Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Hamilelik Çatlakları Nedir? Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir?

Hamilelik çatlakları, hamilelikte (gebelikte) kadınların genelinde cildin çok fazla gerilmesine bağlı olarak öncelikle karın bölgesinde ortaya çıkan cilt renginden daha açık renkte pembemsi lezyonlardır.

Hamilelikte cilt çatlaması nedir?

Hamilelik çatlakları, hamilelikte (gebelikte) kadınların genelinde cildin çok fazla gerilmesine bağlı olarak öncelikle karın bölgesinde ortaya çıkan cilt renginden daha açık renkte pembemsi lezyonlardır. Hamilelerde cilt çatlakları göğüs bögesinde, kalça bölgesinde, karın bölgesinde ve bacakların üst kısımlarında orataya çıkabilir. Çoğunlukla küçük ve derin olmayan, çöküntüler şeklinde olan çatlaklara rahatsız edici kaşıntı da eşlik edebilir. Çoğu hamilede gebeliğin ikinci yarısından sonra meydana gelen çatlakların görülme sıklığı % 50 veya 90 oranında değişebilir.

Hamilelikte cilt (deri) çatlakları neden olur?

Hamilelikte (gebelikte) çatlaklar, dokularda meydana gelen gerilme ve ödemden dolayı, cildin esnekliğini sağlayan kollajen ve elastin liflerinin gerilerek zarar görmesi nedeni ile ortaya çıakn bir durumdur. Hamilelik hormonlarının etkisi altında kalan ve yeni oluşan lifler, daha ince ve düzensiz oluşur. Hamilelik çatlaklarının oluşmasında ailesel yatkınlık önemli olmakla birlikte, genç yaşlarda hamile kalan anne adaylarında daha sık oluşmaktadır. Anne adayının hamilelik döneminde fazla kilo alması ve çoğul gebelikler çatlak oluşma olanağını arttırmaktadır.

Hamilelikte cilt çatlakları nasıl belirti verir?

Hamilelik döneminde pembe, kırmızı ve mor görünümde kendini gösteren çatlaklar, doğum sonrası 6-9 ay içinde beyaz renk alırlar ve % 90 kalıcıdırlar. Hamilelik dönemi çatlakları bazı durumlarda görsel problem haline gelebilecek kadar yaygın olabilirler.

Hamilelik çatlakları önlenebilir mi?

Hamilelikte (gebelikte) çatlakları bir miktar önleyebilmek için hamilelik süresince çok düzenli ve dikkatli beslenmek oldukça önemlidir. Hamilelik süresince belli aralıklar ile iyi bir beslenme uzmanının takibinde beslenme düzenini sağlamak ve fazla kilo almaktan kaçınmak oldukça önemlidir. Hamilelik dönemi bitene kadar 12 ile 14 arası kilo alınması normal kabul edilmektedir.

Hamilelik süresince cildin kurumaması için günde 8-10 su bardağı su tüketilmesi de önemlidir. Çünkü içilen bir bardak suyun beşte biri cilt tarafından tutulur ve derinin tuttuğu su, o bölgenin nemlenmesini, dokunun canlılığını ve ince kırışıklıkların önlenmesini sağlar. Cilt dokusu ne kadar canlı ve sağlıklı kalır ise cildin altında buunan ve dermis tabakası olarak bilnen tabakanın hasarı da o kadar az olur. Bu nedenle hamilelik çatlaklarını önlemek için ilk alınacak önlmlerden biri düzenli ve dengeli beslenme ve bol su tüketmektir.

Diğer bir hamilelik çatlaklarını önlemenin yolu da A, C ve E vitaminleri açısından zengin beslenmektir. Özellikle E ve C vitaminleri antioksidan özelliğe sahiptir ve antioksidan özelliğin en önemli görevi de cilt altıda bulunan ve cildi besleyen kollajenin elastikiyetini sağlamak ve diğer protein gibi maddelerin sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Hamilelik çatlaklarını önlemek için proteinden zengin ve yağdan fakir beslenmek te önemlidir. A, C ve E vitamini bakımından zengin olan gıdalar sarı, kırmızı ve turuncu renkte olan meyve ve sebzelerdir.

Hamilelikte fazla kilo almak çatlak oluşmasına neden olur mu?

Hamilelikte cilt çatlakları her yüz kadından 90’ında görülen bir sorundur. Hamilelik ve doğum çatlaklarını tamamen önlemek zordur. Günümüz koşullarında hamilelik ve doğum çatlaklarını azaltmak için koruyucu önlemler ve tedaviler mevcuttur. Hamilelik çatlaklarını önlemenin yollarından biri aşırı kilo alımından ve kontrolsüz beslenmeden kaçınmaktır.

Hamilelik süresince trimester denilen dönemlerde (gebeliğin her 3 aylık dönemi) belli aralıklar ile düzenli kilo alımı sağlanmalı ve 9 aylık hamilelik sürecinde  10-12 veya en fazla 14 kilo alımı yeterli olmaktadır. 9 aylık hamilelik süresince fazla kilo alımı karın bölgesinde, basen bölgesinde, kollarda ve göğüslerde yağ dokusu olarak birikir ve biriken yağ dokusunun yapacağı baskı ciltte gerginliğe neden olur. Bu gelişmelere bağlı olarak hamilelik süresince kontrolsüz kilo alımı çatlakların oluşmasında ve artış göstermesinde oldukça etkilidir. Fakat hamilelik süresince 10-12 kilo almasına rağmen, cilt çatlakları oluşan anne adayları da vardır. Çünkü hamilelik çatlaklarının oluşma nedenleri arasında düzensiz beslenme, düzensiz uyuma, düzenli egzersiz yapmama, genetik yatkınlık, ırksal özellik ve çevresel etkenler de vardır.

Doğum sonrası cilt çatlakları nasıl geçer?

Hamilelik dönemi her hamilede değiştiği ve sürecin nasıl ilerleyeceği belli olmadığı için, glikolik asit (asit ve alkol içeren) ürünleri ve retinolik asit (A vitamini türevi krem) ürünleri doktorlar çok fazla önermemektedir. Fakat doğumdan sonra A vitamini içerikli kremler ve meyve asiti içeren losyonlar ve kremler kullanılarak oluşmuş hamilelik çatlakları azaltılabilir.

Doğum sonrasında ciltte oluşmuş çatlaklar için soyucu özelliği olan A vitamini içerikli kremler kullanılabilir. Bu kremlerin etkisi ölü deriyi attırmak, cildin işe yaramayan kısmını dökmek ve cildin altından gelen canlı dokuyu desteklemektir. A vitamini içerikli kremler doğumdan sonra oluşmuş olan ince çatlakları mümkün mertebede azaltabilir.

Doğum sonrası cilt çatlakları için A vitamini içerikli kremler yaklaşık 6 ay süresince kullanılmalıdır. Doğum sonrası oluşmuş çatlakları gidermek için kullanılan A vitamini içerikli kremlerin kullanıldığı dönemlerde ciltte kaşıntı, yanma ve tahriş oluşabilir. Eğer cilt bu noktaya gelir ise bu kremler bırakılmalıdır. Doğum sonrası cilt çatlakları için A vitamini içerikli kremler kullanılırken kremin sürüldüğü bölge güneşe maruz kalacak ise bu kremin yanı sıra güneş kremleri de kulanılmalıdır.

Doğum çatlaklarını önlemek için beslenme nasıl olmalı?

Doğum çatlaklarını önleyebilmek için gebelik süresince beslenme şekline çok dikkat edilmelidir. Öncelikle hamilelik süresince bol su tüketmek gerekir. Hamilelik süresince beslenme araları günde 5-6 öğün ve azaltılmış porsiyonlar şeklinde olmalıdır. Hamilelik süresince A, C ve E vitamininden zengin sarı, turuncu ve kırmızı meyve ve sebzeler eksik edilmemelidir. Hamilelik süresince balık ve balık ürünleri tüketimini arttırmak gereklidir. Hamilelik süresince cilt çatlaklarından korunmak için fazla yağlı gıda tüketiminden kesinlikle kaçınmak önemlidir. Hamilelik süresince fazla yağlı gıda tüketimi vücudun yükünü arttırır ve çatlak oluşmasına zemin hazırlar. Hamilelik çatlaklarından korunmak için düzenli uyku da çok önemlidir.

Hamilelik çatlaklarını engellemek için günde en fazla 1-2 bardak çay veya kahve tüketilmelidir. Çünkü çok fazla kafein dolaşımı arttırır ve merkezi sinir sistemini uyararak uykusuzluğa yol açmaktadır. Doğumdan sonra çok aşırı ve hızlı kilo vermek doğum çatlaklarına neden olmayacağı gibi, var olan çatlakların görünür duruma gelmesine neden olur. Çünkü boşalan ciltte var olan çatlaklar daha çok belirgin hale gelir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte dengeli beslenme listesi
  2. Hamilenin vitamin ve mineral ihtiyacı nedir
  3. Hamilelik dönemi için önemli bilgiler
  4. Doğum sonrası dönem için önemli bilgiler
  5. Hamilelik döneminde beslenme nasıl olmalı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git