yoktur. Adet kanaması her ay aynı renkte, aynı yoğunlukta olmayabilir. Sonuç olarak bu bir kanamadır ve parlak taze kan şeklinde de olabilir, koyu ve yoğun kıvamlı da olabilir.

   Yani buradan net bir şey söylemek zordur.

   Eğer hamilelik istemediğiniz ve beklemediğiniz bir durum ise Doktora gitmek en doğru seçenek olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 29. Avatar

  gulsum

  13 Eylül 2018 at 17:34

  Hamileligimin 7. Haftasindayim ve önce kahverengi lekelenme geldi, ardından da normal regl olmuscasına kanama geldi ancak ne bel ağrısı ne karın ağrısı var bebeğim tehlikede mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Eylül 2018 at 02:05

   Vakit kaybetmeden doktora gitmeniz en doğrusudur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 30. Avatar

  Elif duran

  28 Ekim 2018 at 14:17

  Merhaba hep 28günde bir adet olurum. Bu ay adetim5gün gecikti ve 5.gün pembe sulu bı akıntı geldı gunluk pedıme bugun 3.gün lekelenmenin pembe yada koyu kahverengi geliyo kesinlikle adet kanaması gibi parlak kırmızı değil kurumuş kan gibi rengi. Zaten ilk gün akşam üstü geldi sonra ertesi akşama kadar hiç gelmedi arada kahverengi olarak yokluyo. Bu bır adet kanamasımı yoksa ustune mı goruyorum yardımcı olur musunuz? Bide eğer hamıleysem geç döllenme olacagını dusunuyorum cunku yumurtlama akıntım 14.gün geldi sonrs bide adete yakın geldi ıkı kere yumurtlama oldu tahmınen. İlişki günümü bilmiyorum testi ne zaman yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2018 at 23:19

   Adet kanaması bazen bu şekilde farklı gelebilir. Fakat hamilelik beklediğiniz veya şüphelendiğiniz bir durumsa kadın doğum uzmanınıza gitmenizde fayda vardır. Menopoz dönemleri başladığında da bu tür değişik adet kanamaları olabilir.

   En iyisi doktorunuz ile görüşmenizdir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 31. Avatar

  ayse

  19 Şubat 2019 at 11:18

  merhaba
  Eşimle Yumurtlama dönemlerinde iki günde bir ilişki yaşadık, adetlerim her ay düzenli bir şekilde olur, her ay olması gereken günden 3 4 gün önce olur, bu ay da öyle oldu ve en son 24 ocakta olmuştu ama hamile olmayı beklerken yine adet günümde adetim oldu. Belimde ve kasıklarımda ağrı var, acaba üstüne görme olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Şubat 2019 at 09:33

   Adetinizi normal olmuşsunuz, bu nedenle hamile olma olasılığı düşüktür. Adet dönemleri her ay aynı şekilde geçmeyebilir (örn. bazı aylar daha hafif ağrılar ve şikayetlerle geçerken, bazı aylar daha ağır ağrılarla ve şikayetlere geçebilir, gün sayısı da her ay aynı olmayabilir, adet kanamasının rengi, koyuluğu da aynı olmayabilir).

   Hamilelikten şüphelendiren başka belirtileriniz veya durumunuz varsa doktorunuz ile görüşmeniz faydalı olacak, içinizi rahatlatacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. Avatar

  Seda

  20 Şubat 2019 at 22:31

  Merhabalar, yumurtlama günlerimi takip ederek ilişki yaşadık, regl günümden 3 gün önce kadar 2 damla kan geldi başka gelmedi ertesi gün de koyu renkli, az miktarda kanamam vardı, bu 2.günüm hala az var koyu renkli normalde kımızı ve yoğun gelir bebek bekliyorum sizce üstüne görme midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Şubat 2019 at 10:04

   Bu konuda, buradan (internet sitesi üzerinden) tam olarak bir şey söylemek çok mümkün olmamakla ve sizi yanıltıcı yönlendirmede bulunmamakla birlikte normal adet görüyor da olabilirsiniz. Çünkü her adet kanaması aynı düzende olmayabilir.

   Doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 33. Avatar

  Acelyaa

  23 Mart 2019 at 07:08

  Merhaba ben 6 subatta adet oldum 11 subatta bittim iliskiye girdim prezervatif kullandik ama bu ay 15 gun gecikti sonra birden karnima sanci girdi ve acik renk kanamam oldu simdi ise koyu renk akiyr fakat idrar yaparken cok oluyr normalde az oluyr birde surekli beyaz akintim geliyordu cokta sitrese girdim bunun nedeni ne

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2019 at 00:11

   Bazen bu tür gecikmeler olabilir. Kanamanın rengi her zaman aynı olmayabilir. Adet öncesi akıntılar olabilir. Fakat hamilelik gerçekleşmişse, bu durum düşük gibi bir durumun kanaması da olabilir.

   Yani kesin bir şey söylemek zordur. Bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 34. Avatar

  Ebru

  12 Nisan 2019 at 22:03

  Bilgi için teşekkür ederim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git