Hamilelik Takvimi

Hamilelik Nasıl Planlanır?

Gebeliğin ilk adımı ve en doğru yolu onu önceden tasarlamaktır. Hamilelik ile ilgili bilgi sahibi olduğunuzda hem gebe kalma olasılığını arttırabilirsiniz, hem de gebeliğinizin normal, bebeğinizin sağlıklı olma şansı yükselir.

Hamilelik planı nasıl yapılmalı?

Gebeliğin ilk adımı ve en doğru yolu onu önceden tasarlamaktır. Hamilelik ile ilgili bilgi sahibi olduğunuzda hem gebe kalma olasılığını arttırabilirsiniz, hem de gebeliğinizin normal, bebeğinizin sağlıklı olma şansı yükselir. Gebelik planını yaparken gebe kalmak istediğiniz zamandan en az üç ay öncesi planın yapılması en iyisidir.

Gebe kaldığınızı bilmediğiniz ilk haftalar bebeğin gelişiminin en kolay etkileneceği dönemdir. Bu nedenle, sağlığınıza her zaman dikkat etmeniz ve sağlıklı beslenmeniz bebeğinizin ilk aylardaki gelişimine yardımcı olur. Özenli olunmasını gerektiren başka konular da vardır. Sözgelimi, işyerinizde bebeğin sağlığını etkileyebilecek kimi tehlikeler bulunabilir ya da size çocuklukta kızamıkçık aşısı yapılmamış olabilir. Gebeliğinizi tasarlarken bu tür riskleri de hesaba katmak ve bunlar ile ilgili gerekli önlemleri alabilmek için yeterli zamanınız olur.

Hamilelik planı yaparken nelere dikkat etmeli?

Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde ya da gebe olduğunuzu öğrendiğinizde aşağıdaki soruların yanıtlarını aramak önemlidir. Bu soruların bazıları anne adayı ile doğrudan ilgili olmasa bile tümünü yanıtlamak önemlidir. Bazı sorular baba adayı ile ilgili olduğu için anne ve baba adayı bu konuyu konuşmalıdır. Bu soruları yanıtlarken akla takılan diğer konularda ise doktora danışmak gerekir.

Anne adayı hamileliği planlamadan kızamıkçık aşısı oldu mu? : Kızamıkçık (rubella) hastalığı bebeğin iç organlarının geliştiği erken gebelik döneminde bebekte önemli bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle gebeliğe karar verildiğinde doktora başvurarak bu hastalığa karşı bağışık olup olunmadığı bir kan testi ile öğrenilir. Kızamıkçığa karşı bağışıklık yok ise doktor anne adayının aşısını yapar. Kızamıkçık bağışıklığı için kan testi, tasarlanan gebelikten en az üç ay önce yaptırılmalıdır.

Anne ya da baba adayının ailesinde kalıtsal bir hastalık var mı? : Hemofili ve kistik fibroz gibi bazı hastalıklar kalıtsaldır. Anne ya da babanın yakın akrabaları arasında kalıtsal bir hastalığı olan var ise bunun bebeğe geçme riski vardır. Bu nedenle gebe kalmadan önce doktordan bu konuda bilgi almak gerekir. Gerekli görülür ise kalıtsal hastalıklar ile ilgili bazı merkezlerde risk düzeyi saptanabilir (genetik danışmanlık). Genellikle kalıtsal olarak geçen hastalıklarda, çocuğun gerçek bir risk taşıması için, hem anne hem de babanın aynı hastalığa neden olan geni taşıması gerekir.

Anne adayında kronik bir hastalık var mı? : Şeker, kalp ya da sara gibi hastalıklardan biri var ise gebelikten önce anne adayı doktoru ile görüşmelidir. Bu tür hastalık nedeni ile kullanılan ilaçlar gebe kalmayı güçleştirebileceği ya da bebeği olumsuz etkileyebileceği gerekçesi ile anne adayının doktoru tedaviyi değiştirmek isteyebilir.

Anne adayı doğum kontrol hapı kullanıyor mu? : Gebe kalmadan uzunca bir süre önce doğum kontrol haplarını bırakmak en iyisidir. Böylelikle vücudun doğal adet düzeni geri gelecektir. Hap kullanmayı, gebe kalmayı tasarladığınız zamandan en az üç adet dönemi öncesinde bırakmanız uygundur (Bu süre içinde prezervatif ya da diyafram kullanabilirsiniz.) Adetleriniz düzenli hale gelmeden gebe kalırsanız bebeğinizin beklenen doğum zamanını belirlemek güçleşir.

Anne adayının çalıştığı ortamın gebeliği açısından herhangi bir riski var mı? : Anne adayının ya da baba adayının işi radyasyon, kimyasal maddeler, kurşun ya da anestetik maddeler (narkoz) ile ilgili ise bu, gebe kalma şansını etkiliyebilir ya da bebeği riske sokabilir. Gebe kalmadan önce daha güvenli bir işe geçmeli ya da işyerinizde risklerden kaçınabileceğiniz bir konuma atanmanızı istemelisiniz. Ağır yük kaldırma ile ilgili bir işiniz var ise doktorunuz bunu değiştirmenizi önerebilir.

Bebek sahibi olunması için en uygun yaş nedir? : En uygun yaşlar 20 ile 30 arasıdır. Doğum aralıklarının en az iki yıl olmasını sağlayarak hem kendinizi hem de bebeğin sağlığını daha iyi koruyabilirsiniz. 35 yaşın üzerindeki annelerde problemli gebelik riski yüksektir, ancak sağlıklı ve kendine dikkat eden annelerde bu risk azalır. İleri yaşlarda mongol (Down sendromlu) çocuk sahibi olma riski de yüksektir. 18’inden küçük kadınlarda fazla olan ölü doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riski, annenin sağlığına göstereceği özen ile azalır.

Anne adayının kilosu nasıl olmalı? : Anne adayı gebe kalmadan en az altı ay öncesinden başlayarak kilosunun boyu ile orantılı bir düzeyde kalmasını sağlamalıdır. Anne adayı bu kilonun altında ya da üstünde ise doğru kilosuna ulaşmak için ne yapması gerektiğini doktoruna danışmalıdır. Çok önemli bir sorun olmadığı sürece gebelik sırasında rejim yapılmamalıdır.

Anne adayı sağlıklı besleniyor mu? : Çoğunlukla taze besinlerin oluşturduğu dengeli bir beslenme düzeni var ise hem gebe kalma hem de sağlıklı bir bebek sahibi olma olasılığı da yüksektir.

Anne adayı içki ya da sigara kullanıyor mu? : Gebeliğin tasarlanması anından başlayarak sigara içmeyi ve alkol almayı bırakmak gerekir. Sigara ve alkol hem kadının hem de erkeğin çocuk yapabilme yeterliklerini azaltır. Sigara ve içki doğumdan hem önce hem de sonra bebeğe zarar verebilir.

Anne adayının spor ile arası iyi mi? : Formda kalabilmek için günde en az yirmi dakika yürüyüş ya da yüzme gibi bir egzersiz yapılması oldukça önemlidir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı
  2. Hamilelik döneminde hangi egzersizler yapılır
  3. Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları
  4. Hamilelik çatlakları nasıl önlenir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git