Hamilelik ve Doğum

Hamilelik Depresyonu Nedir? Hamilelik Depresyonu Nasıl Önlenir?

Hamilelik dönemi pek çok kadının mutluluk ve üzüntü, cesaret ve kaygı, yalnızlık ve birliktelik gibi zıt duyguların bir arada yaşandığı duygusal bir dalgalanma dönemidir. Anne adayı bir yandan heyecanlı bir bekleyiş yaşar iken, bir yandan da bu heyecana kaygılar da eşlik eder.

Hamilelik depresyonu bebeğe zarar verir mi?

Hamilelik dönemi pek çok kadının mutluluk ve üzüntü, cesaret ve kaygı, yalnızlık ve birliktelik gibi zıt duyguların bir arada yaşandığı duygusal bir dalgalanma dönemidir. Anne adayı bir yandan heyecanlı bir bekleyiş yaşar iken, bir yandan da bu heyecana kaygılar da eşlik eder.

Anne adayı, bebeğin sağlığı, doğum, bebeğin bakımı ve emzirme gibi birçok konuda yaşanan bu kaygılar ile baş edebildiği ölçüde stressiz bir hamilelik geçirebilir. Bu durum, henüz anne karnındayken bebeğin de ruhsal sağlığını yakından ilgilendirmektedir.

Hamilelik depresyonu neden olur?

İnsan sağlığının temelihamilelik döneminde, bebek anne karnındayken başlamaktadır. Annenin duygusal durumunun bir parçası olarak büyüyen bebek, sadece annenin yedikleri, içtikleri ve hareketlerinden değil, aynı zamanda annenin yaşadığı tüm ruhsal çalkantılardan da etkilenmektedir. Annenin gebeliği süresince yaşadığı tüm sıkıntılar anneyi etkilediği kadar bebeği de etkilemektedir.

Hamilelik süresince çok mutlu olacağım, en güzel, en tatlı bebeğe sahip olacağım, mükemmel anne olacağım diye bir algı var ve kadınlar hamilelik sırasında bunlara ulaşmaya çalışırken yalnızlaşmaktadır.

Bu dönemde yaşanan korkuların ve kaygıların çoğu aslında normaldir. Bu kaygıların bir kısmı vücuttaki fiziksel değişimler, bir kısmı da yaşanan sıkıntılara bağlıdır.

Hamilelikte anne ve bebeği, hem annenin kendi ilişkileri hemde annenin çevresinde yaşanan olaylar olumsuz etkilenmektedir. Çünkü bu olaylar anne ve bebek için travmadır. Hamilenin içinde yaşadığı sosyal ve psikolojik sistem kadına güven vermez ve kadın kendini tehlikede hisseder ise bu durum kadında sürekli bir strese yol açar ve vücut daha fazla stres hormonu üretir.

Hamilelik depresyonu belirtileri

Hamilelik döneminde görülen depresyon belirtileri genellikle sürekli üzüntü hali, konsantre olamama, çok az ya da çok uzun süre uyuma, normalde hoşlanılan aktivitelerden uzak durma ve artık hoşlanmama, umutsuzluk, intihar ve ölüm gibi gibi düşüncelere kapılma, kaygı bozukluğu, aşırı sinirlilik, suçluluk ve değersizlik hissi, yeme alışkanlıklarında değişme, sosyallikten kaçınma, unutkanlık, sürekli ve aniden ağlama krizleri, cinsel isteksizlik gibi belirtilerdir.

Hamilelik depresyonu bebeği nasıl etkiler

Hamilelik döneminde annenin yaşadığı stres nedeni ile, bebeğin zor bir bebeklik dönemi geçirmesi ve çocukta ileri ki yaşlarda da depresyon ve davranış bozukluğu, dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu ve içe kapanıklık gibi sorunlar yaşadığına dair bilgiler vardır. Çocuklardaki bu tür sorunların, annelerin hamilelik döneminde geçirdiği stresli dönemler sorumlu tutulduğu bilinmektedir.

Hamilelik döneminde bebek stresten nasıl etkileniyor?

Plasenta,bebeğihamilelik süresince olabilecek her türlü kötü etkiden korumaktadır. Fakat bu koruma yüzde yüz değildir. Eğer anne adayının yaşamakta olduğu stresin derecesi çok yüksek ve bu stres kronik hale dönüşmüş ve anne evde şiddete maruz kalıyor ise plasenta bebeği bu durumdan koruyamaz.

Almanya’da yapılmış olan bir çalışmada, evde şiddete maruz kalmış üç grup bakılır ve hamilelik öncesi, hamilelik süresince ve hamilelik sonrasında şiddet görmüş kadınların çocukları 14 yaş civarında daha fazla stresli oldukları ortaya koyulmuştur. Yani kısacası stresli anneler stresli bebekler dünyaya getirmektedirler.

Ayrıca kadının hamilelik döneminde gördüğü şiddet dünyaya getirdiği bebekte de yaşam boyu devam etmektedir. Hamilelikte şiddete maruz kalan annelerin çocuklarında çatışma sırasında kaçmak veya saldırganlık gibi bulgular gözlenir iken, şiddete maruz kalmayan annelerin çocuklarında düşünüp taşınmadan hareket etmedikleri ve sakin davrandıkları görülmüştür.

Hamilelik depresyonu tedavi edilir mi?

Hamilelik döneminde yaşanan depresyonun şiddeti tedavi yöntemini de belirler. Eğer orta şiddette ve ağır şiddette bir depresyon söz konusu ise çoğunlukla ilaç tedavisi verilebilir. Bu ilaç tedavisi uzman doktor tarafından düzenlenmiş bir tedavi şeklinde planlanır. Sadece ilaç tedavisinin yeterli gelmediği durumlarda bir psikolog desteği ile terapi programı düzenlenebilir.

Tedavide amaç hamilenin kaybettiği öz güven, saygı, endişe gibi sıkıntılarını ortadan kaldırmaktır. Anne adayının daha önceden geçirmiş olduğu depresyon öyküsü, aile içerisinde yaşadığı travmalar, hamilelik sürecinde anne adayının eşinin ve kendi ailesinin desteği gibi etkenler bu sürecin daha kolay ya da daha zor geçmesini sağlayabilir. Hamilelik döneminde dışarıdan alınacak desteklerden ziyade eşin desteği depresyonu önlemek için daha önemlidir.

Hamilelik depresyonu nasıl önlenir?

Hamilelik depresyonu nasıl önlenir

Hamilelik depresyonu nasıl önlenir

Hamilelik depresyonu engellenebilir. Hamileyi iyi bakmak denildiğinde akla ilk gelen yeme, içme hamilelik kontrolleri gelmektedir. Hamilelik döneminde bunlar kadar kadının psikolojik durumu da önemlidir. Hamilelikte gelişen depresyon doğum sonrası depresyonun en önemli nedenlerinden biridir.

Hamileler sadece bedenlerine değil duygusal durumlarını da özen göstermelidirler. Hamilelik dönemi kısa süren ama kadının kendisi için değerli bir dönemdir. Annenin yapması gereken, kaygıların ve korkuların bu dönemin bir parçası olduğunu kabullenmek ve arkasına yaslanıp hamileliğin keyfini çıkarmaya çalışmaktır.

Çocuk yetiştirmek hamileyken başlayan bir süreçtir. Anne adayı kendi duygularını doğru tanıdıkça, tanımlayıp, bebeğine daha sağlıklı anne modeli oluşturacaktır. Eğer anne adayı duygularını tanımlamaktan kaçınır, onları görmezlikten gelir ve gereken durumlarda destek almaz ise gerginlik ve stres dolu bir dönem yaşanması ve bu durumun bebeği etkilemesi kaçınılmaz olur.

Hamilelik döneminde oluşan kaygıları önlemek için ; eşin desteği, aile bireylerinin desteği, hamilelik dönemi ve doğum sonrası için bilgi edinme, gevşeme egzersizleri, günlük düzenli yürüyüş, düzenli uyku, düzenli ve dengeli, beslenme gibi yöntemler faydalı olur. Ayrıca günümüzde bazı yardımcı teknikler ile psikolojik durum test edilebilir ve buna yönelik önlemler alınabilir.

Örneğin, Edinburgh doğum sonrası depresyon ölçeği testini yaparak kendi kendilerini değerlendirebilirler. Bu bir tarama testidir. Bu test ile depresyon riski altında olup olmadığını anlamak mümkündür. Bu testin sonucu 13 puanın üzerinde çıkar ise depresyon riski oldukça fazladır ve destek almak gerekir.

Hamilelikte başlayan depresyon doğum sonrası devam eder mi?

Gebelik döneminde yaşanan depresyon, hamilelik sürecinde müdahale edilmemiş ya da depresyonu oluşturan etmenler hormonal şikayetlerin yanı sıra çevresel faktörlerde herhangi bir değişiklik yaşanmamış ise hamilelik sonrası ve doğumdan sonra da devam edebilir. Kimi zaman doğumdan sonraki yaşanan süreçler anneye biraz daha zorladığı için bu depresyonun şiddetini arttırabilir.

Anne doğum sonrası bebeği ile ilgilenmekte, kendi yaşamını sürdürmekte zorluk yaşamaya başlar ise çok fazla zaman geçirmeden bir destek alması gerekmektedir. Hamilelik dönemini daha önce geçirmiş olan anne adayları ilk hamilelik dönemlerinde çok büyük sıkıntılar yaşamayabilirler. Bu durum o dönemdeki şartlara ve var olan duruma göre değişiklik gösterir.

Fakat ikinci hamilelik süreçlerinde anne adayları daha önceki hamileliklerinde yaşamadıkları birçok duyguyu yaşarlar. Anne adayının bu sıkıntıları yaşamaya başlaması sonucu psikolojik destek almaları gerekebilir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Hamilelik döneminde hangi egzersizler yapılır
  2. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme
  3. Hamilelikte kasık ağrısı neden olur
  4. Hamilelikte saç dökülmesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git