Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Hafıza Nakli Yapılabilir mi? Hafıza Nedir?

Bilim kurgu filmlerinin çoğunlukla gözde konularından biri olan hafıza nakli, giderek bilimsel olarak gerçeklik kazanmaktadır. 

California Üniversitesi’nde araştırmalar yapan bilim insanları, elektrik akımı kullanarak DNA’nın biyokimyasal kuzeni olan RNA örneğini (Ribonükleik asit adı verilen genetik bilgiyi) bir salyangozdan diğerine aktararak hatıra naklini gerçekleştirmeyi başardılar.

Hafızanın fiziksel temelleri konusunda yeni ipuçları sağlaması beklenen deneyi yürüten bilim insanları, bir deniz salyangozuna düşük dozda elektrik verip salyangozun tepkisini araştırdılar. Bu araştırmalar sonucunda, sürekli elektrik verilen salyangozların 50 saniye süren kasılmalar göstermek suretiyle bir savunma tepkisi oluşturdukları, ancak elektrik verilmeyen salyangozlardaki kasılmaların yalnızca 1 saniye sürdüğü gözlemlendi. Böylece elektrik verilen salyangozlar uyarıcıya karşı duyarlı hale getirildi. Sonrasında ise elektrik şoklarına karşı duyarlılığı oluşmuş salyangozların sinir sisteminden elde edilen ribonükleik asit (RNA), süreç dışında kalan hemcinslerine transfer edildi ve bu transfer sonrası deneye ikinci aşamada katılan salyangozların da benzer savunma kasılmalarını hemen hemen 40 saniye sürdürdükleri gözlemlendi.

Hafızanın enjeksiyonlarla aktarılabileceği ve hatta istenmeyen hatıraların da bu yöntem ile silinebileceği de tahmin edilmekte.

Bilim insanları araştırma sonuçlarının Alzheimer ve travma sonrası stres bozukluğu gibi hastalıkların tedavisi bakımından bir adım olduğu görüşünde.

Bilim kurgu filmlerinin çoğunlukla gözde konularından biri olan hafıza nakli, giderek bilimsel olarak gerçeklik kazanmaktadır.

Hafıza nedir?

Hafıza, hatırlayabilme yeteneğidir. Hafızanın kayıt (registration), zihinde tutma (retention) ve geri çağırma (recall) olarak üç evresi vardır. Kayıtta bilgi alınır, anlaşılır ve sonra kısa dönem hafızasında tutulur. Zihinde tutma evresinde, önemli bilgiler uzun süreli hafızaya geçirilir. Geri çağırma isteğe bağlı bilginin bilinç düzeyine tekrar getirilmesidir. Aşinalık ve konuya gösterilen dikkati içine alan bilginin ne kadar iyi hatırlandığını belirleyen faktörler vardır.

Hafıza işleminin beyinde hangi bölgede yer aldığı bilinmemektedir. Fakat temporal lob ve limbik sistemi içerebilir. Hafızayı depolama mekanizması da bilinmemektedir.

Hafızanın evreleri

Evre 1 (kayıt etme evresi): Bilgi algılanıp anlaşılır ve kısa süreli hafıza sisteminde tutulur. Bu sistem bir kerede depo edilen materyal miktarı açısından oldukça sınırlıdır. Kısa süreli tekrarlarla tazelenmediği sürece içeriği birkaç dakikada kaybolur ve yerine yenisi gelir.

Evre 2 (tutma evresi): Eğer bilgi önemliyse depolama için uzun süreli hafızaya aktarılır. Depolama işlemi bilginin çeşitli kelime veya anlamlar, görsel içerik veya koku veya ses gibi diğer özelliklerle ilgiyi içerir.

Evre 3 (geri çağırma evresi): Uzun süreli hafızada, bilinçsiz seviyede depolanan bilgi, isteğe bağlı bilinç düzeyine getirilir. Geri çağırma işleminin güvenilirliği 2. evrede bilginin ne kadar iyi kodlandığı ile ilgilidir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Hafıza kaybı nedenleri
  2. Mental hastalık ne demek
  3. Kafa nakli olur mu
  4. İlk kafatası nakli ameliyatı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git