Hamilelik ve Doğum

Hamilelik Kaygıları ve Bebek Sağlığı

Hamilelik döneminde yaşanan kaygılar ve karışık duygular hem annenin hemde bebeğin hayatını tehdit edebilir.

Hamilelik kaygıları bebeğe zarar verir mi?

Hamilelik döneminde yaşanan kaygılar ve karışık duygular hem annenin hemde bebeğin hayatını tehdit edebilir. Hamilelikte aşırı kaygılanma düşük riskini de arttırabilir. Hamilelik döneminde aşırı kaygılı olan anne adaylarında gebeliğe bağlı tansiyon yüksekliği, gebelik şekeri, gebelik zehirlenmesi daha sık görülür. Ayrıca doğum korkusu nedeni ile zamanı gelmesine rağmen doğumu başlamayan anne adayları da vardır. Sürekli stresli bir hamilelik geçirirseniz hiç bir engel olmasa bile normal doğum yapamayabilirsiniz. Bu kadar kaygılı olan anne adayları kendilerini bu duruma hazırlayarak veya psikolojik destek alarak doğuma daha rahat hazırlanabilir.

Hamilelik dönemindeki kaygılarınız nedeni ile bebeğinizin hem fiziksel hemde zihinsel gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir. Hamileliğiniz süresince hep endişeli bir anne adayı olursanız, bebeğiniz bu kaygıları emer ve hayata tehdit algısı ile başlar. Tehdit algısı tam anlamıyla bir stres faktörüdür ve stres insan sağlığının en büyük düşmanıdır. Bu nedenle hamileliğiniz süresince beslenmeye, zararlı içeceklere, zararlı faktörlere karşı nasıl bir hassasiyetlik gösteriyorsanız ruh sağlığı açısından da o şekilde hassasiyetlik göstermelisiniz.

Hamilelik kaygıları nasıl önlenir?

Hamilelik kaygıları nasıl önlenir

Hamilelik kaygıları nasıl önlenir

Hamilelik döneminde anne ve baba adayı zaman zaman gebelik ile ilgili karışık duygular içinde kalabilir ve bu durum doğaldır. Hamilelik sürecinde kendinizi bazen iyi, bazen de kötü hissedebilirsiniz. Olumsuz bir duyguya kapıldığınızda bunun geçici olduğunu, doğum ile birlikte bu karışık duyguların da gideceğini unutmamak önemlidir.

Hamilelik döneminde bebeğiniz ve gebeliğiniz ile ilgili kapılabileceğiniz sizi üzen duyguları yenmenin en doğru yolu eşiniz ile açık açık konuşmaktır. Böylece rahatlar, gebelik ile ilgili birçok şeyi de öğrenebilirsiniz.

Hamilelik döneminde bazen heyecanlanıp sevinmeniz, bazen de hüzünlenmeniz çok doğaldır. Bebeğinizi sevemeyeceğiniz kaygısına kapılıp üzülebilirsiniz, ancak bebeğiniz doğduğunda ve onunla birlikte oldukça sevginin de ardından geleceğini unutmayın. Vücudunuzdaki değişikliklere kızıp bebeğinizi bundan sorumlu da tutabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki vücudunuzdaki en çarpıcı değişiklikler bile doğumdan sonra kaybolur.

 Hamile karısı olan baba adayının kaygıları

Baba adayının kaygıları bebeği ultrason cihazının ekranında ilk kez gördüğünde azalacaktır ve bebek gerçeğini heyecanla benimsemeye başlayacaktır. Bundan böyle tüm kaygılar yerini olumlu duygulara bırakmalıdır. Gelir durumunuzun büyüyen ailenize yetip yetmeyeceği sizi kaygılandırıyor ise bütçe planlarınızı şimdiden yapmanız yararlı olur.

Hamilelikte anne ve baba adayının kaygıları

Hamilelik sürecinde anne ve baba adayının yeni bir bebekten dolayı sevinmesi kadar, kendilerini anne ve baba olmaya henüz hazır hissetmeyip korku duymaları da gayet normaldir. Doğum olayından korkuyorsanız, konu ile ilgili kaynakların okunması, soluk alıp verme gibi doğumda yararlı olacak tekniklerin öğrenilmesi için pratik yapılması önemlidir.  Bebek ile ilgili anormalliklerin çoğu ilk haftalarda ortaya çıkar ve düşük ile sonlanır.

Hamileliğin 13. haftasında bebek bütünüyle oluşmuş, artık gebeliğin düşük ile sonlanma riski oldukça azalmıştır. Yaşantınız bebeğe zarar verebilecek etkenleri içermiyor ve aylık kontroller düzenli sürdürülüyor ise bu risk daha da azdır. Hamilelik sürecinde anne ve baba adayı kaygılarını yenemiyor ise doktorlarından bu konuda destek verebilecek uzmanlar hakkında bilgi almaları ve bu konuda psikolojik destek almaları önerilir. Hamilelik kurslarında da bu konuda yardımcı yöntemler mevcuttur.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelik depresyonu nedir
  2. Düşük tehtidi nedir
  3. Hamilelikte dengeli beslenme listesi
  4. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme nasıl olmalı
  5. Hamilelik çatlakları nasıl önlenir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git