H

Hamilelik Ne Zaman Anlaşılır? Hamilelik Testleri Güvenli mi?

Erken gebeliğin tüm belirti ve bulguları sizde de görülebilir fakat hamile olmayabilirsiniz ya da bu belirtilerin birkaçının sizde görülmesi durumunda bile hamile olabilirsiniz.

Her hamilelikte gebelik belirtileri olur mu?

Erken gebeliğin tüm belirti ve bulguları sizde de görülebilir fakat hamile olmayabilirsiniz ya da bu belirtilerin birkaçının sizde görülmesi durumunda bile hamile olabilirsiniz. Bazı belirti ve bulgular size hamile olduğunuza dair ipuçları verse de, bu belirtiler o kadar da güvenli değildir. Her kadında hamilelik belirtileri aynı olmayabilir ve aynı dönemlerde ortaya çıkmayabilir. Hiç bir erken belirti gebeliğin kesin olduğuna işaret etmez, ancak hamileliğe dair işaretler her zaman dikkate alınmalıdır.

Hamileliğin erken belirtileri

 • Genellikle tüm gebeliklerde adet kanamasının durması (aybaşı halinin olmaması).
 • Günün herhangi bir saatinde ya da sabahları mide bulantısı (genellikle gebelik başladıktan 2-8 hafta sonra başlar).
 • Sık idrara çıkma (çoğunlukla gebelik başladıktan 6-8 hafta sonra).
 • Sızlayan, ağrıyan şiş göğüsler (gebelik başladıktan birkaç gün sonra).
 • Vajina ve rahim ağzı dokusunda renk değişiklikleri (gebeliğin ilk üç ayı içinde).
 • Meme ucu çevresinin (areolanın) renginin koyulaşması ve meme ucu çevresindeki bezlerin kabarması (hamileliğin ilk üç ayı içinde).
 • Önce göğüslerde sonra karın cildi üzerinde mavi-pembe renkli çizgiler (gebeliğin ilk üç ayı içinde).
 • Yiyeceklere karşı aşırı istek duyma ya da tiksinme (gebeliğin ilk üç ayı içinde).
 • Göbekten aşağı doğru inen çizginin koyulaşması (4. veya 5. aylar arasında).

Hamileliğin kesin olduğu nasıl anlaşılır?

Fark edilebilen bazı hamilelik belirtileri, hamile olma ihtimalinin olduğunu, diğerleri ise bu ihtimalin yüksek olduğunu düşündürür. Erken belirtiler her zaman hamilelik belirtileri olmayabilir. Gebeliğin varlığını kanıtlayan en önemli belirti bebeğin kalp atışlarıdır fakat bebeğin kalp atışları duyarlı doppler ultrason ile 10. ve 12. haftalar arasında duyulur ya da dinleme aracı ile 18. ve 20. gebelik haftaları arasında duyulabilir.

Bundan önce kadında görülen diğer belirtiler hamile olma olasılığınızın zayıf ya da yüksek bir ihtimal olduğunu gösterir. Güvenilir bir gebelik testi ve doktor muayenesi ile gebelik teşhisi kesinleştirilir.

Hamilelik ne zaman anlaşılır

Hamilelik ne zaman anlaşılır

Gebelik testleri ve bu testlerin başarı oranı nedir?

Tıptaki gelişmeler ne kadar iyi olsa da, gebeliğin erken belirtilerini tespit etmede anne sezgisi kadar yeterli olmayabilir.

Gebelik testleri farklılık gösterebilir. Kadın hamile kaldıktan birkaç gün sonra gebe kaldığını kendisi de hissedebilir fakat birkaç gün içinde gebeliği tam olarak doğrulayan bir test henüz yoktur.

Genellikle üç çeşit gebelik testi vardır. Bunlar eczanelerden alınan ve idrar ile yapılan testler, laboratuvar ya da klinikte yapılan idrar testleri ve kan testleri gibi testlerdir.

 • Evde yapılan gebelik testinin başarı oranı nedir? Evde yapılan gebelik testleri günümüzde daha doğru sonuç vermektedir ve bu testi yapması daha kolaydır. Evde yapılan gebelik testi de laboratuvarda ya da klinikte yapılan testler gibi hCG ( İnsan Koryonik Gonadotropin) hormonu varlığını saptayarak gebeliği teşhis eder. Evde yapılan gebelik testleri döllenmeden yaklaşık 14 gün sonra yapılır fakat bu test yanıltıcı olabilir, bu nedenle doktorun yapacağı testler ve muayene ile hamilelik varlığı ya da yokluğu kesinleştirilmelidir.
 • Laboratuvarda yapılan idrar testinin gebeliği teshiş etme oranı nedir? Bu test de evde yapılan gebelik testi gibi % 100’e yakın oranda gebeliği doğrulayabilir. Bu test hamile kaldıktan sonraki 7 veya 10 gün içinde gebelik varlığını tespit eder. Evde yapılan gebelik testine göre testin doğru şekilde yapılma oranı yüksek olduğu için başarı oranı da daha fazla ve daha doğru olur.
 • Kan testinin gebeliği teşhis etme oranı nedir? Serum ya da kan ile yapılan gebelik testi daha ileri ve daha incelikli bir yöntemdir. Herhangi bir laboratuvar hatası olmaz ise kan testinin gebeliği saptama oranı %100’dür ve gebe kaldıktan bir hafta gibi kısa sürede hamileliği teşhis edebilir.

Hamilelik belirtileri ile karışan hastalıklar

 • Adet gecikmesi veya durması neden olur? Adet kanamasının durmasına (aybaşı olmamasına) neden olabilecek hamilelik dışı faktörler arasında yolculuk, yorgunluk, stres, gebelik korkusu veya gebelik stresi, hormonal bozukluklar veya hormonal dengeyi bozan hastalıklar, aşırı kilo alma ya da aşırı zayıflama, doğum kontrol hapının bırakılması, emzirme dönemi, gribal hastalıklar, kemoterapi ilaçları, çok yoğun egzersiz yapmak, mevsimsel değişiklikler, menopoza geçiş dönemi gibi faktörler vardır.
 • Mide bulantıları neden olur? Sabah bulantılarına ya da aralı mide bulantılarına neden olabilecek hamilelik dışı faktörler arasında besin zehirlenmesi, gerginlik, enfeksiyonel hastalıklar, başka çeşitli hastalıklar, reflü hastalığı, diğer mide ve bağırsak problemleri, kabızlık, ishal, bağırsak ve mide enfeksiyonları, safra taşları, pankreas hastalıkları, böbrek hastalıkları, psikolojik bozuklukjlar, iç kulak sıvı dengesi bozukluğu ve diğer iç kulak hastalıkları, migren gibi birçok faktörler vardır.
 • Sık idrara çıkma neden olur? Sık idrara çıkmaya neden olabilecek hamilelik dışı faktörler arasında idrar yolu iltihabı, idrar söktürücü ilaçlar, gerginlik, şeker hastalığı, böbrek taşları, böbrek iltihabı, sistit, nefrotik sendrom, rahim sarkması, mesane sarkması, yumurtalık kistleri, polikistik böbrek hastalığı, yumurtalık kanseri, menopoz dönemi gibi faktörler bulunabilir.
 • Göğüslerde ağrı ve şişlik neden olur? Göğüslerde ağrıya ve hassasiyete neden olabilecek diğer faktörler arasında doğum kontrol hapı kullanımı, adet günlerinin yaklaşması, adet günlerinden sonra, bazı hormonal rahatsızlıklar ve premenstruel sendrom, menopoz dönemleri gibi nedenler vardır.
 • Vajina ve rahim ağzı dokusunda renk değişikliği neden olur? Bu duruma neden olan faktörler arasında adet günlerinin yaklaşması, rahim ağzı yarası gibi nedenler vardır.
 • Meme ucu çevresi neden koyulaşır? Meme ucunun çevresindeki koyulaşmaya neden olabilecek diğer faktörler arasında hormonal bozukluklar, önceki gebeliğin etkisinin kalması gibi faktörler sayılabilir.
 • Göğüslerde ve karın cildinde mavimsi çizgiler neden olur? Bu duruma hormonal bozukluklar ya da bir önceki gebeliğin etkisi sebep olabilir.
 • Yiyeceklere aşırı istek duyma neden olur? Yiyeceklere karşı aşırı istek duyma kadınlarda kötü beslenme alışkanlığından, stresten, sürekli bir şeyler yiyip içmeyi düşünmekten, hormonal bozukluklardan, adet düzensizliğinden, menopoz döneminin dengesizliklerinden, şeker hastalığından, şeker düşüklüğünden, adrenal bezlerin doğru çalışmamasından, egzersiz sırasında vücudun susuz kalmasından, bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinden, tiroid sorunlarından kaynaklanabilir.
 • Göbekten aşağı doğru uzanan çizgi neden koyulaşır? Bu çizgi genellikle hormonal dengesizliklerden ve bir önceki gebelikten meydana gelebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelik nasıl başlar
 2. Hamilelik nasıl planlanır
 3. Aşerme neden olur
 4. Gebelik izlem kartı nedir
 5. Hamilelik kontrollerinde hangi testler yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git