Hamilelik Takvimi

Hamileliğin Dokuzuncu Ayında Bebek Gelişimi

Hamileliğin 36. haftasında çalışılıyor ise artık doğum iznine çıkmak ve hazırlıkların tadına kapılmak zamanıdır.

Hamileliğin otuz altıncı haftası

Hamileliğin 36. haftasında çalışılıyor ise artık doğum iznine çıkmak ve hazırlıkların tadına kapılmak zamanıdır. Hem gebeliğin bitmesini özlemle bekleyip seviniyor, hem de doğum olayı ve anne olmanın yükleyeceği ek sorumluluklar nedeni ile korkuyor olabilirsiniz. Bebek tüm rahmi doldurduğu için artık yer değiştirmez ama tekmeler atar. Bebek bu dönemde doğsa bile yaşama şansı yüksektir.

 1. Hamileliğin 36. haftasında bu ilk bebeğiniz ise, başın leğen kemiği boşluğuna girmesi ile mide yanması, sindirim ve solunum güçlüğü gibi yakınmalar azalır.
 2. Hamileliğin 36. haftasında idrar torbanız, bebeğin başının altında olduğu için daha sık idrara çıkmak isteyebilirsiniz.
 3. Hamileliğin 36. haftasında daha az uyku ve bebeğin daha da ağırlaşması nedeni ile kendinizi yorgun hissetmeniz doğaldır.
 4. Hamileliğin 36. haftasında dişi kuş iç güdüsü ile kendinizi gayet enerjik hissedebilir, tüm evi derleyip toparlamaya kalkışabilirsiniz. Sizi kolayca yorabilecek böyle bir işte aşırıya kaçmamak gerekir.
 5. Hamileliğin 36. haftası kilo artış hızı yavaşlamıştır; 38. haftada durabilir. Eğer 13 kilodan az alınmış ise doğumdan sonra normal kilonuza dönmeniz daha kolay olur.
 6. Hamileliğin 36. haftası büyüyen kanınız vücudunuzdaki ağırlık dağılımını ve dengenizi bozabilir; duruş biçiminize önem verin ve dik durun.

Hamileliğin otuz altıncı haftası bebeğin gelişimi

Hamileliğin 36. haftası bebeğin gelişimi

Hamileliğin 36. haftası

 1. Hamileliğin 36. haftası bebeğin parmaklarında oluşan tırnaklar henüz yumuşaktır.
 2. Hamileliğin 36. haftası erkek bebekte testisler normal yerlerine inmiş olmalıdır.
 3. Hamileliğin 36. haftasında kalan dört hafta süresince bebeğiniz günde yaklaşık 28 gram alacaktır.
 4. Hamileliğin 36. haftası bebeğin başı leğen kemiği boşluğuna girmiştir.
 5. Hamileliğin 36. haftası bebeğin cildi pembedir yağ depoları arttıkça bebek tombikleşir.
 6. Hamileliğin 36. haftası bebeğin saçı 5 cm kadar uzamış olabilir.
 7. Hamileliğin 36. haftası bebeğin boyu 46 santim, ağırlığı 2,5 kilogramdır.

Hamileliğin dokuzuncu ayında nelere dikkat etmeli?

 1. Hamileliğin 36. haftasında ayak bileklerinizdeki şişmelere ve varislere karşı, her fırsatta bacaklarınızı yükseğe kaldırarak dinlenin.
 2. Hamileliğin 36. haftası doğum öncesi kontrollerine artık haftada bir gitmelisiniz.
 3. Hamileliğin 36. haftası hastanede doğum yapacaksanız doğum odasını önceden ziyaret etmeniz doğum olayına alışmanıza yardımcı olur.
 4. Hamileliğin 36. haftası süt emzirirken kullanacağınız sütyenleri şimdiden alın.
 5. Doğumdan sonra bebeğinizi emzirmek istiyorsanız, en azından iki tane önden açılabilen lohusa sütyenine ihtiyacınız olacaktır.
 6. Başlıca iki tür lohusa sütyeni vardır: birinde, açıldığında yalnızca meme başını ortaya çıkaran pencereler bulunur. Diğeri ise önden kopçalı olduğundan emzireceğiniz zaman kolayca açılabilir. İkinci tip daha iyidir, çünkü bunda memenin bütünü açıkta kaldığından bebek memeye dokunma olanağı da bulur. Saf pamuklu ve alttan destekli sütyenler seçilmelidir.
 7. Sütyen ölçülerini üzerinizde gebelik sütyenlerinden biri varken alın. Kaç beden sütyen almanız gerektiğine karar veremediyseniz alışveriş yaptığınız yerdeki görevliler size yardımcı olabilir. Bir mezura ile göğüslerinizin altından ölçerek sütyen çevresi hesaplanabilir. En şişkin yerden alacağınız ölçü de lohusa sütyeninin bedenini verir.
 8. Hamileliğin 36. haftasında hastaneden çıktığınızda hazır olması için saklanabilecek yiyecekleri şimdiden alarak depolayabilirsiniz.
 9. Hamileliğin 36. haftasında hastaneye götüreceğiniz bavulu hazırlamaya başlayabilirsiniz.
 10. Son haftalarda çok çabuk yorulabilirsiniz. Düzensiz uyku ve taşıdığınız fazladan yük sizi yorabilir. Bu yorgunluk ile baş edebilmek için fırsat buldukça dinlenmeye ve gevşemeye özen göstermelisiniz.
 11. Gün boyunca, yorulduğunuzu hissettiğiniz her zaman bacaklarınızı yükseğe kaldırarak dinlenin. Dinlenirken sakin sakin soluk alıp vermeniz, güzel şeyler düşünmeniz, kitap, dergi okumanız ya da bebek için bir şeyler örmeniz sizi daha da gevşetir ve rahatlatır. Ayrıca her zaman yaptığınız işleri daha yavaş yapmanız da çabuk yorulmanızı önleyebilir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hamileliğin sekizinci ayında bebek gelişimi
 2. Hamileliğin yedinci ayında bebek gelişimi
 3. Hamileliğin altıncı ayında bebek gelişimi
 4. Hamileliğin beşinci ayında bebek gelişimi
 5. Hamileliğin dördüncü ayında bebek gelişmi
 6. Hamileliğin üçüncü ayında bebek gelişimi
 7. Hamileliğin bir ve ikinci ayında bebek gelişimi
 8. Hamilelik nasıl başlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git