Hamilelik Takvimi

Hamilelik Kontrollerinde Hangi Testler Yapılır?

Gebelik kontrollerine genellikle 12. haftada başlanır ve 28. haftaya kadar ayda bir kez kontrollere gitmek gerekir.

Hamilelik kontrolleri ne zaman başlar?

Gebelik kontrollerine genellikle 12. haftada başlanır ve 28. haftaya kadar ayda bir kez kontrollere gitmek gerekir. 28. haftadan sonra kontroller sıklaşır; 36. haftaya dek ayda iki, gebeliğin son ayında da haftada bir kez kontrole gidilmesi uygun olur. Her kontrolde ebe ya da doktor gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğini anlamak için bazı testler ister. Kliniğin durumuna göre sıra beklemeniz gerekebilir; yanınızda okuyacak bir şeyler ya da elişi bulundurmak zamanı geçirmede fayda sağlar.

Hamilelik kontrolünde doktorun bilmesi gerekenler?

Hamileliğin başlangıcında ilk kontrole gidişinizde doktor ya da ebe size bazı sorular sorar. Bu soruları sormalarının amacı siz ya da eşiniz ile ilgili, gebeliği etkileyebilecek önemli konuları ortaya çıkarmaktır. Her kliniğin uygulaması farklı olmakla birlikte, genellikle aşağıda sıralanan sorular ya da benzerleri sorular sorulur.

 1. Hamileliğin ilk kontrolünde yaşınız, mesleğiniz, kaç yıllık evli olduğunuz doktorunuz tarafından size sorulur.
 2. Hamileliğin ilk kontrolünde doğum yeriniz (bazı kalıtsal hastalıklara belli bölgelerde daha sık rastlanır; örneğin, Akdeniz anemisi) gibi bunlar doktorun bilmesi gereken bilgilerdir.
 3. Hamileliğin ilk kontrolünde anne adayının sağlık durumu, ciddi bir hastalığı var mı bunlar da sorulur.
 4. Hamileliğin ilk kontrolünde anne adayının sağlık sorunu nedeni ile geçirdiği ameliyatlar, şu anda herhangi bir hastalık nedeni ile tedavi görüyor mu bu durumlar hakkında da bilgiler alınır.
 5. Hamileliğin ilk kontrolünde anne adayının herhangi bir ilaca karşı alerjisi var mı bunlar doktor tarafından bilinmelidir.
 6. Anne adayının ailesinde önemli bir hastalığı olan var mı bunlar doktor tarafından sorulur.
 7. Anne adayının ailesinde ikiz bebeği olan var mı bunlar bilinmelidir.
 8. Anne adayının ya da eşinin ailesinde kalıtsal hastalığı olan var mı bunları hamileliği takip eden doktor bilmelidir.
 9. Gebe kalmadan önce kullandığınız doğum kontrol yöntemleri, bunları kullanmayı ne zaman bıraktınız bunları doktorunuza bildirmeniz gerekir.
 10. İlk hamilelik kontrolünde doktorunuza adetleriniz kaç yaşında başladı söylemelisiniz.
 11.  İlk hamilelik kontrolünde düzenli adet görüyormusunuz bunu doktorunuz bilmelidir.
 12. İlk hamilelik kontrolünde son adetinizin ilk günü ne zamandı bunu doktorunuz bilmelidir.
 13. İlk hamilelik kontrolünde kaç günde bir adet görüyorsunuz doktorunuza söylemelisiniz.
 14. İlk hamilelik kontrolünde bundan önceki gebelikleriniz nasıl sonuçlandı doktorunuza anlatmalısınız.
 15. İlk hamilelik kontrolünde düşük ya da kürtajınız var mı doktorunuza bildiriniz.

Hamilelik kontrollerinde yapılan kan tahlilleri

Hamilelik döneminde koldan kan alınarak şu incelemeler yapılır.

 1. Kan grubunuz saptanır.
 2. Kansız (anemik) olup olmadığınız belirlenir. Bu amaçla 32. haftada bir kez daha kan sayımı yapılır.
 3. Kızamıkçık hastalığına karşı bağışık olup olmadığınıza bakılır.
 4. Frengi gibi, bebeği ilk aylarda etkileyebilecek bir hastalık varlığı olup olmadığı araştırılabilir.
 5. Doktorunuz gerekli görür ise orak hücre anemisi ya da Akdeniz anemisi gibi bazı hastalıkların tanısı amacı ile inceleme yapılabilir. Bu tür hastalıklar kalıtsal olduğundan bebek için tehlike oluşturabilir.

Hamilelik kontrollerinde yapılan idrar tahlilleri

Bu tahlillerde şunlar incelenir.

 1. İdrarda üst üste tekrarlanan incelemelerde şeker bulunması şeker hastalığının göstergesi olabilir; ancak normal gebelikte de idrarda şeker saptanabilir.
 2. İdrarda protein bulunması böbreklerin çalışmasında bir bozukluk olabileceğini gösterir. Gebeliğin ileri dönemlerinde idrarda protein bulunması preeklampsinin belirtisi olabilir.
 3. İlk gebelik kontrolünde yapılan orta idrar tahlilinde, idrarın ilk kısmı boşaltılır, orta kısım steril bir kaba doldurulur. Böylece idrarınız dışarıdan mikrobik kirlenme olmaksızın mikrobiyolojik olarak incelenebilir.

Hamilelik kontrollerinde boy kontrolü nedir?

ilk hamilelik kontrolünde boyunuzun ölçüsü leğen kemiğinizin yapısı hakkında da bir fikir verir. Anne adayı çok kısa ise leğen kemiği %’side küçük ve dar olabileceğinden doğumda güçlük yaşanabilir.  Anne adayının boyu 152 cm’den uzun ise bebek çok iri olmadıkça bu sorun ile karşılaşma riski azdır.

Hamilelik kontrollerinde kilo kontrolü nedir?

Hamilelik sürecinde kilo artışının düzenli olup olmadığını araştırmak için anne adayının kilosu ölçülür. Bulantı ve kusmalar nedeni ile ilk üç ayda kilo vermeniz doğaldır. Gebeliğin son aylarındaki aşırı ve ani kilo artışı ise preeklampsiye bağlı olabilir.

Hamilelik kontrollerinde genel muayene nedir?

Hamileliğin daha başındayken anne adayının tüm vücudunun genel bir muayeneden geçirilmesinde yarar vardır. Bu genel muayenede kalp ve akciğerler dinlenir. Memelerde kitle araştırılır, meme uçlarının düz ya da içe çökük oluşu incelenir.

Doktor ya da ebe ayaklarınızı, ayak bileklerinizi ve ellerinizi muayene ederek şişme (ödem) olup olmadığını araştırır. Gebeliğin son aylarında ayaklarda, özellikle akşama doğru belirginleşen hafif bir şişme görülebilir. Ancak aşırı şişlikler preeklampsi bulgusu olabilir. Bacaklarınız ayrıca varis olup olmadığı açısından da kontrol edilir.

Gebeliğiniz ile ilgili kafanıza takılan ya da sizi kaygılandıran her konuyu doktor ya da hemşirenize sormalısınız. Gebelik kontrollerinin bir amacı da sizi aydınlatmak, gebelik hakkında bilgilendirmektir. Kontrole gitmeden önce aklınızdaki soruları bir kağıda yazmanız yararlı olabilir, çünkü hastanenin yoğun ortamında bunları sormayı unutabilirsiniz. Her doktor size anlayabileceğiniz dilden net bir açıklama yapamayabilir. Bu durumda hemşire ile konuşmanız daha yararlı olur.

Hamilelik kontrollerinde tansiyon neden ölçülür?

Hamilelik döneminde normal olarak tansiyon daha düşük seyreder. Gebelik kontrollerinizde kan basıncınıza da bakılarak ani yükselmeler denetim altında tutulur. Normalde tansiyon 120/70’tir; 140/90’ı aşması sorun yaratabilir. Yüksek tansiyon pek çok nedene bağlı olarak görülebilir. Bunlar içinde gebelikte önemli bir hastalık olan preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) de vardır. Fakat yorgun ve stresli iken ölçülen tansiyon da yüksek çıkabileceği için tansiyonunuz ilk ölçümde yüksek çıkar ise kaygılanmamak gerekir. Yüksek çıkan tansiyon sonrası biraz dinlenme ve sonra yeniden tansiyon ölçülür ve kontrol edilir. Tansiyonunuzu, doktor ya da ebe söylemez ise siz sorun. Ölçülen her kan basıncı değeri izleme kartınıza işlenir.

Hamilelik kontrollerinde vajinal muayene nasıl yapılır?

Hamileliğin başlangıç dönemlerinde veya devamında doktor, gebeliğin hangi aşamada olduğunu kesinleştirmek, üreme organlarındaki herhangi bir bozukluğu araştırmak ve rahim ağzının kapalı olup olmadığını anlamak için vajinal muayene yapabilir. Ayrıca akıntı tahlili diyebileceğimiz “smear” incelemesi de bu arada yapılabilir. Bu araştırmanın amacı herhangi bir anormal hücre varlığının saptanmasıdır.

Vajinal muayene bebeğe ya da size zarar vermez; tam gevşerseniz canınızı da yakmaz. Vajinal muayene sırasında sırtüstü yatarak bacaklarınızı iki yana açmanız gerekir. Doktor, iki parmağı vajinadayken diğer eli ile de karnınıza hafifçe bastırır. Bu muayeneden edindiği izlenimi anne adayı doktoruna sormalıdır.

Hamilelikte bebeğin kalp sesleri duyulur mu?

Gebeliğin erken dönemlerinde bebeğin kalp sesleri “sonicaid” denen özel bir alet ile dinlenebilir. Hamilelikte bebeğin kalp atışları bazen farklı haftalarda duyulabilir. Hamilelerin genelinde bebeğin kalp sesleri 6. haftalarda  da duyulabilir. Bebeğin kalp atışları en rahat 10-12. haftalarda duyulur. 28. haftadan sonra doktor ya da ebe bebeği, trompete benzeyen bir dinleme sesi duyduklarını ifade edebilirler.

Bebeğin kalp sesleri duyulur mu

Bebeğin kalp sesleri duyulur mu

Hamilelik kontrollerinde karın muayenesi nasıl yapılır?

Hamilelik kontrolleri karın muayenesinde rahim yüksekliğini belirlemek için karın bölgesine hafifçe bastırılır. Bu muayene bebeğin gelişimi ile ilgili bir fikir verir. Gebeliğin ileri dönemlerinde bebeğin başı ile gelip gelmediği, son dönemlerde ise bebeğin başının doğum yoluna girip girmediği dıştan yapılan karın muayenesi ile anlaşılabilir.

Hamilelikte ultrasonografi tetkiki neden yapılır?

Hamilelik sürecinde yapılan ultrasonografi incelemesi anne ve baba adayı için heyecan verici bir incelemedir; çünkü bebeği ilk kez görme şansını elde edersiniz. Yaklaşık 16. haftada doktorunuz ultrasonografi yapılmasını ister. Ultrasonografik inceleme gebeliğin ilerleyen dönemlerinde de yapılır. Doktora eşinizi de yanınıza alıp alamayacağınızı sorun, bebeği eşiniz ile birlikte gördüğünüzde oldukça hoş bir coşkuya kapılırsınız. Ultrasonografi, bebeğin cinsiyetini her zaman kesin olarak bildirmez; ultrasonografi başlıca şu amaçlar ile kullanılır.

Doğum öncesi kontrolün bir parçası olarak büyük bir olasılıkla AFP kan testi ve ultrasonografi yapılır. Bazı özel durumlarda, örneğin bebeğin anormal olma riski var ise, ek testlerin yapılması da gerekebilir. Çünkü herhangi bir anormallik gebeliğin erken dönemlerinde saptanır ise isterseniz gebelik sonlandırılır.

 1. Hamilelikte ultrasonografi bebeğin gelişiminin normal olup olmadığının kontrol edilmesi için yapılır.
 2. Hamilelikte ultrasonografi gebelik haftasının ve beklenen doğum tarihinin saptanması için yapılır.
 3. Hamilelikte ultrasonografi bebek ve plasentanın rahim içindeki konumunun saptanması için ve bebeğin ters gelişi, plasentanın rahim ağzını kapatması gibi sorunları önceden anlamak için yapılır.
 4. Hamilelikte ultrasonografi bebeğin beyninde ve omuriliğinde olabilecek anomalilerin görülmesi için de yapılır.
 5. Hamilelikte ultrasonografi birden fazla bebek (ikiz, üçüz…) olup olmadığının anlaşılması için yapılır.
 6. Ultrasonografi gebeliğin erken dönemlerinde yapılacak ise mesanenin dolması gerekir. Bu nedenle bol su içmelisiniz. Böylece rahim ekranda daha iyi görülür. Ultrasonografi işlemi 5-10 dakika sürer ve ultrasonografi tetkiki bebeğinize ya da size hiçbir zarar vermez.
 7. Ultrasonografi yapılırken saç jölesine benzer bir madde karnınıza sürülür. Doktor, ses dalgaları gönderen bir aygıtı karnınızda dolaştırarak ekranda görüntü elde eder.

Hamilelikte alfa fetoprotein (AFP) testi neden yapılır?

Alfa fetoprotein (AFP) testi 15-18 haftalar arasında yapılır. Bu testte bebekten annenin kan dolaşımına geçen bir maddenin (AFP) düzeyi ölçülür. AFP düzeyinin yüksek çıkması ikiz gebeliği ya da bebeğin iri olacağını gösterir. Alfa fetoprotein testinin yüksek çıkması bazen de bebekte bir anomalinin habercisi olabilir. Yüksek AFP’ye yol açan anomalilerden en sık görüleni (spina bifida) omurganın bir kısmının açık oluşudur. AFP düzeyi yüksek bulunduğunda önce ultrasonografi yapılır, sonra test tekrarlanır. Anomali riski ultrasonografi ile de onaylanır ise doktor amniyosentez denen rahimden su alma işlemini önerir. Gelişmiş ultrasonografi aygıtlarına sahip bazı hastanelerde AFP testine gerek görülmeyebilir.

Hamilelikte amniyosentez testi neden yapılır?

Hamilelik sürecinde amniyosentez testi 14-18. haftalarda, bazen daha sonra da yapılır. Amniyosentez, mongol bebek ya da spina bifida gibi bazı anomalileri saptamada kullanılan bir yöntemdir. Her gebeye amniyosentez yapılmaz, 100 kadından birinde düşüğe yol açma riski vardır. Şu durumlarda doktorunuz amniyosentez önerebilir:

 1. Mongol bebek riskinin yüksek olduğu 37 yaş ve üzeri hamileliklerde amniyosentez testi önerilir.
 2. Anne adayının veya baba adayının ailesinde spina bifida gibi kalıtsal bir hastalık görülmüş ise amniyosentez testi gerekebilir.
 3. Hamilelikte amniyosentez testi AFP ölçümü yüksek çıkan hamilelerde önerilir.
 4. Hamilelikte amniyosentez testi, Down hastalığı tarama testi sonucu risk gösterdiğinde de yapılır.
 5. Hamilelikte amniyosentez testi için önce bebeğin ve plasentanın yerini belirleme amacı ile ultrasonografi yapılır ve daha sonra karnınızdan ince bir iğne ile girilerek bebeği çevreleyen sıvıdan bir miktar alınır. Bu sıvıdaki hücreler incelenerek anormallik aranır.

Hamilelikte koryonik villus (CVS) biyopsisi neden yapılır?

Koryonik villus (CVS) biyopsisi hamileliğin 6-8. haftalarında yapılır. Bazı kalıtsal hastalıklar, bu işlem sayesinde gebeliğin çok erken dönemlerinde, ileride plasentayı oluşturacak dokudan parça alınarak tanınabilir. Bu işlem, genellikle rahim ağzından ince bir kateter ile girilerek yapılır. CVS denen bu tekniğin avantajı, bebekte anomali saptandığında, gebeliğin erkenden sonlandırılmasına olanak vermesidir. Bu işlemden sonra düşük riski, amniyosentez testine göre biraz daha fazladır. Bu nedenle çok gerekmedikçe bu tetkikler yapılmaz.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hamileliğin bir ve ikinci ayı bebek gelişimi
 2. Hamileliğin üçüncü ayında bebek gelişimi
 3. Hamileliğin dördüncü ayında bebek gelişimi
 4. Hamileliğin beşinci ayında bebek gelişimi
 5. Hamileliğin altıncı ayında bebek gelişimi
 6. Hamileliğin yedinci ayında bebek gelişimi
 7. Hamileliğin sekizinci ayında bebek gelişimi
 8. Hamileliğin dokuzuncu ayında bebek gelişimi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git