Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Güvercin Parmağı Hastalığı Nedir?

Güvercin parmağı çocuğun ayak parmaklarının içe baktığı önemsiz bir şekil bozukluğudur.

Çocuklarda güvercin parmağı nedenleri ve tedavisi

Güvercin parmağı çocuğun ayak parmaklarının içe baktığı önemsiz bir şekil bozukluğudur. Sorun çocuğun bacak, bilek veya ayak kemiklerindeki anormal bir rotasyon veya içe dönme oluşmasıdır. Güvercin parmağı bebeklerde ve küçük çocuklarda çok yaygındır. Çocuğun ayağı veya bacağı doğumdan önce uzun süre anormal bir pozisyonda kalmış olabilir. Küçük çocuklar sıklıkla güvercin parmağını gelişimlerinin normal bir parçası olarak geliştirirler. Çocuğun ayağı genellikle 5-6 yaşına geldiğinde güçlenerek düzelir.

Çocuklarda güvercin parmağı belirtileri

Güvercin ayak, bacaklardaki kemiklerin kendi ekseni etrafında dönmesi ile ortaya çıkar. En sık görülen iki tür internal tibial torsiyon ve femoral anteversiyondur.

İnternal tibial torsiyon nedir? : İnternal tibial torsiyon kaval kemiğindeki (tibia) dönmeyi ifade eder. Bu dönme sonucunda ayak parmakları içe doğru döner. Aileler çocuk yürümeye başladığında bunun farkına varırlar. Bu da bebeğin birinci yaşı civarında fark edilebilir.  

Femoral anteversiyon nedir? : Femoral anteversiyon çocuğun uyluk kemiğindeki (femur) içe dönme sonucunda oluşur ve 2 ile 4 yaşı civarlarında görülür.

Çocuklarda güvercin parmağı teşhisi

Güvercin parmağı teşhisinde, çocukta görülen güvercin parmağı işaretlerini aile bile tanıyabilir. Doktor çocuğunuzun güvercin parmağını bakarak, onu ayağa kaldırarak veya yürüterek tanır. Doktor diğer olası kemik sorunlarına karşı radyolojik inceleme isteyebilir.

Çocuklarda güvercin parmağı tedavisi

Çocuğun sadece parmaklarında hafif bir içe dönme var ise tedaviye gerek olmamakla birlikte doktor yine de bacak kaslarını güçlendirmek ve çocuğun ayağını düzeltmek için egzersiz önerebilir. Daha ağır bir olgu için doktor büyük olasılıkla çocuğun gece yatarken giyeceği özel ayakkabılar da verebilir. Bazı olgularda 6 aylıktan yürüyünceye kadar bacağının bir alçı içine konması önerilmektedir. Çok nadir olarak doktor bozuk kemiği düzeltmek için ameliyat önerebilir, ancak ameliyat diğer kemik problemleri olmadığı taktirde gerekli değildir.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda çarpık ayak neden olur
  2. Düşük ayak nedenleri ve tedavisi
  3. Çukur ayak neden olur
  4. Düz tabanlık nedenleri ve tedavisi
  5. Plantar fasiit nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git